Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Google pay έχουν δηλώσει όλες ότι δεν τις συμφέρει. Apple Pay είναι στα σχέδια της eurobank, η Πειραιώς το σκέφτεται γιατί λεει μόνο το 15% των πελατών της έχει.

 

Η eurobank μπραβο που κάνει βηματάκια αλλά καλο θα ήταν να εκσυγχρονίσει τα συστήματά της, σήμερα παρατηρησα ότι όλες οι άλλες τράπεζες δείχνουν την αιτιολογία χρέωσης μιας δέσμευσης και σε ενημερώνουν μόλις γίνει η χρέωση, (πχ αγορά σε pos) ενώ η eurobank δειχνει μόνο το σύνολο δεσμεύσεων και ενημερώνεσαι για την συναλλαγή αφού γίνει εκκαθάριση (μπορεί και μετά από 5 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Ως επαγγελματίας θεωρώ θα έχετε ψάξει και την Viva Wallet που δίνει την δυνατότητα να αντιλογίζονται οι προμήθειες εφόσον γίνονται ισόποσες χρεώσεις με την Viva Wallet Company Debit κάρτα.

 

Επειδή για εμένα (που είμαι άσχετος) μου φαίνεται ως ιδανική λύση για κάθε ελεύθερο επαγγελματία, θέλετε να μου πείτε τι μειονεκτήματα έχει η Viva Wallet? π.χ. κοστίζουν ακριβά τα τερματικά της σε σχέση με τις τράπεζες; https://www.vivawallet.com/gr_el/card-terminals

 

η viva wallet παλαια που την ειχαμε σε μαγαζι , δεν ειχε ορους οπως υπογραφεις στην τραπεζα και οποτε θελει βγαζει τους ορους της ειχε βαλει ελαχιστο οριο συναλλαγων ανα μηνα αμα καποιος δεν ειχε κανει αυτες τις συναλλαγες του τραβουσε απο το wallet του ενα ποσο νομιζω ητανε 30 ευρω , αμα ομως ειχες κανει συναλλαγες παραπανω απο αυτο το ποσο δεν σε χρεωνε καθολου και την καταργησαμε στο μαγαζι .

Γενικα πολυ μπερδεμα εταιρεια , βολευει ομως να παιρνεις απο βενζιναδικο καρτες και να γεμιζεις το wallet σου ή με χρεωση καρτας αλλα απο την αλλη που δεν ειναι τραπεζικος λογαριασμος και θα πρεπει να πληρωνεις προμηθεια για να μεταφορες χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο . Επισης εχει και μεγαλη προμηθεια και κατι εξτρα για τις συναλλαγες που δεν βγαζεις ακρη πως να υπολογισεις την προμηθεια. το interchange fee και αναλογα με τον τυπο της καρτας διαφερει και τρεχα γυρευε ουτε εκεινη η ηξερε στο τηλεφωνο που ρωτησαμε αλλα μπορει να εχουνε αλλαξει αυτα , πριν κανενα 3-4 χρονια αυτα που γραφω παραπανω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούμε να κάνουμε μεταφορά με iris από Πειραιώς σε Eurobank και βγάζει έξοδα μεταφοράς 2.5€

 

Ο λόγος ξέρουμε ποιος είναι; το iris δεν είναι για δωρεάν μεταφορες;

Link to comment
Share on other sites

από το online banking χρεώνει 2,5 ευρώ.

Από το app χρεώνει 0,02 για μέχρι 50 ευρώ και 0,50 για μέχρι 500 ευρώ.

Το Iris είναι ένα σύστημα μεταφοράς χρημάτων. Δεν βγήκε για να είναι χωρίς κόστος.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

από το online banking χρεώνει 2,5 ευρώ.

Από το app χρεώνει 0,02 για μέχρι 50 ευρώ και 0,50 για μέχρι 500 ευρώ.

Το Iris είναι ένα σύστημα μεταφοράς χρημάτων. Δεν βγήκε για να είναι χωρίς κόστος.

 

Το πλεονέκτημα του iris 24/7 payments είναι ότι μπορείς να στέλνεις πληρωμές όλο το 24ωρο όλες τις μέρες σε περίπτωση που κάποιος συγγενής σου βρεθεί χωρίς χρήματα και εκείνη την στιγμή τα χρειάζεται ενώ αν το στείλεις με έμβασμα τα λεφτά θα μπουν την επόμενη εργάσιμη μέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Google pay έχουν δηλώσει όλες ότι δεν τις συμφέρει. Apple Pay είναι στα σχέδια της eurobank, η Πειραιώς το σκέφτεται γιατί λεει μόνο το 15% των πελατών της έχει.

 

Η eurobank μπραβο που κάνει βηματάκια αλλά καλο θα ήταν να εκσυγχρονίσει τα συστήματά της, σήμερα παρατηρησα ότι όλες οι άλλες τράπεζες δείχνουν την αιτιολογία χρέωσης μιας δέσμευσης και σε ενημερώνουν μόλις γίνει η χρέωση, (πχ αγορά σε pos) ενώ η eurobank δειχνει μόνο το σύνολο δεσμεύσεων και ενημερώνεσαι για την συναλλαγή αφού γίνει εκκαθάριση (μπορεί και μετά από 5 μέρες).

 

 

Έχεις διαβάσει κάποιο άρθρο σχετικά με αυτό που λες περί Google pay δηλαδή για τους λόγους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα σας πω τι επαθα για να γνωριζεται και να ειστε επιφυλακτικη με την paypal και την παλιο ασφαλές ηλεκτρονικες συνναλαγες τις., μου μετεφεραν απο τον λογαριασμο της paypal που ειχα συνδεδεμενη την πιστοτικη μου 260Ε σε εναν αγνωστο εκανα report αλλα δεν μου δεχτηκε η paypal το refund αμεσως αμφισβήτησα την συνναλαγη στην τραπεζα πειραιως και ακυρωσα την πιστωτικη.αλλαξα toυς κωδικους σε email kai paypal.

την συνναλαγη ειδα στο ebanking μου την χρεωσε κανονικα η τραπεζα πειραιως. πηγα στην αστυνομια εκανα μηνυση εδωσα ολες τις συνναλαγες στην ασφαλεια με φωτοτυπιες και εδωσα καταθεση και περιμενω.λιγο χλωμο να παρω τα φραγκα πισω μου ειπαν. οποτε εριξα ακυρο στην paypal και εχω αφαιρεσει τις καρτες μου απο μεσα και σκεφτομαι μονο την REVOLUT να αφησω μεσα και να την γεμιζω λεφτα οποτε χρειαζεται να αγορασω κατι.πρεπει να με χακαραν το κινητο δεν εχω ανοιξει καποιο email η ατιδηποτε αλλο μονο ενα antivirus ειχα βαλει πριν λιγες μερες το bitdefender απο το google store. οταν πηγα να το βγαλω δεν μπουρασα να το αφαιρεσω και οταν το αφαιρεσα το εικονιδιο ειχε παραμεινει εκει,εκανα 2 επαναφορές εργοστασιακων ρυθμίσεων στο κινητο να στρωσει.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει κάποιο άρθρο σχετικά με αυτό που λες περί Google pay δηλαδή για τους λόγους κλπ.

όταν είχε βγει το Apple Pay στην alpha είχε γραφτεί ένα άρθρο για τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια, και έλεγε ότι στο Android οι τράπεζες δεν θα συνεργαστούν με την google, λόγω προμηθειών κλπ δεν τα βρήκαν και για αυτο δεν υπάρχει επίσημα στην Ελλάδα, αλλά θα δημιουργούσαν τα δικά τους apps.

Αυτο που περιμένουμε τώρα είναι από τις ελληνικές τράπεζες μια εφαρμογή για όλες τις κάρτες, όπως πχ το waiz δειχνει στοιχεία από πολλές τράπεζες, αλλά αυτο θα γίνει μόνο αν τα ηλεκτρονικά τους πορτοφόλια έχουν πέραση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά pos και πολλές υπηρεσίες έχει και η εταιρεία mypos φθηνά τερματικά με πλήθως καρτών και σχεδόν μηδενικές προμήθειες

 

http://www.mypos.eu

Ναι, αλλά είναι σύννομο με το ελληνικό δίκαιο; Θυμάμαι πως στο παρελθόν είχαν κάνει αστυνομικές επιχειρήσεις για τερματικά POS που δεν βρίσκονταν υπό την εποπτεία των ελληνικών αρχών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά είναι σύννομο με το ελληνικό δίκαιο; Θυμάμαι πως στο παρελθόν είχαν κάνει αστυνομικές επιχειρήσεις για τερματικά POS που δεν βρίσκονταν υπό την εποπτεία των ελληνικών αρχών.

 

Ναι τελικά έχεις δίκιο μόλις διάβασα ένα άρθρο για αυτά και λένε πως συνήθως αυτά τα pos είναι απάτη και δεν βρίσκονται υπό την εποπτεία των ελληνικών αρχών και ότι οι acquirers που κάνουν εγκατάσταση τέτοια μηχανήματα pos είναι πιθανόν να μην δηλώνουν τα έσοδα τους μέσω του POS. Συγγνώμη δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα σας πω τι επαθα για να γνωριζεται και να ειστε επιφυλακτικη με την paypal και την παλιο ασφαλές ηλεκτρονικες συνναλαγες τις., μου μετεφεραν απο τον λογαριασμο της paypal που ειχα συνδεδεμενη την πιστοτικη μου 260Ε σε εναν αγνωστο εκανα report αλλα δεν μου δεχτηκε η paypal το refund αμεσως αμφισβήτησα την συνναλαγη στην τραπεζα πειραιως και ακυρωσα την πιστωτικη.αλλαξα toυς κωδικους σε email kai paypal.

την συνναλαγη ειδα στο ebanking μου την χρεωσε κανονικα η τραπεζα πειραιως. πηγα στην αστυνομια εκανα μηνυση εδωσα ολες τις συνναλαγες στην ασφαλεια με φωτοτυπιες και εδωσα καταθεση και περιμενω.λιγο χλωμο να παρω τα φραγκα πισω μου ειπαν. οποτε εριξα ακυρο στην paypal και εχω αφαιρεσει τις καρτες μου απο μεσα και σκεφτομαι μονο την REVOLUT να αφησω μεσα και να την γεμιζω λεφτα οποτε χρειαζεται να αγορασω κατι.πρεπει να με χακαραν το κινητο δεν εχω ανοιξει καποιο email η ατιδηποτε αλλο μονο ενα antivirus ειχα βαλει πριν λιγες μερες το bitdefender απο το google store. οταν πηγα να το βγαλω δεν μπουρασα να το αφαιρεσω και οταν το αφαιρεσα το εικονιδιο ειχε παραμεινει εκει,εκανα 2 επαναφορές εργοστασιακων ρυθμίσεων στο κινητο να στρωσει.

Δεν είχες βάλει καμιά ασφάλεια στο ΡΡ?Στην κάρτα σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες βάλει καμιά ασφάλεια στο ΡΡ?Στην κάρτα σου;

 

Αν εννοείς το Secure Wallet της Τράπεζας Πειραιώς. Δεν καλύπτει ηλεκτρονικές συναλλαγές πάρα μόνο συναλλαγές που έχουν γίνει σε περίπτωση απώλεια ή κλοπής της κάρτας. Έχει και άλλες καλύψεις αλλά αφορά αυτο το περιστατικό που σου είπα δεν υπάρχει καμία κάλυψη όσον αφορά ηλεκτρονικές συναλλαγές ή απάτες.

Link to comment
Share on other sites

από το online banking χρεώνει 2,5 ευρώ.

Από το app χρεώνει 0,02 για μέχρι 50 ευρώ και 0,50 για μέχρι 500 ευρώ.

Το Iris είναι ένα σύστημα μεταφοράς χρημάτων. Δεν βγήκε για να είναι χωρίς κόστος.

Να ρωτήσω κάτι..;; με το iris μπορώ να μεταφέρω χρήματα από πχ Πειραιώς σε Eurobank που και οι δύο λογαριασμοί είναι στο ίδιο Αφμ;

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κάνει πολλές φορές. Πρέπει βέβαια να έχεις δηλώσει διαφορετικό τηλεφωνικό αριθμό στην κάθε τράπεζα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Δυστυχώς έχω τον ίδιο αριθμό στις τράπεζες... Με ενδιαφέρει από Πειραιώς σε Eurobank και από εθνική σε Eurobank. Θα τα δοκιμάσω κ τα δύο κ θα επανέλθω

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με τον ίδιο αριθμό γίνεται, το χρησιμοποιώ από Εθνική σε Alpha Bank
Ως αναγνωριστικό στο iris έχεις τον ίδιο αριθμό και στις 2 τράπεζες εννοείς;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι πελάτης σε δύο τράπεζες δεν έχεις πρόβλημα με το iris και ας έχεις ίδιο αριθμό τηλεφώνου δηλωμένο και στις δύο τράπεζες το αναγνωρίζει κατευθείαν και στέλνει τα χρήματα κανονικά. Αν είσαι πελάτης σε 3 τράπεζες θα έχεις πρόβλημα πχ Εγώ είμαι πελάτης Πειραιώς, Εθνικής, Alpha και Eurobank και κάθε φορά που κάνω μια συναλλαγή iris αλλού θέλω εγώ να πάνε τα χρήματα και αλλού τα στέλνει λόγω ιδίων στοιχείων στις τράπεζες και το κακό είναι ότι δεν βγάζει μια λίστα με τους διαθέσιμους λογαριασμούς που ανήκουν στα ίδια στοιχεία για να επιλέξεις που θες να στείλεις τα χρήματα. Γι'αυτο πρέπει πρώτα να απενεργοποιησω τα iris στις υπόλοιπες τράπεζες και να αφήσω το iris ενεργό στον λογαριασμό μου και στον λογαριασμό που θέλω να στείλω τα χρήματα ώστε να μην πηγαίνουν στον λάθος λογαριασμό εκτός και αν έχεις στην μια τράπεζα όλους τους λογαριασμούς συνδεδεμένους από τις άλλες τράπεζες τότε ίσως μπορείς να επιλέξεις που θες να πάνε αλλά δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ. Μου φάνηκε περίεργο γιατί στο παρελθόν μου αντιστοίχιζε τον ίδιο αριθμό μόνο στο "iris" της Τράπεζας που ενεργοποιούσα τελευταίο. Τότε είχα σε 3 τράπεζες λογαριασμούς. Τώρα έχω σε 4, και αντιστοιχίσει έναν αριθμό στην κάθε μία. Αν και τελικά δεν χρειάζεται και τόσο, γιατί πχ αν θέλω να στείλω από άλλη σε Εθνική μπορώ να στείλω στον πατέρα μου που έχει λογαριασμό, και μετά από εκεί να μου κάνει μεταφορά στον δικό μου της Εθνικής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και για να έχω μικρότερη προμήθεια στην μεταφορά θα πρέπει να το κάνω από το apk του κινητού, σωστά;; και το ποσό της προμήθεια είναι 0,02€ για μέχρι 50€ και 0,50€ για μεχρι 500€;;; σε όλες τις τράπεζες;

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι, μόνο η Πειραιώς κρατάει αυτήν την προμήθεια σε μεταφορά iris.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Πειραιώς χρεώνει τα εξερχόμενα Iris.

Οι άλλες τρείς τράπεζες δεν χρεώνουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!και η μεταφορά θα πρέπει να γίνει από το αντίστοιχο apk του κινητού της εκάστοτε τράπεζας;; άρα +1 apk για κάθε τράπεζα πέρα από τα κλασικά του e-banking! Σωστά;

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Εθνική θέλει ξεχωριστό app (ibank pay). Οι άλλες τρεις από το e banking το κάνουν.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...