Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω μια πιστωτικη καρτα με πιστωτικο οριο 2000. Αυτη τη στιγμη εχω υπολοιπο 900 ευρω. Εχω κλεισει ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο και οταν παω να παραλαβω θα μου κανει προχρεωση μεχρι να το επιστρεψω 1200 ευρω. Θα το δεχτει η τραπεζα μου ή θα εχω προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω μια πιστωτικη καρτα με πιστωτικο οριο 2000. Αυτη τη στιγμη εχω υπολοιπο 900 ευρω. Εχω κλεισει ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο και οταν παω να παραλαβω θα μου κανει προχρεωση μεχρι να το επιστρεψω 1200 ευρω. Θα το δεχτει η τραπεζα μου ή θα εχω προβλημα?

 

Με την κίνηση αυτή θα υπερβείς το πιστωτικό σου όριο, οπότε είναι στην κρίση της τράπεζάς σου αν θα σου εγκρίνει την υπέρβαση του ορίου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην Εθνική για να μετατρέψω τον λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω σε Μισθοδοτικό Plus. Είχα επιβεβαιώσει ότι τα στοιχεία μου είναι επικαιροποιημένα.

 

Το καλό είναι ότι κατάφερα να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να έχω μαζί μου το βιβλιάριο του λογαριασμού, ούτε και βεβαίωση του εργοδότη (ιδιωτική εταιρεία) - για το 1ο αρκεί η ταυτότητα και για το 2ο μια εκτύπωση πρόσφατης απόδειξης μισθοδοσίας. Ίσως άλλοι υπάλληλοι να ζητούσαν τα παραπάνω ούτως ή άλλως.

 

Το κακό είναι ότι η αλλαγή γίνεται μόνο στο υποκατάστημα της Εθνικής όπου είχε ανοιχτεί ο λογαριασμός. Ευτυχώς που δεν τον είχα ανοίξει π.χ. στον Έβρο ή στη Λήμνο (από όπου είχα περάσει), αλλά σε πόλη περίπου 20 χλμ. από εκεί μου μένω πλέον. Αυτό το πράγμα δεν μπορώ να το καταλάβω, λες και εκεί που ανοίγεται ο λογαριασμός υπάρχει ο πρωτοσύγγελος με το βουλοκέρι και επικυρώνει τις αλλαγές... :mad:

 

Να είναι καλά η κοπέλα που με εξυπηρέτησε: Πραγματικό μηχανάκι, με γνώσεις και όρεξη, έβγαζε δουλειά για 10 όσο περίμενα. Πραγματική εξαίρεση στον κανόνα :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην Εθνική για να μετατρέψω τον λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω σε Μισθοδοτικό Plus. Είχα επιβεβαιώσει ότι τα στοιχεία μου είναι επικαιροποιημένα.

 

Το καλό είναι ότι κατάφερα να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να έχω μαζί μου το βιβλιάριο του λογαριασμού, ούτε και βεβαίωση του εργοδότη (ιδιωτική εταιρεία) - για το 1ο αρκεί η ταυτότητα και για το 2ο μια εκτύπωση πρόσφατης απόδειξης μισθοδοσίας. Ίσως άλλοι υπάλληλοι να ζητούσαν τα παραπάνω ούτως ή άλλως.

 

Το κακό είναι ότι η αλλαγή γίνεται μόνο στο υποκατάστημα της Εθνικής όπου είχε ανοιχτεί ο λογαριασμός. Ευτυχώς που δεν τον είχα ανοίξει π.χ. στον Έβρο ή στη Λήμνο (από όπου είχα περάσει), αλλά σε πόλη περίπου 20 χλμ. από εκεί μου μένω πλέον. Αυτό το πράγμα δεν μπορώ να το καταλάβω, λες και εκεί που ανοίγεται ο λογαριασμός υπάρχει ο πρωτοσύγγελος με το βουλοκέρι και επικυρώνει τις αλλαγές... :mad:

 

Να είναι καλά η κοπέλα που με εξυπηρέτησε: Πραγματικό μηχανάκι, με γνώσεις και όρεξη, έβγαζε δουλειά για 10 όσο περίμενα. Πραγματική εξαίρεση στον κανόνα :-)

επαρχία πρεπει να ειναι διαφορετικα.εμενα θέλουν και βεβαιωση εργοδότη εκκαθαριστικό εφορίας προσφατο λογαριασμο δεκο.μονο κολονοσκοπηση δεν μου ζητησαν να κανω
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εδιτ: τελικά συνδέεται αλλά μετά από ώρα, συν ότι αργεί υπερβολικά

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην Εθνική για να μετατρέψω τον λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω σε Μισθοδοτικό Plus. Είχα επιβεβαιώσει ότι τα στοιχεία μου είναι επικαιροποιημένα.

 

Το καλό είναι ότι κατάφερα να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να έχω μαζί μου το βιβλιάριο του λογαριασμού, ούτε και βεβαίωση του εργοδότη (ιδιωτική εταιρεία) - για το 1ο αρκεί η ταυτότητα και για το 2ο μια εκτύπωση πρόσφατης απόδειξης μισθοδοσίας. Ίσως άλλοι υπάλληλοι να ζητούσαν τα παραπάνω ούτως ή άλλως.

 

Το κακό είναι ότι η αλλαγή γίνεται μόνο στο υποκατάστημα της Εθνικής όπου είχε ανοιχτεί ο λογαριασμός. Ευτυχώς που δεν τον είχα ανοίξει π.χ. στον Έβρο ή στη Λήμνο (από όπου είχα περάσει), αλλά σε πόλη περίπου 20 χλμ. από εκεί μου μένω πλέον. Αυτό το πράγμα δεν μπορώ να το καταλάβω, λες και εκεί που ανοίγεται ο λογαριασμός υπάρχει ο πρωτοσύγγελος με το βουλοκέρι και επικυρώνει τις αλλαγές... :mad:

 

Να είναι καλά η κοπέλα που με εξυπηρέτησε: Πραγματικό μηχανάκι, με γνώσεις και όρεξη, έβγαζε δουλειά για 10 όσο περίμενα. Πραγματική εξαίρεση στον κανόνα :-)

 

για να γυτωσεις την ταλαιπωρια ανοιξε καινουργιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το συμπλήρωσα με μεγάλη χαρά, καλή επιτυχία στην έρευνά σου, θα εκτιμούσα την δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων αν είναι δυνατό.

 

Κάπου υπάρχει ένα θέμα για βοήθεια σε εργασίες, ρίξε μια ματιά και κάνε ποστ και εκεί.

 

Πόσο σε ευχαριστώ :happy:

Το δημοσίευσα σε μια απέλπιδα προσπάθεια συλλογής τυχαίου δείγματος, δε περίμενα να μου απαντήσει σχεδόν κανένας!

Ευχαριστώ πάρα πολύ

 

 

Link έρευνας: https://goo.gl/forms/EYJMwaPmEGwEHRz52

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλτο σε αυτό το θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=47351

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν (e-mail ή sms) Alert σε καταθέσεις και αναλήψεις που γίνονται από εταιρικούς τραπεζικούς λογαριασμούς σε ΕΤΕ και ALPHA υπάρχουν όπως στην Winbank;
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν (e-mail ή sms) Alert σε καταθέσεις και αναλήψεις που γίνονται από εταιρικούς τραπεζικούς λογαριασμούς σε ΕΤΕ και ALPHA υπάρχουν όπως στην Winbank;

Θα σου πω για την αλφα. Έχει δωρεαν μαιλ. Το σμς το πληρώνεις καθε μήνα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι τραπεζες εχουν δωρεαν μαιλ και επι πληρωμή sms εδω και πολυ καιρο, τωρα το ανακαλύψατε
Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρικό λογαριασμό εγώ δε τα βρίσκω.

Στην Alpha έχει δωρεάν e-mail alert αλλά όχι όταν κάποιος σου κάνει κατάθεση....ή τουλάχιστον εγώ δε το "βλέπω".

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι τραπεζες εχουν δωρεαν μαιλ και επι πληρωμή sms εδω και πολυ καιρο, τωρα το ανακαλύψατε

Οι καλύτερες ειδοποιήσεις eurobank , και κάρτες και λογαριασμοί, με μέιλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρικό λογαριασμό εγώ δε τα βρίσκω.

Στην Alpha έχει δωρεάν e-mail alert αλλά όχι όταν κάποιος σου κάνει κατάθεση....ή τουλάχιστον εγώ δε το "βλέπω".

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ!

 

Στους εταιρικούς λογαριασμούς δεν έχουν όλες οι τράπεζες όλα τα είδη ειδοποιήσεων. Μίλα με την τράπεζά σου να δεις τι είναι διαθέσιμο.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κακό, έχεις κάποιο link;

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

http://www.alphabonus.gr/files/terms.pdf το αναφέρει εδώ στους νέους όρους στις υπαγόμενες συναλλαγές με update 3/8/2017 αλλά και σε όλα τα statements καρτών bonus πάνω αριστερά

cfdf178f6ddf352326ae75af71fa1ec9.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαπιστώνω ότι με την αύξηση στη χρήση του πλαστικού χρήματος, έχουν μειωθεί παρά πολύ τα bonus και οι επιστροφές που έδιναν οι τράπεζες. Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά σε λίγο καιρό πάνε για κατάργηση όλα αυτά
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαπιστώνω ότι με την αύξηση στη χρήση του πλαστικού χρήματος, έχουν μειωθεί παρά πολύ τα bonus και οι επιστροφές που έδιναν οι τράπεζες. Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά σε λίγο καιρό πάνε για κατάργηση όλα αυτά

 

Δυστυχως, συμβαινει αυτο ακριβως που περιγραφεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαπιστώνω ότι με την αύξηση στη χρήση του πλαστικού χρήματος, έχουν μειωθεί παρά πολύ τα bonus και οι επιστροφές που έδιναν οι τράπεζες. Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά σε λίγο καιρό πάνε για κατάργηση όλα αυτά

 

Περίμενες κάτι διαφορετικό; Αφού το κράτος-πατέρας τους "καβάτζωσε" για μια ακόμα φορά με τα υποχρεωτικά pos σε όλη την αγορά. Όσο για τη -δραματική- μείωση των προμηθειών (όπως προβλέπεται εδώ: http://www.hba.gr/Xrimatopistotiko/UplFiles/xr-sistimata-pliromon/RegulationEU_2015_751_EL.pdf) ούτε λόγος... Κι ας είναι αναρτημένη πλέον η οδηγία στο site της Ττ"Ε".

Link to comment
Share on other sites

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/debit-cards/Documents/Ανακοίνωση%20σε%20Portal%20και%20καταστήματα%20_%20Αλλαγή%20Όρων%20Χρήσης%20Χρεωστικών%20Καρτών%20Εθνικής%20Τράπεζας.pdf

den ξερω/θυμάμαι αν έχει αναφερθεί στο φορουμ αλλά απο 15/09 η ΕΤΕ θα χρεώνει την επανέκδοση χρεωστικής κάρτας λόγω κλοπής/απώλειας/φθοράς 5 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/debit-cards/Documents/Ανακοίνωση%20σε%20Portal%20και%20καταστήματα%20_%20Αλλαγή%20Όρων%20Χρήσης%20Χρεωστικών%20Καρτών%20Εθνικής%20Τράπεζας.pdf

den ξερω/θυμάμαι αν έχει αναφερθεί στο φορουμ αλλά απο 15/09 η ΕΤΕ θα χρεώνει την επανέκδοση χρεωστικής κάρτας λόγω κλοπής/απώλειας/φθοράς 5 ευρώ

 

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αυτές.

Απίστευτο ότι πλέον θα χρεώνουν την επανέκδοση κάρτας.

Εμένα μου φαινόταν αδιανόητο ότι χρεώνανε κίνηση λογαριασμού 5Ε αν αφορούσε περίοδο πχ. πριν 1 χρόνο.

Βλέπω επίσης ότι θα έχει ποσοστό 1% προμήθεια για αγορά σε άλλο νόμισμα που σημαίνει πως ηλεκτρονικές αγορές από Αγγλία/ΗΠΑ κλπ με τη χρεωστική θα έχουν πλέον επιβάρυνση εκεί που δεν είχαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν η Alpha bank εκδίδει καρτες Diners ανεπαφων συναλλαγων ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...