Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τί το εξαιρετικό έχει? Η ελάχιστη χρέωση για συναλλαγή σε ξένο νόμισμα είναι πολύ προβληματική για μικρά ποσά, ενώ οι προπληρωμένες κάρτες έχουν αμφίβολη χρησιμότητα.

 

Φαντάζομαι ειρωνικά το είπε ο φίλος, οι τράπεζες πλέον έχουν μείνει μόνο οι 4 συστημικές οπότε δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, οπότε θα δούμε και πολύ χειρότερα στο άμεσο μέλλον...

 

Ειρωνικό ήταν προφανώς. Και ακόμη είναι η αρχή...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ερώτηση.. Αν κάνω ανάληψη από εξωτερικό με την κάρτα της μισθοδοσίας μου ξέρω ότι κρατάει ένα ποσό. Αν κάνω απλά πληρωμή; πάω ας πούμε Σουηδία και πλήρωνω στο σούπερ μάρκετ.. Είναι σαν να πληρώνω σε ένα σούπερ μάρκετ εδώ Ελλάδα; 1 ευρώ κάνει μια σοκολάτα ας πούμε ένα ευρώ αφαιρείται από την κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που το supermarket στην Σουηδία (τη οποίας το νόμισμα είναι η Σουηδική κορώνα ) σε χρεώσει σε Ευρώ τότε ένα ευρώ χρέωση = 1 ευρώ αφαίρεση από την κάρτα.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η κάρτα σου θα κρατήσει προμήθεια.

Το Ύψος της προμήθειας εξαρτάται

α) από την τράπεζα

β) από την κάρτα.

Περισότερες πληροφορίες θα βρείς στην ιστασελίδα της τράπεζας σου στο τομέα Προμήθειες-χρεώσεις ή τιμοκατάλογος.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις σε ευρώ δεν σου κρατάει κάνεις τίποτα. Αν πληρώσεις σε άλλο νόμισμα θα πληρώσεις τη προμήθεια του συνάλλαγματος.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο ένα κατάστημα να έχει διαφορετικές τιμές αν η πληρωμή γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας;

 

Νομιμότατο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιμότατο.

 

Κι όμως έχει απαγορευτεί η έξτρα χρέωση στη χρήση της κάρτας. Π.χ τα σκρουτζομάγαζα που το συνήθιζαν σαν πολιτική πλέον έχουν υποχρεωθεί να το καταργήσουν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική της eurobank με επιτόκιο 17,85 και ελάχιστη μηνιαία 2%.

 

Εστω ότι κάνω αγορά 1000 ευρώ από κατάστημα που δεν υποστηρίζει δόσεις αλλά εγώ έχω να δίνω σταθερά κάθε μήνα 100 ευρώ.

Το παρακάτω site μας τα λέει καλά;

http://www.moneyonline.gr/site/CreditCard/QuittanceResults#results

Θα γίνει εξόφληση σε 11 μήνες και η συνολική επιβάρυνση τόκων 91 ευρώ ή είναι κάτι που χάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλεις μεσω ebanking η χρεωση ειναι 1€.

Επειδη γραφεις "εμβασμα οπως παντου", παιρνω αφορμη και γραφω εδω οτι και η rebolut και η N26 και η leupost γεμιζουν με εμβασμα. Η leupost ομως φορτιζεται ΑΜΕΣΑ και απο (ορισμενες) ελληνικές πιστωτικες και χρεωστικες καρτες

να προσθέσω ότι υπάρχει και η skrill για όποιον ενδιαφέρεται η οποία έχει λογαριασμό στην αλφα μπανκ και αν έχεις λογαριασμό στην αλφα απλά μεταφέρεις λεφτα χωρίς καμμια προμήθεια......

 

βέβαια η κάρτα έχει ετήσια συνδρομή 10 ευρω.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό μου φαίνεται. Αν δε πλήρωνες καθόλου στο τέλος του χρόνου θα είχες να πληρώσεις 1178,5

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι υπάρχει και η skrill για όποιον ενδιαφέρεται η οποία έχει λογαριασμό στην αλφα μπανκ και αν έχεις λογαριασμό στην αλφα απλά μεταφέρεις λεφτα χωρίς καμμια προμήθεια......

 

βέβαια η κάρτα έχει ετήσια συνδρομή 10 ευρω.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Σωστα. ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι υπάρχει και η skrill για όποιον ενδιαφέρεται η οποία έχει λογαριασμό στην αλφα μπανκ και αν έχεις λογαριασμό στην αλφα απλά μεταφέρεις λεφτα χωρίς καμμια προμήθεια......

 

βέβαια η κάρτα έχει ετήσια συνδρομή 10 ευρω.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Και χωρις το οριο των CC οπως στης μεταφορες στο εξωτερικο (1.000 ευρω ανα τραπεζα).Αν και εχουν αναφερθει προβλήματα στην πίστωση τον χρημάτων στην skrill απο εκείνον τον λογαριασμό.Εχω στειλει και εγω ενα μικρο ποσο απο Πειραιως την πεμπτη και θα ενημερώσω οταν πιστωθούν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε το έχετε δοκιμάσει ή μιλάτε θεωρητικά? Γιατί εγώ έχω λογαριασμό σε δύο τράπεζες ο ένας ανοίχτηκε μέσα στα cc και βγάζω λεφτά και από τους 2 κανονικότατα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό δεν σημαίνει οτι το κάνεις νόμιμα..Αυτή την στιγμή σε τέτοιες περιπτώσεις όταν ανοίγεις λογαριασμό σε καινούρια τράπεζα για καταβολή μισθοδοσίας υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναφέρεις σε ποια τράπεζα θέλεις να έχεις όριο ανάληψης...άν επιλέξεις την καινούρια τράπεζα όπου και θα μπαίνει η μισθοδοσία σου τότε θα πρέπει να να προσκομίσεις την υπεύθυνη δήλωση στην παλιά σου τράπεζα για να σου μηδενίσει το οριο ανάληψης σε εκείνη την τράπεζα...οτιδήποτε άλλο είναι φάουλ...είτε από σένα είτε από τον υπάλληλο της καινούριας τράπεζας...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιμότατο.
Λάθος.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Και χωρις το οριο των CC οπως στης μεταφορες στο εξωτερικο (1.000 ευρω ανα τραπεζα).Αν και εχουν αναφερθει προβλήματα στην πίστωση τον χρημάτων στην skrill απο εκείνον τον λογαριασμό.Εχω στειλει και εγω ενα μικρο ποσο απο Πειραιως την πεμπτη και θα ενημερώσω οταν πιστωθούν...
το τελευταίο καιρό έχω στείλει μικροποσα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα....τα λεφτά τα εβλεπα την επόμενη εργάσιμη..... σε κάποια περίπτωση μου ήρθε και email ότι το ποσό πιστωθηκε στην skrill μου.... αλλα κατά εναν περίεργο τρόπο αυτό έγινε μόνο μια φορά..... ενω τις άλλες απλα πιστωθηκαν τα λεφτά....

 

ολα βέβαια απο την αλφα μπανκ, απο λογαριασμό μου εκει.... και μάλιστα απο το κινητό.....

 

απο άλλη τράπεζα δεν ξέρω.... αλλα αν έχεις λογαριασμό στην αλφα, μεταφέρεις τα λεφτά από την αλλη τράπεζα μεαω iris στην αλφα και απο στην skrill και γλυτώνεις τα έξοδα.... :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο καιρό έχω στείλει μικροποσα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα....τα λεφτά τα εβλεπα την επόμενη εργάσιμη..... σε κάποια περίπτωση μου ήρθε και email ότι το ποσό πιστωθηκε στην skrill μου.... αλλα κατά εναν περίεργο τρόπο αυτό έγινε μόνο μια φορά..... ενω τις άλλες απλα πιστωθηκαν τα λεφτά....

 

ολα βέβαια απο την αλφα μπανκ, απο λογαριασμό μου εκει.... και μάλιστα απο το κινητό.....

 

απο άλλη τράπεζα δεν ξέρω.... αλλα αν έχεις λογαριασμό στην αλφα, μεταφέρεις τα λεφτά από την αλλη τράπεζα μεαω iris στην αλφα και απο στην skrill και γλυτώνεις τα έξοδα.... :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Τον αριθμό λογαριασμού της Skrill στην Alpha Bank που μπορεις να τον δεις;

 

Διόρθωση: Φαίνεται στην εφαρμογή

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος τη visa masoutis? αναφέρεται στο site ότι πέρα από την έκπτωση στα masoutis supermarkets δίνει και 1% επιστροφή με οποιαδήποτε άλλη αγορά. και ρωτώ τώρα εγώ. τι σημαίνει οποιαδήποτε? σε όλα τα pos? πρέπει να είναι mastercard? (mastercard είναι η κάρτα) δλδ στο shell που βάζω καύσιμα θα έχω 1% επιστροφή ή άδικα θα την εκδώσω?
Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

 

Παράθεση των διατάξεων που το καθιστούν παράνομο. Νόμο, άρθρο, παράγραφο. Δεν θα τις βρεις αλλά χάρη της συζήτησης θα μπορούσα να σου πω ότι υπάρχει και ένας πιο "κομψός" τρόπος να παρουσιαστεί στον τιμοκατάλογο και να μην γκρινιάζουν κάποιοι ιδιώτες καταναλωτές που "είδαν", "άκουσαν", "τους είπαν" για το "τι ισχύει" και έγινα ξερόλες τα τελευταία χρόνια: "Παρέχεται έκπτωση για πληρωμή με μετρητά". Και τελειώνει η γκρίνια εκεί.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση των διατάξεων που το καθιστούν παράνομο. Νόμο, άρθρο, παράγραφο. Δεν θα τις βρεις αλλά χάρη της συζήτησης θα μπορούσα να σου πω ότι υπάρχει και ένας πιο "κομψός" τρόπος να παρουσιαστεί στον τιμοκατάλογο και να μην γκρινιάζουν κάποιοι ιδιώτες καταναλωτές που "είδαν", "άκουσαν", "τους είπαν" για το "τι ισχύει" και έγινα ξερόλες τα τελευταία χρόνια: "Παρέχεται έκπτωση για πληρωμή με μετρητά". Και τελειώνει η γκρίνια εκεί.
Έχει βγει αλλα δε μπορώ να το βρω

Το βρήκα http://www.skai.gr/mobile/article?aid=310280

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση των διατάξεων που το καθιστούν παράνομο. Νόμο, άρθρο, παράγραφο. Δεν θα τις βρεις αλλά χάρη της συζήτησης θα μπορούσα να σου πω ότι υπάρχει και ένας πιο "κομψός" τρόπος να παρουσιαστεί στον τιμοκατάλογο και να μην γκρινιάζουν κάποιοι ιδιώτες καταναλωτές που "είδαν", "άκουσαν", "τους είπαν" για το "τι ισχύει" και έγινα ξερόλες τα τελευταία χρόνια: "Παρέχεται έκπτωση για πληρωμή με μετρητά". Και τελειώνει η γκρίνια εκεί.

 

Και φαινοσουνα τοσο σιγουρος οτι δεν θα τις βρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία που μπορούμε να κάνουμε όταν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο;

"Για τυχόν παραβάσεις μπορούν να απευθύνονται στον Συνήγορο του Καταναλωτή υποβάλλοντας σχετική αναφορά", αναφέρει ανακοίνωση της ανεξάρτητης αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξερει καποιος ποσο είναι το πιστωτικο οριο της University Visa του πειραιως;

 

800 αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει αλλα δε μπορώ να το βρω

Το βρήκα http://www.skai.gr/mobile/article?aid=310280

 

Το 1ο σχόλιο πάνω-πάνω το οποίο λέει ακριβώς αυτό που έγραψα κι εγώ πρέπει να απαντάει στην απορία σου:

" ThKal • 2 years ago

Συνήθως τα καταστήματα δεν σε χρεώνουν παραπάνω για πληρωμή με κάρτα, αλλά σου κάνουν έκπτωση όταν πληρώνεις μετρητά, οπότε ο συγκεκριμένος νόμος είναι άχρηστος..."

Καλό είναι να επιμένουμε σε τέτοια θέματα όταν ασκούμε ή έχουμε ασκήσει ποτέ εμπορική δραστηριότητα ή δραστηριότητα παροχής υπηρεσιών και όχι θεωρητικά. Το ότι ο συγεκριμένςο χρησιμοποιήσε "αμφισβητούμενη" διατύπωση δεν αλλάζει το γεγονός ότι τέτοιες νομοθετικές ρυθμίσεις είναι γελοίες και πλήρως ανεφάρμοστες. Πήγαινε αν έχεις χρόνο για χάσιμο να καταγγείλεις τον κουρέα στο ΣτΚ γιατί χρησιμοποιήσε "λάθος" διατύπωση για τα 2 Ευρώ έκπτωση στο κούρεμα και ...καλή τύχη. Θα ξεκινήσουν τα γέλια από το πρωτόκολλο...

Πρέπει να καταλάβετε αυτό: τα χρήματα που έχουμε στου τραπεζικούς λογαριασμούς μας πλέον -για μια σειρά από λόγους- είναι υποτιμημένα κατά ένα 20-30% σε σχέση με το μετρητό. Αυτό η αγορά έχει βρει τον τρόπο και θα το εκμεταλλεύεται (ως άμυνα) νομότυπα, ο κόσμος να χαλάσει και ό,τι νόμο και να επινοήσουν αυτοί που εγκληματικά παίρνουν τις αποφάσεις.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρώνεις τη πιστωτική σου π.χ. της άλφα μέσα από το Web banking άλλης τράπεζας π.χ. Εθνικής χρεώνεσαι κάτι πέρα από την εξόφληση της κάρτας?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...