Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα! Χθες το ATM κράτησε την κάρτα μου, πήγα σήμερα να την παραλάβω στο κατάστημα έχοντας μαζί μου το διαβατήριο (την ταυτότητα κάπου την είχα αφήσει στο σπίτι, οπότε στα γρήγορα πήρα μαζί μου το διαβατήριο), αλλά δεν με άφησε να την πάρω ο υπάλληλος, γιατί στο σύστημά τους είναι καταχωρημένη η ταυτότητα και όχι το διαβατήριο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του είτε έχει ταυτότητα είτε διαβατήριο ανεξαρτήτως του τι από τα δύο έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα;

Δεν είναι κάποιο αόριστο σύστημα ΤΟΥΣ που είναι καταχωρημένη η ταυτότητα και ΟΧΙ το διαβατήριο σου.

Φαντάζομαι, ΕΣΥ είχες δώσει τότε ΜΟΝΟ ταυτότητα και όχι και τα 2.

Άρα, πως να ξέρουν το διαβατήριο σου !

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου είδε σήμερα στις κινήσεις της χρεωστικής της Eurobank (από ΑΤΜ) 3 συναλλαγές με το iTunes ύψους €10,99 , €0,99 και €0,99.

 

Σημειωτέον ότι όχι μόνο δεν χρησιμοποιεί ποτέ την κάρτα αυτή online (και δεν έχει καν web banking), αλλά κανείς μας δεν έχει συσκευή Apple για να πούμε ότι είχε γίνει κατά λάθος κάποια αγορά ή ενεργοποίηση υπηρεσίας στο iTunes...

 

Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής και με κάποιο τρόπο να μπλοκαριστούν τέτοιες αγορές. Υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη (π.χ. επιστροφή ποσών και φραγή σε online αγορές); Πρέπει να πάει σε κατάστημα για τη διαδικασία και πώς θα αποδείξει ότι δεν έκανε η ίδια τη συναλλαγή; :O

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου είδε σήμερα στις κινήσεις της χρεωστικής της Eurobank (από ΑΤΜ) 3 συναλλαγές με το iTunes ύψους €10,99 , €0,99 και €0,99.

 

Σημειωτέον ότι όχι μόνο δεν χρησιμοποιεί ποτέ την κάρτα αυτή online (και δεν έχει καν web banking), αλλά κανείς μας δεν έχει συσκευή Apple για να πούμε ότι είχε γίνει κατά λάθος κάποια αγορά ή ενεργοποίηση υπηρεσίας στο iTunes...

 

Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής και με κάποιο τρόπο να μπλοκαριστούν τέτοιες αγορές. Υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη (π.χ. επιστροφή ποσών και φραγή σε online αγορές); Πρέπει να πάει σε κατάστημα για τη διαδικασία και πώς θα αποδείξει ότι δεν έκανε η ίδια τη συναλλαγή; :O

 

Η συνήθης διαδικασία είναι ότι μετά από τη διερεύνηση του συμβάντος τα χρήματα πιστώνονται, αν και προφανώς κανείς δεν στο εγγυάται.

Κάλεσε σήμερα την τράπεζα και ζήτα να υποβάλεις αίτηση αμφισβήτησης. Συνήθως κάνει αρκετό καιρό να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάποιο αόριστο σύστημα ΤΟΥΣ που είναι καταχωρημένη η ταυτότητα και ΟΧΙ το διαβατήριο σου.

Φαντάζομαι, ΕΣΥ είχες δώσει τότε ΜΟΝΟ ταυτότητα και όχι και τα 2.

Άρα, πως να ξέρουν το διαβατήριο σου !

Ναι, και; Το γεγονός ότι έδειξα διαβατήριο και όχι την -καταχωρημένη στο σύστημά τους- αστυνομική ταυτότητα, ενώ νομικά έχουν την ίδια ακριβώς ισχύ, αναιρεί το γεγονός ότι ήμουν εγώ για να παραλάβω την κάρτα; Για μένα το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ο ορισμός της γραφειοκρατίας, την οποία ούτε στο Δημόσιο δεν έχω συναντήσει σε αυτήν τη μορφή.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται ασφάλεια.

 

Το ζητούμενο βέβαια με την ασφάλεια είναι να μην σε πνίγει. Το δακτυλικό π.χ. στο κινητό είναι ασφαλές και βολικό. Για τον 6ψηφιο στο desktop δε μπορώ να πω το ίδιο.

 

Aκριβώς αυτό δεν ονομάζεται ασφάλεια αλλά σπάσιμο νεύρων, δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι πάντα με το κινητό αγκαλιά. Αρκούσε η χρήση κωδικού όταν ήταν να κάνεις συναλλαγή όχι όταν θέλεις να δεις τα υπόλοιπα σου η τους λογαριασμούς των καρτών σου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν τη δυνατότητα στον πελάτη να επιλέγει τον βαθμό προστασίας του και πρέπει να του επιβάλλεται κάτι με το ζόρι. Προσωπικά, είδα θετικά την εν λόγω αλλαγή, αλλά μπορώ να καταλάβω πλήρως και την άλλη πλευρά.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελευταία στο mobile app της άλφα με το που ανοίγει η εφαρμογή μου ζητάει να συμφωνήσω με τους όρους και στο πως μπορούν να επικοινωνούν μαζί μου και αυτό γίνεται κάθε φορά που ανοίγει η εφαρμογή. Εγώ έχω συμφωνήσει έχω απορρίψει αυτό πάλι συνεχίζει.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και; Το γεγονός ότι έδειξα διαβατήριο και όχι την -καταχωρημένη στο σύστημά τους- αστυνομική ταυτότητα, ενώ νομικά έχουν την ίδια ακριβώς ισχύ, αναιρεί το γεγονός ότι ήμουν εγώ για να παραλάβω την κάρτα; Για μένα το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ο ορισμός της γραφειοκρατίας, την οποία ούτε στο Δημόσιο δεν έχω συναντήσει σε αυτήν τη μορφή.

Φίλε, είναι άχαρο, να αντιδικω για ένα τέτοιο θέμα, αλλά ΠΩΣ η τράπεζα ξέρει ότι το διαβατήριο που δείχνεις ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ την συγκεκριμένη ταυτότητα ?

Επί την ευκαιρία, όταν πας ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΕ και το διαβατήριο, ωστε την άλλη, έστω και αν είναι μακρινή, να είσαι καλυμμένος.

Edited by GREGORYMO
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να τους πεις . Ανανεώστε τα στοιχεία μου να τον έβαζες να δουλεύει άδικα.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να τους πεις . Ανανεώστε τα στοιχεία μου να τον έβαζες να δουλεύει άδικα.

 

ΝΑΙ, αλλά θα του ζητούσαν εκαθαριστικο, λογαριασμό ΔΕΗ, λογαριασμό τηλεφώνου, ταυτότητα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, είναι άχαρο, να αντιδικω για ένα τέτοιο θέμα, αλλά ΠΩΣ η τράπεζα ξέρει ότι το διαβατήριο που δείχνεις ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ την συγκεκριμένη ταυτότητα ?

Επί την ευκαιρία, όταν πας ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΕ και το διαβατήριο, ωστε την άλλη, έστω και αν είναι μακρινή, να είσαι καλυμμένος.

Όταν ένα διαβατήριο έχει την ίδια φωτογραφία, το ίδιο ανοματεπώνυμο, την ίδια ημερομηνία γέννησης, τον ίδιο τόπο γέννησης και την ίδια υπογραφή με την αστυνομική ταυτότητα που υπάρχει στο σύστημα, είναι βάσιμο κατά την άποψή σου να αμφιβάλει κανείς για την ταυτότητα κάποιου;

Σωστή η ιδέα σου πάντως να τους πω να καταχωρήσουν και το διαβατήριο, ώστε να είμαι καλυμμένος για το μέλλον. Ελπίζω να μην μου πουν ότι δεν επιτρέπεται και ότι μόνο ένα από τα δύο πρέπει να είναι καταχωρημένο. :p Mέσω internet banking πάντως είδα ότι δεν μπορώ να το κάνω.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα διαβατήριο έχει την ίδια φωτογραφία, το ίδιο ανοματεπώνυμο, την ίδια ημερομηνία γέννησης, τον ίδιο τόπο γέννησης και την ίδια υπογραφή με την αστυνομική ταυτότητα που υπάρχει στο σύστημα, είναι βάσιμο κατά την άποψή σου να αμφιβάλει κανείς για την ταυτότητα κάποιου; Σωστή η ιδέα σου πάντως να τους πω να καταχωρήσουν και το διαβατήριο, ώστε να είμαι καλυμμένος για το μέλλον. Στο μεταξύ, μέσω internet banking είδα ότι δεν μπορώ να το κάνω.

Θεωρώ, ότι αν όντως είναι κάτι τυπικό, θα μπορούσε να το ξεπεράσει κάποιος προϊστάμενος η ο διευθυντής. Έκανες κάποια τέτοια κίνηση ?

ΥΓ. Μπήκα, στην διαδικασία να δω το διαβατήριο μου. Το διαβατήριο δεν αναφέρει ούτε καν ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ πχ.

Επίσης, αν το επίθετο σου είναι συνηθισμένο, κλαφτα χαραλαμπε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα η αλήθεια είναι κάποια κίνηση (π.χ. να πάω στον διευθυντή), γιατί παρά το γεγονός ότι το θεωρώ παράδοξο το εν λόγω συμβάν, σκέφτηκα ότι για να ζητείται κάτι τέτοιο, σημαίνει ότι καλώς ή κακώς έτσι τυπολατρικά λειτουργούν τα πράγματα, οπότε πίστεψα ότι σε όποιον και να απευθυνόμουν την ίδια απάντηση θα λάμβανα.
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό δεν ονομάζεται ασφάλεια αλλά σπάσιμο νεύρων, δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι πάντα με το κινητό αγκαλιά. Αρκούσε η χρήση κωδικού όταν ήταν να κάνεις συναλλαγή όχι όταν θέλεις να δεις τα υπόλοιπα σου η τους λογαριασμούς των καρτών σου

 

Και καλά στο μακ τσιμπάει τον κωδικό από το σμς του κινητού και δεν έχει ταλαιπωρία. Στο σταθερό με windows σιχτιρίζω κάθε φορά.

 

Εγώ σε αυτά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν τη δυνατότητα στον πελάτη να επιλέγει τον βαθμό προστασίας του και πρέπει να του επιβάλλεται κάτι με το ζόρι. Προσωπικά, είδα θετικά την εν λόγω αλλαγή, αλλά μπορώ να καταλάβω πλήρως και την άλλη πλευρά.

 

Όπως τα λες θα ήταν το καλύτερο, να μπορούμε να επιλέξουμε.

 

Όταν ένα διαβατήριο έχει την ίδια φωτογραφία, το ίδιο ανοματεπώνυμο, την ίδια ημερομηνία γέννησης, τον ίδιο τόπο γέννησης και την ίδια υπογραφή με την αστυνομική ταυτότητα που υπάρχει στο σύστημα, είναι βάσιμο κατά την άποψή σου να αμφιβάλει κανείς για την ταυτότητα κάποιου;

Σωστή η ιδέα σου πάντως να τους πω να καταχωρήσουν και το διαβατήριο, ώστε να είμαι καλυμμένος για το μέλλον. Ελπίζω να μην μου πουν ότι δεν επιτρέπεται και ότι μόνο ένα από τα δύο πρέπει να είναι καταχωρημένο. :p Mέσω internet banking πάντως είδα ότι δεν μπορώ να το κάνω.

 

Υποψιάζομαι ότι μπορούν να έχουν καταχωρημένο ένα έγγραφο ταυτοποίησης.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο βέβαια με την ασφάλεια είναι να μην σε πνίγει. Το δακτυλικό π.χ. στο κινητό είναι ασφαλές και βολικό. Για τον 6ψηφιο στο desktop δε μπορώ να πω το ίδιο.
Δεν βλέπω πως πνίγει καποιον το 2FA.

Γιατι για αυτό μιλάμε. Καλά καναν και πολύ αργα το βάλαν.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα! Χθες το ATM κράτησε την κάρτα μου, πήγα σήμερα να την παραλάβω στο κατάστημα έχοντας μαζί μου το διαβατήριο (την ταυτότητα κάπου την είχα αφήσει στο σπίτι, οπότε στα γρήγορα πήρα μαζί μου το διαβατήριο), αλλά δεν με άφησε να την πάρω ο υπάλληλος, γιατί στο σύστημά τους είναι καταχωρημένη η ταυτότητα και όχι το διαβατήριο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του είτε έχει ταυτότητα είτε διαβατήριο ανεξαρτήτως του τι από τα δύο έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα;
Χρειάζονται το έγγραφο ταυτοποίησηs που έχεις δηλώσει. Την δουλεία του εκανε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, και; Το γεγονός ότι έδειξα διαβατήριο και όχι την -καταχωρημένη στο σύστημά τους- αστυνομική ταυτότητα, ενώ νομικά έχουν την ίδια ακριβώς ισχύ, αναιρεί το γεγονός ότι ήμουν εγώ για να παραλάβω την κάρτα; Για μένα το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ο ορισμός της γραφειοκρατίας, την οποία ούτε στο Δημόσιο δεν έχω συναντήσει σε αυτήν τη μορφή.
Έχεις ταυτοποίηση με το συγκεκριμένο εγγραφο ; Όχι ;Εχασες

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πως πνίγει καποιον το 2FA.

Γιατι για αυτό μιλάμε. Καλά καναν και πολύ αργα το βάλαν.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρειάζονται το έγγραφο ταυτοποίησηs που έχεις δηλώσει. Την δουλεία του εκανε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Για συναλλαγή μαζί σου 101%. Για απλό login με τίποτα, χωρίς ειδικά να δίνει επιλογή για απομνημόνευση συσκευής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό δεν ονομάζεται ασφάλεια αλλά σπάσιμο νεύρων, δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι πάντα με το κινητό αγκαλιά. Αρκούσε η χρήση κωδικού όταν ήταν να κάνεις συναλλαγή όχι όταν θέλεις να δεις τα υπόλοιπα σου η τους λογαριασμούς των καρτών σου
Αλήθεια; Και αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση με τον παλιό τρόπο αρκει να δει αυτό που λέμε την position του πελάτη. Αυτό και μόνο είναι προβλημα

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σε αυτά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν τη δυνατότητα στον πελάτη να επιλέγει τον βαθμό προστασίας του και πρέπει να του επιβάλλεται κάτι με το ζόρι. Προσωπικά, είδα θετικά την εν λόγω αλλαγή, αλλά μπορώ να καταλάβω πλήρως και την άλλη πλευρά.
GDPR λέγεται.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Στην Alpha λέγεται 1 2 3 και είναι παιδικός, τον είχα ανοίξει με πιστοποιητικό γέννησης του γιου μου . Επίσης φαίνεται στο e-banking μου και μπορώ να κάνω και μεταφορά εκεί από λογαριασμό μου.

Ανάληψη μπορώ να κάνω σαν συνδικαιούχος αλλά μόνο από το ταμείο .

 

Μόλις ενηλικιωθεί θα μετατραπεί σε ταμιευτηρίου.

Το προϊόν Alpha 1|2|3 απευθύνεται σε παιδιά (εώς 14 ετών), εφήβους (15-17) και νέους (18-27) με διαφορετικά κλιμάκια επιτοκίων για κάθε περίπτωση.

Θεωρητικά θα έπρεπε να μεταπτώνεται σε άλλο προϊόν όταν συμπληρώσει ο κάτοχος το 28 έτος, αλλά δεν γίνεται συστημικά :lol:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση του eurobank app μπορείτε να πληρώνετε ανέπαφα στα pos με την MasterCard σας.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση του eurobank app μπορείτε να πληρώνετε ανέπαφα στα pos με την MasterCard σας.
Πολύ καλό νέο!!!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσθήκη της eurobank δεν λέω, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο εύκολο και άμεσο να βγάλω την πιστωτική από την τσέπη και να πληρώσω. Ούτε να ξεκλειδώνω κινητό, να ανοίγω την εφαρμογή κλπ. Βολεύει μόνο αν για κάποιον λόγο δεν έχεις την κάρτα μαζί σου
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσθήκη της eurobank δεν λέω, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο εύκολο και άμεσο να βγάλω την πιστωτική από την τσέπη και να πληρώσω. Ούτε να ξεκλειδώνω κινητό, να ανοίγω την εφαρμογή κλπ. Βολεύει μόνο αν για κάποιον λόγο δεν έχεις την κάρτα μαζί σου

 

Δεν έχεις την κάρτα μαζι πλέον ποτέ. Αν όλα γίνονται από το κινητό.. Ξεκλειδώνεις ανοίγεις εφαρμογή eurobank πατάς στην ανέπαφη, βάζεις pin και έτοιμο. Πόσο πιο εύκολο; 15 δευτερόλεπτα δουλειά. Και κουβαλάς μαζί ΜΟΝΟ κινητό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...