Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επιτέλους! Τον Μάρτιο και τον Απρίλιο (περίοδος lock-down) παιδευόμουν με την παλιά διαδικασία: έκανα την αίτηση online, με έπαιρναν τηλέφωνο για επιβεβαίωση, με ξανάπαιρναν τηλέφωνο πως εγκρίθηκε και να περάσω από το κατάστημα να υπογράψω έντυπα και σε τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα μου ανέφεραν πως δεν έβλεπαν αίτημα. Προσπάθησα 2 φορές με την παλιά διαδικασία ώσπου σήμερα πήγα και έκανα αίτηση απευθείας στο κατάστημα.

 

Το μετάνιωσα λιγάκι για την ταλαιπωρία που έφαγα σήμερα και τα 10.000 yellows δώρο που έχασα! https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Pistotiki-Karta/e-card-pistotiki-karta-apoktiste-tin-eukola-meso-winbank

 

FYI μου απάντησαν για έγκριση μέσα σε 4 εργάσιμες ώρες, με αντιπρόταση στο πιστωτικό όριο στο 15% του εισοδήματος

Link to comment
Share on other sites

FYI μου απάντησαν για έγκριση μέσα σε 4 εργάσιμες ώρες, με αντιπρόταση στο πιστωτικό όριο στο 15% του εισοδήματος
του εισοδήματος του μηνιαίου η του έτους;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του έτους προφανώς.

 

 

Σωστά, ίσως δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα βέβαια καθώς εχω ήδη άλλες 4 κάρτες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδρομή έχει ?

Ανάλογα για ποια κάρτα ενδιαφέρεσαι. Δες το site τους όπου τα γράφουν όλα, για παράδειγμα στα Χαρακτηριστικά της Mastercard:

Η συνδρομή της Πειραιώς Mastercard® είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο. Η δωρεάν συνδρομή μπορεί να συνεχιστεί, εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα σας για συναλλαγές πάνω από 2.500€ το χρόνο. Διαφορετικά, από το δεύτερο χρόνο και μετά η συνδρομή είναι δωρεάν μόνο για τα πρόσθετα μέλη. Για τον κύριο κάτοχο της κάρτας η συνδρομή είναι 29€.

 

Σωστά, ίσως δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα βέβαια καθώς εχω ήδη άλλες 4 κάρτες

Ούτε εγώ είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα με 5 πιστωτικές σε Alpha και Eurobank. Στο κατάστημα μου είπαν πως θα έχω απάντηση το αργότερο σε 5 εργάσιμες ημέρες.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα για ποια κάρτα ενδιαφέρεσαι. Δες το site τους όπου τα γράφουν όλα, για παράδειγμα στα Χαρακτηριστικά της Mastercard:

 

 

 

Ούτε εγώ είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα με 5 πιστωτικές σε Alpha και Eurobank. Στο κατάστημα μου είπαν πως θα έχω απάντηση το αργότερο σε 5 εργάσιμες ημέρες.

 

Η απάντηση είναι πολύ άμεση, για την ακρίβεια ανέβασα Σάββατο μισθοδοσία 5/2020 και απάντησαν Δευτέρα 9.00 ότι το αίτημα ακυρώθηκε με ένδειξη να κάνω νέο με την τελευταία μισθοδοσία, την οποία έκανα κατά τις 11.00 και κατά την 13.00 εγκρίθηκε με τροποποίηση στο όριο, υπέγραψα ψηφιακά με ΟΤΡ και στις 16.00 είχαν εκδώσει ήδη την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε πόσες ημέρες χρειάζεται η eurobank για να στείλει την πιστωτική σπίτι? απο την προηγουμενη παρασκεύη έκανα online την αίτηση και υπέγραψα ηλεκτρονικά και απο την δευτέρα φένεται η κάρτα στο ebanking.
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε πόσες ημέρες χρειάζεται η eurobank για να στείλει την πιστωτική σπίτι? απο την προηγουμενη παρασκεύη έκανα online την αίτηση και υπέγραψα ηλεκτρονικά και απο την δευτέρα φένεται η κάρτα στο ebanking.

 

 

1 βδομάδα για Αθήνα περίπου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 βδομάδα για Αθήνα περίπου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ευχαριστώ,με ελτά απλό ή συστημένο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν μπορεί να γίνει κατάσχεση ποσού λόγο οφειλών προς την εφορία από προπληρωμενη κάρτα?
Δεν το έχω δει ούτε ακούσει να γίνεται αλλά μάλλον μπορεί να συμβεί εκτός αν ειναι απο της μη επαναφορτιζόμενες που δεν έχουν καταχωρημένο το ΑΦΜ του κατόχου

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ με Πειραιώς δεν μπορώ να πληρώσω και να μπω στο e-banking;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπήκε, αλλά άργησε πάρα πολύ. Και δεν έχω τόσο χάλια σήμα για να έφταιγε αυτό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια, θέλω να στέλνω από Πειραιώς στην Εθνική χωρίς έξοδα. Με ποιο τρόπο;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρότερα έξοδα από ότι ξέρω θα τα έχεις με το IRIS

 

Επίσης να ενημερώσω την παρέα ότι η wind τερμάτισε την συνεργασία με την άλφα οπότε τέλος οι πόντοi bonus και η άλφα θα αντικαταστήσει τις πιστωτικές τις wind με άλλες δίκες της προφανώς

 

Έχετε τον νου σας μην μείνετε ξεκρεμαστοι

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα η Πειραιώς είχε φάει χοντρό σκάλωμα μεταξύ 4 και 6 το απόγευμα. Σε μαγαζί που ήμουν κάνεις δεν μπορούσε να πληρώσει με χρεωστική κάρτα και το e banking στο κινητό απλά φόρτωνε επ αόριστο και δεν έμπαινε ποτέ. Κρέμασε πολύ κόσμο που ήθελε να πληρώσει και δεν μπορούσε και καποιοι δεν είχαν και μετρητά πάνω τους
Link to comment
Share on other sites

Από 30/9/2020 δε θα διατίθεται η υπηρεσία πληρωμών Masterpass από το Eurobank Mobile App. Μπορείτε να κάνετε απρόσκοπτα online αγορές με τις κάρτες Eurobank

 

Εμπρός προς τα πίσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

xθες παρελαβα και γω πιστωτικη visa helios απο την πειραιωσ.αυτο που παρατησησα ειναι οτι το chip της ειναι..μικρο οπωσ σε μια τηλεκαρτα και οχι καπως πιο μεγαλο οπωσ στην μαστερκαρντ που εχω.σημαινει κατι αυτο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

xθες παρελαβα και γω πιστωτικη visa helios απο την πειραιωσ.αυτο που παρατησησα ειναι οτι το chip της ειναι..μικρο οπωσ σε μια τηλεκαρτα και οχι καπως πιο μεγαλο οπωσ στην μαστερκαρντ που εχω.σημαινει κατι αυτο?

 

Δε σημαίνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αγορά από γνωστό σούπερ μάρκετ με Tap and pay της Alpha Bank (κάρτα MasterCard) ποσού πολύ πάνω από 50 ευρώ χωρίς να μου ζητήσει PIN. Πώς εξηγείται;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αγορά από γνωστό σούπερ μάρκετ με Tap and pay της Alpha Bank (κάρτα MasterCard) ποσού πολύ πάνω από 50 ευρώ χωρίς να μου ζητήσει PIN. Πώς εξηγείται;

 

δεν ζητάει Pin σε καμία συναλλαγή όταν η πληρωμή γίνεται μέσω κινητού αφού έχεις δώσει ήδη το verify ξεκλειδώνοντας το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν το χρησιμοποιούσα δεν είχα βάλει ποτέ pin. Όπως και στο eurobank wallet, η επιβεβαίωση γίνεται από το κινητό και δεν ζητάει κάτι άλλο στο τερματικό.
Link to comment
Share on other sites

To tap n pay του my Alpha wallet ζητάει σε κάθε περίπτωση pin.

(Δεν εννοείς φυσικά το pin για να ανοίξει η εφαρμογή). Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό Tap and Pay και ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί PIN. Δεν αναρωτήθηκα για ποιο λόγο, αφού πάντοτε οι αγορές που έκανα με αυτόν τον τρόπο ήταν μικρές. Παλιά μέχρι 25 ευρώ και τελευταία, λόγω κορονοϊού, μέχρι 50 ευρώ. Σήμερα τα 126 που έδωσα στον Βασιλόπουλο πέρασαν με το που πλησίασα το κινητό στο POS. Ούτε Pin ούτε τίποτα και βγήκε κανονικά η απόδειξη. Δευτέρα θα πάρω την Τράπεζα.

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...