Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τι να σου πω. Εγώ κάθε χρόνο που κάνω τη δήλωση είναι συμπληρωμένα τα ποσά από την εφορία, και δεν θυμάμαι αν μπορείς να τα αλλάξεις. Ξέρουν δηλαδή από πριν πόσα παίρνεις, μεικτά καθαρά φόρους κλπ.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να συμπληρώσεις εισόδημα από αγροτικές εργασίες και από οικοδομικές εργασίες.

Είναι άλλα τετραγωνίδια που τα συμπληρώνεις μόνος σου.

Άρα ο λογιστής σου μπορεί να το κάνει . Φυσικά είναι λίγο ρίσκο στο να σε ελέγξει η εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Mάγκες σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας .. Mark_K , Vasileios .. Απλά ο λογιστής μου είπε οτι μπορει να μου κάνει εικονική φορολογική δηλαδή να αλλάξει τα ποσά χώρις να δηλωθούν δηλαδή κομπίνα αλλα μου είπε οτι δεν παίρνει το ρίσκο υπήρχαν άτομα που πέτυχαν για ενα μικρό ποσό ..

Τώρα όσο για αγροτικές εργασίες και οικοδομικές λες να είναι ενας καλύτερος τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Mάγκες σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας .. Mark_K , Vasileios .. Απλά ο λογιστής μου είπε οτι μπορει να μου κάνει εικονική φορολογική δηλαδή να αλλάξει τα ποσά χώρις να δηλωθούν δηλαδή κομπίνα αλλα μου είπε οτι δεν παίρνει το ρίσκο υπήρχαν άτομα που πέτυχαν για ενα μικρό ποσό ..

Τώρα όσο για αγροτικές εργασίες και οικοδομικές λες να είναι ενας καλύτερος τρόπος ?

 

Και έσοδα από πώληση μετοχών μπορείς να δηλώσεις που είναι και αφορολόγητα αλλά σε περίπτωση ελέγχου θα κληθείς να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Φίλος μου είπε ότι μπορείς να δηλώσεις και τα κέρδη από στοίχημα (που φορολογούνται απευθείας) αν τυχόν έχεις ασχοληθεί.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω Κάποιος λογιστής να ρισκάρει την άδεια-Φήμη του για να κάνει Μια εικονική Δήλωση σε εναν πελάτη ειδικά οταν δεν εχει πραγματικό όφελος απο αυτήν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και έσοδα από πώληση μετοχών μπορείς να δηλώσεις που είναι και αφορολόγητα αλλά σε περίπτωση ελέγχου θα κληθείς να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Φίλος μου είπε ότι μπορείς να δηλώσεις και τα κέρδη από στοίχημα (που φορολογούνται απευθείας) αν τυχόν έχεις ασχοληθεί.

 

Αδερφέ σου έστειλα προσωπικό μήνυμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν πιστεύω Κάποιος λογιστής να ρισκάρει την άδεια-Φήμη του για να κάνει Μια εικονική Δήλωση σε εναν πελάτη ειδικά οταν δεν εχει πραγματικό όφελος απο αυτήν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με πόσοστο δουλεύει αυτός ο λογιστής την τσέπη του κοιτάει εκάνε σε διαφορούς πελάτες και πέτυχε μου λέει ...

 

Απλά προσπαθώ να βρώ οτιδήποτε αλλό τρόπο για να αποφύγω της λαμογιές

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν πιστεύω Κάποιος λογιστής να ρισκάρει την άδεια-Φήμη του για να κάνει Μια εικονική Δήλωση σε εναν πελάτη ειδικά οταν δεν εχει πραγματικό όφελος απο αυτήν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με πόσοστο δουλεύει αυτός ο λογιστής την τσέπη του κοιτάει εκάνε σε διαφορούς πελάτες και πέτυχε μου λέει ...

 

Απλά προσπαθώ να βρώ οτιδήποτε αλλό τρόπο για να αποφύγω της λαμογιές

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση για πιστωτική από το site της Alpha και με ενημέρωσαν προχθές ότι εγκρίθηκε. Ωστόσο η εταιρεία που με πήραν τηλέφωνο crystal-cut με ενημέρωσαν ότι επειδή έχω μισθοδοσίας δικαιούμαι χωρίς συνδρομή για πάντα και πρέπει να τους στείλω την τελευταία καταβολή του μισθού μου από το ιστορικό του web banking (screenshot)

Θέλω μα ρωτήσω κάτι τέτοιο είναι νόμιμο;; Τι άποψη έχετε;; Έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση για πιστωτική από το site της Alpha και με ενημέρωσαν προχθές ότι εγκρίθηκε. Ωστόσο η εταιρεία που με πήραν τηλέφωνο crystal-cut με ενημέρωσαν ότι επειδή έχω μισθοδοσίας δικαιούμαι χωρίς συνδρομή για πάντα και πρέπει να τους στείλω την τελευταία καταβολή του μισθού μου από το ιστορικό του web banking (screenshot)

Θέλω μα ρωτήσω κάτι τέτοιο είναι νόμιμο;; Τι άποψη έχετε;; Έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία;

Γιατί να ειναι παράνομο;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεδομένα;

 

Εκκαθαριστικό δεν θα τους δωσεις;

Φωτοαντιγραφο ταυτοτητας;

Αντιγραφο λογαριασμου εταιρείας ηλεκτρικης ενέργειας ή τηλεφωνιας για να φαίνεται η διεύθυνση κατοικιας;

Και φοβασαι για τη μισθοδοσια;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεδομένα;

 

Σε ένα δυτικό κόσμο με τραπεζοκρατία σε ένα κράτος που τους νόμους τους φτιάχνουν οι τράπεζες, υπάρχει κάτι που είναι παράνομο για αυτές;

Δεν μιλάω ούτε πολιτικά ούτε κομματικά

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση για πιστωτική από το site της Alpha και με ενημέρωσαν προχθές ότι εγκρίθηκε. Ωστόσο η εταιρεία που με πήραν τηλέφωνο crystal-cut με ενημέρωσαν ότι επειδή έχω μισθοδοσίας δικαιούμαι χωρίς συνδρομή για πάντα και πρέπει να τους στείλω την τελευταία καταβολή του μισθού μου από το ιστορικό του web banking (screenshot)

 

Θέλω μα ρωτήσω κάτι τέτοιο είναι νόμιμο;; Τι άποψη έχετε;; Έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία;

 

 

 

Αν θες δωρεάν συνδρομή στείλε.

 

Εγώ φυσικά και είχα στείλει.

 

Η απορία μου ήταν πως και δεν το επιβεβαιώνουν μόνοι τους. Φυσικά και έχουν ήδη την πρόσβαση, είτε τους στείλεις εσύ τη μισθοδοσία είτε όχι. Πρακτικό είναι το θέμα για να μην ψάχνουνε.

 

Ποια προσωπικά δεδομένα.... ;;;

Edited by dis
Link to comment
Share on other sites

Αν θες δωρεάν συνδρομή στείλε.

 

Εγώ φυσικά και είχα στείλει.

 

Η απορία μου ήταν πως και δεν το επιβεβαιώνουν μόνοι τους. Φυσικά και έχουν ήδη την πρόσβαση, είτε τους στείλεις εσύ τη μισθοδοσία είτε όχι. Πρακτικό είναι το θέμα για να μην ψάχνουνε.

 

Ποια προσωπικά δεδομένα.... ;;;

 

Επειδή είναι 3η εταιρία και όχι η ίδια η Alpha Bank ισως και να μην εχουν προσβαση..

Anyway το εστειλα, απλα μου φανηκε περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι 3η εταιρία και όχι η ίδια η Alpha Bank ισως και να μην εχουν προσβαση..

Anyway το εστειλα, απλα μου φανηκε περιεργο...

 

Ετσι απο περιέργεια ...

Σου ζητησαν screenshot;

Γιατι εγω είχα στείλει αντίγραφο μηνιαιου εκκαθαριστικου μισθοδοσιας που μου στελνει ο εργοδότης. Εκει γραφει κσι το ΙΒΑΝ που μπαίνουν τα χρήματα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι 3η εταιρία και όχι η ίδια η Alpha Bank ισως και να μην εχουν προσβαση..

 

Anyway το εστειλα, απλα μου φανηκε περιεργο...

 

 

 

Είναι η μόνη τράπεζα που έχει αναθέσει σε άλλη εταιρεία τη διαδικασία για την έκδοση πιστωτικών (κι εμένα μου φάνηκε περίεργο), αλλά χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω πως δε θα έκανε κάτι τέτοιο αν ήταν παράνομο.

 

Επίσης, εκτός από τη μισθοδοσία, τους έχει ήδη στείλει (ανεβάζοντάς τα) εξίσου ή ακόμα σοβαρότερα προσωπικά σου δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση για πιστωτική από το site της Alpha και με ενημέρωσαν προχθές ότι εγκρίθηκε. Ωστόσο η εταιρεία που με πήραν τηλέφωνο crystal-cut με ενημέρωσαν ότι επειδή έχω μισθοδοσίας δικαιούμαι χωρίς συνδρομή για πάντα και πρέπει να τους στείλω την τελευταία καταβολή του μισθού μου από το ιστορικό του web banking (screenshot)

 

Θέλω μα ρωτήσω κάτι τέτοιο είναι νόμιμο;; Τι άποψη έχετε;; Έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία;

Θα πάρεις το 210 3260000 και θα ζητήσεις τη διεύθυνση καρτων. Κανενας εδώ δε μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκκαθαριστικό δεν θα τους δωσεις;

 

Φωτοαντιγραφο ταυτοτητας;

 

Αντιγραφο λογαριασμου εταιρείας ηλεκτρικης ενέργειας ή τηλεφωνιας για να φαίνεται η διεύθυνση κατοικιας;

 

Και φοβασαι για τη μισθοδοσια;

Σου διαφεύγει ότι δεν τον πήραν από την alpha.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ένα δυτικό κόσμο με τραπεζοκρατία σε ένα κράτος που τους νόμους τους φτιάχνουν οι τράπεζες, υπάρχει κάτι που είναι παράνομο για αυτές;

 

Δεν μιλάω ούτε πολιτικά ούτε κομματικά

Όχι προς θεού...

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μην στειλει τιποτα . Πολυ το τραβηξαμε
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιέργεια ...

Σου ζητησαν screenshot;

Γιατι εγω είχα στείλει αντίγραφο μηνιαιου εκκαθαριστικου μισθοδοσιας που μου στελνει ο εργοδότης. Εκει γραφει κσι το ΙΒΑΝ που μπαίνουν τα χρήματα

 

Ναι μου είπε να δώσω την τελευταία καταβολή μισθού..... κατέβασα τη συγκεκριμένη κίνηση και την εστειλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι η μόνη τράπεζα που έχει αναθέσει σε άλλη εταιρεία τη διαδικασία για την έκδοση πιστωτικών (κι εμένα μου φάνηκε περίεργο), αλλά χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω πως δε θα έκανε κάτι τέτοιο αν ήταν παράνομο.

 

Επίσης, εκτός από τη μισθοδοσία, τους έχει ήδη στείλει (ανεβάζοντάς τα) εξίσου ή ακόμα σοβαρότερα προσωπικά σου δεδομένα.

 

Τα έστειλα στην σελίδα της Alpha bank!!! Όχι σε 3η εταιρία!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δίνεις κάτι με την συγκατάθεση σου, τα προσωπικά στοιχεία έχουν αποκτηθεί νόμιμα.

Στέκομαι μόνο στον τρόπο απόκτησης και όχι στον τρόπο επεξεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου είπε να δώσω την τελευταία καταβολή μισθού..... κατέβασα τη συγκεκριμένη κίνηση και την εστειλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα έστειλα στην σελίδα της Alpha bank!!! Όχι σε 3η εταιρία!!!

 

 

 

Η Alpha Bank έχει αναθέσει τη διαδικασία έκδοσης πιστωτικών καρτών (το διαδικαστικό μέρος συγκέντρωσης δικαιολογητικών κτλ) σε αυτή την εταιρεία.

 

Αν θέλεις πιστωτική της Alpha Bank θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία.

 

Το ενδεχόμενο να είναι παράνομη αυτή η διαδικασία δεν μου φαίνεται πιθανό.

 

Και τη σύμβαση που θα υπογράψεις αυτή η εταιρεία θα στη στείλει μέσω ACS και σε αυτή θα τη στείλεις πίσω υπογεγραμμένη.

 

Ενδεικτικά μια αναφορά πριν 12 χρόνια....

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2332338#post2332338

Edited by dis
Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μην στειλει τιποτα . Πολυ το τραβηξαμε
Τίποτα δε τραβήξαμε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι μου είπε να δώσω την τελευταία καταβολή μισθού..... κατέβασα τη συγκεκριμένη κίνηση και την εστειλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα έστειλα στην σελίδα της Alpha bank!!! Όχι σε 3η εταιρία!!!

Σωστός.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απογευμα το κινητο μου τηλεφωνο παρουσιασε βλαβη. Θα το φτιαξω απο Δευτερ - Τριτη ή ισως αγορασω άλλο. Αλλη συσκευη δεν εχω. Γιατι η Alpha Bank με καταδικαζει να μην μπορω να δω τουλαχιστον υπολοιπα και κινησεις των λογαριασμων μου και των καρτων μου απο το ebanking ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χθες το απογευμα το κινητο μου τηλεφωνο παρουσιασε βλαβη. Θα το φτιαξω απο Δευτερ - Τριτη ή ισως αγορασω άλλο. Αλλη συσκευη δεν εχω. Γιατι η Alpha Bank με καταδικαζει να μην μπορω να δω τουλαχιστον υπολοιπα και κινησεις των λογαριασμων μου και των καρτων μου απο το ebanking ?

Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;

Δεν μπορείς να το δεις από αλλού;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...