Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ενημερωση. Μετα απο ερωτημα στην alpha bank τελικα για τις καρτες diners δεν υπαρχει δυνατοτητα για tap and pay στην εφαρμογη my wallet.Στο μελλον θα το κοιταξουν να το κανουν.
Link to comment
Share on other sites

Στο νέο statement σε πιστωτική alpha γράφει ότι από 1/10/2019 προχωρά στον εκσυγχρονισμό των Όρων Συμβάσεως Πιστωτικών καρτών αλλά δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς αλλάζει από τότε.
Link to comment
Share on other sites

Στο νέο statement σε πιστωτική alpha γράφει ότι από 1/10/2019 προχωρά στον εκσυγχρονισμό των Όρων Συμβάσεως Πιστωτικών καρτών αλλά δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς αλλάζει από τότε.

 

Ωχ το είδα κι εγώ τώρα στις κάρτες μου που εκδόθηκαν λογαριασμοί αυτές τις μέρες. Για καλό σίγουρα δεν είναι. Πολύ φοβάμαι ότι θα μας πετάξει στους νέους όρους με μη πίστωση συνδρομής και λοιπές διευκολύνσεις από το παρελθόν :cry:

Τώρα γιατί το λέει εκσυγχρονισμό βέβαια...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν πρέπει να είναι κάτι σημαντικό. Με το email ήρθε και το λινκ που αναφέρονται οι αλλαγές

 

https://www.alpha.gr/-/media/AlphaGr/pdf-files/kartes/epistoli-pistotiki-karta.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιηθεί (πρώτη φορά) πιστωτική κάρτα εθνικής πως γίνεται; θέλει να την ενεργοποιήσει φίλος , την παρέλαβε πριν κάνα εξάμηνο, πρέπει να πάει τράπεζα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα και αλλου ανεπαφη συναλλαγη με την νεα diners.

 

Αποτελεσμα παλι το ιδιο δεν περασε.

Μηλισα με alpha μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα με τις diners. Να την χρησιμοποιω χωρις να την περναω ανεπαφη. Θα με παρουν τηλεφωνο μολις φιαξουν το προβλημα.

Μαλλον δεν εχει γινει αναβαθμηση σχεδον σε ολα τα pos...

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης δεν λειτουργεί ως χρεωστική (αν την έχεις συνδεδεμένη με τον τραπεζικό σου λογαριασμό) στα ATM της Alpha Bank. Αν το δοκιμάσεις, θα εμφανιστεί σφάλμα. Πολλά τα προβλήματα... Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Στο estatement της aegean bonus visa που μου ηρθε μου λεει οτι σε αναγνωριση της καλης συνεργασιας προχωρανε σε ακυρωση της ετησιας συνδρομης της καρτας. Εννοουν για αυτη τη χρονια ή γενικα αραγε...;
Link to comment
Share on other sites

Στο estatement της aegean bonus visa που μου ηρθε μου λεει οτι σε αναγνωριση της καλης συνεργασιας προχωρανε σε ακυρωση της ετησιας συνδρομης της καρτας. Εννοουν για αυτη τη χρονια ή γενικα αραγε...;

 

Εννουν αυτή τη φορά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν πρέπει να είναι κάτι σημαντικό. Με το email ήρθε και το λινκ που αναφέρονται οι αλλαγές

 

https://www.alpha.gr/-/media/AlphaGr/pdf-files/kartes/epistoli-pistotiki-karta.pdf

 

Μεταξύ των άλλων αλλαγών που αναφέρει ενδεικτικά έχει και την εξής αλλαγή:

"Η ευθύνη σας έναντι της Τραπέζης για την κάλυψη της ζημίας από τη διενέργεια τυχόν

μη εγκεκριμένων συναλλαγών με χρήση της απωλεσθείσας ή κλαπείσας ή υπεξαιρεθείσας κάρτας

περιορίζεται σε Ευρώ 50, εφόσον προβείτε σε άμεση και χωρίς υπαίτια καθυστέρηση γνωστοποίηση

της κλοπής, της υπεξαιρέσεως ή της απώλειας της κάρτας σας στην Τράπεζα."

 

Δηλαδή πλέον θα πληρώνεις 50 ευρώ για ότι συναλλαγές γίνουν ΠΡΙΝ ειδοποιήσεις την τράπεζα για την κλοπή/απώλεια. Οπότε σε περιπτώσεις που το καταλαβαίνεις ΑΦΟΥ εχει γινει η συναλλαγή, θα πληρώνει 50 ευρώ στην τράπεζα!

 

Εντόπισε κανείς καμια άλλη αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πόσο θα χρεωθώ για να μεταφέρω 8000 ευρώ από λογαριασμό της εθνικής, στην Πειραιώς, μέσω e-banking;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πόσο θα χρεωθώ για να μεταφέρω 8000 ευρώ από λογαριασμό της εθνικής, στην Πειραιώς, μέσω e-banking;

 

Το 1 ευρώ απο την Εθνική για το Κόστος αποστολής εμβάσματος και τα 4 ευρώ για το εισερχόμενο έμβασμα απο την Πειραιως.Αν το στείλεις εργάσιμη μερα και εντός 8:00 με 16:30 με κόστος για αποστολή του εμβάσματος 2 ευρω (Εξτρα 1 ευρω δηλαδή) πιστώνονται την ίδια στιγμή στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Μου αντικαθιστούν την παλιά πράσινη Amex με χρυσή Mastercard. Αξίζει να το ψάξω να πάω σε Platinum πέραν της ψαρωτικής της εμφάνισης ;

Γνωρίζετε τι εισοδηματικό κατώφλι έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Μου αντικαθιστούν την παλιά πράσινη Amex με χρυσή Mastercard. Αξίζει να το ψάξω να πάω σε Platinum πέραν της ψαρωτικής της εμφάνισης ;

Γνωρίζετε τι εισοδηματικό κατώφλι έχει ;

 

Τι καλύτερο έχει η Platinum από την Gold ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μου αντικαθιστούν την παλιά πράσινη Amex με χρυσή Mastercard. Αξίζει να το ψάξω να πάω σε Platinum πέραν της ψαρωτικής της εμφάνισης ;

Γνωρίζετε τι εισοδηματικό κατώφλι έχει ;

 

 

τα + της platinum είναι :

1) wifi σε boingo hotspots...(κλαιν μαιν)

2) είσοδος σε lounge αεροδρομίων, αν η πτήση σου έχει καθυστέρηση πάνω από 2 ώρες (πάλι κλαιν μαιν , μιας και θα σου συμβεί αυτό 1 στις 50 φορές...)

3) 2 εκπτωτικά κουπόνια συνολικής αξίας 50 ευρώ για εισιτήρια στην Aegean (κατά πάσα πιθανότητα πάλι κλαιν μαιν, μιας και δεν περιλαμβάνονται ημερομηνίες low fare)

 

 

Από την άλλη, η χρυσή έχει συνδρομή 50 ευρώ και η platinum 80 ευρώ τον χρόνο. Σε πόντους bonus είναι οι ίδιες!

 

 

Κάτοχος platinum εγώ, θα σου πρότεινα να παραμείνεις στην χρυσή, μιας και είναι περισσότερο value for money.:)

Link to comment
Share on other sites

τα + της platinum είναι :

1) wifi σε boingo hotspots...(κλαιν μαιν)

2) είσοδος σε lounge αεροδρομίων, αν η πτήση σου έχει καθυστέρηση πάνω από 2 ώρες (πάλι κλαιν μαιν , μιας και θα σου συμβεί αυτό 1 στις 50 φορές...)

3) 2 εκπτωτικά κουπόνια συνολικής αξίας 50 ευρώ για εισιτήρια στην Aegean (κατά πάσα πιθανότητα πάλι κλαιν μαιν, μιας και δεν περιλαμβάνονται ημερομηνίες low fare)

 

 

Από την άλλη, η χρυσή έχει συνδρομή 50 ευρώ και η platinum 80 ευρώ τον χρόνο. Σε πόντους bonus είναι οι ίδιες!

 

 

Κάτοχος platinum εγώ, θα σου πρότεινα να παραμείνεις στην χρυσή, μιας και είναι περισσότερο value for money.:)

 

Σε μενα εδωσαν την Platinum και αν στην επετειο χρεωθω συνδρομη 80€ θα την ακυρωσω.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τηλεφωνικά για το εισοδηματικό κριτήριο για την Platinum και μου είπαν ότι είναι 45,000€, αλλά υποπτεύομαι ότι αυτό προσαρμόζεται μιας και ρώτησαν όνομα-επώνυμο, μπήκαν στην καρτέλα μου κτλ. δλδ δεν είναι default για όλους.

 

Ειδάλλως θα έλεγαν απλά το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τηλεφωνικά για το εισοδηματικό κριτήριο για την Platinum και μου είπαν ότι είναι 45,000€, αλλά υποπτεύομαι ότι αυτό προσαρμόζεται μιας και ρώτησαν όνομα-επώνυμο, μπήκαν στην καρτέλα μου κτλ. δλδ δεν είναι default για όλους.

 

Ειδάλλως θα έλεγαν απλά το νούμερο.

 

Σοβαρά; Και γιατί μου έδωσαν εμένα Platinum?

14000 έχω.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταθέσεις? Εγώ δεν έχω στην συγκεκριμένη Τράπεζα.

Ίσως γι αυτό..λ

Μου φαίνεται τραγικά μεγάλο το εισόδημα αυτό, πρέπει να το δηλώνει μονοψήφιο ποσοστό φορολογουμένων.

Link to comment
Share on other sites

Απλα να θυμισω οτι ειναι οικογενειακο το εισοδημα αυτο και αναλογει σε 1600 ευρω μισθο ο καθε συζυγος.. τωρα τι ποσοστο του συνολου της κοινωνιας ειναι, ανατρεξτε στα αποτελεσματα της ΕΛΣΤΑΤ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταθέσεις? Εγώ δεν έχω στην συγκεκριμένη Τράπεζα.

 

Ίσως γι αυτό..λ

 

Μου φαίνεται τραγικά μεγάλο το εισόδημα αυτό, πρέπει να το δηλώνει μονοψήφιο ποσοστό φορολογουμένων.

Έχεις τραγικά λάθος άποψη.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έγινε μαζική αποστολή σήμερα καθώς ήρθαν και σε εμένα.

 

Εν τω μεταξύ παρατήρησα πως πάγια εντολή Vodafone πήρε X2 πόντους αντί X8 και τους το ανέφερα. Προσέξτε το μήπως συμβεί και σε εσάς.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό εθνικής, σε λογαριασμό της Πειραιώς ξημερώματα Σαββάτου.

 

Ακόμη δεν έχει εμφανιστεί το ποσό στον λογαριασμό μου.

 

Πότε θα πρέπει να 'φανούν' τα χρήματα στην Πειραιώς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...