Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

συμβαινει μονο σε μενα να εχω επιλεξει την αποστολη εντυπου λογαριασμου για τις πιστωτικες μου στην αλφα μπανκ και συνεχως να αλλαζει απο μονο του σε ηλεκτρινικο λογαριασμο;

την πρωτη φορα δεν εδωσα σημασια, την δευτερη φορα λεω θα το αλλαξα εγω καταλαθος.

εχει συμβει ομως πολλες φορες και δεν ειναι τυχαιο νομιζω.

Τι θες και συ τη χαρτούρα !?

Αφου το PDF μπορείς απλά να το αποθηκεύεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τι θες και συ τη χαρτούρα !?

Αφου το PDF μπορείς απλά να το αποθηκεύεις.

 

Και να το εκτυπωσεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

από την Παρασκευή (αντί για Τρίτη που αρχικά είχε αναγραφεί) 12 Ιουνίου 2020, το επιτόκιο του Λογαριασμού Live που τηρείτε στην Τράπεζά μας αναπροσαρμόζεται σε 0,10%* για ολόκληρο το ποσό, αρκεί να διατηρείτε στο λογαριασμό σας τουλάχιστον €3.000 ευρώ.

 

H καταβολή των τόκων γίνεται σε μηνιαία βάση, αυξάνοντας έτσι την απόδοση των κεφαλαίων σας και τα διαθέσιμα υπόλοιπά σας.

 

Επιτόκια Λογαριασμού που θα ισχύσουν από την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020

 

•0,10%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα 3.000 € και άνω

•0,02%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα κάτω από 3.000 €

 

*Το επιτόκιο είναι μικτό. Οι τόκοι των καταθέσεων υπόκεινται σε φορολόγηση 15%

 

 

Αν και τραγικό να μειώνεις το επιτόκιο στο μισό, παραμένει ένα από τα υψηλότερα στην αγορά.

Μιας κι εχω λογαριασμό μισθοδοσίας στη Eurobank με αστείο επιτόκιο, είχα σκεφτεί να ανοίξω λογαριασμό live, αλλά το αμέλησα.

Από αυτά που διαβάζω στο site της Eurobank δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παγίδα, ή κάποια δέσμευση. Η εμπειρία σου τι λέει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και τραγικό να μειώνεις το επιτόκιο στο μισό, παραμένει ένα από τα υψηλότερα στην αγορά.

Μιας κι εχω λογαριασμό μισθοδοσίας στη Eurobank με αστείο επιτόκιο, είχα σκεφτεί να ανοίξω λογαριασμό live, αλλά το αμέλησα.

Από αυτά που διαβάζω στο site της Eurobank δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παγίδα, ή κάποια δέσμευση. Η εμπειρία σου τι λέει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν καταλαβα καλα θα ανοιξεις λογαριασμο με ενα απο τα μεγαλυτερα επιτοκια της αγορας, για να καταθεσεις 10000 € (υποθετουμε) και να κερδισεις 10€ μικτα τον χρονο ή 8,5 € καθαρα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θα ανοιξεις λογαριασμο με ενα απο τα μεγαλυτερα επιτοκια της αγορας, για να καταθεσεις 10000 € (υποθετουμε) και να κερδισεις 10€ μικτα τον χρονο ή 8,5 € καθαρα ;

 

 

Το 8,5 δεν είναι καλύτερο από το (σχεδόν) μηδέν εφόσον ο λογαριασμός ανοίγει με ένα κλικ στον υπολογιστή και συνδέεται αυτόματα με την κάρτα αναλήψεων που ήδη έχω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 8,5 δεν είναι καλύτερο από το (σχεδόν) μηδέν εφόσον ο λογαριασμός ανοίγει με ένα κλικ στον υπολογιστή και συνδέεται αυτόματα με την κάρτα αναλήψεων που ήδη έχω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ειναι καλυτερο. Πάσο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

τον λογαριασμο live τον εχω απο τον δεκεμβριο του 2016. Ειχα μεγαλο ταμιευτηριο. Μετανιωνω που δεν τον ειχα νωριτερα!

ΕΙχε τεραστιο επιτοκιο που τον τελευταιο χρονο πηρε την κατηφορα. Προφανως το αντιληφθηκαν παρα πολλοι(υπαρχουν κατοχοι και σε αυτο το φορουμ..) αφου ειχες λογαριασμο ταμιευτηριου με επιτοκιο προθεσμιακης καταθεσης.

Πλεον για να εχεις ενα σεβαστο επιτοκιο ειτε θα εχεις λογαριασμο μισθοδοσιας(και αυτο μόνο για χιλια ευρω) ειτε με τα αποταμιευτικα που εχουν περιορισμους αναληψεων. Ακόμα και των προθεσμιακων βρισκεις κατι αξιολογο μονο σε online.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και των προθεσμιακων βρισκεις κατι αξιολογο μονο σε online.

 

Καλά, κι εκεί έχουν πάρει τον κατήφορο. Σε ένα εξάμηνο ο e-τριμηνο της Εθνικής έχει πάει από 0,45% σε 0,25% (αν θυμάμαι καλά) και είναι μάλλον το καλύτερο που είχα δει πριν λίγο καιρό που είχα κοιτάξει... :-(

 

Αν βρείτε κάτι καλύτερο σε ελληνική τράπεζα πείτε μου να το κοιτάξω.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τι θες και συ τη χαρτούρα !?

Αφου το PDF μπορείς απλά να το αποθηκεύεις.

 

ας δωσει καποιο κινητρο πχ 1000 bonus ποντους για καθε καρτα, να το αλλαξω σε ηλεκτρονικο λογαριασμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

05/20 ληγει η πιστωτικη μου. Ηρθε καινουργια και θελει ενεργοποιηση. Πρεπει να περιμενω μεχρι τελος του μηνα να την ενεργοποιησω; Η το κανω οποτε θελω;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

05/20 ληγει η πιστωτικη μου. Ηρθε καινουργια και θελει ενεργοποιηση. Πρεπει να περιμενω μεχρι τελος του μηνα να την ενεργοποιησω; Η το κανω οποτε θελω;

 

Όποτε θέλεις την κάνεις ενεργοποίηση σε ΑΤΜ

Link to comment
Share on other sites

ας δωσει καποιο κινητρο πχ 1000 bonus ποντους για καθε καρτα, να το αλλαξω σε ηλεκτρονικο λογαριασμο
Παλιότερα είχαν δώσει, και νομίζω ήταν 2000 bonus πόντοι

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει κανένα καλό λογαριασμό να έχεις τις καταθέσεις σου; έχω ένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΌ τον λέει.. Θέλω να έχω εκεί τα λεφτά επειδή έχω πάρει δάνειο αυτοκινήτου κσι σκέφτομαι και για σπίτι οπότε θέλω με τη eurobank μόνο να κάνω παιχνίδι.
Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει κανένα καλό λογαριασμό να έχεις τις καταθέσεις σου; έχω ένα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΌ τον λέει.. Θέλω να έχω εκεί τα λεφτά επειδή έχω πάρει δάνειο αυτοκινήτου κσι σκέφτομαι και για σπίτι οπότε θέλω με τη eurobank μόνο να κάνω παιχνίδι.

 

Μάλλον μιλάς για ανοιχτά χρήματα. Είχε τον live αλλά ξεφτίλισε το επιτόκιο του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάς για ανοιχτά χρήματα. Είχε τον live αλλά ξεφτίλισε το επιτόκιο του.

 

Ναι, όχι κλειστά. Βάζω βγάζω συνεχώς χρήματα οπότε..

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχαν δώσει, και νομίζω ήταν 2000 bonus πόντοι

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

πολυ ενδιαφερον, ας το ξαναδωσουν λοιπον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει κανεί πρόβλημα με τη χρήση πληρωμής με NFC και την εφαρμογή της alphabank;

Έχω φάει τρελά άκυρα τις τηελευταίες ημέρες και πάλι καλά που είχα μαζί μου και άλλη κάρτα γιατί συνήθως βγαίνω μόνο με το κινητό.

Με τη φυσική κάρτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι πάντως (πιστωτική)

Link to comment
Share on other sites

Για revolut υπάρχει ειδικό τοπική? Ήθελα να βγαλω μια γιατί άκουσα για εμβάσματα από εξωτερικο οι συστημικές εθνική πειραιως...χρεώνουν 5 6 ευρώ κάθε φορα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει κανεί πρόβλημα με τη χρήση πληρωμής με NFC και την εφαρμογή της alphabank;

Έχω φάει τρελά άκυρα τις τηελευταίες ημέρες και πάλι καλά που είχα μαζί μου και άλλη κάρτα γιατί συνήθως βγαίνω μόνο με το κινητό.

Με τη φυσική κάρτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι πάντως (πιστωτική)

 

χρησιμοποιω κανονικα το alpha wallet χωρις προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα αίτηση alphabank για πιστωτική (έχω μισθοδοσία εκεί) για την bonus MasterCard. Ξέρετε πόσες μέρες κάνει περίπου να πάρω απάντηση αν εγκρίθηκε; Τώρα είναι σε επξεργασια.

-Επίσης πιστεύετε αν έκανα για την vodafone θα ήταν πιο εύκολο να μου την εγκρίνουν;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω κανονικα το alpha wallet χωρις προβλημα

 

Ευχαριστώ.

Πήρα στην εξυπηρέτηση και κάναμε ένα reset στην κάρτα στην εφαρμογή.

Η κάρτα δεν εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα πάντως.

Θα δείξει στις επόμενες αγορές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες . Εγώ εκανα αίτηση για πιστωτική και απορρίφθηκα για πολύ λίγα χρήματα κατώ απο το εισόδημα μου . Και θέλω να ρωτήσω εαν ο λογιστής μου δηλώσει παραπάνω χρήματα δηλαδή εικονικά γίνεται να με πιάσει η τράπεζα ? Είναι ρίσκος αυτό λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Να τα δηλώσει που; Στη φορολογική δήλωση; Δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως αν είσαι μισθωτός είναι ήδη συμπληρωμένα όταν πας να κάνεις τη δήλωση. Αν είσαι σε άλλη κατηγορία, δεν ξέρω αν αξίζει να μπλέξεις έτσι. Και αν έχεις κανένα θέμα μετά;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι είδη μισθωτός αγορίνα μου @Μark_k δηλαδή φαίνονται ? Να τα βάλει στην φορολογική μου δηλαδή να αλλάξει τον αριθμό εισοδήματος μου αλλά ελάχιστα όσα μου λείπουν δηλαδή .. Δηλαδή τώρα που δουλεύω φαίνονται κανονικά ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...