Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν τους συμφέρει να στενοχωρήσουν κατόχους πιστωτικών καρτών.

Παράδειγμα πως προωθούν τηλεφωνικά πιστωτικές , ενώ χρεωστικές ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να το πιστέψω ότι δε θέλουν να στενοχωρήσουν εμένα που μου έχουν δώσει όριο 500 ολόκληρα ευρώ :lol:

Στους όρους 14.4 το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι 5 ευρώ για απώλεια... Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να το πιστέψω ότι δε θέλουν να στενοχωρήσουν εμένα που μου έχουν δώσει όριο 500 ολόκληρα ευρώ :lol:

Στους όρους 14.4 το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι 5 ευρώ για απώλεια... Τι να πω;

 

Να πεις μακάρι να μην σου έρθει στον επόμενο λογαριασμό :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει ήδη 2 ή 3 λογαριασμοί. Ό,τι είναι να γίνει ας γίνει...

Έχω κι εγώ μία παρόμοια εμπειρία από Alpha.

Μου είχε εμφανιστεί μία χρέωση από ξένη χώρα που δεν είχε γίνει από εμένα. Το ανέφερα στην τράπεζα και ακύρωσα την κάρτα, ενώ ξεκίνησα διαδικασία αμφισβήτησης συναλλαγής. Μέχρι να πάω στην τράπεζα, είχε πιστωθεί πίσω το ποσό, οπότε δεν έκανα τελικά την αμφισβήτηση, αλλά η κάρτα είχε ακυρωθεί και επανεκδόθηκε.

Αυτό έγινε αμέσως μετά που είχαν ανακοινώσει τα έξοδα επανέκδοσης. Τελικά δεν με χρέωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω χρεωστικη καρτα master card που ληγει Ιουνιο 2020 και τους λεω επειδη δεν θελω να τρεχω μεσα στην δουλεια μου το καλοκαιρι για να παρω την νεα καρτα μπορω να βγαλω την visa και να ακυρωσω την παλια και μου ειπανε ναι.

Επισης μου ειπανε οτι αμα δεν εχω ξανα βγαλει την Visa χρεωστικη θα την παρω δωρεαν ! .

Και ετσι θα κανω θα βγαλω την visa και δεν θα πληρωσω μια!!!

Γλυτωνω ετσι 6 ευρω! για την ανανεωση καρτας. Αν και μου αρεσει περισσοτερο η mastercard , τελος παντων μου ειπε οτι αμα θελω να ζητησω απο τωρα ανανεωση κοστιζει 6 ευρω και δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια καρτα που εχω τωρα και θα περιμενω 7 ημερες για την επανεκδοση , εγω δεν θελω να μεινω χωρις καρτα οποτε θα βγαλω την visa και θα καταργησω την παλια.

Η ανανεωση της χρεωστικης καρτας 3-5 χρονια μου ειπε οτι βγαινουνε ως χρονος ληξης της καθε χρεωστικης καρτας , αλλα τωρα εκδιδουνε για 3 χρονια τι χαζο και αυτο; κοιταω την alpha bank που εχω και εχει 5 χρονια διαρκεια ζωης.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω χρεωστικη καρτα master card που ληγει Ιουνιο 2020 και τους λεω επειδη δεν θελω να τρεχω μεσα στην δουλεια μου το καλοκαιρι για να παρω την νεα καρτα μπορω να βγαλω την visa και να ακυρωσω την παλια και μου ειπανε ναι.

Επισης μου ειπανε οτι αμα δεν εχω ξανα βγαλει την Visa χρεωστικη θα την παρω δωρεαν ! .

Και ετσι θα κανω θα βγαλω την visa και δεν θα πληρωσω μια!!!

Γλυτωνω ετσι 6 ευρω! για την ανανεωση καρτας. Αν και μου αρεσει περισσοτερο η mastercard , τελος παντων μου ειπε οτι αμα θελω να ζητησω απο τωρα ανανεωση κοστιζει 6 ευρω και δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια καρτα που εχω τωρα και θα περιμενω 7 ημερες για την επανεκδοση , εγω δεν θελω να μεινω χωρις καρτα οποτε θα βγαλω την visa και θα καταργησω την παλια.

Η ανανεωση της χρεωστικης καρτας 3-5 χρονια μου ειπε οτι βγαινουνε ως χρονος ληξης της καθε χρεωστικης καρτας , αλλα τωρα εκδιδουνε για 3 χρονια τι χαζο και αυτο; κοιταω την alpha bank που εχω και εχει 5 χρονια διαρκεια ζωης.

 

Αυτό εξαρτάται από την κάρτα. Πχ σε πιστωτική της Alpha οι δύο τελευταίες ανανεώσεις μου ήταν 3ετείς.

Link to comment
Share on other sites

Η ανανεωση της χρεωστικης καρτας 3-5 χρονια μου ειπε οτι βγαινουνε ως χρονος ληξης της καθε χρεωστικης καρτας , αλλα τωρα εκδιδουνε για 3 χρονια τι χαζο και αυτο; κοιταω την alpha bank που εχω και εχει 5 χρονια διαρκεια ζωης.

 

Αυτο το κάνουν για να τσιμπάνε την προμήθεια νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις δηλαδή ότι η επανέκδοση στοιχίζει μηδέν ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τους λυπηθούμε κιόλας. Προφανώς δείχνει δόλο η μείωση του χρόνου αντικατάστασης. Γενικά μπουρλότο.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο κινητό (π.χ. honor 8x) την εφαρμογή της alpha, tap n pay, θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το κινητό με το nfc αλλά και το πλαστικό όποτε θέλω;
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο κινητό (π.χ. honor 8x) την εφαρμογή της alpha, tap n pay, θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το κινητό με το nfc αλλά και το πλαστικό όποτε θέλω;

 

Αν το κινητό έχει nfc θα μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο κινητό (π.χ. honor 8x) την εφαρμογή της alpha, tap n pay, θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το κινητό με το nfc αλλά και το πλαστικό όποτε θέλω;
Yeap. Το χρησιμοποιώ συνέχεια με το mi9T Pro. Απίστευτη ευκολία.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό έχει nfc θα μπορείς

 

Yeap. Το χρησιμοποιώ συνέχεια με το mi9T Pro. Απίστευτη ευκολία.

 

Έχει ναι. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση όσο πάει και χειροτερευει: Έχω χρεωστική κάρτα της Εθνικης που λήγει 3/2020. Χτες 14/2 είδα χρέωση 6 ευρώ στο λογαριασμό μου για ανανέωση της κάρτας, την οποία προφανώς δεν έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου.

 

Η κάρτα που εχω δεν ισχύει κανονικά μέχρι 31/3; Τι στο καλό βιάζονται να την αντικαταστήσουν 1.5 μήνα νωρίτερα;

 

Update: Μου ήρθε η νέα κάρτα στις 21/2 με απλό ταχυδρομείο (κλασικά) και ημερομηνία λήξης 2/2023.

 

Πρακτικά μου έφαγαν 1 μήνα (αφού η προηγούμενη έληγε Μάρτη) και ισχύει για 3 χρόνια. Στο τέλος η ανανέωση των καρτών θα γίνει ανα μήνα σαν τις κάρτες των κινητών για να τσεπωνουν την προμήθεια συχνότερα... :-D

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικότερη πολιτική.

Ακόμα και δωρεαν κάρτες δεν βφαινουν πλέον για 5 χρόνια.

Πιο πολύ για θέμα ασφαλείας ή για να γίνονται update με νεες τεχνολογίες μου φαίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικότερη πολιτική.

Ακόμα και δωρεαν κάρτες δεν βφαινουν πλέον για 5 χρόνια.

Πιο πολύ για θέμα ασφαλείας ή για να γίνονται update με νεες τεχνολογίες μου φαίνεται .

 

Έστω, να το δεχτώ αυτό. Ο ένας μήνας λιγότερος όμως? Αν εξακολουθούσε να είναι δωρεάν η ανανέωση δεν θα το πρόσεχε κανείς, τώρα όλα φαίνονται ύποπτα...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατηγορώ τις τράπεζες. Δεν έχω απαίτηση από την τράπεζα να μην σου πιει το αίμα. Είναι τράπεζα.

Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι δεν υπάρχει κάποια εποπτεύουσα αρχή να τους κόψει τον πρωκτό που λειτουργούν ως καρτέλ με εναρμονισμένες πρακτικές.

Φυσικά με εξοργίζει και το κράτος που ενώ ζητάει τουλάχιστον το 30% των συναλλαγών να είναι με κάρτα για το αφορολόγητο, δεν ασκεί την παραμικρή πίεση για το εν λόγω χαράτσι, ή για τη μείωση της προμήθειας από τη χρήση pos

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλά ακόμα δεν έμαθες οτι οι τράπεζες κυβερνούν και οτι οι πολιτικοί είναι μαριονέτες τους;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πηγα 10.000 ευρω για προθεσμιακη στην πειραιως. λεω στην υπαλληλο θα σας τα αφησω αν μου ανανεωσετε την χρεωστικη μου καρτα δωρεαν. μου απανταει για καλους πελατες και κατ'εξαιρεση του κανονα εχουμε αυτο το δικαιωμα.

 

το ιδιο συνεβη και στην γιουρομπανκ.

 

σε κανα 8μηνο το ιδιο θα κανω και στην αλφα μπανκ.

 

Είσαι καλά; Τους έδωσες 10.000€ χωρίς καμμιά εγγύηση οτι θα τα πάρεις πίσω και αυτοί σου δώσανε 15€ και μάλιστα στο πούλησαν οτι και καλά σου κάνουν χάρη! Τι να σου πω τώρα, το λιγότερο οτι είσαι αφελής...:(

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλά ακόμα δεν έμαθες οτι οι τράπεζες κυβερνούν και οτι οι πολιτικοί είναι μαριονέτες τους;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είσαι καλά; Τους έδωσες 10.000€ χωρίς καμμιά εγγύηση οτι θα τα πάρεις πίσω και αυτοί σου δώσανε 15€ και μάλιστα στο πούλησαν οτι και καλά σου κάνουν χάρη! Τι να σου πω τώρα, το λιγότερο οτι είσαι αφελής...:(

 

Σε προθεσμιακό τα έβαλε ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνω το λόγω του ποστ του. Όλες λίγο πολύ το ίδιο αστείο επιτόκιο δίνουν γιατί να μην γλιτώσει το κερατιάτικο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η viva wallet διακόπτει την δωρεάν -για περιορισμένο αριθμό συναλλαγών- παροχή της υπηρεσίας freePOS για επαγγελματίες μέσω εφαρμογής εντός του μήνα με ενημερωτικά email στους εγγεγραμμένους χρήστες της.

Τι κάνουμε; έχουμε εναλλακτικές;

 

Αγοράζεις κάποιο από τα POS της Wallet είτε εφάπαξ, είτε με μηνιαία συνδρομή.

Σε καμμία όμως περίπτωση δεν πας σε συστημική τράπεζα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε προθεσμιακό τα έβαλε ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνω το λόγω του ποστ του. Όλες λίγο πολύ το ίδιο αστείο επιτόκιο δίνουν γιατί να μην γλιτώσει το κερατιάτικο;

 

Σε καμμία ελληνική ή ξένη τράπεζα του ευρωσυστήματος δεν είναι εγγυημένες οι καταθέσεις (προθεσμιακές και μη) ούτε καν για τα πρώτα 100000€ (άσχετα με τις βλακείες που σου σερβίρουν).

Γι' αυτό και όταν πας να καταθέσεις ένα μεγάλο ποσό, όλοι σου χαμογελάνε επειδή είσαι ένα μεγάλο κορόιδο...

Επίσης δεν ταίζεις ένα κακό σκυλί που πρόκειται να σε δαγκώσει επειδή το αφεντικό του σου έδωσε ένα σοκολατάκι...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η οικονομία δεν δουλεύει χωρίς αυτό που ονομάζεις κακό σκυλί.

Αν δεν θέλω να συνεργαστώ με τράπεζα τι επιλογή έχω ; Να πάω σε τοκογλύφο ;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το αφορολόγητο και τις δόσεις.

"Για όσες συναλλαγές πραγματοποιούνται μέσω κάρτας με*άτοκες δόσεις, ως ποσό για το κτίσιμο του αφορολογήτου, υπολογίζονται*μόνο οι δόσεις που έχουν χρεωθεί μέσα στο*τρέχον οικονομικό έτος. Οι υπόλοιπες θα υπολογιστούν στο αφορολόγητο του επόμενου έτους"

Με τις έντοκες τι συμβαίνει;

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το αφορολόγητο και τις δόσεις.

"Για όσες συναλλαγές πραγματοποιούνται μέσω κάρτας με*άτοκες δόσεις, ως ποσό για το κτίσιμο του αφορολογήτου, υπολογίζονται*μόνο οι δόσεις που έχουν χρεωθεί μέσα στο*τρέχον οικονομικό έτος. Οι υπόλοιπες θα υπολογιστούν στο αφορολόγητο του επόμενου έτους"

Με τις έντοκες τι συμβαίνει;

 

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ίδιο. :)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις κάποιο από τα POS της Wallet είτε εφάπαξ, είτε με μηνιαία συνδρομή.

Σε καμμία όμως περίπτωση δεν πας σε συστημική τράπεζα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε καμμία ελληνική ή ξένη τράπεζα του ευρωσυστήματος δεν είναι εγγυημένες οι καταθέσεις (προθεσμιακές και μη) ούτε καν για τα πρώτα 100000€ (άσχετα με τις βλακείες που σου σερβίρουν).

Γι' αυτό και όταν πας να καταθέσεις ένα μεγάλο ποσό, όλοι σου χαμογελάνε επειδή είσαι ένα μεγάλο κορόιδο...

Επίσης δεν ταίζεις ένα κακό σκυλί που πρόκειται να σε δαγκώσει επειδή το αφεντικό του σου έδωσε ένα σοκολατάκι...

 

ενω αν τα κρατουσα κατω απο το στρωμα θα ηταν μια εξυπνη κινηση ας πουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...