Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δυσκολα κατι τετοιο...φοιτητικη πιστωτικη σε Eurobank/Πειραιως ας παει...300€ οριο δινουν στη Πειραιως που ρωτησα με ενα χαρτι οτι ειναι φοιτητης και τα στοιχεια του φοιτητη.

Επιπλεον,δεν μπαινει εγγυητης ο πατερας.

 

Δεν καταλαβα. Εννοεις οτι ειναι πιο ευκολο να βγαλει απο την Πειραιώς; Να εγκριθεί απο εκει;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς βγάζει την φοιτητική πιστωτική με 300 ευρώ όριο χωρίς Εκκαθαριστικο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα. Εννοεις οτι ειναι πιο ευκολο να βγαλει απο την Πειραιώς; Να εγκριθεί απο εκει;

 

Ναι,ειναι πιο ευκολο σε σχεση με κανονικη πιστωτικη ανεξαρτητα αν εισαι φοιτητης η οχι.

Επιπλεον μπορει να παει και στη Eurobank αντι για την Πειραιως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Πειραιώς βγάζει την φοιτητική πιστωτική με 300 ευρώ όριο χωρίς Εκκαθαριστικο.

 

Και χωρις εγγυητη,για 300€ οριο.Το εχω ρωτησει σε καταστημα.

Και φυσικα αν παω εκκαθαριστικο και οτι δουλευω αυξανουν και το οριο.

Επιπλεον,παιζει ρολο και κατα ποσο εχεις σχεση με την τραπεζα. Δηλαδη αν εχεις αποκλειστικα λογαριασμο στην Πειραιως ή αν εχεις και σε αλλη τραπεζα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν εθεσα ομως σωστα το θεμα.

Δεν με ενδιαφερει να αποκτησει μια πιστωτική καρτα για να κανει αγορες.

Εχει δικη μου προσθετη καρτα και χρησιμοποιει συνδεδεμενη με την δικη μου

Με ενδιαφερει μονον Aegean Visa της Alpha bank γιατι με αυτη αξιοποιει καλυτερα τα bonus και τα μιλια των πτησεων

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχει αναφερθεί αλλά εγώ δεν το έχω σημειώσει κάπου. Ποιό είναι το email της alpha bank που ζητάμε αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου; Νομίζω έχει ξανααναφερθεί και πρόσφατα. Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

 

CustomerService@alpha.gr

 

 

Στείλε προκαταβολικά ταυτότητα, Ε0 (και Ε3 αν έχεις) μαζί το αίτημα γιατί παίζει να στα ζητήσουν ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος μιας πιστωτικής alpha bonus visa για πάνω από 10 χρόνια και μιας κάρτας αναλήψεων alpha enter Mastercard την οποία δεν χρησιμοποιώ πλέον.

Επειδή στον τιμοκατάλογο της alpha επικρατεί ένας μικρός χαμός, ρώτησα ποιό είναι το κόστος αντικατάστασης για κάθε μια κάρτα μου, ώστε αν είναι να διακόψω την κάρτα που δεν χρησιμοποιώ. Ρώτησα για αντικατάσταση λόγω λήξης.

Η απάντηση είναι ενδιαφέρουσα και νομίζω θα φανεί χρήσιμη σε αρκετούς:

 

Καλησπέρα σας. Η Alpha Bank Enter Mastercard επιβαρύνεται με Έξοδα διαχειρίσεως κάρτας (λόγω απώλειας, φθοράς, ανανεώσεως) Ευρώ 5. Εάν είστε κάτοχος χρεωστικής Enter Bonus Visa ή Mastercard που σας προσφέρει μία σειρά προνόμια όπως συμμετοχή στο Πρόγραμμα Bonus, υπηρεσία Alpha Alerts χωρίς χρέωση, ασφαλιστικές καλύψεις και άλλα, τότε δεν επιβαρύνεστε με αυτές τις χρεώσεις καθώς καλύπτονται από την ετήσια συνδρομή του προϊόντος. Επιπροσθέτως, σας γνωρίζουμε ότι οι πιστωτικές κάρτες της Τραπέζης δεν επιβαρύνονται με αντίστοιχες χρεώσεις. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ https://t.co/Y5heU3EYBC

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος μιας πιστωτικής alpha bonus visa για πάνω από 10 χρόνια και μιας κάρτας αναλήψεων alpha enter Mastercard την οποία δεν χρησιμοποιώ πλέον.

Επειδή στον τιμοκατάλογο της alpha επικρατεί ένας μικρός χαμός, ρώτησα ποιό είναι το κόστος αντικατάστασης για κάθε μια κάρτα μου, ώστε αν είναι να διακόψω την κάρτα που δεν χρησιμοποιώ. Ρώτησα για αντικατάσταση λόγω λήξης.

Η απάντηση είναι ενδιαφέρουσα και νομίζω θα φανεί χρήσιμη σε αρκετούς:

 

Καλησπέρα σας. Η Alpha Bank Enter Mastercard επιβαρύνεται με Έξοδα διαχειρίσεως κάρτας (λόγω απώλειας, φθοράς, ανανεώσεως) Ευρώ 5. Εάν είστε κάτοχος χρεωστικής Enter Bonus Visa ή Mastercard που σας προσφέρει μία σειρά προνόμια όπως συμμετοχή στο Πρόγραμμα Bonus, υπηρεσία Alpha Alerts χωρίς χρέωση, ασφαλιστικές καλύψεις και άλλα, τότε δεν επιβαρύνεστε με αυτές τις χρεώσεις καθώς καλύπτονται από την ετήσια συνδρομή του προϊόντος. Επιπροσθέτως, σας γνωρίζουμε ότι οι πιστωτικές κάρτες της Τραπέζης δεν επιβαρύνονται με αντίστοιχες χρεώσεις. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ https://t.co/Y5heU3EYBC

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε μπορείς ωραία ωραία να συνδέσεις τον λογαριασμό σου στην πιστωτική και να γλιτώσεις μια κάρτα από το πορτοφόλι σου εκτός των γελοίων χρεώσεων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορείς ωραία ωραία να συνδέσεις τον λογαριασμό σου στην πιστωτική και να γλιτώσεις μια κάρτα από το πορτοφόλι σου εκτός των γελοίων χρεώσεων.

 

Ναι. Στην Alpha bank μπορεί να γίνει αυτό. Θα μπορεί να κάνει αναλήψεις και καταθέσεις στον λογαριασμό του σε ΑΤΜ. Δεν θα μπορεί όμως να κάνει αγορές με χρεωστική, αφού δεν θα έχει, αλλά μόνον με πιστωτική. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς θα αναγνωρίζει την καρτα το σύστημα ΔΙΑΣ. Το πιο πιθανόν είναι οι άλλες τράπεζες να την βλέπουν σαν πιστωτική και έτσι να μην μπορεί να κάνει αναλήψεις από εκεί. Αντίθετα η Eurobank δεν συνδέει λογαριασμό σε πιστωτική κάρτα για συναλλαγές από το ΑΤΜ.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

CustomerService@alpha.gr

 

 

Στείλε προκαταβολικά ταυτότητα, Ε0 (και Ε3 αν έχεις) μαζί το αίτημα γιατί παίζει να στα ζητήσουν ούτως ή άλλως.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,προκειται να βγαλω μια University Visa στη Πειραιως...εκανα τα χαρτια.

Ειμαι φοιτητης,ειχα εισοδημα περυσι λιγο πιο κατω απο 3.000€

Ποσες πιθανοτητες να την εγκρινουν εφοσον εχω λογαριασμο και ειναι η βασικη τραπεζα;

Δευτερον,θα εκδοθει εστω και με 300€ οριο που δινουν για παραπανω δυσκολα εως καθολου.

Επειδη θελω να αγορασω ενα κινητο,μπορω να δωσω καρτα και τη διαφορα να την δωσω μετρητα;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο μόνο που γνωρίζω. Ναι γίνεται. Ας πούμε ότι έχει το κινητό 500. Βάζεις 300€ δόσεις με τη κάρτα και τα 200€ μετρητά
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο μόνο που γνωρίζω. Ναι γίνεται. Ας πούμε ότι έχει το κινητό 500. Βάζεις 300€ δόσεις με τη κάρτα και τα 200€ μετρητά

 

Τελεια,γιατι ηθελα να παρω ενα κινητο iPhone 6s/7. Το 7 κανει 500€ και το 6s 350€.

Το θεμα ειναι να μπορω να δωσω τη διαφορα ωστε να μην υπερβω το πιστωτικο οριο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πόσο χρόνο παίρνει μια κατάθεση επιταγής να πιστωθεί στο λογαριασμό σου;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,προκειται να βγαλω μια University Visa στη Πειραιως...εκανα τα χαρτια.

 

Ειμαι φοιτητης,ειχα εισοδημα περυσι λιγο πιο κατω απο 3.000€

 

Ποσες πιθανοτητες να την εγκρινουν εφοσον εχω λογαριασμο και ειναι η βασικη τραπεζα;

 

Δευτερον,θα εκδοθει εστω και με 300€ οριο που δινουν για παραπανω δυσκολα εως καθολου.

 

Επειδη θελω να αγορασω ενα κινητο,μπορω να δωσω καρτα και τη διαφορα να την δωσω μετρητα;

Ότι θα Στην εγκρίνουν Είναι σίγουρο.Το οριο παιζει αφού είχες και εισόδημα.300 ευρώ ειναι το ελάχιστο.Τωρα Για Την αγορα μπορεις να ξοφλήσεις Και με μετρητά η να τα καταθέσεις στην καρτα σαν πληρωμή Και να κανείς ολοκληρωτικά την αγορα απο εκει.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, και στην Εθνική (4 πόντοι ανα ευρώ) αλλά και στην Πειραιώς, με χρεωστική κάρτα, είναι 1% η επιστροφή.

 

Σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά Θοδωρή - σε κάποια φάση θα πρέπει να μάθω να τα υπολογίζω μόνος μου :-)

 

Άλλη ερώτηση από αρχάριο με πιστωτικές: Έχω πιστωτική της Πειραιως με όριο 1500. Αν το έχω φτάσει πριν την πληρωμή του λογαριασμού και θέλω να κάνω αγορές:

 

Α. Θα με αφήσει, αλλα θα έχω επιβάρυνση;

Β. Δεν θα περάσει η συναλλαγή;

 

Αν πληρώσω στην κάρτα ποσό μεγαλύτερο από το συνολικό ποσό οφειλής, θα αυξηθεί το διαθέσιμο που έχω στην κάρτα για αγορές; π.χ. αν ο λογαριασμός του μήνα είναι €600 και έχω κάνει και αλλα €600 από τότε και πληρώσω 800€.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα Στην εγκρίνουν Είναι σίγουρο.Το οριο παιζει αφού είχες και εισόδημα.300 ευρώ ειναι το ελάχιστο.Τωρα Για Την αγορα μπορεις να ξοφλήσεις Και με μετρητά η να τα καταθέσεις στην καρτα σαν πληρωμή Και να κανείς ολοκληρωτικά την αγορα απο εκει.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ειπαν στο καταστημα οτι πανω απο 300€ με τιποτα ομως,εγω ζητησα 350€ αν γινεται εστω.

Το θεμα ειναι οτι στη δουλεια που ειμαι φετος,δεν εχω δυνατοτητα να παω μισθοδοσια στη Πειραιως.Αλλιως θα ηταν πολυ ευκολο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πόσο χρόνο παίρνει μια κατάθεση επιταγής να πιστωθεί στο λογαριασμό σου;

επίσης υπάρχει έμβασμα που να φτάνει σε άλλη τράπεζα την ίδια μέρα;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

επίσης υπάρχει έμβασμα που να φτάνει σε άλλη τράπεζα την ίδια μέρα;

 

Αν γίνει μέσω iris ναι. Αφορά τις 5 μεγαλύτερες τράπεζες και υπάρχει ημερήσιο όριο

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει μέσω iris ναι. Αφορά τις 5 μεγαλύτερες τράπεζες και υπάρχει ημερήσιο όριο
Νομίζω ότι το Iris είναι μόνο για μικρά ποσά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Στην Alpha bank μπορεί να γίνει αυτό. Θα μπορεί να κάνει αναλήψεις και καταθέσεις στον λογαριασμό του σε ΑΤΜ. Δεν θα μπορεί όμως να κάνει αγορές με χρεωστική, αφού δεν θα έχει, αλλά μόνον με πιστωτική. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς θα αναγνωρίζει την καρτα το σύστημα ΔΙΑΣ. Το πιο πιθανόν είναι οι άλλες τράπεζες να την βλέπουν σαν πιστωτική και έτσι να μην μπορεί να κάνει αναλήψεις από εκεί. Αντίθετα η Eurobank δεν συνδέει λογαριασμό σε πιστωτική κάρτα για συναλλαγές από το ΑΤΜ.

Και στην Eurobank μπορείς να μετατρέψεις σε dual μια πιστωτική κάρτα, πράγμα το οποίο έκανα πρόσφατα. Φαντάζομαι πως και σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα γίνεται αυτό!

Αν την χρεωστική την χρειάζεσαι μόνο για πρόσβαση στους καταθετικούς λογαριασμούς σου και μόνο από τα ATM της τράπεζάς σου, τότε συμφέρει η αλλαγή σε dual.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Και στην Eurobank μπορείς να μετατρέψεις σε dual μια πιστωτική κάρτα, πράγμα το οποίο έκανα πρόσφατα. Φαντάζομαι πως και σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα γίνεται αυτό!

Αν την χρεωστική την χρειάζεσαι μόνο για πρόσβαση στους καταθετικούς λογαριασμούς σου και μόνο από τα ATM της τράπεζάς σου, τότε συμφέρει η αλλαγή σε dual.

:(

 

Δυστυχώς η Πειραιώς δεν το κάνει.

 

Η yes Visa της eurobank συμμετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή ή όχι;

 

Όχι, έχει το δικό της πρόγραμμα επιβράβευσης.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα πάω μέσα στη βδομάδα στην Alpha Bank να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας για την καινούρια μου δουλειά και μαζί με αυτό θα έκανα και αίτηση για την aegean πιστωτική. Το περσινό εκκαθαριστικό μου είναι κάτω από 8κ, θα λάβουν αυτό υπόψη ή το γεγονός ότι ανοίγω μαζί του λογαριασμό μισθοδοσίας με εισόδημα 13-14κ; Επίσης. αν λαμβάνουν υπόψη το τελευταίο, με παίρνει να κάνω και για την gold κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...