Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προς ενημέρωση ενδιαφερομένων που θέλουν να κάνουν αίτηση, απορρίφθηκαν και τα 1000€ από την Πειραιώς. Άρα το ξεχνάμε πιστωτική για εκκαθαριστικό 8.5-9k €.

 

Να προσθέσω ότι αν η τράπεζα μπορούσε να σου εγκρίνει 500, θα στο ενεκρινε και θα μειωνε το οριο που ζητησες.

προφανως υπαρχουν κι αλλα θεματα.

 

 

Εμενα την προηγουμενη εβδομαδα η Πειραιως μου εβγαλε πιστωτική αμεσως.

Η Eurobank (προφανως γιατι εχω δανειο εκει) προσπαθω εδω κ 1 χρονο να βγαλω μια πιστωτικη και παντα ετρωγα ακυρο

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και μισθοδοσία εκεί αυτό ισχύει; Ευχαριστώ
Αν έχεις μισθοδοσία στην eurobank δεν έχει συνδρομή, για τις classic τουλάχιστον.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και μισθοδοσία εκεί αυτό ισχύει; Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω αν έχει δωρεάν συνδρομή σε κάθε μισθοδοσία, μόνο στη μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων ξέρω οτι δίνει δωρεάν συνδρομή σε μια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μισθοδοσία στην eurobank δεν έχει συνδρομή, για τις classic τουλάχιστον.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Δεν ξέρω αν έχει δωρεάν συνδρομή σε κάθε μισθοδοσία, μόνο στη μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων ξέρω οτι δίνει δωρεάν συνδρομή σε μια κάρτα.
Ok σας ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω κάποια στιγμή να δω τι θα μου πούνε
Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό δεν είναι το μόνο κριτήριο για την έγκριση δανείου ή πιστωτικής.
Το εκκαθαριστικό όταν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση είναι το μόνο κριτήριο.

Η τράπεζα μόνο αυτό σου ζητά.

Το μόνο που μπορεί να δει είναι αν ο αιτών βρίσκεται στον ΤΕΙΡΕΣΊΑ, που στην προκειμένη δε βρίσκεται.

Δε μπορεί να δει ούτε αν έχεις δάνειο σε άλλη τράπεζα, ούτε αν έχεις δικό σου σπίτι, κτλ.

Προφανώς έχει διαφορά αν πέρνεις 8.500 με δικό σου σπίτι από 8.500 και ενοίκιο +2 παιδιά.
Ότι έγραψα από πάνω.
Να προσθέσω ότι αν η τράπεζα μπορούσε να σου εγκρίνει 500, θα στο ενεκρινε και θα μειωνε το οριο που ζητησες.

προφανως υπαρχουν κι αλλα θεματα.

 

 

Εμενα την προηγουμενη εβδομαδα η Πειραιως μου εβγαλε πιστωτική αμεσως.

Η Eurobank (προφανως γιατι εχω δανειο εκει) προσπαθω εδω κ 1 χρονο να βγαλω μια πιστωτικη και παντα ετρωγα ακυρο

Παρομοίως με από πάνω.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω αν το εκκαθαριστικό είναι λιγότερο από 10k € υπάρχει αυτόματη αρνητική έκβαση.

Μιας και στις 2 αιτήσεις η αρνητική απάντηση ήρθε εντός ολίγων λεπτών, και μάλιστα στην πρώτη στις 22:00 ενώ είχε γίνει η αίτηση στις 21:00.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου με εκκαθαριστικό 7.000 ευρω εχει βγαλει καρτα απο την Πειραιως την προηγουμενη εβδομαδα.

 

Δε ξερω στην δικη σου περιπτωση, αλλα γενικα μετρανε κι αλλα πραγματα απο το εκκαθαριστικο.

σχεση με την τραπεζα

τυχον καταθεσεις

ιστορικο στο τειρεσια

ακομη κι αν μην εχεις τωρα δανεια, στο παρελθον αν ειχες καθυστερησεις μενουν

Link to comment
Share on other sites

Για ποια καθαριστικά μιλάτε; Γνωστός μου άνεργος του πρότειναν να βγάλει πιστωτική όπου και δέχτηκε με χίλια ευρώ πιστωτικό όριο, δεν τους κάλεσε, τον κάλεσαν Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μισθοδοσία στην eurobank δεν έχει συνδρομή, για τις classic τουλάχιστον.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Πάντως για gold και clasic στην Πειραιώς αν έχεις μισθοδοσία είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Η γυναίκα μου είναι κόκκινη και έβγαλε το λάδι στην alpha bank να εξόφληση το δάνειο της . Εγώ είμαι ακριβός το αντίθετο όλοι θα ηθελα να μεκανουν πελατη τους και να μου βγάλουν καρτα . Εαν εγγυηθώ εγώ υπάρχει λέτε περιπτωση να βγει καρτα στην γυναίκα μου ή το τουλάχιστον στην καρτα που έχω να βγει και μια δεύτερη στην συζυγο μου.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Η γυναίκα μου είναι κόκκινη και έβγαλε το λάδι στην alpha bank να εξόφληση το δάνειο της . Εγώ είμαι ακριβός το αντίθετο όλοι θα ηθελα να μεκανουν πελατη τους και να μου βγάλουν καρτα . Εαν εγγυηθώ εγώ υπάρχει λέτε περιπτωση να βγει καρτα στην γυναίκα μου ή το τουλάχιστον στην καρτα που έχω να βγει και μια δεύτερη στην συζυγο μου.

 

Μπορείς να βγάλεις εσύ μια και μετά μια πρόσθετη κάρτα στο όνομα της γυναίκας. Η να εκδόσεις μία εσύ και να της την δώσεις ; :P

Link to comment
Share on other sites

μην είσαι ανυπόμονος.

 

Δεν είμαι ανυπόμονος απλά μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται τόσες ημέρες αύριο πάμε στην 10 εργάσιμη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις εσύ μια και μετά μια πρόσθετη κάρτα στο όνομα της γυναίκας. Η να εκδόσεις μία εσύ και να της την δώσεις ; :P

Με αυτόν τον τρόπο η δευτερεύουσα Πρόσθετη κάρτα (που θα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα με την πρώτη) λειτουργεί απλά σαν αντίγραφο, δηλαδή μοιράζονται το ίδιο πιστωτικό όριο.

 

Αν βγάλει δεύτερη κάρτα ή κάρτα στο όνομα της γυναίκας του δεν θα έχει αυτο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη yes visa της Eurobank που έχω, έχω βγάλει πρόσθετη κάρτα στη γυναίκα ΣΤΟ ΌΝΟΜΑ ΤΗΣ με το ίδιο όριο βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό όταν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση είναι το μόνο κριτήριο.

Η τράπεζα μόνο αυτό σου ζητά.

Το μόνο που μπορεί να δει είναι αν ο αιτών βρίσκεται στον ΤΕΙΡΕΣΊΑ, που στην προκειμένη δε βρίσκεται.

Δε μπορεί να δει ούτε αν έχεις δάνειο σε άλλη τράπεζα, ούτε αν έχεις δικό σου σπίτι, κτλ. Ότι έγραψα από πάνω. Παρομοίως με από πάνω.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω αν το εκκαθαριστικό είναι λιγότερο από 10k € υπάρχει αυτόματη αρνητική έκβαση.

Μιας και στις 2 αιτήσεις η αρνητική απάντηση ήρθε εντός ολίγων λεπτών, και μάλιστα στην πρώτη στις 22:00 ενώ είχε γίνει η αίτηση στις 21:00.

 

Θέλει και ανάλυση μηνιαίων αποδοχών ή απόδειξη καταβολής σύνταξης.

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται στη φόρμα τους να ζητάνε πολλά στοιχεία, ασχέτως που επισυνάπτεις 3 πράγματα μόνο.

Μήπως γίνεται κανένα μπέρδεμα εκεί; Είδα πολλά ταμπς και ζαλίστηκα :p

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό όταν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση είναι το μόνο κριτήριο.

Η τράπεζα μόνο αυτό σου ζητά.

Το μόνο που μπορεί να δει είναι αν ο αιτών βρίσκεται στον ΤΕΙΡΕΣΊΑ, που στην προκειμένη δε βρίσκεται.

Δε μπορεί να δει ούτε αν έχεις δάνειο σε άλλη τράπεζα, ούτε αν έχεις δικό σου σπίτι, κτλ. Ότι έγραψα από πάνω. Παρομοίως με από πάνω.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω αν το εκκαθαριστικό είναι λιγότερο από 10k € υπάρχει αυτόματη αρνητική έκβαση.

Μιας και στις 2 αιτήσεις η αρνητική απάντηση ήρθε εντός ολίγων λεπτών, και μάλιστα στην πρώτη στις 22:00 ενώ είχε γίνει η αίτηση στις 21:00.

Εκκαθαριστικό, Τειρεσίας λευκός και μαύρος είναι τα 3 βασικότερα κριτήρια που είναι τα ίδια σε οποια τράπεζα και να πάει κάποιος για δάνειο η κάρτα. Ο συνδυασμός των τριών δίνει 1. αν μπορεί να αιτηθεί credit line και 2. με τι προϋποθέσεις (εγγυητής η όχι, μικρότερο όριο κλπ κλπ κλπ)

 

Επίσης αν θέλω να γίνω τελείως τυπικός θέλουν και στοιχεία ταυτοποίησης για τα εκάστοτε customer data integration συστηματα που είναι υποχρεωμένοι να τηρούν και να επικαιροποιουν (λογ/σμος δεη κλπ) εκτός αν είσαι υπάρχον πελάτης με πρόσφατη επικαιροποιηση.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

και μενα μου είπανε 10-15 εργάσιμες μερες, λόγω κορωνοιού, αδειών κλπ... ενα courier δε μπορουν να βαλουν..

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ είμαι στον Τειρεσία και η eurobank μου εξεδωσε mastercard...

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου είπανε 10-15 εργάσιμες μερες, λόγω κορωνοιού, αδειών κλπ... ενα courier δε μπορουν να βαλουν..

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ είμαι στον Τειρεσία και η eurobank μου εξεδωσε mastercard...

 

Όταν λες είσαι στο Τειρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και δεν μένει να έχει και η alpha bank την ίδια άποψη.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό όταν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση είναι το μόνο κριτήριο.

Η τράπεζα μόνο αυτό σου ζητά.

Το μόνο που μπορεί να δει είναι αν ο αιτών βρίσκεται στον ΤΕΙΡΕΣΊΑ, που στην προκειμένη δε βρίσκεται.

Δε μπορεί να δει ούτε αν έχεις δάνειο σε άλλη τράπεζα, ούτε αν έχεις δικό σου σπίτι, κτλ. Ότι έγραψα από πάνω. Παρομοίως με από πάνω.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω αν το εκκαθαριστικό είναι λιγότερο από 10k € υπάρχει αυτόματη αρνητική έκβαση.

Μιας και στις 2 αιτήσεις η αρνητική απάντηση ήρθε εντός ολίγων λεπτών, και μάλιστα στην πρώτη στις 22:00 ενώ είχε γίνει η αίτηση στις 21:00.

Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Έχουν εκδοθεί πιστωτικές με εκκαθαριστικά αρκετά χαμηλότερα από 10 χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Εκκαθαριστικό 8.5Κ και μου έδωσαν yes με 3Κ όριο και δωρεάν συνδρομή για πάντα

 

Γενικά, απ' ότι έχω καταλάβει, η Eurobank είναι πιό χαλαρή σε σχέση με τις υπόλοιπες τραπεζες...

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάς και τα εξυπηρετείς ;

Έχεις καταθέσεις;

 

Όχι, αφημένα στην τύχη τους.

Δεν ήμουν καν πελάτης της eurobank πριν κανω την αίτηση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...