Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εκτός από εισόδημα μετράει και πόσες κάρτες έχεις συνολικά όλων των Ελληνικών τραπεζων.

 

Οταν εκανα την αιτηση και ετρωγα ακυρο τη μια φορα δεν ειχα αλλη πιστωτικη, τη δευτερη ειχα μια ακομα καρτα. Φανταζομαι οσες περισσοτερες καρτες εχεις, τοσο υψηλοτερο εκκαθαριστικο χρειαζεται γιατι αθροιζει το πιστωτικο οριο;

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μεριά έχοντας ήδη μία πιστωτική κάρτα με καλό ιστορικό πληρωμών , δημιουργεί κλίμα εμπιστοσύνης στην τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Η Premium Amex εχει καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις για να εκδοθει; Καπου ακουσα πως χρειαζεται να διατηρεις με την Αλφα μιν. 50,000 ευρω σε καταθεσεις, αλλα δεν το βλεπω πουθενα στα χαρακτηριστικα που ειναι αναρτημενα στο διαδικτυο.. Απο την αλλη, φανταζομαι καποια διαφορα θα υπαρχει με την απλη amex γι αυτο θα δινει και διπλασιους ποντους.

 

Γιατί όλοι θέλετε τη premium για τους διπλούς πόντους και δε κάνετε αίτηση για τη πιο απλή amex blue που δίνει επίσης διπλούς πόντους και βγαίνει πιο εύκολα; Εγώ αυτή έβγαλα πάντως και είναι και εντυπωσιακή σα κάρτα (διάφανη σα τις νεες χρεωστικές) και διπλούς πόντους παντού https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/blue-american-express

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι θέλετε τη premium για τους διπλούς πόντους και δε κάνετε αίτηση για τη πιο απλή amex blue που δίνει επίσης διπλούς πόντους και βγαίνει πιο εύκολα; Εγώ αυτή έβγαλα πάντως και είναι και εντυπωσιακή σα κάρτα (διάφανη σα τις νεες χρεωστικές) και διπλούς πόντους παντού https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/blue-american-express

 

Αυτή έχω κι εγω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει κανείς υπεραναληψη eurobank?Πως φαίνεται τι χρωστάς κάθε μήνα πως πληρώνεται και αν γνωρίζετε αν ισχύει τα 150€ άτοκα κάθε μήνα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει κανείς υπεραναληψη eurobank?Πως φαίνεται τι χρωστάς κάθε μήνα πως πληρώνεται και αν γνωρίζετε αν ισχύει τα 150€ άτοκα κάθε μήνα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υποθετουμε οτι εχεις εναν λογαριασμο που εχει μεσα υπολοιπο 300€ και σε αυτον εχεις δικαιωμα υπεραναληψης με οριο 1000€

Αρχικα καταναλωνεις τα 300€ και μετα κανεις αναληψη απο την υπεραναληψη ενα ποσο 400€

Ο λογαριασμός σου τοτε θα εχει διαθεσιμο 600€. Δηλαδη τα 1000€ που εχεις ταβανι μειον τα 400€ που πηρες

Θα εκδοθει ο μηνιαιος λογαριασμος και θα λεει οτι εχεις διαθεσιμα 600€ και ελαχιστη καταβολη καποιο ποσό (υποθετουμε περιπου 30€)

Υποθετουμε οτι μπαινουν χρηματα στο λογαριασμο σου 800 € μεχρι την ημερομηνια πληρωμης απο μισθοδοσια ή απο αλλη αιτια

Τοτε ο λογαριασμος σου θα γινει 600€ + 800€ = 1400€ Δηλαδη θα εχει υπολοιπο πραγαμτικο 400€ και διαθεσιμο 1400€ (Το πραγματικο συν το οριο υπεραναληψης)

Αν δεν μπουν τοτε εισαι υποχρεωμενος μεχρι την ημερομηνια πληρωμης να πληρωσεις την ελαχιστη καταβολη συν τους τοκους. Κα πραγματι τα πρωτα 150€ ειναι ατοκα

Στη διαθεση σου για οποιαδηποτε επιπελον διευκρινηση χρειαζεσαι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε, σε λογαρισμο μισθοδοσιας eurobank πως εχουμε υπεραναληψη; πρεπει να γινει καποια ενεργοποιηση ;
Link to comment
Share on other sites

Υποθετουμε οτι εχεις εναν λογαριασμο που εχει μεσα υπολοιπο 300€ και σε αυτον εχεις δικαιωμα υπεραναληψης με οριο 1000€

Αρχικα καταναλωνεις τα 300€ και μετα κανεις αναληψη απο την υπεραναληψη ενα ποσο 400€

Ο λογαριασμός σου τοτε θα εχει διαθεσιμο 600€. Δηλαδη τα 1000€ που εχεις ταβανι μειον τα 400€ που πηρες

Θα εκδοθει ο μηνιαιος λογαριασμος και θα λεει οτι εχεις διαθεσιμα 600€ και ελαχιστη καταβολη καποιο ποσό (υποθετουμε περιπου 30€)

Υποθετουμε οτι μπαινουν χρηματα στο λογαριασμο σου 800 € μεχρι την ημερομηνια πληρωμης απο μισθοδοσια ή απο αλλη αιτια

Τοτε ο λογαριασμος σου θα γινει 600€ + 800€ = 1400€ Δηλαδη θα εχει υπολοιπο πραγαμτικο 400€ και διαθεσιμο 1400€ (Το πραγματικο συν το οριο υπεραναληψης)

Αν δεν μπουν τοτε εισαι υποχρεωμενος μεχρι την ημερομηνια πληρωμης να πληρωσεις την ελαχιστη καταβολη συν τους τοκους. Κα πραγματι τα πρωτα 150€ ειναι ατοκα

Στη διαθεση σου για οποιαδηποτε επιπελον διευκρινηση χρειαζεσαι

Πληρώθηκα 31/10 800€ και έχω όριο 1000 άρα 1800.Σήκωσα 950.Άρα αν 30/11 μπουν πάλι μισθός 800 θα πάρει τα 150 και θα μου αφήσει μέσα 1650 με δικαίωμα να ξαναπάρω πάλι τα 650 συν 150 κτλ?Άρα με 25€ το χρόνο παίρνεις άτοκα 150 το μήνα?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πας από το κατάστημα και το ζητάς

Μιας και αναφερθηκε, σε λογαρισμο μισθοδοσιας eurobank πως εχουμε υπεραναληψη; πρεπει να γινει καποια ενεργοποιηση ;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε, σε λογαρισμο μισθοδοσιας eurobank πως εχουμε υπεραναληψη; πρεπει να γινει καποια ενεργοποιηση ;

 

Ναι . Πηγαίνεις σε κατάστημα και το ζητάς.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια mastercard πιστωτική της Πειραιώς εδώ και δέκα μήνες. Σήμαρα είδα ότι με χρέωσαν 30 ευρώ συνδρομή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω αυτή τη συνδρομή;
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια mastercard πιστωτική της Πειραιώς εδώ και δέκα μήνες. Σήμαρα είδα ότι με χρέωσαν 30 ευρώ συνδρομή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω αυτή τη συνδρομή;

 

Δεν την εχεις δεκα μηνες αλλα εναν χρονο. Η Συνδρομη ειναι ετησια και χρεωνεται στην επετειο εκδοσης

Υπαρχει τροπος. Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και ζητησε ακυρωση της καρτας και διαγραφη της χρεωσης. θα προσπαθησουν να σε μεταπεισουν και θα σου προτεινουν να την κρατησεις ακομη εναν χρονο χωρις συνδρομη και να ακυρωθει εκ νεου η συνδρομη του χρονο εφοσον κανεις χρηση της καρτας με ποσο πανω απο 2500 € το χρονο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου.

Έχω κάνει αίτηση online για την Affinity της Alpha Bank. Στην online ενημέρωση της εξέλιξης της αίτησής μου μου γράφει ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ από 17/10. Ωστόσο κάλεσα σήμερα στην τράπεζα να ρωτήσω πότε περίπου να περιμένω την έκδοση και μου είπαν ότι το εγκεκριμένη σε αναμονή δεν αποτελεί ουσιαστική έγκριση, και πως ακόμα δεν έχει εγκριθεί ούτε ξέρουν ΑΝ θα εγκριθεί και είναι υπό επεξεργασία.

 

Έχεις κάποιος άλλος σχετική εμπειρία με την έκδοση της συγκεκριμένης κάρτας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank έβγαλε προπληρωμένη με το όνομα bleep που εκδίδεται μέσω κινητού τηλεφώνου (app και web)παραλαμβάνεις σε οποία διεύθυνση θέλεις και είναι δωρεάν η έκδοση μέχρι 31/12. Φόρτιση απο1€ Visa είναι
Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank έβγαλε προπληρωμένη με το όνομα bleep που εκδίδεται μέσω κινητού τηλεφώνου (app και web)παραλαμβάνεις σε οποία διεύθυνση θέλεις και είναι δωρεάν η έκδοση μέχρι 31/12. Φόρτιση απο1€ Visa είναι
https://www.alpha.gr/en/retail/myalpha/mobile-apps/bleep

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αποκτήσω προπληρωμενη κάρτα και να πληρώνω για να της προσθέτω χρήματα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχεις δεκα μηνες αλλα εναν χρονο. Η Συνδρομη ειναι ετησια και χρεωνεται στην επετειο εκδοσης

Υπαρχει τροπος. Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και ζητησε ακυρωση της καρτας και διαγραφη της χρεωσης. θα προσπαθησουν να σε μεταπεισουν και θα σου προτεινουν να την κρατησεις ακομη εναν χρονο χωρις συνδρομη και να ακυρωθει εκ νεου η συνδρομη του χρονο εφοσον κανεις χρηση της καρτας με ποσο πανω απο 2500 € το χρονο

Δεν χρειάζεται να ζητήσει διαγραφή της κάρτας,απλά να του κάνουν αντιλογισμο της χρέωσης!Αυτό είχα κάνει εγώ και χωρίς να χρειαστεί να πω κάποια δικαιολογια,μόνο και μόνο ως αίτημα μου,αφαίρεσαν το ποσό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ζητήσει διαγραφή της κάρτας,απλά να του κάνουν αντιλογισμο της χρέωσης!Αυτό είχα κάνει εγώ και χωρίς να χρειαστεί να πω κάποια δικαιολογια,μόνο και μόνο ως αίτημα μου,αφαίρεσαν το ποσό!

 

Ας το κάνει ετσι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η μεγαλυτερη επιστροφη για καυσιμα με χρεωστικη καρτα ειναι παρελθον. :(:mad:

Ειδικότερα η Τράπεζα από την 1/10/2018 μέχρι την 31/12/2018 παρέχει στους

Κάτοχους πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών επιστροφή ποσοστού 3% και

στους Κατόχους χρεωστικών καρτών επιστροφή ποσοστού 1% επί της συνολικής

αξίας των τελεσθεισών κατά τον προηγούμενο μήνα Συναλλαγών για αγορές

καυσίμων, προϊόντων ή/και υπηρεσιών σε επιλεγμένα πρατήρια καυσίμων της AVIN

OIL τα οποία φέρουν τα εμπορικά σήματα AVIN και CYCLON,

πλεον ολες οι δωρεαν χρεωστικες καρτες των τραπεζων προσφερουν μαξιμουμ 1% επιστροφη για καυσιμα.

Link to comment
Share on other sites

[…]

πλεον ολες οι δωρεαν χρεωστικες καρτες των τραπεζων προσφερουν μαξιμουμ 1% επιστροφη για καυσιμα.

Γιατί; Είναι δωρεάν οι χρεωστικές κάρτες της τράπεζας Πειραιώς;

Edited by GraveDigger
αποσαφήνιση στο πού αναφέρομαι
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Είναι δωρεάν οι χρεωστικές κάρτες της τράπεζας Πειραιώς;

 

Που αναφέρεσαι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Είναι δωρεάν οι χρεωστικές κάρτες της τράπεζας Πειραιώς;

 

όχι 6 ευρώ έχει η έκδοση τους και η ανανέωση τους και η αντικατασταση τους σε περίπτωση που λήξουν. γενικά προμοταρουν της πιστωτικές και προπληρωμένες που στην πρωτη περίπτωση πληρώνουν ετήσια συνδρομή και ότι στις προπληρωμένες χρεώνεσαι κάθε φορά που τις γεμίζεις, το ίδιο έκανε και η εθνική , μείωσε την απόδοση στις χρεωστικες διότι δεν τους αποφέρουν ετήσιο κέρδος! ίσως να έκαναν και παράπονα οι μαγαζάτορες που συνεργάζονται!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου.

Έχω κάνει αίτηση online για την Affinity της Alpha Bank. Στην online ενημέρωση της εξέλιξης της αίτησής μου μου γράφει ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ από 17/10. Ωστόσο κάλεσα σήμερα στην τράπεζα να ρωτήσω πότε περίπου να περιμένω την έκδοση και μου είπαν ότι το εγκεκριμένη σε αναμονή δεν αποτελεί ουσιαστική έγκριση, και πως ακόμα δεν έχει εγκριθεί ούτε ξέρουν ΑΝ θα εγκριθεί και είναι υπό επεξεργασία.

 

Έχεις κάποιος άλλος σχετική εμπειρία με την έκδοση της συγκεκριμένης κάρτας;

 

Ευχαριστώ

 

Γενικα το online συστημα εκδοσης πιστωτικων καρτων της Alpha ειναι ιστορια μου αμαρτια μου. Με 19 χιλιαρικα εκκαθαριστικο, ανηπαντρος, χωρις αλλα δανεια/καρτες στο ιστορικο μου (ειτε απευθειας ή εγγυητής ή οτιδηποτε), με μονη υποχρεωση ενα ενοικιο και με σταθερη δουλεια 5ετιας, εφαγα 2 φορες ακυρο απο το online. Εν τελει πηγα σε ενα καταστημα και εκανα τη δουλεια μου μεσα σε μια βδομαδα. Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει και σε επικοινωνια μου με την τραπεζα με ενημερωσαν πως....δεν μπορουν να με ενημερωσουν! Καλή τυχη και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα, εχει ενδιαφερον.

 

ΥΓ: Εγκεκριμενη σε αναμονη σημαινει πως εχεις περασει το αρχικο screening. Τωρα λογικα θα σε ενημερωσουν να τους στειλεις δικαιολογητικα κλπ. Εκτος απροοπτου και αν ολα ειναι οπως τα δηλωσες στην αιτηση, θα πρεπει να εγκριθει. ΛΟΓΙΚΑ....

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το online συστημα εκδοσης πιστωτικων καρτων της Alpha ειναι ιστορια μου αμαρτια μου. Με 19 χιλιαρικα εκκαθαριστικο, ανηπαντρος, χωρις αλλα δανεια/καρτες στο ιστορικο μου (ειτε απευθειας ή εγγυητής ή οτιδηποτε), με μονη υποχρεωση ενα ενοικιο και με σταθερη δουλεια 5ετιας, εφαγα 2 φορες ακυρο απο το online. Εν τελει πηγα σε ενα καταστημα και εκανα τη δουλεια μου μεσα σε μια βδομαδα. Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει και σε επικοινωνια μου με την τραπεζα με ενημερωσαν πως....δεν μπορουν να με ενημερωσουν! Καλή τυχη και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα, εχει ενδιαφερον.

 

ΥΓ: Εγκεκριμενη σε αναμονη σημαινει πως εχεις περασει το αρχικο screening. Τωρα λογικα θα σε ενημερωσουν να τους στειλεις δικαιολογητικα κλπ. Εκτος απροοπτου και αν ολα ειναι οπως τα δηλωσες στην αιτηση, θα πρεπει να εγκριθει. ΛΟΓΙΚΑ....

 

 

Μου ήρθε mail χθες ότι η αίτησή μου δεν έγινε δεκτή γιατί δεν πληρώ τους όρους και τις προϋποθέσεις.

 

Πιάσ' τ' αβγό και κούρεφτο δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε mail χθες ότι η αίτησή μου δεν έγινε δεκτή γιατί δεν πληρώ τους όρους και τις προϋποθέσεις.

 

Πιάσ' τ' αβγό και κούρεφτο δηλαδή!

 

Μήπως θυμασαι την ημερομηνια που εκανες την αιτηση ή την ημερομηνια που τους εστειλες τα δικαιολογητικα ; Για να υπολογισω ποτε θα λαβω κι εγω το mail

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...