Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω το χαμό που έχει δημιουργηθεί. Προφανώς η άλφα έκανε συμφωνία με τη μάστερ προκειμένου να κατευθύνει σε ανάλογες κάρτα μεγάλο μέρος του πελατολογίου της ΑΜΕΞ. Επίσης έτσι όπως σταδιακά την καθιέρωσε κάτι αντίστοιχο ίσως ακολουθήσει και για την νταινερς προκειμένου να έχει όσο το δυνατόν μικρότερες απώλειες. Γιατί η νταινερς στο Ίντερνετ δεν έχει και τόσο μεγάλη αποδοχή
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σε όσους έχουν την Platinum. Εχει εκδοθεί σε κανέναν ο λογαριασμός; Εμένα έχει εκδοθεί από τις 15/6 αλλά ακόμα δεν υπάρχει σε pdf μορφή και μπορώ να δω μόνο τις κινήσεις, το ποσό πληρωμής και την ημερομηνία πληρωμής αλλά ο λογαριασμός άφαντος.. Και παλιά έκανε 3-4 μέρες η premium amex να βγάλει το λογαριασμό απ' όταν "έκλεινε" ο μήνας αλλά τώρα 10 μέρες δεν πάει πολύ; Στις 5/7 είναι να πληρωθεί, ελπίζω να έχει βγει μέχρι τότε..
Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορα σε κωτσοβολο κανονικα οι ποντοι, αγορα σε βασιλοπουλο δεν μπηκανε

 

Εννοείς με την platinum?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σε όσους έχουν την Platinum. Εχει εκδοθεί σε κανέναν ο λογαριασμός; Εμένα έχει εκδοθεί από τις 15/6 αλλά ακόμα δεν υπάρχει σε pdf μορφή και μπορώ να δω μόνο τις κινήσεις, το ποσό πληρωμής και την ημερομηνία πληρωμής αλλά ο λογαριασμός άφαντος.. Και παλιά έκανε 3-4 μέρες η premium amex να βγάλει το λογαριασμό απ' όταν "έκλεινε" ο μήνας αλλά τώρα 10 μέρες δεν πάει πολύ; Στις 5/7 είναι να πληρωθεί, ελπίζω να έχει βγει μέχρι τότε..

 

Tο ίδιο και σε μενα από 14/06. Θα περιλαμβάνει και τις κινήσεις που έγιναν με ΑΜΕΧ μετά την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς με την platinum?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Tο ίδιο και σε μενα από 14/06. Θα περιλαμβάνει και τις κινήσεις που έγιναν με ΑΜΕΧ μετά την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού

 

ναι με platinum

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσες περισσότερο την κουβέντα αν έλεγες τη δική σου γνώμη και δεν περιοριζόσουν απλώς στο να ακυρώνεις την άποψη του άλλου.

 

 

Μόνο η Diners Prestige είναι διευκολύνσεως. Η απλή η Diners είναι πιστωτική. Άρα θα μπορούσε να αντιστοιχηθεί με κάποιες AMEX.

Ακριβώς.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για κάποιο λόγο την blue μου την άλλαξαν με Χρυσή Alpha Bank Visa και όχι με την Platinum. Και μάλιστα έχω και τη Χρυσή Mastercard από παλιά. Στους όρους λέει ότι για ένα χρόνο ισχύει ότι και στη Blue , και μετά θα έχει συνδρομή 30 ευρώ το χρόνο.

 

Γενικά παρατηρώ ότι πλέον όλες οι τράπεζες προσπαθούν να χρεώσον συνδρομή και μάλιστα χωρίς να μπορείς να το αποφύγεις. Τυχεροί όσοι έχουμε κάρτες που έχουν δωρεάν συνδρομή για πάντα που δεν ξέρω αν μπορούν να βρουν κάποιον τρόπο εκει για να το αλλάξουν και αυτό.

 

Είχα και μία απλή Bonus Visa (τη μπλε) περίπου 5 χρόνια. Και φέτος πρώτη φορά με χρέωσαν συνδρομή 24 ευρώ επειδή δεν έκανα το τζίρο των 1500 ευρώ που έπρεπε μιας και έχω 4 κάρτες οπότε δεν υπολόγισα να το μοιράσω ακριβώς. Συνολικό τζίρο από όλες τις κάρτες ήταν 16.000 ευρώ πέρσι. Κάλεσα πρώτη φορά την εξυπηρέτηση πελατών και έκανα αίτημα να μου επιστρέψουν τη συνδρομή. Η απάντησή τους ήταν αρνητική.

 

Και στο τιμολόγια της τράπεζας βλέπω ότι έχουν αυξήσει τις συνδρομές από όλες τις καρτες. Στις απλές από 24 ευρώ το πήγαν 30, στην Aegean 40 ευρώ ,στις Χρυσές 50 και στην Platinum 80.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μήνυμα στο ebanking όχι στο email ότι τις επόμενες ημέρες θα γίνει η αντικατασταση της dynamic amex

με την diners.

Για να δούμε θα έχει συνδρομή....γιατί με την dynamic δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ξέρει κανείς μήπως μπορώ να κάνω αλλαγή διεύθυνση e-mail στο winbank της Πειραιώς χωρίς να πάω στο κατάστημα;
Link to comment
Share on other sites

Στη visa έχω συνδρομή. Αλλά αν ειναι να πληρώνω συνδρομή και στη νέα κάρτα, την καταργώ και βγάζω νέα στην Πειραιώς που έχω τη μισθοδοσία και δεν θα υπάρχει συνδρομή.

 

update: Είχα american bonus premium όπου δεν είχα συνδρομή. Αντικαταστάθηκε από την χρυσή alpha bonus mastercard και θα έχω συνδρομή από το 2ο χρόνο 30€ (50€ αναφέρει στο site)....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ξέρει κανείς μήπως μπορώ να κάνω αλλαγή διεύθυνση e-mail στο winbank της Πειραιώς χωρίς να πάω στο κατάστημα;

 

Απο την κεντρικη σελιδα πανω αριστερα εκει που ειναι το ονοματεπωνυμο σου κατεβενει ενα μενου -->Διαχείριση e-mail Επικοινωνίας

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση.

Είμαι έτοιμος να πάω στην Alpha για άνοιγμα λογαριασμού ώστε να πάρω μια κάρτα Visa για το Garmin Pay.

Διαβάζω στο site τους ότι απαιτούν 300€ ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, ισχύει στην πράξη αυτό;

 

Και αν ναι, πως τα θέλουν; Εκείνη την ώρα σε μετρητά;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μήνυμα στο ebanking όχι στο email ότι τις επόμενες ημέρες θα γίνει η αντικατασταση της dynamic amex

με την diners.

Για να δούμε θα έχει συνδρομή....γιατί με την dynamic δεν είχα.

 

Εμφανίστηκε και η κάρτα στο my alpha wallet... email δεν έχω λάβει βέβαια...

για να δούμε όταν έρθει τι θα λέει η επιστολή για όρους και συνδρομές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γρήγορη ερώτηση.

Είμαι έτοιμος να πάω στην Alpha για άνοιγμα λογαριασμού ώστε να πάρω μια κάρτα Visa για το Garmin Pay.

Διαβάζω στο site τους ότι απαιτούν 300€ ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, ισχύει στην πράξη αυτό;

 

Και αν ναι, πως τα θέλουν; Εκείνη την ώρα σε μετρητά;

 

Εφόσον δεν έχεις άλλον λογαριασμό στην ALPHA για να μεταφέρεις τα χρήματα στον νέο λογαριασμό. Τότε θέλουν μετρητά να τα καταθέτεις στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκα σήμερα Κατάστημα της Εθνικής για Άνοιγμα λογαριασμού και η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι είναι υποχρεωτική η αγορά-συνδρομή του προγράμματος Value η Smart με το άνοιγμα του λογαριασμού (Κόστος 1 και 2 ευρώ αντίστοιχα για πληρωμές λογαριασμών κ.α.) .Μάλλον ενοχλήθηκε που πήγα στης 1:20 για το άνοιγμα του λογαριασμού (Αφού έφτασαν να δουλεύουν μέχρι της 2:00 τα καταστήματα) και να πάρει την "προμήθεια" της με την πώληση του προγράμματος.Στο site δεν αναφέρετε τίποτα σχετικά με αυτό (Ότι είναι υποχρεωτικό).Έστειλα φυσικά παράπονο στο site της τράπεζας αλλα αμα γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς ισχύει.
Τελικα πήγα σε άλλο κατάστημα,Ανοιξα κανονικά Τον συγκεκριμένο λογαριασμό,Έκανα Και Δωρεάν έκδοση των κωδικών για το ibank και Σήμερα με καλέσανε απο το καταστημα να με πουνε ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμος ανοιγει μονο όταν υπάρχει και δάνειο απο πισω και οτι η υπάλληλος ήθελε απλα να βοηθήσει εμενα με το προγραμμα που πηγε να με πουλήσει (αναγκαστικά).Μετα με καλεσανε απο τα κεντρικά,με ζήτησαν συγγνώμη Για το περιστατικό Και με ειπαν οτι ενημερωθηκε και ο διευθυντής εξυπηρέτησης πελατων;!(καπως ετσι :p) Συμπέρασμα οτι σας λενε απο τα καταστήματα η υπάλληλοι Και Δεν Σας ακούγετε λογικό ψάξτε το και μόνοι σας και άμα χρειαστεί προχωρήστε και σε παράπονο στην τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πήγα σε άλλο κατάστημα,Ανοιξα κανονικά Τον συγκεκριμένο λογαριασμό,Έκανα Και Δωρεάν έκδοση των κωδικών για το ibank και Σήμερα με καλέσανε απο το καταστημα να με πουνε ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμος ανοιγει μονο όταν υπάρχει και δάνειο απο πισω και οτι η υπάλληλος ήθελε απλα να βοηθήσει εμενα με το προγραμμα που πηγε να με πουλήσει (αναγκαστικά).Μετα με καλεσανε απο τα κεντρικά,με ζήτησαν συγγνώμη Για το περιστατικό Και με ειπαν οτι ενημερωθηκε και ο διευθυντής εξυπηρέτησης πελατων;!(καπως ετσι :p) Συμπέρασμα οτι σας λενε απο τα καταστήματα η υπάλληλοι Και Δεν Σας ακούγετε λογικό ψάξτε το και μόνοι σας και άμα χρειαστεί προχωρήστε και σε παράπονο στην τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόλις γύρισα από την Alpha της περιοχής μου όπου πήγα να ανοίξω έναν λογαριασμό για να πάρω μια enter Visa (το τονίζω Visa) για να την περάσω στο Garmin Pay.

 

Τραγική εξυπηρέτηση πραγματικά. Ψεύτικη ευγένεια από τον υπάλληλο και προσπάθεια να φανεί φίλος, γεγονός που δε μου αρέσει καθόλου.

 

Και εκεί πάνω στα "φιλικά" μου λέει γρήγορα γρήγορα ότι η ενεργοποίηση του ebanking κοστίζει 8€ (σωστά) και η χρεωστική 15€.

Του απαντώ ότι θέλω την απλή enter visa που είναι δωρεάν και μου απαντά ότι δε γίνεται και πρέπει να βγάλουμε την bonus που θα έχει και "ασφάλεια"!

 

Του υπενθύμισα ότι στο site γράφει ότι υπάρχει κανονικά η κάρτα χωρίς συνδρομή και μου απαντάει ξανά:

-Ναι, αλλά έχει μεταφορικά.

-Πόσο;

-5-6 ευρώ.

-Αυτή θέλω, του απαντώ.

 

Κάπου εκεί πιστεύω κατάλαβε ότι δεν τον παίρνει άλλο. Φτάνουμε στο τέλος της 50 λεπτης διαδικασίας και μου ανακοινώνει ότι η κάρτα θα έρθει σε μία εβδομάδα περίπου. Και πως μου κόβει και ρωτάω αν θα είναι visa όπως είχαμε πει. Φυσικά μου απαντάει ότι είναι Mastercard και ότι δεν μπορεί να βγάλει visa χρεωστική, αλλά μόνο πιστωτική!

Του λέω ότι δε θέλω Mastercard, όπως είχα αναφέρει άπειρες φορές από την αρχή και ελάχιστα εκνευρισμένος μου λέει "Tι τι θέλεις τη Visa".

Δε δουλεύει το Garmin Pay του λέω με κάρτες Mastercard.

 

Πραγματικά τέτοιες συμπεριφορές σε αποτρέπουν από το να γίνεις πελάτης τους.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αντί να κοιτάζουν να εξυπηρετούν σωστά τον πελάτη στο τι ζητάει, προσπαθούν να πουλήσουν ό,τι αυτοί θέλουν...

Μακάρι η πλήρης μετάβαση στις ψηφιακές τράπεζες να γίνει όσο πιο γρήγορα είναι δυνατόν, ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στα γκισέ αντιμετωπίζοντας κάθε αντιεπαγγελματία υπάλληλο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα ωραιοτατο εμαιλ με τα παραπονα αυτα στην alpha και σιγουρα θα γινει καποια παρατηρηση στον συγκεκριμενο υπαλληλο ή εστω θα του το φυλανε αν χρειαστει στο μελλον..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από την Alpha της περιοχής μου όπου πήγα να ανοίξω έναν λογαριασμό για να πάρω μια enter Visa (το τονίζω Visa) για να την περάσω στο Garmin Pay.

 

Τραγική εξυπηρέτηση πραγματικά. Ψεύτικη ευγένεια από τον υπάλληλο και προσπάθεια να φανεί φίλος, γεγονός που δε μου αρέσει καθόλου.

 

Και εκεί πάνω στα "φιλικά" μου λέει γρήγορα γρήγορα ότι η ενεργοποίηση του ebanking κοστίζει 8€ (σωστά) και η χρεωστική 15€.

Του απαντώ ότι θέλω την απλή enter visa που είναι δωρεάν και μου απαντά ότι δε γίνεται και πρέπει να βγάλουμε την bonus που θα έχει και "ασφάλεια"!

 

Του υπενθύμισα ότι στο site γράφει ότι υπάρχει κανονικά η κάρτα χωρίς συνδρομή και μου απαντάει ξανά:

-Ναι, αλλά έχει μεταφορικά.

-Πόσο;

-5-6 ευρώ.

-Αυτή θέλω, του απαντώ.

 

Κάπου εκεί πιστεύω κατάλαβε ότι δεν τον παίρνει άλλο. Φτάνουμε στο τέλος της 50 λεπτης διαδικασίας και μου ανακοινώνει ότι η κάρτα θα έρθει σε μία εβδομάδα περίπου. Και πως μου κόβει και ρωτάω αν θα είναι visa όπως είχαμε πει. Φυσικά μου απαντάει ότι είναι Mastercard και ότι δεν μπορεί να βγάλει visa χρεωστική, αλλά μόνο πιστωτική!

Του λέω ότι δε θέλω Mastercard, όπως είχα αναφέρει άπειρες φορές από την αρχή και ελάχιστα εκνευρισμένος μου λέει "Tι τι θέλεις τη Visa".

Δε δουλεύει το Garmin Pay του λέω με κάρτες Mastercard.

 

Πραγματικά τέτοιες συμπεριφορές σε αποτρέπουν από το να γίνεις πελάτης τους.

 

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά ειχα και εγω απο το πρώτο κατάστημα.Με ρωτάει η υπάλληλος τι τον θέλεις αυτόν τον λογαριασμό δεν έχει καμιά διάφορα απο έναν απλό ( Εντωμεταξύ ο λογαριασμός σπουδάζω παρέχει δωρεάν Εμβάσματα προς Ελλάδα και εξωτερικό,Δωρεάν εκδοσή κωδίκων για το ibank κ.α.) ώστε να μπορέσει να με πουλήσει και το χαζοπρογραμμα της για της "ΔΩΡΕΆΝ" πληρωμές λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κοιτάζουν να εξυπηρετούν σωστά τον πελάτη στο τι ζητάει, προσπαθούν να πουλήσουν ό,τι αυτοί θέλουν...

Μακάρι η πλήρης μετάβαση στις ψηφιακές τράπεζες να γίνει όσο πιο γρήγορα είναι δυνατόν, ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στα γκισέ αντιμετωπίζοντας κάθε αντιεπαγγελματία υπάλληλο.

 

Στειλε ενα ωραιοτατο εμαιλ με τα παραπονα αυτα στην alpha και σιγουρα θα γινει καποια παρατηρηση στον συγκεκριμενο υπαλληλο ή εστω θα του το φυλανε αν χρειαστει στο μελλον..

 

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά ειχα και εγω απο το πρώτο κατάστημα.Με ρωτάει η υπάλληλος τι τον θέλεις αυτόν τον λογαριασμό δεν έχει καμιά διάφορα απο έναν απλό ( Εντωμεταξύ ο λογαριασμός σπουδάζω παρέχει δωρεάν Εμβάσματα προς Ελλάδα και εξωτερικό,Δωρεάν εκδοσή κωδίκων για το ibank κ.α.) ώστε να μπορέσει να με πουλήσει και το χαζοπρογραμμα της για της "ΔΩΡΕΆΝ" πληρωμές λογαριασμών.

 

Πραγματικά δε θα με πείραζε να μου έλεγε ότι έχεις και αυτή την επιλογή και ας μου ανέφερε ότι θα πάρει και bonus αν το διαλέξω. Με πειράζουν τα πρέπει και είναι υποχρεωτικό.

Τελικά δε μου έβγαλε κάρτα, μου είπε να την παραγγείλω από το ebanking.

 

Φυσικά το ebanking της Alpha είναι πεσμένο εδώ και καμία ώρα που δοκιμάζω να μπω!:lol:

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε θα με πείραζε να μου έλεγε ότι έχεις και αυτή την επιλογή και ας μου ανέφερε ότι θα πάρει και bonus αν το διαλέξω. Με πειράζουν τα πρέπει και είναι υποχρεωτικό.

Τελικά δε μου έβγαλε κάρτα, μου είπε να την παραγγείλω από το ebanking.

 

Φυσικά το ebanking της Alpha είναι πεσμένο εδώ και καμία ώρα που δοκιμάζω να μπω!:lol:

 

Εγώ μπαίνω κανονικά στο ebanking δεν έχει κάποιο θέμα

μήπως έχει το ίντερνετ σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω κανονικά στο ebanking δεν έχει κάποιο θέμα

μήπως έχει το ίντερνετ σου;

 

Έφτιαξε τώρα, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. Μου είπαν είναι ημέρα πληρωμής συντάξεων και έχουν τρομερή κίνηση οι servers τους από τους ηλικιωμένους που σηκώνουν χρήματα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Απάντησε η Alpha Bank στο mail που τους έστειλα για το ότι ΔΕΝ αποδίδονται bonus ποντοι στις περισσότερες αγορές με Alpha Bank platinum bonus Mastercard

Σε συνέχεια ηλεκτρονικού μηνύματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει εντοπιστεί το εν λόγω τεχνικό πρόβλημα, και το προσεχές χρονικό διάστημα θα πραγματοποιηθούν διορθωτικές ενέργειες.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απο την κεντρικη σελιδα πανω αριστερα εκει που ειναι το ονοματεπωνυμο σου κατεβενει ενα μενου -->Διαχείριση e-mail Επικοινωνίας
Κατάλαβα, και απευθείας το αλλάζω από εκεί; ευχαριστώ για την απάντηση. :)
Link to comment
Share on other sites

Bonus Premium AMEX με €6000 όριο θα μετατραπεί σε Gold Mastercard με τους ίδιους όρους.

 

H ίδια κάρτα με το ίδιο πιστωτικό όριο, παρόμοιες κινήσεις και πάγιες εντολές κτλ της γυναίκας μου θα μετατραπεί σε Diners. WTF??

 

Η πλάκα είναι ότι τους είχα πάρει τηλέφωνο πριν μια εβδομάδα και δεν ήξεραν τίποτα παρά μόνο ότι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί μέχρι τον Ιούνη.

 

Την Τρίτη πήραν εμένα και μου είπαν για την Mastercard και το θεώρησα σίγουρο ότι το ίδιο θα γίνει και με τη γυναίκα μου.

 

Σήμερα την πήραν και της είπαν ότι θα γίνει Diners.

 

To μόνο που αλλάζει είναι το κατάστημα έκδοσης των δύο καρτών.

 

Οι κινήσεις στις δύο κάρτες είναι παρόμοιες μ.ο. €20000/έτος (κυρίως από πάγιες εντολές), διαφορά ούτε €150 ευρώ η μία από την άλλη το 2018.

 

Ό,τι να'ναι!

 

Επανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω για τις νεότερες εξελίξεις.

 

Τίποτα από όσα μας είχαν ενημερώσει αρχικά δεν έγινε.

 

Σε μένα τελικά ήρθε η Platinum Bonus MC και στη γυναίκα μου η Χρυσή, με τους ίδιους όρους όπως και πριν.

 

Ρώτησα και μου είπαν, χωρίς να είναι σίγουροι, ότι σε αυτήν τη φάση δεν γίνεται να εκδοθούν 2 Platinum σε κοινό λογαριασμό. Μελλοντικά ίσως γίνεται, ισχυρίζονται.

 

Δεν το πιστεύω, αλλά σε αυτήν τη φάση δεν έχω πλέον την όρεξη να το κυνηγήσω.

 

Αυτά έγιναν πριν 10 ημέρες. Έχουμε τις κάρτες στην κατοχή μας και τις χρησιμοποιούμε κανονικά. Τα γνωστά θέματα με τους πόντους, τα αντιμετωπίζουμε κι εμείς. Νομίζω ότι η κατάσταση θα εξομαλυνθεί σύντομα για το συγκεκριμένο.

 

Σε παράλληλη εξέλιξη, έχουμε αμφότεροι στην κατοχή μας και από μια απλή VISA (Π.Ο. €4000) και μια απλή MC (Π.Ο. €3000), όπως επίσης και μια AEGEAN VISA.

 

Κάναμε την πρόταση για κατάργηση της απλής VISA και MC, με παράλληλη έκδοση Χρυσής Bonus VISA με Π.Ο. το άθροισμα των δύο, δηλαδή €7000. Ενώ αρχικά ήταν κάθετοι ότι δεν πρόκειται να το δεχτούν. Σήμερα με ενημέρωσαν ότι τελικά θα προχωρήσει η έκδοση της χρυσής VISA.

 

Eκεί που τα μασούσαν είναι στο τί θα γίνει με τη συνδρομή. Μάλλον πάγια πολιτική είναι πλέον να αρπάξουν ότι μπορούν από αυτούς που δεν δίνουν σημασία ή δεν παραπονιούνται. Το θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να γίνει αντιλογισμός, όταν έρθει η ώρα, με τη σχετική όχληση εκ μέρους μας, καθώς οι ετήσιες κινήσεις είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ.

 

Με αυτά και αυτά, πλέον οι 4 κάρτες γίνονται 3, εκ των οποίων οι 2 VISΑ (υπάρχει και μια AEGEAN με Π.Ο. €1500), γεγονός που μας βολεύει γιατί πλέον μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε με το Garmin Pay.

 

Επόμενη κίνηση είναι η αύξηση του πιστωτικού ορίου στις Platinum και Gold ΜC. Τώρα αμφότερες είναι στις €6000. Θα ζητήσουμε να πάνε στις €10000 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πΡΟΤΑΣΗ:

 

Μήπως τώρα που σταματάει η amex πρέπει να κάνετε στην αρχή του θέματος νέα ψηφοφορία τι κάρτα έχει ο καθένας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...