Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσπαθώ εγώ και λίγη ώρα να κάνω μεταφορά iris από την Πειραιώς και τρώω συνέχεια άκυρο. Υπάρχει κάποιο θέμα?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τις τελευταίες μέρες εχει ένα θέμα η Πειραιώς γενικά. Αναλήψεις δεν γίνονταν, οι κάρτες δεν περνούσαν στα μαγαζιά ακόμη και στο ebanking δεν με εβαζε.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πράγμα που πλέον για να βρεις υποκατάστημα Α να βγάλεις χρήματα πρέπει να ξενιτευτείς τι μόδα είναι?

είπαμε να μειώσουν τα καταστήματα αλλά έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό.:mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

αυτό το πράγμα που πλέον για να βρεις υποκατάστημα Α να βγάλεις χρήματα πρέπει να ξενιτευτείς τι μόδα είναι?

είπαμε να μειώσουν τα καταστήματα αλλά έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό.:mad:

 

Σε τι τράπεζα είσαι ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το λέω ....Α

 

Μου λειπει υπνος :p

 

Και δε βρίσκεις εκεί που είσαι; Ενδιαφέρον.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το λέω ....Α

 

Δεν βρησκεις alpha bank?

Σε ποια περιοχη μενεις;

Αττικη παντος εχει πολλα atm alpha bank.

Ακομα και σε σουπερ μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Με το iris στη Πειραιώς έχει κάνεις πληροφόρηση τι γίνεται;

Για μεταφορά 50€ ,μέσω mobile app βγάζει προμήθεια 2 λεπτά αλλά όσες φορές προσπάθησα αποτυγχάνει, ενώ μέσω ebanking ή προμήθεια δείχνει να είναι 2,5€ ακόμα και για μεταφορά 1€ . Δεν το προχώρησα μέσω e banking να δω αν περνάει.

Από εθνική mobile app προχώρησε χωρίς πρόβλημα και χωρίς προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια πράγματι είναι αυτή που γράφεις. Πάνω από 50 ευρώ και μέχρι 500 είναι 0,50

Η Πειραιώς φαίνεται να έχει πολλά προβλήματα αυτήν την εβδομάδα όπως έχουν γράψει αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θελω να παρω ενα δανειο μεταχειρισμενου αυτοκινήτου. Δινω προκαταβολη 8000 και το αμαξι εχει 11500 (3500ε το δανειο). Ο αντιπροσωπος μου ειπε να το κανουμε 84 μηνες με 60ε/μηνα η δοση (απο την Eurobank) ωστε να εχω περισσοτερες πιθανοτητες εγκρισης. Εχω εισοδημα κοντα στα 6000 και ο εγγυητης που θα μπει 6000ε επισης. Οι 2 τελευταιεσ μου μισθοδοσιεσ ειναι λιγεσ κοντα στα 200ε/μηνα και του εγγυητη στα 600ε/μηνα.

Υπαρχει πιθανοτητα να μου το δωσει η τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θελω να παρω ενα δανειο μεταχειρισμενου αυτοκινήτου. Δινω προκαταβολη 8000 και το αμαξι εχει 11500 (3500ε το δανειο). Ο αντιπροσωπος μου ειπε να το κανουμε 84 μηνες με 60ε/μηνα η δοση (απο την Eurobank) ωστε να εχω περισσοτερες πιθανοτητες εγκρισης. Εχω εισοδημα κοντα στα 6000 και ο εγγυητης που θα μπει 6000ε επισης. Οι 2 τελευταιεσ μου μισθοδοσιεσ ειναι λιγεσ κοντα στα 200ε/μηνα και του εγγυητη στα 600ε/μηνα.

Υπαρχει πιθανοτητα να μου το δωσει η τραπεζα?

 

Συνήθως ξέρει να σου απαντήσει ο πωλητής σε αυτήν την ερώτηση.

Γενικά, όταν δίνεις πάνω από το 50% της αξίας, από όσο μου είχε πει ο πωλητής, είναι αρκετά θετικό.

Μικρές οι μισθοδοσίες πράγματι. Απάντηση πέρα από αυτή δεν έχω όμως.

 

Σε μεταχειρισμένα είναι ψιλομεγάλο το επιτόκιο (~11.6%)

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης ειπε οτι εχω πιθανοτητες διοτι η Eurobank ειναι πιο ευκολη στα δανεια. Ο πωλητησ επισης ζηταει και προκαταβολη 500ε για δεσμευση αυτοκινητου που αν απορριφθει η αιτηση δανειου θα δοθει πισω, ισχυει αυτο? Ειναι αντιπροσωπος toyota.
Link to comment
Share on other sites

έχω 2 καταναλωτικά πειραιώς και άλφα. από 8500 περίπου το καθένα. πάντα τυπικός ακόμα και το καλοκαίρι που μου ήρθαν ουρανοκατεβατα κάποια χρήματα έδωσα στην αλφα μπαμ 10000 και έμειναν αυτά. ζήτησα μάλιστα κανένα κούρεμα έστω τυπικό για την συνέπεια μου αλλά μου απάντησαν ότι δεν γίνεται επειδή είμαι σωστός. εάν χρωστούσα θα μου έκαναν! και τώρα σκέφτομαι αυτό που μου είπε ο λογιστής μου. μην πληρώνεις 3 μήνες και τα 2 (100 ευρώ περίπου το καθένα δόση μηνιαία) και κούρεμα θα σου προτείνουν και ευκολίες. αρκεί να υπομεινεις τα καθημερινά τηλέφωνα από τις τράπεζες. τι να κάνω; γιατί γενικά δεν μου αρέσει να μην πληρώνω τα χρέη μου. αλλά από την άλλη νιώθω μλκας που τα δίνω μπαμ πάντα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θελω να παρω ενα δανειο μεταχειρισμενου αυτοκινήτου. Δινω προκαταβολη 8000 και το αμαξι εχει 11500 (3500ε το δανειο). Ο αντιπροσωπος μου ειπε να το κανουμε 84 μηνες με 60ε/μηνα η δοση (απο την Eurobank) ωστε να εχω περισσοτερες πιθανοτητες εγκρισης. Εχω εισοδημα κοντα στα 6000 και ο εγγυητης που θα μπει 6000ε επισης. Οι 2 τελευταιεσ μου μισθοδοσιεσ ειναι λιγεσ κοντα στα 200ε/μηνα και του εγγυητη στα 600ε/μηνα.

Υπαρχει πιθανοτητα να μου το δωσει η τραπεζα?

Μην τσιμπας τι λέει ο πωλητής, αυτός θέλει μεγάλη διάρκεια να αυξήσει το κέρδος του. Κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς,δεν είναι δα και τρελό ποσό. Μην ανησυχείς αν έχεις φερεγγυο(για τις τράπεζες) εγγυητή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. Τελικα εγινε δεκτη η αιτηση μου για πιστωτικη απο τη eurobank και η αποστολη θα γινει με ταχυδρομειο. Μηπως γνωριζετε περιπου ποσες μερες θα περασουν μεχρι να την παραλαβω?
Link to comment
Share on other sites

Μην τσιμπας τι λέει ο πωλητής, αυτός θέλει μεγάλη διάρκεια να αυξήσει το κέρδος του. Κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς,δεν είναι δα και τρελό ποσό. Μην ανησυχείς αν έχεις φερεγγυο(για τις τράπεζες) εγγυητή.

Με μισθοδοσία 200 ευρώ τον μήνα , πως να του βάλει η τράπεζα μεγαλύτερη δόση από 60 ευρώ τον μήνα ; δεν γίνεται.

Η μισθοδοσία του είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης ειπε οτι εχω πιθανοτητες διοτι η Eurobank ειναι πιο ευκολη στα δανεια. Ο πωλητησ επισης ζηταει και προκαταβολη 500ε για δεσμευση αυτοκινητου που αν απορριφθει η αιτηση δανειου θα δοθει πισω, ισχυει αυτο? Ειναι αντιπροσωπος toyota.

 

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με την προκαταβολή αν τελικά δεν το πάρεις το αυτοκίνητο.

 

 

Μην τσιμπας τι λέει ο πωλητής, αυτός θέλει μεγάλη διάρκεια να αυξήσει το κέρδος του. Κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς,δεν είναι δα και τρελό ποσό. Μην ανησυχείς αν έχεις φερεγγυο(για τις τράπεζες) εγγυητή.

 

Ο πωλητής έχει standard ποσό που παίρνει από την τράπεζα. Αν δεν κάνω λάθος είναι 250-300 ευρώ έξοδα δανείου, 50 η τράπεζα και τα υπόλοιπα αυτός.

 

Βάλε όσες δόσεις χρειάζεται για να έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα έγκρισης. Έτσι κι αλλιώς μπορείς να κάνεις πρόωρη αποπληρωμή είτε και να δώσεις κάποιο ποσό όποτε θέλεις.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Με μισθοδοσία 200 ευρώ τον μήνα , πως να του βάλει η τράπεζα μεγαλύτερη δόση από 60 ευρώ τον μήνα ; δεν γίνεται.

Η μισθοδοσία του είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

 

500 θες να πεις. 6k το χρόνο έγραψε.

 

Edit. Τώρα είδα για τα 200. Δεν έχει σταθερό εισόδημα. Ακόμα χειρότερα για αυτόν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

έχω 2 καταναλωτικά πειραιώς και άλφα. από 8500 περίπου το καθένα. πάντα τυπικός ακόμα και το καλοκαίρι που μου ήρθαν ουρανοκατεβατα κάποια χρήματα έδωσα στην αλφα μπαμ 10000 και έμειναν αυτά. ζήτησα μάλιστα κανένα κούρεμα έστω τυπικό για την συνέπεια μου αλλά μου απάντησαν ότι δεν γίνεται επειδή είμαι σωστός. εάν χρωστούσα θα μου έκαναν! και τώρα σκέφτομαι αυτό που μου είπε ο λογιστής μου. μην πληρώνεις 3 μήνες και τα 2 (100 ευρώ περίπου το καθένα δόση μηνιαία) και κούρεμα θα σου προτείνουν και ευκολίες. αρκεί να υπομεινεις τα καθημερινά τηλέφωνα από τις τράπεζες. τι να κάνω; γιατί γενικά δεν μου αρέσει να μην πληρώνω τα χρέη μου. αλλά από την άλλη νιώθω μλκας που τα δίνω μπαμ πάντα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εδώ καμία γνώμη;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ καμία γνώμη;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε πλήρωσε τα χρέη σου για να εισαι τυπικός. Μπορει στο μελλον να θελεις να αιτηθείς και άλλο δάνειο και να μη στο δίνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

500 θες να πεις. 6k το χρόνο έγραψε.

 

Edit. Τώρα είδα για τα 200. Δεν έχει σταθερό εισόδημα. Ακόμα χειρότερα για αυτόν.

 

Η μισθοδοσία Αυγουστου που θα δώσω θα ανεφέρει 300ε+170ε=470ε (2 δουλειές). Το θέμα οτι αυτά τα λεφτα ειναι συν αλλα τόσα μαύρα στο χερι αλλα δυστυχως μονο οτι μπαινει τραπεζα φαινεται.

 

Επίσης με τραπεζα μίλησα μου προτεινει καταναλωτικο να γλυτώσω 100ε~ απο αμοιβη μεσίτη, ο αντιπρόσωπος αυτοκινητου λεει να κανω την χρηματοδότηση απο αυτον διότι έχει απάντηση σε 1 μερα. :wacko:

Σε πόσο καιρό έχω απαντηση απο τράπεζα για καταναλωιτκό δάνειο?

Link to comment
Share on other sites

εδώ καμία γνώμη;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι γνώμη θες να τους ρίξεις κανόνι;

Δεν πρόκειτε να σου ξαναδώσουν στο μέλλον αν δεν τα πληρώσεις.Να τα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τραπεζα μίλησα μου προτεινει καταναλωτικο να γλυτώσω 100ε~ απο αμοιβη μεσίτη, ο αντιπρόσωπος αυτοκινητου λεει να κανω την χρηματοδότηση απο αυτον διότι έχει απάντηση σε 1 μερα. :wacko:

Σε πόσο καιρό έχω απαντηση απο τράπεζα για καταναλωιτκό δάνειο?

 

Ο λόγος δεν είναι αυτός που θέλει να κάνεις αίτηση μέσω αυτού. Σου ανέφερα πριν το λόγο.

Πόσο θα κάνει η απάντηση σε αυτόν δε μπορώ να ξέρω, αλλά 1 ημέρα δεν είναι. Για την τράπεζα, πάρε ένα τηλέφωνο αύριο και ρώτησε τους.

Βέβαια, όσο το καθυστερείς, τόσο καθυστερείς να πάρεις και μια απάντηση.

 

Προσωπικά, θα το κοίταγα μέσω του αντιπροσωπου γιατί πιστεύω ότι έχουν τις άκρες τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πλήρωσε τα χρέη σου για να εισαι τυπικός. Μπορει στο μελλον να θελεις να αιτηθείς και άλλο δάνειο και να μη στο δίνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η μισθοδοσία Αυγουστου που θα δώσω θα ανεφέρει 300ε+170ε=470ε (2 δουλειές). Το θέμα οτι αυτά τα λεφτα ειναι συν αλλα τόσα μαύρα στο χερι αλλα δυστυχως μονο οτι μπαινει τραπεζα φαινεται.

 

Επίσης με τραπεζα μίλησα μου προτεινει καταναλωτικο να γλυτώσω 100ε~ απο αμοιβη μεσίτη, ο αντιπρόσωπος αυτοκινητου λεει να κανω την χρηματοδότηση απο αυτον διότι έχει απάντηση σε 1 μερα. :wacko:

Σε πόσο καιρό έχω απαντηση απο τράπεζα για καταναλωιτκό δάνειο?

Τράπεζα μονο. Ασε τον αντιπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη θες να τους ρίξεις κανόνι;

 

Δεν πρόκειτε να σου ξαναδώσουν στο μέλλον αν δεν τα πληρώσεις.Να τα πληρώσεις.

μα δεν θέλω καταρχήν να μην πληρώσω αλλά να μου κάνουν πρόταση για μείωση έστω των τόκων! ξέρω γνωστούς μου που χρωστούσαν 35000 είχαν γράψει τις τράπεζες δεν πλήρωναν καν και τους έκαναν πρόταση να δώσουν 5000 και να κλείσει το δάνειο! εμείς είμαστε χαζοί;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλω καταρχήν να μην πληρώσω αλλά να μου κάνουν πρόταση για μείωση έστω των τόκων! ξέρω γνωστούς μου που χρωστούσαν 35000 είχαν γράψει τις τράπεζες δεν πλήρωναν καν και τους έκαναν πρόταση να δώσουν 5000 και να κλείσει το δάνειο! εμείς είμαστε χαζοί;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν διαφωνώ... αλλα εξαιτείας αυτης της νοοτροπίας πολλοί ανθρωποι χασανε περιουσίες (αμαξια σπίτια κλπ). Πληρώνεις καθε μήνα τη δοση σου αποψή της κοινής πλέον κρίσης εποχής για να είσαι σωστός. Μια συμφωνία ειναι συμφωνια, δίνεις χέρια την τηρεις και μέσα σου αισθανεσαι δικαιος προς τους υπόλοιπους. Σου ετυχαν 10000ε εκανες καλα που πληρωσες πολλες δοσεις, μην το αφησεις να πανε χαμενα, μπορει να τοκιστουν και οι τοκοι σου, σκεψου πριν δωσεις πιστολι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τράπεζα μονο. Ασε τον αντιπρόσωπο.

 

Εχεις καποια εμπειρία πανω σε αυτο να δωσεις να καταλάβω τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...