Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα

Η τράπεζα μου τράβηξε απ'τον λογαριασμό του δανείου 50 ευρω με την αιτιολογία ΕΞ.ΕΞΕΤ.Π.Ο και τώρα πρέπει να βάλω 50 ευτω στη δόση γτ μου το δείχνει ληξιπρόθεσμο οφειλή. Γνωρίζετε τι είναι αυτό?

 

Την ρώτησες τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έξοδα εξέτασης πιστωτικού ορίου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Η τράπεζα μου τράβηξε απ'τον λογαριασμό του δανείου 50 ευρω με την αιτιολογία ΕΞ.ΕΞΕΤ.Π.Ο και τώρα πρέπει να βάλω 50 ευτω στη δόση γτ μου το δείχνει ληξιπρόθεσμο οφειλή. Γνωρίζετε τι είναι αυτό?

 

O γενικός κανόνας είναι ότι μόλις κάποιος βλέπει κάτι που δεν γνωρίζει , επικοινωνει με τη τράπεζα συνεργασίας του και ρωτά.

Αυτό νομίζω είναι χρέωση πάνω σε αίτημα που έχεις κάνει για να λάβεις δάνειο (μπορεί και κάρτα).

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

O γενικός κανόνας είναι ότι μόλις κάποιος βλέπει κάτι που δεν γνωρίζει , επικοινωνει με τη τράπεζα συνεργασίας του και ρωτά.

Αυτό νομίζω είναι χρέωση πάνω σε αίτημα που έχεις κάνει για να λάβεις δάνειο (μπορεί και κάρτα).

 

Τους πήρα.δεν έχουν πρόσβαση λέει γτ δεν έχω europhone banking.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έξοδα εξέτασης πιστωτικού τι εννοείς?δεν έκανα αίτηση για κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα.δεν έχουν πρόσβαση λέει γτ δεν έχω europhone banking.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έξοδα εξέτασης πιστωτικού τι εννοείς?δεν έκανα αίτηση για κάτι τέτοιο.

 

E-banking έχεις;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα αλλά δε μπορω να πιάσω γραμμή και δε μπορω να τους καλώ συνέχεια στο χώρο εργασίας μου

Ναι εχω ebanking..το europhone δεν εχω για να γίνει τηλεφωνικός έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα αλλά δε μπορω να πιάσω γραμμή και δε μπορω να τους καλώ συνέχεια στο χώρο εργασίας μου

Ναι εχω ebanking..το europhone δεν εχω για να γίνει τηλεφωνικός έλεγχος

 

Ακόμα ανεξάρτητα τα έχουν; Θύμισέ μου γιατί νομίζω το έχεις ξαναγράψει, δάνειο για αυτοκίνητο είχες πάρει;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Κωδικό για το Europhone δεν έχεις. Το είχα πάθει κι εγώ πριν από 10 χρόνια οπότε πήγα ξανά στο κατάστημα και έφτιαξα ένα 4ψήφιο PIN με το οποίο ταυτοποιούμαι (ζητάει το Interactive Voice Response (IVR) ή ο άνθρωπος με τον οποίο μιλάς 2 από τα 4 ψηφία κάθε φορά) και δεν χρειάστηκε να ξαναπάω σε κατάστημα για θέματα που λύνονται από το τηλέφωνο! Θυμάμαι πως δεν με είχε αφήσει να βάλω ένα εύκολο PIN διότι είχε πετάξει μήνυμα πως δεν μπορεί να είναι συνεχόμενοι χαρακτήρες π.χ. 2123

Βάλε κάτι που θα το ξέρεις μόνο εσύ (αν κάποιος το ξέρει μπορεί να υποκριθεί πως είσαι εσύ καλώντας στην τράπεζα) και να το θυμάσαι διότι νομίζω πως αλλάζει μόνο σε κατάστημα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι.δανειο για αυτοκίνητο έβαλα την δόση μου τράβηξαν 50 ευρω με άλλη αιτιολογία και την άλλη μερα το υπόλοιπο με την γνωστή αιτιολογία .
Link to comment
Share on other sites

Ναι.δανειο για αυτοκίνητο έβαλα την δόση μου τράβηξαν 50 ευρω με άλλη αιτιολογία και την άλλη μερα το υπόλοιπο με την γνωστή αιτιολογία .

 

Τότε είναι αυτό που σου είπα. Τα γράφει τα έξοδα εδώ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Αγόρασα χτες μια καφετιέρα με 3 δόσεις των 21 ευρώ , και πρώτη φορά παρατηρώ ότι εμφανίζει αυτό η τράπεζα.

Δεν θα πρεπε να εμφανίζει πρώτα την έγκριση και όταν δοθεί σε 2-3 εργάσιμες να εμφανίζει μόνο τη δόση? Τώρα δείχνει ότι το ποσό πρώτης δόσης είναι κρατημένο. Δεν μου χτύπησε την κάρτα 2 φορές ή τίποτα όμως.

 

https://i.postimg.cc/2SQmnsdL/2020-06-05-13-08-21.png

https://i.postimg.cc/rpqTjfgn/2020-06-05-13-11-59.png

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Αγόρασα χτες μια καφετιέρα με 3 δόσεις των 21 ευρώ , και πρώτη φορά παρατηρώ ότι εμφανίζει αυτό η τράπεζα.

Δεν θα πρεπε να εμφανίζει πρώτα την έγκριση και όταν δοθεί σε 2-3 εργάσιμες να εμφανίζει μόνο τη δόση? Τώρα δείχνει ότι το ποσό πρώτης δόσης είναι κρατημένο. Δεν μου χτύπησε την κάρτα 2 φορές ή τίποτα όμως.

 

https://i.postimg.cc/2SQmnsdL/2020-06-05-13-08-21.png

https://i.postimg.cc/rpqTjfgn/2020-06-05-13-11-59.png

 

Αυτό που είναι σε έγκριση είναι το συστηματικό για να γνωρίζεις ότι υπάρχει μια δόση . Χρεώθηκε κανονικά η πρώτη δόση και παραμένει μέχρι να εξοφληθεί η έγκριση . Δεν θα χρεωθείς δύο φορές η κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σε έγκριση είναι το συστηματικό για να γνωρίζεις ότι υπάρχει μια δόση . Χρεώθηκε κανονικά η πρώτη δόση και παραμένει μέχρι να εξοφληθεί η έγκριση . Δεν θα χρεωθείς δύο φορές η κάτι παρόμοιο

 

Σε ευχαριστώ τεστ, νόμιζα εμφανίζεται πρώτα η έγκριση και μετά απλά το ειδοποιητήριο της δόσης. Κομπλέ θεννξ και πάλι

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται και σε μένα στη University Visa της Πειραιώς. Σα να κρατάει μια δόση για εγγύηση αφού δεν μου δεσμεύει όριο ίσο με όλων των δόσεων που δεν έχω εξοφλήσει ακόμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια υπολοίπου πιστωτική κάρτας της alpha (alpha credit), χρεώνεται σαν υπηρεσία;

Εννοώ κάποια πάγια χρέωση χωρίς να αφήσω να λήξει το υπόλοιπο και όχι τα 0.3€ (ή 0.7€ ανάλογα την περίπτωση)/100€ υπολοίπου.

 

Μου ήρθε μήνυμα τώρα ότι με ευχαριστούν από την ΑΧΑ που τους επέλεξα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως χρεώνεται ποσοστιαία αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν εξοφλεις πάντα το υπόλοιπο δε νομίζω ότι αξίζει. Εμένα το είχαν ενεργοποιήσει όταν είχα βγάλει την πιστωτική και μόλις το είδα στον πρώτο λογαριασμό την ακύρωσα
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ασφάλεια είναι επί του ποσού που ασφαλίζεις .
Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια υπολοίπου πιστωτική κάρτας της alpha (alpha credit), χρεώνεται σαν υπηρεσία;

Εννοώ κάποια πάγια χρέωση χωρίς να αφήσω να λήξει το υπόλοιπο και όχι τα 0.3€ (ή 0.7€ ανάλογα την περίπτωση)/100€ υπολοίπου.

 

Μου ήρθε μήνυμα τώρα ότι με ευχαριστούν από την ΑΧΑ που τους επέλεξα

 

Δεν έχει πάγια χρέωση. Είναι αυτό το ποσοστο επί του υπολοίπου + ποσού δόσεων όταν εκδίδεται ο λογαριασμός.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για χρήση πιστωτικής κάρτας, καθώς εκτός από τις καθημερινές αγορές δεν έχω άλλη εμπειρία:

 

Έχω πιστωτική της Πειραιώς (δεν έχω άλλη πιστωτική) με όριο 1.500 ευρώ και θέλω να κάνω μία αγορά 2.000 ευρώ, χωρίς τη χρήση μετρητών. Αν έχω φορτώσει την κάρτα με το ποσό (πληρωμή όλου του τρέχοντος υπολοίπου + 600 ευρώ επιπλέον για σιγουριά), μπορώ να κάνω την αγορά?

 

Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάποια επιβάρυνση για την υπέρβαση του ορίου της κάρτας, παρότι θα έχω το "μαξιλαράκι" των 600 ευρώ για να καλύψω την επιπλέον διαφορά? Είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ή θα πρέπει να προσέξω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, όπως πάντα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται, δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά η απορία παραμένει, γιατί να μπλέξεις την κάρτα αν έχεις το ποσό. Για να βάλεις δόσεις;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για χρήση πιστωτικής κάρτας, καθώς εκτός από τις καθημερινές αγορές δεν έχω άλλη εμπειρία:

 

Έχω πιστωτική της Πειραιώς (δεν έχω άλλη πιστωτική) με όριο 1.500 ευρώ και θέλω να κάνω μία αγορά 2.000 ευρώ, χωρίς τη χρήση μετρητών. Αν έχω φορτώσει την κάρτα με το ποσό (πληρωμή όλου του τρέχοντος υπολοίπου + 600 ευρώ επιπλέον για σιγουριά), μπορώ να κάνω την αγορά?

 

Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάποια επιβάρυνση για την υπέρβαση του ορίου της κάρτας, παρότι θα έχω το "μαξιλαράκι" των 600 ευρώ για να καλύψω την επιπλέον διαφορά? Είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ή θα πρέπει να προσέξω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, όπως πάντα.

 

Το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές στη university visa της Πειραιώς χωρίς πρόβλημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται, δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά η απορία παραμένει, γιατί να μπλέξεις την κάρτα αν έχεις το ποσό. Για να βάλεις δόσεις;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Έχω επιστροφή με τη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά δεν γίνεται να σπάσω τη συναλλαγή, πρέπει να γίνει μεθαύριο...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις πχ 500€ στην κάρτα σου (χωρίς να έχει οφειλές), το πιστωτικό σου όριο θα γίνει 1500+500, άρα θα περάσει η πληρωμή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε ποσο ειναι η προηθεια για συναλλαγη σε λιρες αγγλιας με την alpha bonus visa? δεν βγαζω ακρη με το pdf της alpha. εκανα χθες μια αγορα 34.99 λιρες αγγλιας ου τα εκανε 39.80 ευρω ξερω ομως οτι θα βγει λιγο παραπανω αυτο το παραπανω πως μπορω νατο υπολογισω?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πέρνεις την ισοτιμία από το http://www.Xe.com και πολαπλασιάζεις με 1,02 για να προσθέσεις 2% Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...