Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σήμερα μου πέρασαν αναδρομικά όλες τις συναλλαγές και τους πόντους που μου έλειπαν από την αρχή! Επιτέλους!

 

To θέμα είναι λύθηκε το πρόβλημα στις νέες συναλλαγές. Εγώ δεν την έχω ενεργοποιήσει ακόμα για να μη ψάχνομαι και λέω θα τη ενεργοποιήσω όταν λυθούν τα θέματα της δε με βιάζει κάτι άλλωστε η amex θα ναι για 2 μήνες ακόμα ενεργή λέει μέσα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

 

Και εκεί πάνω στα "φιλικά" μου λέει γρήγορα γρήγορα ότι η ενεργοποίηση του ebanking κοστίζει 8€ (σωστά) και η χρεωστική 15€.

....

 

 

Μπορείς να κάνεις online ενεργοποιήση του ebanking στην alpha μέσω της εφαρμογής, που είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις online ενεργοποιήση του ebanking στην alpha μέσω της εφαρμογής, που είναι δωρεάν.

Περίεργο αυτό που λες! :blink:

Μήπως είναι μόνο για view και δεν σου επιτρέπει την εκτέλεση συναλλαγών;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις online ενεργοποιήση του ebanking στην alpha μέσω της εφαρμογής, που είναι δωρεάν.

 

Έτσι και αλλιώς δε μου έβγαλε κάρτα, άρα δεν μπορώ να κάνω ενεργοποίηση online.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα στον ΑΒ που τόσο καιρό δεν μου εμφάνιζε του πόντους στο απόκομα, πλέον περνιούνται κατευθείαν οπότε και αυτό μαλλον φτιάχτηκε.. Ακόμα τίποτα για τους 8000 πόντους, τους έχει διεκδικήσει κανείς και να τους έχει πάρει;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα στον ΑΒ που τόσο καιρό δεν μου εμφάνιζε του πόντους στο απόκομα, πλέον περνιούνται κατευθείαν οπότε και αυτό μαλλον φτιάχτηκε.. Ακόμα τίποτα για τους 8000 πόντους, τους έχει διεκδικήσει κανείς και να τους έχει πάρει;

 

σε κωτσοβολο περαστηκαν αμεσως, χθες σε βασιλοπουλο δεν μπηκαν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα στον ΑΒ που τόσο καιρό δεν μου εμφάνιζε του πόντους στο απόκομα, πλέον περνιούνται κατευθείαν οπότε και αυτό μαλλον φτιάχτηκε.. Ακόμα τίποτα για τους 8000 πόντους, τους έχει διεκδικήσει κανείς και να τους έχει πάρει;

Οι 8000 πόντοι bonus είναι για έκδοση ΝΕΑΣ κάρτας. Όχι για κάρτες που είναι αντικατάσταση της ΑΜΕΧ

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το λέει ξεκάθαρα και μάλιστα αναφέρει ότι αφορά νέες εκδόσεις μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία (η οποία από όσο έχω διαπιστώσει έχει πάρει παρατάσεις).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη θα ανοιξω μισθοδοσια στην αλφα...την καρτα γινεται να την παραλαβω απο καταστημα ή μονο ταχυδρομικα.

Δευτερον, για να εχω e-banking και alert εχουν χρεωση;

Δεν εχω συναλλαγες με τη συγκεκριμενη τραπεζα,ειχα προσπαθησει να ανοιξω λογαριασμο αλλα η εξυπερετηση τους ηταν σε βαθμο που σηκωθηκα και εφυγα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη θα ανοιξω μισθοδοσια στην αλφα...την καρτα γινεται να την παραλαβω απο καταστημα ή μονο ταχυδρομικα.

Δευτερον, για να εχω e-banking και alert εχουν χρεωση;

Δεν εχω συναλλαγες με τη συγκεκριμενη τραπεζα,ειχα προσπαθησει να ανοιξω λογαριασμο αλλα η εξυπερετηση τους ηταν σε βαθμο που σηκωθηκα και εφυγα.

 

 

 

Ταχυδρομικά θα σου τη στείλουν.

--------------------------------------------

Για το e-banking δεν θα έχεις χρέωση αν το ενεργοποιήσεις εσύ μέσα από την εφαρμογή της alpha bank.

--------------------------------------------

Τα alerts για το λογαριασμό είναι δωρεάν μέσω email αν θες και sms €1.90/μήνα.

 

Για την κάρτα σου

Για χρεωστικές

(email&sms) αν είναι enter bonus visa/enter bonus mastercard είναι μηδενική.Αλλιώς €6/χρόνο.

Για πιστωτικές/προπληρωμένες

€1/μήνα.

--------------------------------------------

Σε αυτό τι θες να πώ;

Η εξυπηρέτηση τους δεν είναι από τις καλύτερες και βασικό foul δεν έχουν καλό phone banking και λείπει η εικοσιτετράωρη εξυπηρέτηση.

Η εξυπηρέτηση πελατών τους είναι επίσης πολύ αργή να φανταστείς εγώ περίμενα 1 μήνα να μου πιστώσουν ένα μικρό ποσό που από βλακεία τους δεν έπρεπε να έχω χρεωθεί.

Αν θες καλή εξυπηρέτηση μην πας εθνική/alpha πήγαινε σε κάποια από τις άλλες 2 μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη θα ανοιξω μισθοδοσια στην αλφα...την καρτα γινεται να την παραλαβω απο καταστημα ή μονο ταχυδρομικα.

Δευτερον, για να εχω e-banking και alert εχουν χρεωση;

Δεν εχω συναλλαγες με τη συγκεκριμενη τραπεζα,ειχα προσπαθησει να ανοιξω λογαριασμο αλλα η εξυπερετηση τους ηταν σε βαθμο που σηκωθηκα και εφυγα.

 

Πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στην Alpha και για την χρεωστική κάρτα με ρώτησαν αν θέλω να την στείλουν ή να την παραλάβω από το κατάστημα. Επέλεξα την παραλαβή και σε 4 ημέρες πέρασα και την πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ταχυδρομικά θα σου τη στείλουν.

--------------------------------------------

Για το e-banking δεν θα έχεις χρέωση αν το ενεργοποιήσεις εσύ μέσα από την εφαρμογή της alpha bank.

--------------------------------------------

Τα alerts για το λογαριασμό είναι δωρεάν μέσω email αν θες και sms €1.90/μήνα.

 

Για την κάρτα σου

Για χρεωστικές

(email&sms) αν είναι enter bonus visa/enter bonus mastercard είναι μηδενική.Αλλιώς €6/χρόνο.

Για πιστωτικές/προπληρωμένες

€1/μήνα.

--------------------------------------------

Σε αυτό τι θες να πώ;

Η εξυπηρέτηση τους δεν είναι από τις καλύτερες και βασικό foul δεν έχουν καλό phone banking και λείπει η εικοσιτετράωρη εξυπηρέτηση.

Η εξυπηρέτηση πελατών τους είναι επίσης πολύ αργή να φανταστείς εγώ περίμενα 1 μήνα να μου πιστώσουν ένα μικρό ποσό που από βλακεία τους δεν έπρεπε να έχω χρεωθεί.

Αν θες καλή εξυπηρέτηση μην πας εθνική/alpha πήγαινε σε κάποια από τις άλλες 2 μεγάλες.

 

Αρα ανοιγω λογαριασμο και για να μην εχω χρεωσεις

1) E-banking το κανω μονος μου,

2) Ζηταω καρτα Enter Bonus χωρις συνδρομη

3)Τα Alert ηλεκτρονικα

Προσωπικα θα προτιμουσα οποιαδηποτε αλλη

Edit: Για πιστωση ενος μικρου ποσου και μενα απο το ιντερνετ(Paypal) πηρα το ποσο σε 3 μερες στη Eurobank...

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

στο κλιμακωτο επιτοκιο που μπαινουν οι τοκοι;

πχ. αν εχω 1100

και τα επιτοκια ειναι 0 - 1000 1%

και 1000,01 0.5%

τι επιτοκιο θα εχω;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στην Alpha και για την χρεωστική κάρτα με ρώτησαν αν θέλω να την στείλουν ή να την παραλάβω από το κατάστημα. Επέλεξα την παραλαβή και σε 4 ημέρες πέρασα και την πήρα.

 

Σε ευχαριστω αλλα βρηκα λυση...ευτυχως μπορω σε μια απο τις αλλες να παιρνω τη μισθοδοσια.

Καλυτερα για μενα...γιατι με την αλφα,δεν ακουω και τα καλυτερα λογια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

στο κλιμακωτο επιτοκιο που μπαινουν οι τοκοι;

πχ. αν εχω 1100

και τα επιτοκια ειναι 0 - 1000 1%

και 1000,01 0.5%

τι επιτοκιο θα εχω;

 

1000€ με 1% και από 1001€ και πάνω 0,5%.

Link to comment
Share on other sites

Έχει υπολογίσει κανείς σε τι ποσοστό επιστροφής αντιστοιχούν οι Go4More πόντοι στη Shell; Αν θεωρητικά συγκεντρώνω πόντους μόνο από Shell Με χρεωστική κάρτα (4 πόντοι ανά ευρώ αγορών) ή από Σκλαβενίτη (2 πόντους ανά € αγορών), σε τι ποσοστό αντιστοιχεί η εξαργύρωση;

 

Θέλω να δω αν με συμφέρει να πληρώνω Shell και Σκλαβενίτη με χρεωστική Go4More ή Πειραιώς (Yellows) (ή με άλλη κάρτα που έχω επιστροφή) με βάση το ποσοστό επιστροφής/εξαργύρωσης (αν το λέω σωστά).

 

Συνεχίζω να έχω πρόβλημα με το Go4More της Εθνικής: Πλήρωσα σήμερα στο Σκλαβενίτη 60 ευρώ με τη χρεωστική της Εθνικής και το απόκομμα της συναλλαγής για πρώτη φορά δεν εμφάνισε τους πόντους που κέρδισα και το υπόλοιπο των πόντων.

 

Μόλις καταφέρω να φτάσω στο 5ευρω της εξαργύρωσης θα σταματήσω να τη χρησιμοποιώ, κουράστηκα με τα τερτίπια της και βαρέθηκα να χάνω πόντους.

 

Τελικά μετά από επικοινωνία μου με email με το support της Εθνικής διαπιστώθηκε πρόβλημα στη συγκεκριμένη συναλλαγή και οι πόντοι πιστώθηκαν μέσα σε μία εβδομάδα. Με κάποιες άλλες μικροσυναλλαγές πέρασα τα €5 και έκανα εξαργύρωση σήμερα, για να σταματήσουν να λήγουν οι πόντοι

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

@Mernion

 

Οι 8.000 πόντοι είναι για έκδοση νέας κάρτας. Θεωρητικά, οι MC έχουν διαφορετικό αριθμό, όμως στο σύστημα θεωρούνται ως κάρτες αντικατάστασης, γι'αυτό και ισχύουν οι παλιοί όροι και μεταφέρεται αυτούσιο το υπόλοιπο από τις AMEX.

 

Το έχουν, κατά κάποιο τρόπο, επιβεβαιώσει και από την εξυπηρέτηση, χωρίς όμως να είναι και αυτοί σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πιθανότητα έγκρισης πιστωτικής κάρτας Aegean Visa σε φοιτητή χωρίς εισόδημα, με εγκυηση από τον πατέρα του και πολύ χαμηλό αιτουμενο πιστωτικό όριο, ακόμη και κάτω από 300€?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πιθανότητα έγκρισης πιστωτικής κάρτας Aegean Visa σε φοιτητή χωρίς εισόδημα, με εγκυηση από τον πατέρα του και πολύ χαμηλό αιτουμενο πιστωτικό όριο, ακόμη και κάτω από 300€?

 

και γιατι δεν κανει την αιτηση ο ιδιος ο πατερας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν κανει την αιτηση ο ιδιος ο πατερας;

 

Αν και διακρίνω μια ειρωνεία στην ερώτηση, επειδή ίσως κάνω λάθος, θα σου απαντησω με π. μ.

Αλλά η έννοια του φόρουμ είναι να απαντάμε αν έχουμε αποψη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχει αναφερθεί αλλά εγώ δεν το έχω σημειώσει κάπου. Ποιό είναι το email της alpha bank που ζητάμε αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου; Νομίζω έχει ξανααναφερθεί και πρόσφατα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Έχει υπολογίσει κανείς σε τι ποσοστό επιστροφής αντιστοιχούν οι Go4More πόντοι στη Shell; Αν θεωρητικά συγκεντρώνω πόντους μόνο από Shell Με χρεωστική κάρτα (4 πόντοι ανά ευρώ αγορών) ή από Σκλαβενίτη (2 πόντους ανά € αγορών), σε τι ποσοστό αντιστοιχεί η εξαργύρωση;

 

Θέλω να δω αν με συμφέρει να πληρώνω Shell και Σκλαβενίτη με χρεωστική Go4More ή Πειραιώς (Yellows) (ή με άλλη κάρτα που έχω επιστροφή) με βάση το ποσοστό επιστροφής/εξαργύρωσης (αν το λέω σωστά).

 

Αν θυμάμαι καλά, και στην Εθνική (4 πόντοι ανα ευρώ) αλλά και στην Πειραιώς, με χρεωστική κάρτα, είναι 1% η επιστροφή.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πιθανότητα έγκρισης πιστωτικής κάρτας Aegean Visa σε φοιτητή χωρίς εισόδημα, με εγκυηση από τον πατέρα του και πολύ χαμηλό αιτουμενο πιστωτικό όριο, ακόμη και κάτω από 300€?

Ποιός ειναι ο λόγος να θέσεις τον πατέρα σου εγγυητή σε χρεος που θα δημιουργησεις εσυ , οταν δεν έχεις εισόδημα;

Ασε που δεν είμαι σίγουρος ότι δεν γινεται καν;

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πιθανότητα έγκρισης πιστωτικής κάρτας Aegean Visa σε φοιτητή χωρίς εισόδημα, με εγκυηση από τον πατέρα του και πολύ χαμηλό αιτουμενο πιστωτικό όριο, ακόμη και κάτω από 300€?

 

Δυσκολα κατι τετοιο...φοιτητικη πιστωτικη σε Eurobank/Πειραιως ας παει...300€ οριο δινουν στη Πειραιως που ρωτησα με ενα χαρτι οτι ειναι φοιτητης και τα στοιχεια του φοιτητη.

Επιπλεον,δεν μπαινει εγγυητης ο πατερας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...