Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η κάρτα δεν φταίει αυτό είναι σίγουρο. Από ότι έχω διαβάσει οι περισσότερες πληρωμές που γίνονται με κινητά δεν γίνονται αποδέκτες συνήθως λόγω ότι οι έμποροι και τα μαγαζιά δεν ενημερώνουν το λογισμικό του POS ώστε να ξεκλειδωθεί αυτή η λειτουργία ή απλώς δεν έχουν ενεργοποιήσει την λειτουργία ανεπαφης πληρωμής από κινητό στο μηχάνημα POS τους ή μάλλον έχουν λίγο παλαιότερα μοντέλα POS που δεν υποστηρίζουν πληρωμές με κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν φταίει αυτό είναι σίγουρο. Από ότι έχω διαβάσει οι περισσότερες πληρωμές που γίνονται με κινητά δεν γίνονται αποδέκτες συνήθως λόγω ότι οι έμποροι και τα μαγαζιά δεν ενημερώνουν το λογισμικό του POS ώστε να ξεκλειδωθεί αυτή η λειτουργία ή απλώς δεν έχουν ενεργοποιήσει την λειτουργία ανεπαφης πληρωμής από κινητό στο μηχάνημα POS τους ή μάλλον έχουν λίγο παλαιότερα μοντέλα POS που δεν υποστηρίζουν πληρωμές με κινητό.

 

Λογικη απαντηση. Αλλα δεν νομιζω οτι μεγαλες εταιρειες αλυσιδες δεν ενημερωνουν το λογισμικο των POS. Επιπλεον σε πολυ γνωστο και μεγαλο super market ο προηγούμενος απο εμας πελατης πληρωσε μπροστά μου με το κινητο, ενω εμεις δεν μπορεσαμε 1 λεπτο αργωτερα στο ιδιο μηχανακι.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω εκδοσει προσθετη πιστωτική καρτα στο ονομα της κόρης μου συνδεδεμενη φυσικα με την δικη μου. Εχει φταξει δικο της ebanking και δικο της allphawallet και εχει κατεβασει στο κινητό της τις εφαρμογές. Εχει προσθεσει στο allphawallet την καρτα. Το κινητό εχει NFC.

Το περιεργο ειναι οτι ενω στην Κύπρο πληρωνει κανονικα με το κινητό σε POS χρεωνοντας την καρτα, στην Ελλάδα δεν περναει καμια πληρωμή με το κινητό. Φυσικά πληρώνει χωρις προβλημα με την καρτα.

Μπορει να φανταστει καποιος γιατι γινεται αυτο; Τι να φταιει; Η καρτα ειναι πιστωτικη της Alpha bank

 

Μηπως δεν επιτρέπει διεθνής συναλλαγές;Αλλά είναι ελληνική και περνάει στην Κύπρο ...........Καλέστε την εξυπηρέτηση να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν επιτρέπει διεθνής συναλλαγές;Αλλά είναι ελληνική και περνάει στην Κύπρο ...........Καλέστε την εξυπηρέτηση να το δουν.

 

Ελληνικη καρτα, περναει στη Κύπρο και δεν περναει στην Ελλάδα. Το αντιθετο θα το καταλαβαινα. Μηπως κατι στις ρυθμίσεις του κινητου;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ με την alpha wallet είχα προβλήματα. Πχ. στο σουπερμάρκετ δίπλα μου ΑΒ που υποτίθεται έχει και συνεργασία με την Άλφα μια μου πέρναγε πληρωμή την επόμενη όχι, μιλάω για κινητό NFC. Τελικά έβαλα curve + gpay και ολλα λειτουργούν άψογα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν φταίει αυτό είναι σίγουρο. Από ότι έχω διαβάσει οι περισσότερες πληρωμές που γίνονται με κινητά δεν γίνονται αποδέκτες συνήθως λόγω ότι οι έμποροι και τα μαγαζιά δεν ενημερώνουν το λογισμικό του POS ώστε να ξεκλειδωθεί αυτή η λειτουργία ή απλώς δεν έχουν ενεργοποιήσει την λειτουργία ανεπαφης πληρωμής από κινητό στο μηχάνημα POS τους ή μάλλον έχουν λίγο παλαιότερα μοντέλα POS που δεν υποστηρίζουν πληρωμές με κινητό.

 

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Τα μηχανάκια εχουν αυτόματη ενημερωση που γινεται αργά τα βραδυα.

Η ενημερωση ειναι επιβεβλημένη καθως εκτος απο ενημερώσεις λογισμικού γινονται και ολες οι κρίσιμες ενημερώσεις ασφαλειας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με το alphawallet έχω κρεμαστεί κι εγώ πολλές φορές.

Έχω επικοινωνήσει και με την alphabank. Πριν καλέσω είχα κάνει restart συσκευή αλλά τίποτα.

Στην εξυπηρέτηση μου έβγαλαν την κάρτα από την εφαρμογή και μου είπαν να την βάλω ξανά. Αν δε δούλευε να ξανακαλούσα.

Πριν βάλω ξανά την κάρτα όμως, έκανα μια απεγκατάσταση της εφαρμογής. Τελικά δούλεψε.

 

Επειδή όμως μου το έχει κάνει 4-5 φορές ακόμα. Δοκίμασα διάφορα και τελικά μόνο να βγάλεις την κάρτα και να την ξαναβάλεις στην εφαρμογή είναι αρκετό (ίσως και ένα restart αλλά δε θυμάμαι σίγουρα).

 

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη εφαρμογή (gpay) αλλά αν το κάνει πάλι, θα παω προς αυτή τη λύση (αν υποστηρίζεται από τη συσκευή μου όμως ~honor)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Τα μηχανάκια εχουν αυτόματη ενημερωση που γινεται αργά τα βραδυα.

Η ενημερωση ειναι επιβεβλημένη καθως εκτος απο ενημερώσεις λογισμικού γινονται και ολες οι κρίσιμες ενημερώσεις ασφαλειας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ε τότε το πιο πιθανόν είναι να έχουν παλαιότερα μοντέλα POS που δεν υποστηρίζουν πληρωμές με κινητό

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα δεν είναι λύση αυτή να κάνεις επανεκκίνηση η βάλε βγάλε την κάρτα. Υποτίθεται ότι πάς για ψώνια χωρίς την κάρτα σου μόνο με το κινητό και εκεί που είσαι ταμείο έχει και άλλα 10 άτομα από πίσω και εσύ σαν προχωρημένος πας να πληρώσεις με το κινητό αλλά τίποτα, δοκιμάζεις ξανά πάλι τίποτα, αρχίζεις και βλέπεις εκνευρισμό στα μάτια τον από πίσω, κάνεις μια επανεκκίνηση στο κινητό ( αν είναι από τα τοπ θα κάνει γρήγορα, αν όχι κλάψε) και μετά πάλι δεν.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά τι άλλη λύση υπάρχει στα huawei για παράδειγμα (στο δικό μου δεν το υποστηρίζει, μάλλον για τους γνωστούς λόγους);

Αναγκαστικά έχω και κάποια φυσική κάρτα μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

Το curve έχει κάποιο θέμα; Πέρασα τη eurobank debit MasterCard μου και από τότε δεν μπαίνει στην εφαρμογή, μόλις βάζω δαχτυλικο μου βγάζει μήνυμα «something has gone wrong, try again later»..
Link to comment
Share on other sites

Το curve έχει κάποιο θέμα; Πέρασα τη eurobank debit MasterCard μου και από τότε δεν μπαίνει στην εφαρμογή, μόλις βάζω δαχτυλικο μου βγάζει μήνυμα «something has gone wrong, try again later»..
Και πριν λίγο μπήκα και πριν λίγο πλήρωσα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως μου το έχει κάνει 4-5 φορές ακόμα. Δοκίμασα διάφορα και τελικά μόνο να βγάλεις την κάρτα και να την ξαναβάλεις στην εφαρμογή είναι αρκετό (ίσως και ένα restart αλλά δε θυμάμαι σίγουρα).

 

Αυτο ηταν. Ευχαριστώ πολύ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά τι άλλη λύση υπάρχει στα huawei για παράδειγμα (στο δικό μου δεν το υποστηρίζει, μάλλον για τους γνωστούς λόγους);

Αναγκαστικά έχω και κάποια φυσική κάρτα μαζί μου

Αν έχεις Google services δεν είναι θέμα κινητού. Ίσως σου ξεφεύγει κάτι στη διαδικασία, αλλά το πιθανότερο να φταίει είτε το pos είτε η εφαρμογή. Σε μηχανάκια του Σκλαβενίτη με eurobank wallet εμένα δεν περνούσε με τίποτα η πληρωμή, κολλούσε το pos. Μόλις έβγαλε προωθητικη ενέργεια η eurobank για πληρωμές με wallet από Σκλαβενίτη, δια μαγείας άρχισαν να περνάνε οι πληρωμές στα ίδια μηχανάκια χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν στρώνει με επανεκκίνηση προφανώς είναι θέμα του κινητου και δεν μπορεί να κάνει κάποιος κάτι

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανάκια θέλουν αναβάθμιση για να δέχονται πληρωμές με κινητά. Τα περισσότερα της alpha bank είναι χρόνια συμβατά, αλλά αυτά κυρίως της cardlink που υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ (για να δέχονται προγράμματα ανταμοιβής από πολλές τράπεζες) άρχισαν τώρα να αναβαθμίζονται.

Θα παρατηρήσετε ότι παλιά έλεγαν «Πλησιάστε κάρτα» ενώ τώρα βγάζει μήνυμα «Πλησιάστε κάρτα ή κινητό».

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν. Ευχαριστώ πολύ

 

Αφού λύθηκε, όλα καλά!

 

Αν έχεις Google services δεν είναι θέμα κινητού. Ίσως σου ξεφεύγει κάτι στη διαδικασία, αλλά το πιθανότερο να φταίει είτε το pos είτε η εφαρμογή. Σε μηχανάκια του Σκλαβενίτη με eurobank wallet εμένα δεν περνούσε με τίποτα η πληρωμή, κολλούσε το pos. Μόλις έβγαλε προωθητικη ενέργεια η eurobank για πληρωμές με wallet από Σκλαβενίτη, δια μαγείας άρχισαν να περνάνε οι πληρωμές στα ίδια μηχανάκια χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το alpha wallet εδώ και αρκετό καιρό μου δουλεύει κανονικά χωρίς restart.

Το g-pay δε μπορώ να το κατεβάσω "this app is incompatible with all of your devices". Για την ακρίβεια δεν το βγάζει καθόλου όταν μπαίνω στο play store. Μπαίνω από browser να το ψάξω και να βρω link το οποίο θα με πάει στο play store

 

Google play services έχει το κινητό

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Το alpha wallet εδώ και αρκετό καιρό μου δουλεύει κανονικά χωρίς restart.

Το g-pay δε μπορώ να το κατεβάσω "this app is incompatible with all of your devices". Για την ακρίβεια δεν το βγάζει καθόλου όταν μπαίνω στο play store. Μπαίνω από browser να το ψάξω και να βρω link το οποίο θα με πάει στο play store

 

Google play services έχει το κινητό

Αφού σου δουλεύει τότε κομπλέ. Μπορεί να ήταν οτιδήποτε και υπήρξε πρόβλημα, άλλωστε οι υπηρεσίες αυτές είναι σε νηπιακή μορφή ακόμα στην Ελλάδα, εδώ πριν λίγα χρόνια τα περισσότερα καταστήματα δεν είχαν καν pos και οι περισσότερες τράπεζες δεν έχουν καν wallet.

Το Google pay δεν υποστηριζεται επίσημα Ελλάδα γι' αυτό δεν υπάρχει στο playstore σε region Greece. Θα πρέπει να το κατεβάσεις από αλλού όπως πχ από το apkmirror. Και θα πρέπει να συνδέσεις ξένη κάρτα όπως curve ή revolut, οι ελληνικές δεν υποστηρίζονται.

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου δουλεύει τότε κομπλέ. Μπορεί να ήταν οτιδήποτε και υπήρξε πρόβλημα, άλλωστε οι υπηρεσίες αυτές είναι σε νηπιακή μορφή ακόμα στην Ελλάδα, εδώ πριν λίγα χρόνια τα περισσότερα καταστήματα δεν είχαν καν pos και οι περισσότερες τράπεζες δεν έχουν καν wallet.

Το Google pay δεν υποστηριζεται επίσημα Ελλάδα γι' αυτό δεν υπάρχει στο playstore σε region Greece. Θα πρέπει να το κατεβάσεις από αλλού όπως πχ από το apkmirror. Και θα πρέπει να συνδέσεις ξένη κάρτα όπως curve ή revolut, οι ελληνικές δεν υποστηρίζονται.

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Έχει αναφερθεί τόσες φορές ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα, αλλά λόγω της φοβίας μου με τη διαμάχη που έχει ανοίξει με τη huawei δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου.

 

Κάτι τέτοιο (wallet) σε apk, πως μπορούμε να είμαι 100% βέβαιοι ότι είναι καθαρό και δε θα τρέχουμε σε περίπτωση στραβής;

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί τόσες φορές ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα, αλλά λόγω της φοβίας μου με τη διαμάχη που έχει ανοίξει με τη huawei δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου.

 

 

 

Κάτι τέτοιο (wallet) σε apk, πως μπορούμε να είμαι 100% βέβαιοι ότι είναι καθαρό και δε θα τρέχουμε σε περίπτωση στραβής;

Apk mirror είναι απόλυτα αξιόπιστο φίλε όπως και το apk pure.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μόλις έλαβα και ενημερωτικό email από aplhabank ότι σύντομα έρχεται ανανεωμένη εφαρμογή με ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να ανοίξουμε την εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερώσεις που κυκλοφορεί η cardlink για τα pos της γινονται αυτόματα στα μηχανάκια η πρέπει χειροκίνητα και επίσης υπάρχει η δυνατότητα ο έμπορος ή το μαγαζί να απενεργοποιησει τις αυτόματες ενημερώσεις στο pos του ή είναι υποχρεωτικές? Γιατί όσες φορές έχω πάει να πληρώσω με κινητό άλλες φορές τα pos τις αποδέχονται και άλλες οχι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα συνήθως γίνονται. Δεν νομίζω να μπορείς να τις απενεργοποιήσεις, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια στα οποία θα έχεις θέμα είναι τραπεζών, όχι pos όπως cardlink. Εκεί είναι θέμα της κάθε τράπεζας, της alpha πχ υποστηρίζουν λόγω του wallet εδώ και καιρο. Της eurobank σταδιακά αναβαθμίζονται (δεν γίνεται μέσα σε μια μερα), της εθνικής και της Πειραιώς μάλλον έχουν αρχίσει και αυτοί την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα συνήθως γίνονται. Δεν νομίζω να μπορείς να τις απενεργοποιήσεις, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια στα οποία θα έχεις θέμα είναι τραπεζών, όχι pos όπως cardlink. Εκεί είναι θέμα της κάθε τράπεζας, της alpha πχ υποστηρίζουν λόγω του wallet εδώ και καιρο. Της eurobank σταδιακά αναβαθμίζονται (δεν γίνεται μέσα σε μια μερα), της εθνικής και της Πειραιώς μάλλον έχουν αρχίσει και αυτοί την αναβάθμιση.

 

Τα pos που δίνουν οι τράπεζες στις επιχειρήσεις είναι τα pos της cardlink δεν έχουν δικά τους οι τράπεζες για την cardlink λειτουργούν σαν αντιπροσωπεία για τα pos τους. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι στα pos της cardlink αυτά που δέχονται πλήρωμες μέσω κινητού κλπ είναι τα ασύρματα (εκείνα τα μαύρα τα ingenico και τα verifοne)και τα mobile pos τα άλλα τα ενσύρματα τα verifone τα γκρι δεν υποστηρίζουν πληρωμές με κινητό παρά μόνο με την παρουσία φυσικής κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...