Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

η οποια αρκετα συχνα το κανει 5%

 

Πολύ καλό! Σε ενημερώνει με κάποιο τρόπο πόσο διαρκεί η προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Σε ενημερώνει με κάποιο τρόπο πόσο διαρκεί η προσφορά;

 

συνηθως ενα μηνα κραταει την καθε φορα. εμενα μου ερχεται sms

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θελω να ανοιξω ebanking στην eurobank αλλα δεν εχω το europhone banking pin για να το κανω online.Μπορω με αλλο τροπο;;τηλεφωνικα ισως και να μου στειλουν τους κωδικους με τα ελτα;εχει καποιος εμπειρια;;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Αγοράζω κάτι με πιστωτική με πληρωμή εφάπαξ. Χωρίς δόσεις. Π. Χ 200€.αν τα δώσω σε 2 μήνες και όχι μαζεμένα, θα πληρώσω το επιτόκιο της κάρτας, η και κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Αγοράζω κάτι με πιστωτική με πληρωμή εφάπαξ. Χωρίς δόσεις. Π. Χ 200€.αν τα δώσω σε 2 μήνες και όχι μαζεμένα, θα πληρώσω το επιτόκιο της κάρτας, η και κάτι άλλο;

 

Πρέπει να πληρώνεις το ελάχιστο του κάθε λογαριασμού και θα χρεωθείς και το επιτόκιο που αντιστοιχεί στο ανεξόφλητο ποσό. Προφανώς αυτά εξαρτώνται και από τις άλλες σου χρεώσεις, όχι μόνο αυτήν. Δεν υπάρχει κάποια άλλη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Αγοράζω κάτι με πιστωτική με πληρωμή εφάπαξ. Χωρίς δόσεις. Π. Χ 200€.αν τα δώσω σε 2 μήνες και όχι μαζεμένα, θα πληρώσω το επιτόκιο της κάρτας, η και κάτι άλλο;

Αν τα πληρώσεις μέχρι την ημερομηνία πληρωμής που θα σου λέει ο λογαριασμός που θα σου έρθει, ΔΕΝ θα πληρώσεις τίποτε παραπάνω.

Αλλιώς ναι θα χρεωθείς για όλο το ποσό όλες τις μέρες σύμφωνα με το επιτόκιο της κάρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι λένε τα παιδιά. Αν πληρώσεις μέχρι την λήξη του λογαριασμού δεν έχεις τόκο. Αν αφήσεις όμως υπόλοιπο από αυτόν τον λογαριασμό για επόμενη φορά θα έχεις τόκο.

Αν θες όμως σχεδόν 2 μήνες πιστωση έμμεσα μπορείς να το κάνεις.

Αρκεί να ξέρεις την ακριβή ημερομηνία εκδοσης του λογαριασμού σου.

 

Ας υποθέσουμε ότι βγαίνει κάθε 1 του μήνα με ημερομηνία πληρωμής 20 του ιδιου μηνός. Στον λογαριασμό αυτό υπάρχουν ουσιαστικά οι χρεώσεις που είχες μέχρι τις 30-31 του προηγούμενου μήνα. Άρα σου δίνει 20 μέρες να τα ξεπληρωσεις.

Αν κάνεις την χρέωση που θες όμως στις 2 ενός μήνα. Σημαίνει ότι αυτή θα εκδοθει στον λογαριασμό της 1ης του επομενου μήνα. Άρα ήδη μια πιστωση 30-31 ημερών. Και άλλες 20 ημέρες από την ημέρα που βγαίνει ο λογαριασμός μέχρι την ημερομηνία πληρωμής του. ~50 ημέρες. Σχεδόν δηλαδή 2 μήνες πιστωση.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι μετά και την ανανέωση του site της alpha bank πλέον στους όρους στις πιστωτικές κάρτες που έχουν δεν αναφέρεται κάπου ότι "η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος". Τουλάχιστον σε 2-3 πιστωτικές που έχω και κοίταξα πλέον δεν το γράφει στο παράρτημα εκεί που αναφερονταν στην ετήσια συνδρομή όπως παλιά. Ελπίζω να μην γίνει κάποια τέτοια αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας.

Έχω μια κάρτα American Express που είναι στο λογαριασμό του πατέρα μου κ έγινε το εξης: γίνεται κατάθεση 50€ κ μου δείχνει τα 42 ως διαθέσιμα κ τα άλλα 7,99 ως μικτό και λέω οκ καθώς έγινε χρέωση από το playstation. Χθες το βράδυ πάω να κάνω μια αγορά 1.5€ από το Xbox store έχοντας στο μυαλό μου ότι έχω 2€ μέσα στην κάρτα. Παρ όλο που μου πετάει άκυρο το store, μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι μέσω της κάρτας έγινε χρέωση 1€ από το MSFT Bill. Τσεκάρω σήμερα τις κινήσεις της κάρτας μαζί με το τρέχον υπόλοιπο κ τα 2€ βλέπω ότι έχουν γίνει μικτό υπόλοιπο (χωρίς να έχει αφαιρεθεί το 1€ της υποτιθέμενης αγοράς)

 

Καμία σκέψη για το τι έγινε;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα καλά όπως το λες. Αλλά από τη στιγμή που πέρασες την κάρτα στο store θα παρακρατήθηκε ένα ποσό 1-2-3 ευρώ για την επιβεβαίωση της κάρτας που αποδεσεμύονται μετά από 15 μέρες περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα καλά όπως το λες. Αλλά από τη στιγμή που πέρασες την κάρτα στο store θα παρακρατήθηκε ένα ποσό 1-2-3 ευρώ για την επιβεβαίωση της κάρτας που αποδεσεμύονται μετά από 15 μέρες περίπου.

 

Πριν την προσπάθεια να αγοράσω από το Xbox Store, είχα 2, κάτι € ως διαθέσιμο υπόλοιπο. Πάω να κάνω αγορά παιχνιδιού αξίας 1,5€, μου πετάει σφάλμα ότι δεν έγινε η αγορά, ενώ μου έρχεται μήνυμα ότι χρεώθηκα 1€. :wacko:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αν την κάρτα την πέρασες εκείνη τη στιγμή ως καινούρια ή αν είχες πολύ καιρό να κάνεις αγορά από το store είναι πολύ πιθανό να σου δέσμευσαν απλά το ποσό 1 ευρώ για να δουν αν η κάρτα έχει μέσα χρήματα αλλά και για επαλήθευση όπως γίνεται και στο itunes store, uber, paypal και στα περισσότερα stores γενικά. Το ποσό αυτό το δεσμεύουν δεν το χρεώνουν και αποδεσμεύεται μετά από κάποιες μέρες ανάλογα την τράπεζα. (και φαίνεται στην προβλέψεις - εκκρεμείς συναλλαγές αλλά μειώνει το διαθέσιμο υπόλοιπο). Στις υπηρεσίες alerts με sms σε ειδοποιεί με το που γίνει προσπάθεια δέσμευσης του ποσού , όχι απαραίτητα χρέωσης. Στην alpha το αποδεσεμύουν περίπου μετά από 15 μέρες οπότε και θα ξαναγίνει διαθέσιμο. Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μπήκαν και τα 2€ ως μικτό υπόλοιπο. Τι να πω, θα δείξει. Είχα συνηθίσει το playstation Store να κρατάει 5€ ακόμα και για αγορές cent, τώρα γίνονται αλλά με αυτό το διάβολο :lol:

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχει πληρώσει κανείς με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα την ΔΕΗ; Βλέπω μέσα στο e-banking το αναφέρει σαν αγορά και δεν λέει λεπτομέρειες, δεν θα έπρεπε να αναφέρει κάτι σχετικό;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πληρώνω μέσα από το site με κάρτα χωρίς κάποια προμήθεια https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html

Νομίζω με web banking έχει κάποια μικρή προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Στο e-banking πως την αναφέρει την συναλλαγή φίλε; Μπορείς να δεις λίγο;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο e-banking πως την αναφέρει την συναλλαγή φίλε; Μπορείς να δεις λίγο;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ποια τράπεζα;

Στις πληρωμές θα έπρεπε να είναι, σαν "ΔΕΗ".

 

Το καλύτερο πάντως είναι μέσα από το site της ΔΕΗ. Δεν έχει και προμήθεια όπως λέει και ο Alex

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Στο e-banking πως την αναφέρει την συναλλαγή φίλε; Μπορείς να δεις λίγο;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε eurobank και Πειραιώς είναι στις πληρωμές, η Πειραιώς χρεώνει 0,50 για την εξόφληση λογαριασμού

Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank που το έχω κάνει το λέει σαν αγορά , δεν αναφέρει κάτι για πληρωμή ΔΕΗ , παράξενο

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank που το έχω κάνει το λέει σαν αγορά , δεν αναφέρει κάτι για πληρωμή ΔΕΗ , παράξενο

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

στην eurobank λεει

πληρωμη

οργανισμοι

ενεργεια

δεη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank που το έχω κάνει το λέει σαν αγορά , δεν αναφέρει κάτι για πληρωμή ΔΕΗ , παράξενο

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μήπως εννοείς ότι έχεις ήδη πληρώσει (π.χ. μέσω της ιστοσελίδας της ΔΕΗ), και το βλέπεις στο ebanking με αιτιολογία "Αγορά";

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς ότι έχεις ήδη πληρώσει (π.χ. μέσω της ιστοσελίδας της ΔΕΗ), και το βλέπεις στο ebanking με αιτιολογία "Αγορά";

Ναι , αυτό λέω

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αυτό λέω

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στη eurobank δε γνωρίζω.

Στην alpha γράφει "DΕΙ ΒΙLL ΡΑΥΜΕΝΤ"

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα σήμερα η YES της eurobank... 1500 όριο.. Δε περίμενα τόσο..

 

Βάζω άτοκες δόσεις ας πούμε 500€ και έχω άλλα 1000 έτσι; πληρώνω 200€ από τα 500 έχω άλλα 1300.. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει τρόπο μεταφοράς χρημάτων με το χαμηλώτερο fee από τράπεζα Κύπρου στην Εθνική Ελλάδος;

Μόνο δοκιμασμένες προτάσεις αν έχετε.

Με world remit είχα 4€+3€ και ψάχνω κάτι πιο κάτω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...