Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε όσες συναλλαγές έχω με πιστωτικές κάρτες Eurobank από POS της Εθνικής, έχω δει κι εγώ μεγάλες καθυστερήσεις π.χ. μία εβδομάδα για one-off και περισσότερο από δύο εβδομάδες για αγορές με δόσεις (στην συνέχεια οι επόμενες δόσεις πέφτουν βάσει της ημερομηνίας της πρώτης δόσης).

Πάντως τα καταστήματα Γερμανός έχουν και cardlink POS καθώς συμμετέχουν και στο πρόγραμμα €πιστροφή της Eurobank.

 

Ωραία, ευελπιστώ πως θα γίνει συνολική διόρθωση για όλα τα καταστήματα διότι έστειλα e-mail στα My Market και μου απάντησαν πως το έχουν προωθήσει στην Viva χωρίς να μου ζητήσουν στοιχεία καταστήματος.

Ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση της Alpha Bank, αλλά θα πρέπει να το κάνω κι εγώ. Σ' ευχαριστώ!

 

πριν απο 1 ωρα μου τηλεφωνησαν απο την Alpha bank, μου ειπαν οτι δεν ειναι δικο τους το προβλημα αλλα των mymarket και της viva και με ενημερωσαν οτι διορθωθηκε με ενεργειες του Mymarket

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά; ευχαριστώ φίλε

 

Είναι πολύ συγκεκριμένες οι αγορές για να κάνουν κάτι αξιόλογο από πλευράς πόντων (μιλάω για όλες τις τράπεζες και όχι μόνο για Εθνική η οποία έχει το χειρότερο ανταποδοτικό σύστημα κατά την άποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συγκεκριμένες οι αγορές για να κάνουν κάτι αξιόλογο από πλευράς πόντων (μιλάω για όλες τις τράπεζες και όχι μόνο για Εθνική η οποία έχει το χειρότερο ανταποδοτικό σύστημα κατά την άποψη μου)

 

Επεμβαίνω κι εγώ στη συζήτηση: 'Εχω δοκιμάσει να συγκρίνω το Go4More της Εθνικής με τα Yellows της Πειραιώς αλλά δεν έβγαλα άκρη... το καλό με το Go4More είναι ότι μαζεύεις πόντους και από καταθέσεις (μέσο υπόλοιπο), προθεσμιακές κλπ. ενώ η Πειραιώς δίνει εξτρά πόντους μόνο αν διατηρείς συγκεκριμένους τύπους λογαριασμών (και φυσικά από τις συναλλαγές με κάρτα).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και eurobank, μόνο από αυτήν έχω φάει ψωμί, οι άλλες πιστεύω δεν αξίζουν, μόνο για την alpha bank δεν έχω άποψη
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορα μεσω ιντερνετ χρησιμοποιωντας την yes της eurobank.Δικαιουμαι 1% επιστροφη για την αγορα;Ποσο καιρο κανουν να εμφανιστουν στο λογαριασμο τα κερδισμενα ευρω απο την συναλλαγη; Edited by myph2003
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορα μεσω ιντερνετ χρησιμοποιωντας την yes της eurobank.Δικαιουμαι 1% επιστροφη για την αγορα;Ποσο καιρο κανουν να εμφανιστουν στο λογαριασμο τα κερδισμενα ευρω απο την συναλλαγη;

Εάν δεν είναι συναλλαγή σε κάποιο από τα συνεργαζόμενα καταστήματα εντός τω εμπορικών κέντρων της Lamda Developments, τότε το κέρδος εμφαίζεται περίπου 1 ημέρα μετά την λογιστικοποίηση της συναλλαγής. Προς το παρόν το παρακολουθείς από εδώ: https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/yes-visa-upologistis

_____________________________________________

Αναφορικά με την προηγούμενη κουβέντα:

Το πρόγραμμα με τα καλύτερα ποσοστά επιβράβευσης είναι η €πιστροφή της Eurobank, αλλά ισχύει μόνο σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, δηλαδή δεν δίνει 1% για όλες τις συναλλαγές.

Το Bonus της Alpha Bank δεν έχει σταθερή αναλογία πόντων στις εξαργυρώσεις (το καλύτερο που έχω βρει είναι 4000 πόντοι = €20), αλλά έχεις την δυνατοτητα μετατροπής των πόντων σε μίλια με την αντίστοιχη κάρτα!

Το πρόγραμμα με το μεγαλύτερο ποσοστό επιβράβευσης είναι το Affinity της Alpha Bank με 2,5% από κάθε αγορά και εξαργύρωση στα καταστήματα του Ομίλου Inditex.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς Garmin Pay;

 

To χρησιμοποιώ εδώ και περίπου ένα μήνα με δύο VISA της Alpha στο πορτοφόλι μου.

 

Κλασικά, όπως και με το myAlpha Wallet, δεν βγάζει το POS τους bonus πόντους. Όμως, στις ανέπαφες πληρωμές με το myAlpha, όταν κλείσουν οι κάρτες, οι bonus πόντοι εμφανίζονται κανονικά, δεν συμβαίνει το ίδιο με τις ανέπαφες μέσω Garmin Pay.

 

Το άλλο παράδοξο είναι ότι όλες οι συναλλαγές φαίνονται pending, ακόμα και 20 μέρες μετά. Τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες συναλλαγές έχω με πιστωτικές κάρτες Eurobank από POS της Εθνικής, έχω δει κι εγώ μεγάλες καθυστερήσεις π.χ. μία εβδομάδα για one-off και περισσότερο από δύο εβδομάδες για αγορές με δόσεις (στην συνέχεια οι επόμενες δόσεις πέφτουν βάσει της ημερομηνίας της πρώτης δόσης).

Πάντως τα καταστήματα Γερμανός έχουν και cardlink POS καθώς συμμετέχουν και στο πρόγραμμα €πιστροφή της Eurobank.

 

Ωραία, ευελπιστώ πως θα γίνει συνολική διόρθωση για όλα τα καταστήματα διότι έστειλα e-mail στα My Market και μου απάντησαν πως το έχουν προωθήσει στην Viva χωρίς να μου ζητήσουν στοιχεία καταστήματος.

Ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση της Alpha Bank, αλλά θα πρέπει να το κάνω κι εγώ. Σ' ευχαριστώ!

το θεμα ειναι οτι εκανα μια αγορα πριν μια βδομαδα απο το site του γερμανου και ελεγε οτι θα εχω επιστροφη με καρτες eurobank με χρεωση μονο μεσω του site αυτος πως το κανουν με e-pos της εθνικης?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάποιος να φύγει στα 6 χρόνια από το Smart Plan της ΝΝ HELLAS... Θα έχει κέρδος?

 

Καλησπέρα, επειδή δεν θυμάμαι απέξω τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου προγράμματος αν ανατρέξεις στο συμβόλαιό σου θα βρεις τις ποινές που υπάρχουν ανάλογα τα χρόνια που τρέχει το πρόγραμμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Από το 6ο έτος και μετά λέει ότι μπορείς έχεις 0% επιβάρυνση εξαγοράς του ασφαλιστηρίου... Ουσιαστικά κάνεις ανάληψη το 100% των χρημάτων... Αλλά παίρνεις όλο το αρχικό κεφάλαιο που επενδύεις μαζί με το κέρδος του... Ή θα θα βγεις στην ουσία ζημιωμενος... https://www.nnhellas.gr/ultra-plan
Link to comment
Share on other sites

Από το 6ο έτος και μετά λέει ότι μπορείς έχεις 0% επιβάρυνση εξαγοράς του ασφαλιστηρίου... Ουσιαστικά κάνεις ανάληψη το 100% των χρημάτων... Αλλά παίρνεις όλο το αρχικό κεφάλαιο που επενδύεις μαζί με το κέρδος του... Ή θα θα βγεις στην ουσία ζημιωμενος... https://www.nnhellas.gr/ultra-plan

 

Αν είναι όπως τα λες απλά κοιτάς την τρέχουσα αξία του λογαριασμού (να δεις αν έχεις κέρδος ή χασούρα) και αποφασίζεις. Το 2ο και πιο γενικό ερώτημα είναι το γιατί θες να το σπάσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως τα λες απλά κοιτάς την τρέχουσα αξία του λογαριασμού (να δεις αν έχεις κέρδος ή χασούρα) και αποφασίζεις. Το 2ο και πιο γενικό ερώτημα είναι το γιατί θες να το σπάσεις.

Για καλύτερη επένδυση σε κάτι διαφορετικό... Λόγω Ελλάδας είναι λίγο ρευστά τα πράγματα με τις τράπεζες και τα αμοιβαία... Οπότε είναι καλή επένδυση για τώρα που ανεβαίνουν τα πράγματα... Σε βάθος 6ετιας όμως δεν μπορείς να ξέρεις αν καλυτερευουν ή όχι... Απλά βασιζόμαστε σε στατιστικά και ευελπιστούμε το πρώτο... Πιστεύω ότι είναι μια αρχή να φτιάξεις ένα μικρό κεφάλαιο έστω και με λίγο κέρδος και μετά να προχωρήσεις σε κάτι άλλο που μπορεί να είναι πιο συμφέρον

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

δε μας ειπες τι ειναι το κατι αλλο.

Όποιος θέλει ας με ακούσει... Το επόμενο βήμα στην πορεία της εξέλιξης των επενδύσεων θα είναι τα κρυπτονομισματα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ως επί το πλείστον επενδύει στο εξωτερικό (για προφανείς λόγους). Η ΝΝ έχει κάποια θεματάκια φερεγγυότητας και ακολουθεί κάποια μεταβατικά μέτρα από όσο ξέρω (δεν το παρακολουθώ στενά το θέμα). Όσο για την επένδυση στα κρυπτονομίσματα την θεωρώ υψηλού κινδύνου και ουσιαστικά είναι σαν day trading μετοχών κλπ (το οποίο επίσης δεν προτείνω για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει η ΝΝ το μεταβατικό στάδιο το έχει περάσει... Εδώ και 1 χρόνο δείχνει να έχει ισχυροποιηθεί (αν κάποιος καλά ενημερωμένος γνωρίζει κάτι περί αυτού να μας δώσει τα φώτα του)... Όσο για τα κρυπτονομισματα συμφωνώ και στα δύο... Εγώ θα πρότεινα mining προφανώς...
Link to comment
Share on other sites

πριν απο 1 ωρα μου τηλεφωνησαν απο την Alpha bank, μου ειπαν οτι δεν ειναι δικο τους το προβλημα αλλα των mymarket και της viva και με ενημερωσαν οτι διορθωθηκε με ενεργειες του Mymarket

Τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank για άλλο θέμα [λανθασμένη απόδοση πόντων (μονή αντί για διπλή) σε Χρυσή Mastercard] και ανέφερα το θέμα με τα MyMarket και με γειώσανε αναφέροντας πως θα πρέπει να πάω εγώ στο super-market και να τους ζητήσω να αντιλογίσουν τις συναλλαγές και να τις ξαναπεράσουν με την σωστή κατηγορία!!! :blink:

Στο Αφορολόγητο σου έχει αλλάξει η κατηγορία;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank για άλλο θέμα [λανθασμένη απόδοση πόντων (μονή αντί για διπλή) σε Χρυσή Mastercard] και ανέφερα το θέμα με τα MyMarket και με γειώσανε αναφέροντας πως θα πρέπει να πάω εγώ στο super-market και να τους ζητήσω να αντιλογίσουν τις συναλλαγές και να τις ξαναπεράσουν με την σωστή κατηγορία!!! :blink:

Στο Αφορολόγητο σου έχει αλλάξει η κατηγορία;

Και σε εμένα, όταν τους έλεγα ότι το θέμα τακτοποιηθηκε δεν είπαν απλά εντάξει αλλά επέμεναν ότι δεν το τατκτοποιησαν αυτοί αλλά τα Mymarket.

Στο αφορολόγητο δεν έχει αλλάξει η κατηγορία για τις παλιές χρεώσεις. Στις νέες ναι. Αλλά αυτό δεν επιρεαζει κατι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την προηγούμενη κουβέντα:

....

Το Bonus της Alpha Bank δεν έχει σταθερή αναλογία πόντων στις εξαργυρώσεις (το καλύτερο που έχω βρει είναι 4000 πόντοι = €20), αλλά έχεις την δυνατοτητα μετατροπής των πόντων σε μίλια με την αντίστοιχη κάρτα!

 

Σε ποια εταιρία ισχύει αυτή η αναλογία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...