Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πρέπει να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές και μετά μέσα από αυτές το ενεργοποιείς σε κάθε εφαρμογή.

 

Πχ.

 

Εγώ έχω eurobank και alpha. Μπαίνω στο myalpha mobile, πάω alpha quick transfer και το ενεργοποιώ (με πάει βήμα-βήμα).

 

Μετά μπαίνω στην εφαρμογή της eurobank και πάω ρυθμίσεις και μετά paf payments και το ενεργοποιώ και εκεί.

 

Όποιο ενεργοποιήσω τελευταίο θα κρατήσει τον λογαριασμό πίστωσης, δλδ από όπου και να λάβω χρήματα (είτε τα στείλω στον εαυτό μου, είτε μου τα στείλει τρίτο πρόσωπο) θα πάνε εκεί.

Ευχαριστώ φίλε, εχει και η Εθνική αυτόν τον τρόπο; Επίσης η πρώτη τράπεζα που θα ενεργοποιηθεί θα γίνεται χρέωση και στη δεύτερη πίστωση; Το αντίστροφο δεν θα γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS

 

Και σου ξαναλεω ότι το να το υπολογίζει ή όχι ΔΕΝ είναι υποχρέωση της τράπεζας. Είναι του φορολογούμενου.-

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ φίλε, εχει και η Εθνική αυτόν τον τρόπο; Επίσης η πρώτη τράπεζα που θα ενεργοποιηθεί θα γίνεται χρέωση και στη δεύτερη πίστωση; Το αντίστροφο δεν θα γίνεται;

 

Η εθνική νομίζω το λέει ibank pay ή κάτι τέτοιο και είναι ξεχωριστή εφαρμογή. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος με εθνική πλιζ.

 

Σε κάθε τραπεζική εφαρμογή σε ρωτάει να επιλέξεις έναν λογαριασμό που θα χρεώνεται όταν θα χρησιμοποιείς την υπηρεσία αυτή.

Την λογαριασμό πίστωσης μπορείς να τον αλλάζεις κάθε φορά που θές να πάνε σε συγκεκριμένο λογαριασμό τα χρήματα.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε, αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει για την Εθνική ας μας πει, κάτι τελευταίο, πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά;

edit πρεπει να δηλωσουμε διαφορετικο τηλεφωνο στην καθε μια τραπεζα ,κατι που δεν βολευει προφανως ,στην εθνικη το εχει σαν i-bank pay τελικα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε, αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει για την Εθνική ας μας πει, κάτι τελευταίο, πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά;

edit πρεπει να δηλωσουμε διαφορετικο τηλεφωνο στην καθε μια τραπεζα ,κατι που δεν βολευει προφανως ,στην εθνικη το εχει σαν i-bank pay τελικα

Ναι i-bank pay Είναι Στην Εθνική.

Επίσης Μόνο η Πειραιώς χρεώνει της εξερχόμενες μεταφορές με iris Κατι λεπτά του ευρώ. Όλες οι υπόλοιπες ειναι Δωρεάν

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου ειπανε οτι εχει αλλαξει και υπαρχει αφορολογητο για τους ελευθερους επαγγελματιες 25%! μιλησα με λογιστη και μου το ειπε δεν το λεω αυθερετα (λενε οτι ισχυει ,με μια αναζητηση στο google δεν το βρηκα !)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγω τονιζω ξανα και μιλαω για συναλλαγες που αφορουνε μονο πληρωμες που αφορουνε την επιχειρηση και οχι προσωπικες αγορες.

Απο τοτε που δηλωσαμε τους επαγγελματικους λογαριασμους , αυτο εννοειεται οτι ολες οι πληρωμες που αφορουνε την επιχειρηση γινεται απο τον επαγγελματικο λογαρισμο ειτε με χρεωση του μεσω webanking ειτε με online ή στο καθε καταστημα με χρεωση χρεωστικης καρτας που συνδεεται με τον επαγγελματικο λογαριασμο. Δεν απαιτειται να βγαλετε business χρεωστικη καρτα . Αλλα κατα την γνωμη μου χρειαζεται σιγουρα 2 καρτες χρεωστικες πχ μια visa και μια mastercard. η μια να αφορα τον επαγγελματικο λογαριασμο και η αλλη τον προσωπικο . Αλλα αμα εχετε πχ λογαριασμο οψεως που συνδεεται με pos αρα ειναι επαγγελματικος και εχετε βγαλει καρτα χρεωστικη και εχετε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα για τα προσωπικα σας εξοδα και παλι γινεται δεκτο. Αλλα πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος τι αφορα την επιχειρηση και τι οχι.

Καταλαβαινω οτι μπορει καποιος να πει οτι η ατομικη επιχειρηση και ο λογαριασμος ο προσωπικος ειναι στο ιδιο ονομα αρα δεν υπαρχει προβλημα , δεν ισχυει διοτι ελενχονται (υποτιθενται , δεν ξερω αμα το κανουνε!) οι συναλλαγες για την επιχειρηση . Οποτε απο την στιγμη που θα δηλωσετε επαγγελματικο λογαριασμο στο taxisnet , με αυτον πληρωνουμε λογαριασμους της επιχειρησης και οτι χρεωθει κοβεται τιμολογιο για την ατομικη επιχειρηση. (δεν γνωριζω τι ισχυει για αλλου τυπου μορφης επιχειρησης) . Οσον αφορα την πειραιως και το αφορολογητο που συνεχιζω να τονιζω μου ειπε λογιστης οτι ισχυει, και αφου μου λεει οτι δεν προκειται ο λογιστης να μετρησει ολα τα εξοδα και να περασει και οτι θα πρεπει να φαινονται οι συναλλαγες για το αφορολογητο του ελευθερου επαγγελματια καλο θα ειναι να δοκιμασετε και εσεις προσωπικα και να το δειτε παρα να με κατακρινεται. Εγω το καλο θελω για αυτο και το βαζω και στην υπογραφη μου για μην την πατησει κανενας και πληρωνει προστιμο. Τελος θελω να ξανα πω παλι οτι σε λογαριασμο επαγγελματικο στην eurobank που ειναι δηλωμενος επαγγελματικος το υπολογιζει κανονικα, το ειδα και το κανει , αλλα μου ειπε παλι ο λογιστης οτι και στην alpha bank και στην Εθνικη το υπολογιζει κανονικα.

 

Δεν υπάρχει αφορολογητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες. ΜΟΝΟ ποινή, αν καλύψουν με ΚΑΡΤΑ το 30% του εισοδήματος τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι i-bank pay Είναι Στην Εθνική.

Επίσης Μόνο η Πειραιώς χρεώνει της εξερχόμενες μεταφορές με iris Κατι λεπτά του ευρώ. Όλες οι υπόλοιπες ειναι Δωρεάν

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μπορουμε να δηλωσουμε διαφορετικο αριθμο τηλεφωνου στην υπηρεσια απο αυτον που εχει ειδη η τραπεζα μας; μη γινει καποιο μπερδεμα, γι αυτο ρωταω, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά;

edit πρεπει να δηλωσουμε διαφορετικο τηλεφωνο στην καθε μια τραπεζα ,κατι που δεν βολευει προφανως ,στην εθνικη το εχει σαν i-bank pay τελικα

 

Η μεταφορά γίνεται άμεσα και στις αργίες. Περισσότερο από 2 λεπτά δεν μου έχει τύχει, εκτός από τις φορές που υπάρχει τεχνικό πρόβλημα και η υπηρεσία δε λειτουργεί.

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις άλλον αριθμό τηλεφώνου. Προσωπικά με τον ίδιο αριθμό το χρησιμοποιώ και στις 2 τράπεζες και έχω επιλέξει να με βρίσκουν με αυτόν τον αριθμό.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το φθινόπωρο μου ήρθε χρέωση για συνδρομή πιστωτικής Πειραιώς.

Πήγα στη τράπεζα και την ακύρωσα αφού είχα πληρώσει το λογαριασμό.

Πριν 2 μήνες ρώτησα στη τράπεζα για την επιστροφή του ποσού που είχα δώσει για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησα.

Μου είπαν δε γίνεται γιατί έχω ακυρώσει τη πιστωτική και δε μπορούν να τα βαλουν.

Έφυγα και έστειλα email.

Πριν 1 μήνα είδα πίστωση στο ίντερνετ baking.

Πώς τα παίρνω πίσω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά γίνεται άμεσα και στις αργίες. Περισσότερο από 2 λεπτά δεν μου έχει τύχει, εκτός από τις φορές που υπάρχει τεχνικό πρόβλημα και η υπηρεσία δε λειτουργεί.

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις άλλον αριθμό τηλεφώνου. Προσωπικά με τον ίδιο αριθμό το χρησιμοποιώ και στις 2 τράπεζες και έχω επιλέξει να με βρίσκουν με αυτόν τον αριθμό.

 

Ωραιος ,thanks

Link to comment
Share on other sites

Ενώ από την Alpha bank κατάφερα να μεταφέρω στην Εθνική το ανάποδο δεν με αφήνει να το κάνω χρησιμοποιώντας τον ίδιο αριθμό Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να δηλωσουμε διαφορετικο αριθμο τηλεφωνου στην υπηρεσια απο αυτον που εχει ειδη η τραπεζα μας; μη γινει καποιο μπερδεμα, γι αυτο ρωταω, ευχαριστω
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά πριν δύο χρόνια που είχα ενεργοποιήσει το iris στη Πειραιώς και μετά προσπάθησα με το τον ίδιο αριθμό στην Εθνική δεν με άφηνε.

Τελικά το ενεργοποίησα με μη ελληνικό αριθμό που έχω και το δέχτηκε.

Άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αριθμός που δεν είναι δηλωμένος στη τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχω κάνει εγγραφή και στις δύο τράπεζες που με ενδιαφέρουν, θα το δοκιμάσω σύντομα, μια τελευταία απορία, από ασφάλεια τι παίζει; Μέχρι τι ποσό μπορούμε να μεταφέρουμε;
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα ασφσλές .

Το μέγιστο ποσό που μπορεις να στειλεις ή να λάβεις είναι 500 ευρώ την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το φθινόπωρο μου ήρθε χρέωση για συνδρομή πιστωτικής Πειραιώς.

Πήγα στη τράπεζα και την ακύρωσα αφού είχα πληρώσει το λογαριασμό.

Πριν 2 μήνες ρώτησα στη τράπεζα για την επιστροφή του ποσού που είχα δώσει για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησα.

Μου είπαν δε γίνεται γιατί έχω ακυρώσει τη πιστωτική και δε μπορούν να τα βαλουν.

Έφυγα και έστειλα email.

Πριν 1 μήνα είδα πίστωση στο ίντερνετ baking.

Πώς τα παίρνω πίσω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλύτερα να μιλήσεις με την τράπεζα.

Πάντως σε ίδια περίπτωση, η Πειραιώς σε γνωστό μου αρνήνθηκε να πιστώσει το ποσό ακόμη και μετά την διακοπή της κάρτας, λέγοντας ότι η συνδρομή προπληρώθηκε, είτε κρατήσεις την κάρτα είτε όχι. Τους είπε μερικά λογάκια, αλλά άκρη δεν έβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Το φθινόπωρο μου ήρθε χρέωση για συνδρομή πιστωτικής Πειραιώς.

Πήγα στη τράπεζα και την ακύρωσα αφού είχα πληρώσει το λογαριασμό.

Πριν 2 μήνες ρώτησα στη τράπεζα για την επιστροφή του ποσού που είχα δώσει για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησα.

Μου είπαν δε γίνεται γιατί έχω ακυρώσει τη πιστωτική και δε μπορούν να τα βαλουν.

Έφυγα και έστειλα email.

Πριν 1 μήνα είδα πίστωση στο ίντερνετ baking.

Πώς τα παίρνω πίσω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ σωστή η κίνηση με την αποστολή μέσω email.Επιλέγεις να τα εισπράξεις με μετρητά ή να αποδοθούν στον τραπεζικό λογαριασμό ή σε άλλο δικό σου προϊόν.

 

Καλύτερα να μιλήσεις με την τράπεζα.

Πάντως σε ίδια περίπτωση, η Πειραιώς σε γνωστό μου αρνήνθηκε να πιστώσει το ποσό ακόμη και μετά την διακοπή της κάρτας, λέγοντας ότι η συνδρομή προπληρώθηκε, είτε κρατήσεις την κάρτα είτε όχι. Τους είπε μερικά λογάκια, αλλά άκρη δεν έβγαλε...

 

Να κάνει αίτημα ακομά και αν έχουν περάσει χρόνια και έχει ξεχαστεί!.Απο την στιγμή που η ετήσια συνδρομή αφορά προπληρωμή έτους και το προϊόν είναι ακυρωμένο,οπότε δεν έχει δυνατότητα/όφελος απο την χρήση του προϊόντος,βεβαίως και να ζητηθεί επιστροφή συνδρομής,αν ο υπάλληλος αρνείται να το καταχωρήσει,να ζητηθεί το αίτημα τηλεφωνικά ή μέσω email ή και μέσω καταγραφής σε υπηρεσία παραπόνων και μετά με 2ο αίτημα (αν όχι στο ίδιο) ζητά να πιστωθούν τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό ή να περαστούν σε άλλο προϊόν (κάρτα/δάνειο) ή να αποδοθούν με μετρητά και τέλος οπωσδήποτε να ζητηθεί εξοφλητική επιστολή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενεργοποιημενο Iris PAYMENT σε Πειραιώς και Εθνική σε web banking. Αποστολή μέσω Iris από εθνική σε Πειραιώς προμήθεια 0 ευρώ. Από Πειραιώς σε εθνική προμήθεια μονίμως 0.50 ευρώ. Δεν υποτίθεται ότι είναι δωρεάν?
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση της Πειραιώς είναι 0,02 για ποσά μέχρι 50 ευρώ, και 0,50 για ποσά από 50,01 μέχρι 500.

Με λίγη υπομονή μπορείς να στείλεις 10 Χ 50 ευρώ πληρώνοντας μόνο 0,20.

Προσοχή η Τράπεζα Πειραιώς χρεώνει 2,50 ευρώ αν κάνεις την συναλλαγή από online Banking και όχι από το App

Link to comment
Share on other sites

Στο iris η επιλογη του απο λογαριασμο/τραπεζα θα παρεις και σε ποιον θα στείλεις δεν μπορει να αλλαζει καθε φορα ανάλογα με τις ανάγκες σου ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι , γίνεται, διότι όταν πας στον έναν λογαριασμό σου λέει που θα στείλεις, αυτός είναι ο σκοπός του άλλωστε, δεν το δοκίμασα μιας και μόλις χθές το ενεργοποίησα εγώ , ας πει κάποιος σίγουρα αλλά δεν βλέπω άλλη λογική εγώ ,οι λογαριασμοί είναι να στέλνουν και να λαμβάνουν
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορει.

Ρυθμίζεις από την αρχ'η τον λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη του συστήματος, αν την αντιλαμβάνομαι σωστα ειναι να στέλνει καποιος τρίτος σε εμενα χρηματα. Οχι για μεταφορές του ίδιου προσώπου απο τραπεζα σε τραπεζα, ασχέτως αν αυτο τελικα ειναι δυνατόν.

Σε καθε περιπτωση απο οτι ειδα (δεν Ολοκλήρωσα την διαδικασια) η alpha εχει 2 πεδία για λογαριασμούς (χρεωσης και πίστωσης), ενω η Εθνική για έναν (υποθέτω απο τον ιδιο θα στέλνεις και θα λαμβάνεις).

 

Δεδομενου οτι ειπώθηκε οτι τα χρηματα πηγαίνουν στον τελευταίο λογαριασμο/τραπεζα που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσια, για να αλλαξει ο λογαριασμος πίστωσης, θα πρεπει να αποσυνδεθείς απο όσες τράπεζες/λογαριασμούς εισαι συνδεδεμένος και να ξανα συνδεθείς ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέσεις τον αριθμό σου σε νέα τράπεζα αποσυνδεετε αυτόματα από τις άλλες.

Αν και καλ είναι να περιμένεις ένα με δύο λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέσεις τον αριθμό σου σε νέα τράπεζα αποσυνδεετε αυτόματα από τις άλλες.

Αν και καλ είναι να περιμένεις ένα με δύο λεπτά.

 

Έχω δηλώσει έναν αριθμό κινητού στην Εθνική για το iris. Ο αριθμός αυτός είναι της γυναίκας μου. Τώρα έφτιαξε ebanking στην Alphabank και προσπάθησα να ενεργοποιησει το iris εκεί για λογαριασμό της. Βγήκε μήνυμα ότι ο αριθμός τηλεφώνου χρησιμοποιείται. Απενεργοποιησα από την Εθνική. Το ίδιο. Αυτά έγιναν τον περασμένο Οκτώβριο. Από τότε έχω στείλει 6 φορές mail στην Εθνική να αφαιρέσει από τη βάση δεδομένων της τον αριθμό τηλεφώνου και έχω λάβει 5 απαντήσεις ότι θα ..... μου απαντήσουν σύντομα. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω δηλώσει έναν αριθμό κινητού στην Εθνική για το iris. Ο αριθμός αυτός είναι της γυναίκας μου. Τώρα έφτιαξε ebanking στην Alphabank και προσπάθησα να ενεργοποιησει το iris εκεί για λογαριασμό της. Βγήκε μήνυμα ότι ο αριθμός τηλεφώνου χρησιμοποιείται. Απενεργοποιησα από την Εθνική. Το ίδιο. Αυτά έγιναν τον περασμένο Οκτώβριο. Από τότε έχω στείλει 6 φορές mail στην Εθνική να αφαιρέσει από τη βάση δεδομένων της τον αριθμό τηλεφώνου και έχω λάβει 5 απαντήσεις ότι θα ..... μου απαντήσουν σύντομα. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

Στο ibank pay ( εφαρμογή ) της Εθνικής σου δίνει την δυνατότητα να τον αλλάξεις .

Δοκίμασε να βάλεις εκεί ένα άλλο νούμερο τηλεφώνου για να αποδεσμευτεί αυτό που είχες βάλει αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...