Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν έχω δάνεια... δεν έχω πάρει ποτέ μου καμμία μορφής δάνεια στο όνομα μου από καμμία τράπεζα στην Ελλάδα η το εξωτερικό... Έχω δικό μου σπίτι και αυτοκίνητα και μηχανάκια τα αγοράζω πάντα τοις μετρητοίς... Τις δε κάρτες όπως εγραψα τις εξοφλω πάντα άμεσα. Και δεν έχω αφήσει ποτέ χρήματα σε αυτεε να τοκιζονταο....μιλάμε για πάνω από 30 χρόνια που έχω κάρτες

 

Και εγώ φίλε μου προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση ..... Συζήτηση κάνουμε αν το ύφος μου φαίνεται επιθετικό ζητώ συγγνώμη δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Οι AMEX κάρτες κλείσαν και με κριτήρια που δε ξέρει κανένας επιλέχθηκε ή να μην αντικατασταθούν με νέες από MC ή VISA ή Diners, ή να αντικατασταθούν.

 

Ουσιαστικά, that's that. Δεν ξέρω , μήπως δεν την κινούσες; Αν ήταν ανενεργή, μήπως για αυτό;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά τι είναι πιο σωστό να κάνεις όλες σου τις αγορές με την κάρτα ή όλα με μετρητοίς και να τελειώνεις λόγο αφορολόγητου.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά τι είναι πιο σωστό να κάνεις όλες σου τις αγορές με την κάρτα ή όλα με μετρητοίς και να τελειώνεις λόγο αφορολόγητου.Ευχαριστώ

 

Ότι, σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το εισόδημα χρειάζεται να καλύπτεις κάποιο ποσό με αγορές με κάρτα γιατί αλλιώς έχει πρόστιμο. Προσωπικά το κάνω έτσι γιατί με εξυπηρετεί συν ότι κερδίζω πόντους και άλλα προνόμια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το εισόδημα χρειάζεται να καλύπτεις κάποιο ποσό με αγορές με κάρτα γιατί αλλιώς έχει πρόστιμο. Προσωπικά το κάνω έτσι γιατί με εξυπηρετεί συν ότι κερδίζω πόντους και άλλα προνόμια.

 

Και εγώ μπήκα στο τρυπακι, λόγω αφορολογητου.

Είδα όμως ότι βολεύει μια χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Ναι ότι βολεύει είναι το μόνο σίγουρο.Αλλά από ότι το έψαξα όντως είναι αναλόγως το εισόδημα του καθενός.Δεν μπορεί κάποιος να βγαίνει να τα λέει αναλυτικά αυτά να μην δυσκολευόμαστε? :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δάνεια... δεν έχω πάρει ποτέ μου καμμία μορφής δάνεια στο όνομα μου από καμμία τράπεζα στην Ελλάδα η το εξωτερικό... Έχω δικό μου σπίτι και αυτοκίνητα και μηχανάκια τα αγοράζω πάντα τοις μετρητοίς... Τις δε κάρτες όπως εγραψα τις εξοφλω πάντα άμεσα. Και δεν έχω αφήσει ποτέ χρήματα σε αυτεε να τοκιζονταο....μιλάμε για πάνω από 30 χρόνια που έχω κάρτες

 

Και εγώ φίλε μου προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση ..... Συζήτηση κάνουμε αν το ύφος μου φαίνεται επιθετικό ζητώ συγγνώμη δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

 

Με τις εθελούσιες εχουν φυγει τα περισσότερα ικανά στελέχη.

Το κενό φαινεται καθημερινά σχεδόν σε ολες τις συναλλαγες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ναι ότι βολεύει είναι το μόνο σίγουρο.Αλλά από ότι το έψαξα όντως είναι αναλόγως το εισόδημα του καθενός.Δεν μπορεί κάποιος να βγαίνει να τα λέει αναλυτικά αυτά να μην δυσκολευόμαστε? :p

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/upologismos-aforologitou-oriou

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά τι είναι πιο σωστό να κάνεις όλες σου τις αγορές με την κάρτα ή όλα με μετρητοίς και να τελειώνεις λόγο αφορολόγητου.Ευχαριστώ

 

Αν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα ποσά, τότε όσα παίρνεις μαύρα θα πρέπει να τα δίνεις μαύρα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα ποσά, τότε όσα παίρνεις μαύρα θα πρέπει να τα δίνεις μαύρα.

 

και αν κάποτε θελήσεις να αγοράσεις διαμέρισμα ή αυτοκίνητο ή επιχείρηση σε βλέπω να τα πληρώνεις όλα μαζί...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

και αν κάποτε θελήσεις να αγοράσεις διαμέρισμα ή αυτοκίνητο ή επιχείρηση σε βλέπω να τα πληρώνεις όλα μαζί...

 

ρομαντικη προσεγγιση, υπαρχουν ενα σωρο τροποι και τρικ για να μην αντιμετωπισει κανενα προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Winbank δεν δουλεύει και σε σας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ναι εχει θεμα απο τις 8 προσπαθω και μαλιστα δε περασε ουτε συναλλαγη σε καταστημα με καρτα πριν μια ωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε κατάστημα περνάνε η πληρωμές με την Πειραιώς ούτε τα ΑΤΜ λειτουργούν και πεσμένη η winbank.
Link to comment
Share on other sites

Με τις εθελούσιες εχουν φυγει τα περισσότερα ικανά στελέχη.

Το κενό φαινεται καθημερινά σχεδόν σε ολες τις συναλλαγες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Έχεις απόλυτο δίκαιο

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε κατάστημα περνάνε η πληρωμές με την Πειραιώς ούτε τα ΑΤΜ λειτουργούν και πεσμένη η winbank.

 

Τόσο καλά; Ευτυχώς που δεν χρειάστηκα τις κάρτες που ήμουν στο δρόμο, με τη winbank σιχτίρισα μεν, δεν την ήθελα κάτι επείγον δε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει δηλωση απώλειας στην εφαρμογή της εθνικής και να μην εκδοθεί νέα κάρτα. και τώρα μου την εμφανίζει πάλι στο μενού με τις κάρτες ως προσωρινά κλειστή/απώλεια

 

σημαίνει ότι έχει γίνει κανονικά η απώλεια? ή θα έχω θέμα και θα χρεωθώ ανανέωση όταν ληξει? έχω στείλει email εδω απο τη Δευτερα , κλασσικα καμια απαντηση

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει δηλωση απώλειας στην εφαρμογή της εθνικής και να μην εκδοθεί νέα κάρτα. και τώρα μου την εμφανίζει πάλι στο μενού με τις κάρτες ως προσωρινά κλειστή/απώλεια

 

σημαίνει ότι έχει γίνει κανονικά η απώλεια? ή θα έχω θέμα και θα χρεωθώ ανανέωση όταν ληξει? έχω στείλει email εδω απο τη Δευτερα , κλασσικα καμια απαντηση

 

το ιδιο εχω κανει και εγω . Δηλωσα απωλεια στην χρεωστικη mastercard και μου εμφανιζει προσωρινα κλειστη/απωλεια και μετα εκανα εκδοση visa χρεωστικη . Επειδη ητανε η πρωτη φορα που την βγαζω ητανε και δωρεαν για αυτο και την εβγαλα!

Την ιδια απορια με εσενα ειχα , αφου πχ σε alpha bank internet banking εξαφανιζεται η καρτα οταν δηλωθει απωλεια . Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων της εθνικης και μου ειπε οτι θα εμφανιζεται κανονικα και αμα δεν θελω να πατησω διπλα στις επιλογη και να κανω αποκρυψη.

Ρωτησα και εγω αμα θα ανανεωθει η καρτα η χρεωστικη και μου ειπε οτι οχι , αμα κανεις δηλωση απωλειας καρτα πρεπει να κανεις επανεκδοση για να βγει οποτε δεν θα βγει αλλη καρτα . Αυτο μου ειπε εμενα! . Αρα αγνοησε την! .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα ποσά, τότε όσα παίρνεις μαύρα θα πρέπει να τα δίνεις μαύρα.

και αν κάποτε θελήσεις να αγοράσεις διαμέρισμα ή αυτοκίνητο ή επιχείρηση σε βλέπω να τα πληρώνεις όλα μαζί...

ρομαντικη προσεγγιση, υπαρχουν ενα σωρο τροποι και τρικ για να μην αντιμετωπισει κανενα προβλημα

Αν έχεις πάρει νόμιμο δάνειο ή αν έχεις αποταμιεύσεις από προηγούμενα έτη, τότε δεν έχεις πρόβλημα να δικαιολογήσεις τα ποσά. Είπα κάτι παράλογο; Φυσικά και υπάρχουν tricks αλλά δεν μπορείς επί συναπτά έτη να εμφανίζεις δαπάνες πολλαπλάσιες του εισοδήματός σου! Καταλαβαίνω πως κάποιοι ψωνίζουν και για γονείς ή άλλα άτομα που χρειάζονται βοήθεια και δεν υποχρεώνονται στην κάλυψη αφορολογήτου ορίου, αλλά θεωρώ εφόσον κάποιος εισπράττει μαύρα τότε πρέπει να καταναλώνει και μαύρα.

Στην τελική εγώ αδιαφορώ διότι είμαι μισθωτός και τα έχω όλα δηλωμένα (θέλοντας και μη) και όλες μου τις δαπάνες τις κάνω ηλεκτρονικά εδώ και χρόνια. Είμαι cashless και με ενοχλεί αφάνταστα όπου χρειάζεται να δώσω μετρητά ανεξαρτήτως ποσού. Και με ενοχλεί ακόμα περισσότερο όταν μου τα ζητάνε χωρίς απόδειξη!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι τα Media Markt συνεργαζονται με την Πειραιως και εχουν αυτα τα yellows παλιοτερα απο αγορα σε καταστημα μου ειχαν κανει την αντιστοιχη εξαργυρωση ποντων για εκπτωση. Με ηλεκτρονικη αγορα υπαρχει δυνατοτητα εξαργυρωσης;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι τα Media Markt συνεργαζονται με την Πειραιως και εχουν αυτα τα yellows παλιοτερα απο αγορα σε καταστημα μου ειχαν κανει την αντιστοιχη εξαργυρωση ποντων για εκπτωση. Με ηλεκτρονικη αγορα υπαρχει δυνατοτητα εξαργυρωσης;

 

Όχι δυστυχώς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς.

 

Σε ευχαριστω αδερφε, αρα αν γινει η αγορα ισως παω απο καταστημα τσακ μπαμ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

από την Παρασκευή (αντί για Τρίτη που αρχικά είχε αναγραφεί) 12 Ιουνίου 2020, το επιτόκιο του Λογαριασμού Live που τηρείτε στην Τράπεζά μας αναπροσαρμόζεται σε 0,10%* για ολόκληρο το ποσό, αρκεί να διατηρείτε στο λογαριασμό σας τουλάχιστον €3.000 ευρώ.

 

H καταβολή των τόκων γίνεται σε μηνιαία βάση, αυξάνοντας έτσι την απόδοση των κεφαλαίων σας και τα διαθέσιμα υπόλοιπά σας.

 

Επιτόκια Λογαριασμού που θα ισχύσουν από την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020

 

• 0,10%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα 3.000 € και άνω

• 0,02%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα κάτω από 3.000 €

 

*Το επιτόκιο είναι μικτό. Οι τόκοι των καταθέσεων υπόκεινται σε φορολόγηση 15%

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνουμε ότι από 15-7-2020, αλλάζει η προμήθεια στα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για συναλλαγές με χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ

 

Ενημερωθείτε αναλυτικότερα στο Τιμολόγιο Προμηθειών , στις σελίδες 10 & 42.

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2020/Pricing_List_14-05-2020.pdf

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει μονο σε μενα να εχω επιλεξει την αποστολη εντυπου λογαριασμου για τις πιστωτικες μου στην αλφα μπανκ και συνεχως να αλλαζει απο μονο του σε ηλεκτρινικο λογαριασμο;

την πρωτη φορα δεν εδωσα σημασια, την δευτερη φορα λεω θα το αλλαξα εγω καταλαθος.

εχει συμβει ομως πολλες φορες και δεν ειναι τυχαιο νομιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...