Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σωστός ο τρόπος αλλά δεν θα πιάσει γιατί ο φίλος θέλει επιστροφή. Επίσης από ότι κατάλαβα έληξε η προσφορά :p

Έχω επιστροφή με τη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά δεν γίνεται να σπάσω τη συναλλαγή, πρέπει να γίνει μεθαύριο...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο οτι ειδα και στο ebanking απο 15/7 θα αλλαξουνε οι τιμες για αγορες στο αλλο νομισμα εκτος του ευρω.

Από 15/7/2020 2,5% επί του ποσού συναλλαγής χωρίς ελάχιστη και ανώτατη χρέωση

ενω τωρα ειναι 2% επί του ποσού της συναλλαγής με ελάχιστο €1,00 και μέγιστο €30,00 αυτο αφορα τις χρεωστικες καρτες δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/debit-ab .

Οσον αφορα τις προπληρωμενες : 2% επί του ποσού συναλλαγής: ελάχιστη χρέωση: € 1 μέγιστη χρέωση: € 15

Από 15/7/2020 2,5% επί του ποσού συναλλαγής χωρίς ελάχιστη και ανώτατη χρέωση . πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card και ισχυει και για την web buy το ιδιο : https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Propliromenes-Kartes/winbank-WEBUY .

 

Επισης η πειραιως εβγαλε προπληρωμενη καρτα αύλη business και αφορα μονο εταιρειες και νομικα προσωπα ( αρα οχι και ατομικες επιχειρησεις ) δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/Epiheiriseis-Epaggelmaties/Etairikes-Kartes/Propliromenes-Kartes/Etairiki-Propliromeni-Karta-Business-Prepaid

εχει και αυτην οπως και η web buy παραπανω δωρεαν φορτισεις : Από 11/5 – 11/7 για όλες τις νέες εκδόσεις Business Prepaid τα έξοδα επαναφόρτισης είναι δωρεάν! Εξαιρούνται οι φορτίσεις της νέας κάρτας που πραγματοποιούνται από τρίτο πρόσωπο.

Επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δινει yellows αυτη η αύλη business καρτα .

παντως στην εταιρικη χρεωστικη καρτα που εχει yellows γραφει οτι εξαιρουνται τα νομικα προσωπα οποτε πολυ λογικο για την αύλη business.

* Ισχύει για τα εγγεγραμμένα μέλη του προγράμματος yellow. Εξαιρούνται τα Νομικά Πρόσωπα . πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/hreostikes-kartes/etairiki-hreostiki-karta-business-debit

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να στελνεις λεφτα σε αλλη τραπεζα Ευρωπης (ευρω)? Κανονικα οι SEPA μεταφορες δεν επρεπε να ειναι δωρεαν? Στην Γερμανια για παραδειγμα αμα στειλεις απο μια τραπεζα στην αλλη δεν εχει εξτρα χρεωση.

Η Eurobank αυτη την στιγμη με χρεωνει 1.20 ευρω. Δεν εχω στειλει πανω απο 300 ευρω οποτε δεν ξερω αν αλλαζει η χρεωση για μεγαλυτερα ποσα.

Να σημειωσω οτι εχω transferwise, revolut, Eurobank (κυρια τραπεζα), Piraeus, Ethniki σε περιπτωση που υπαρχει πιο οικονομικος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να στελνεις λεφτα σε αλλη τραπεζα Ευρωπης (ευρω)? Κανονικα οι SEPA μεταφορες δεν επρεπε να ειναι δωρεαν? Στην Γερμανια για παραδειγμα αμα στειλεις απο μια τραπεζα στην αλλη δεν εχει εξτρα χρεωση.

 

Η Eurobank αυτη την στιγμη με χρεωνει 1.20 ευρω. Δεν εχω στειλει πανω απο 300 ευρω οποτε δεν ξερω αν αλλαζει η χρεωση για μεγαλυτερα ποσα.

 

Να σημειωσω οτι εχω transferwise, revolut, Eurobank (κυρια τραπεζα), Piraeus, Ethniki σε περιπτωση που υπαρχει πιο οικονομικος τροπος.

φορτίζεις την Revolut μεσω της χρεωστικής σου ελληνικής καρτας και κανεις την μεταφορα ανέξοδα μεσω της Revolut.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια%20και%20Τιμολόγιο%20Προϊόντων[1]/Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

 

λοιπον παιδια, οπως λεει πιο πανω στην παραγραφο του pdf για τις χρεωστικες mastercard για ιδιωτες,οταν γινεται εκδοση (1) ειναι δωρεαν ενω στην (3) ανανεωση η' στην επανεκδοση (2) για καποιο λογο ,χρεωνεσαι 6 ευρω.

 

οσον αφορα την ανανεωση το ερωτημα μου: σημερα μου ηρθε η καρτα που ανανεωθηκε αυτοματα. η χρεωση 6 ευρω ποτε θα γινει? οταν θα την ενεργοποιησω?

 

δευτερο: λενε οτι η διαρκεια ισχυος ειναι 3 χρονια τωρα.παλιοτερα ηταν 5? γιατι εχω μια ακομα ιδια που βγηκε πριν 2 χρονια και ληγει σε 3 χρονια οπως η καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να στελνεις λεφτα σε αλλη τραπεζα Ευρωπης (ευρω)? Κανονικα οι SEPA μεταφορες δεν επρεπε να ειναι δωρεαν? Στην Γερμανια για παραδειγμα αμα στειλεις απο μια τραπεζα στην αλλη δεν εχει εξτρα χρεωση.

 

Η Eurobank αυτη την στιγμη με χρεωνει 1.20 ευρω. Δεν εχω στειλει πανω απο 300 ευρω οποτε δεν ξερω αν αλλαζει η χρεωση για μεγαλυτερα ποσα.

 

Να σημειωσω οτι εχω transferwise, revolut, Eurobank (κυρια τραπεζα), Piraeus, Ethniki σε περιπτωση που υπαρχει πιο οικονομικος τροπος.

Skrill φίλε . Δωρεάν μεταφορά προς Γερμανία με χρέωση της κάρτας σου με 3 κλικ από το app του κινητού

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν γινεται εκδοση (1) ειναι δωρεαν ενω στην (3) ανανεωση η' στην επανεκδοση (2) για καποιο λογο ,χρεωνεσαι 6 ευρω.
η έκδοση είναι προωθητική ενέργεια, την δίνουν δωρεάν για να σε δελεάσουν.

σημερα μου ηρθε η καρτα που ανανεωθηκε αυτοματα. η χρεωση 6 ευρω ποτε θα γινει? οταν θα την ενεργοποιησω?

η χρέωση γίνεται συνήθως όταν στείλουν την κάρτα, μπορεί αν έκανες αρκετές συναλλαγές να σου έκαναν δώρο την ανανέωση.

λενε οτι η διαρκεια ισχυος ειναι 3 χρονια τωρα.παλιοτερα ηταν 5? γιατι εχω μια ακομα ιδια που βγηκε πριν 2 χρονια και ληγει σε 3 χρονια οπως η καινουρια.

Η κάρτα μου της εθνικής από το 2016 λήγει το 2021, άρα παλιότερα ήταν 5. Τώρα δεν ξέρω για να σου απαντήσω.
Link to comment
Share on other sites

η έκδοση είναι προωθητική ενέργεια, την δίνουν δωρεάν για να σε δελεάσουν.

η χρέωση γίνεται συνήθως όταν στείλουν την κάρτα, μπορεί αν έκανες αρκετές συναλλαγές να σου έκαναν δώρο την ανανέωση.

Η κάρτα μου της εθνικής από το 2016 λήγει το 2021, άρα παλιότερα ήταν 5. Τώρα δεν ξέρω για να σου απαντήσω.

 

το γραφει μεσα στο τελος οτι πλεον ειναι 3 χρονια...

λες οτι η χρεωση γινεται οταν στειλουν την καρτα.πως γινεται η χρεωση? τα αφαιρουν απο τον λογαριασμο που ειναι συνδεμενη? ρωταω γιατι δεν εχω παει ακομα στο μηχανημα για ενημερωση.και δενε χω γιαυτην ibank.

και τι εννοεις οτι αν εκανα αρκετες συναλλαγες μου την εκαναν δωρο? αφου στις χρεωστικες δεν υπαρχει προμηθεια για τις συναλλαγες με μηχανακι εκτος αν πληρωνεις λογαρ/σμους οργανισμων κ.λ.π. αρα δεν κερδιζαν κατι απο εμενα,την μητερα μου δλδ. κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται χρέωση στον κύριο λογαριασμό που έχει η κάρτα.

Προμήθεια εσύ δεν πληρώνεις αλλά η τράπεζα τα παίρνει από τους εμπόρους και τους συνεργάτες (του go 4more)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σου δούλεψε με κάρτα Πειραιώς; Παλιότερα είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο με κάρτα της Alpha αλλά απ'ότι μου είπαν δε σου επιτρέπει να υπερβείς το όριο της κάρτας ανά συναλλαγή, ακόμα κι αν έχεις κάνει πληρωμή της υπέρβασης.

 

Επιβεβαιώνω ότι έγινε τελικά η δουλειά: Πλήρωσα το τρέχον υπόλοιπο της κάρτας και την φόρτωσα με 800 ευρώ παραπάνω, οπότε κατάφερα να κάνω τη συγκεκριμένη συναλλαγή καθώς και άλλες συναλλαγές στη συνέχεια χωρίς πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

φορτίζεις την Revolut μεσω της χρεωστικής σου ελληνικής καρτας και κανεις την μεταφορα ανέξοδα μεσω της Revolut.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο ακουγεται καλο. Δηλαδη μπορεις να μεταφερεις λεφτα στην Revolut με χρεωση της χρεωστικης/πιστωτικης καρτας αντι για κανονικο transfer? Εχω μεν revolut αλλα την εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα.

 

Απο revolut SEPA μεταφορα σε αλλο IBAN πχ Γερμανιας δεν χρεωνει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακουγεται καλο. Δηλαδη μπορεις να μεταφερεις λεφτα στην Revolut με χρεωση της χρεωστικης/πιστωτικης καρτας αντι για κανονικο transfer? Εχω μεν revolut αλλα την εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα.

 

 

 

Απο revolut SEPA μεταφορα σε αλλο IBAN πχ Γερμανιας δεν χρεωνει τιποτα?

Ναι γίνεται.

Όχι Δεν χρεώνει

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει παραλάβει κάποιος πρόσφατα πιστωτική κάρτα από alpha bank να μου πει αν έρχεται με συστημένο, ή απλό ταχυδρομείο;

Λήγει η παλιά τον Ιούλιο και βλέπω στο internet banking ότι έχει εκδοθεί η νέα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται.

Όχι Δεν χρεώνει

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνεχεια στελνω χρηματα στην Κύπρο με αυτό τον τρόπο ανεξοδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έχει παραλάβει κάποιος πρόσφατα πιστωτική κάρτα από alpha bank να μου πει αν έρχεται με συστημένο, ή απλό ταχυδρομείο;

Λήγει η παλιά τον Ιούλιο και βλέπω στο internet banking ότι έχει εκδοθεί η νέα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Με απλο ταχυδρομείο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πήγα 12/6 alpha bank να ενεργοποιήσω παλιό λογαριασμό και να εκδώσω νέα κάρτα enter bonus visa χρεωστική για χρήση Apple Pay.

 

Δευτέρα βλέπω αυτήν την χρέωση.

 

69e0d8c23bf641af052e0437784d2177.jpg

 

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για την υπηρεσία που σου στέλνει κωδικούς επιβεβαίωσης για συναλλαγές μέσω sms ή Viber, έχει στην αρχή αυτήν την εφάπαξ χρέωση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια.Μια ερωτηση αν γνωρίζει καποιος.Θελω να μεταφερω ένα επιδομα αλληλεγγύης(ΚΕΑ) από την Εθνικη στην Αλφα.Να πιστωνεται στην Αλφα.Το θεμα είναι ότι στην Εθνικη τα χρηματα μπαινουν από το προηγουμενο βραδυ.Στην Αλφα θα μπαινουν από το προηγουμενο βραδυ η όχι?
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για αγορές σε μη συνεργάτη, συμφέρει περισσότερο η χρήση χρεωστικής με yellows ή Go4More;

 

Για τις οφειλές δημοσίου τι συμφέρει;

 

Προσπαθώ να δω ποια από τις δυο χρεωστικές με συμφέρει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική , για μη συνεργάτες δίνει πλέον έναν πόντο ανά 5 ευρώ με πιστωτική και 1 πόντο ανά 10 ευρώ με χρεωστική.

Η Πειραιώς αν δεν κάνω λάθος δίνει ακόμα 1 πόντο ανά ευρώ με πιστωτική και έναν ανά δύο ευρώ με χρεωστική.

Για πληρωμές δημοσίου μόνο η Πειραιώς δίνει 1 yellows ανά 10 ευρώ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βασιλειε, κατατοπιστικός όπως πάντα.

 

Πλήρωσα πριν μέρες με χρεωστική Πειραιώς μια κλήση τροχαίας στα ΕΛΤΑ και πήρα 1 yellow / 2€, άρα δεν μέτρησε ως πληρωμή οφειλής δημοσίου :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωυήδω έχει κάνει κάποιος αίτηση υπερανάληψης σε λογαριασμό μισθοδοσίας;;;;αν ναι πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί;;;εγώ έκανα πριν καμιά 10ρια μέρες στην εθνική...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωυήδω έχει κάνει κάποιος αίτηση υπερανάληψης σε λογαριασμό μισθοδοσίας;;;;αν ναι πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί;;;εγώ έκανα πριν καμιά 10ρια μέρες στην εθνική...

 

Στην Eurobank ειχα απαντηση σε δεκα μερες, υπεγραψα τα δικαιολογητικα, αλλα ενεργοποιηθηκε αλλες εικοσι μερες μετα. Συνολικα δηλαδη πηρε μηνα περιπου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

εβαλα 2 ευρω καρτα στο dosms με χρεωστικη καρτα alpha bank του πατερα μου και ενω αλλες φορες μου εστελνε extra sms pin στο κινητο , τωρα δεν μου ζητησε πιν. Ειχα μπει πριν στο ιντερνετ banking μηπως για αυτο ; δεν μου εχει ξανα τυχει κατι τετοιο ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια φορά επιβεβαίωση σε ένα κατάστημα/site, συνήθως δεν ζητάει ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...