Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν είναι απαραίτητα τραπεζικός, απλά εφόσον δεν αιτιολογεί τη "συμπάθειά" του σε αυτή την παράλογη πρακτική, αυξάνονται οι πιθανότητες να είναι. Γιατί είναι νομίζω προφανής ο παραλογισμός (να πρέπει να διαθέσω το ποσό το οποίο ζητώ σαν πίστωση).
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ

 

Κάθε άλλη άποψη εξίσου καλοδεχούμενη :)

Κανένας λόγος δεν υπάρχει να εμπιστευτείς τα χρήματά σου στις ελληνικές τράπεζες ειδικά στην κατάστασή τους. Εδώ δεν ξέρουμε αν αύριο θα υπάρχουμε και θα είμαστε στο ευρώ να δεσμευτείς για 15 - 20 χρόνια?

 

Φυσικά ούτε σε ασφαλιστή θα πήγαινα.. Για μένα είναι ακόμα χειρότεροι από τις τράπεζες..

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ ως επενδυτικό μου το πλασαρε πάντως

 

Οπότε να το ακυρώσω; Τράβηξε τα πρώτα χρήματα αλλά προτιμώ να χάσω 100€ από το να τρέχω μετά

 

Αν δεν απατώμαι σε κάθε ασφαλιστικό και επενδυτικό πρόγραμμα μέσω ασφαλιστικής έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης. Το έντυπο βρίσκεται στο https://www.nndirect.gr/Portals/0/NN_Direct_Health_Dilwsi_Ypanaxoriseis.pdf και πρέπει να στο έστειλαν και με τα αντίγραφα του συμβολαίου σου. Το δικαίωμα ασκείται εντός 30 ημερών.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Και ένας φίλος μου πρότεινε να το ακυρώσω, οπότε θα πάω σήμερα κιόλας. Ευχαριστώ πάρα πολύ και για το pdf!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οσοι στην Ελλαδα σημερα πιστευουν οτι οι πιστωτικες καρτες τους δινουν επιστροφες, τοτε μαλλον πλανωνται.

 

Οι επιστροφες αυτες ειναι υπερτιμολογησεις τις οποιες τις πληρωνουν ολοι και ιδιως αυτοι που πληρωνουν με μετρητα.

 

Ομως το cash ειναι θεος.

 

Εγω προσωπικα οταν ηρθα το καλοκαιρι, σε οσους δε δεχονταν καρτα (στην οποια εχω πραγματικο cashback σε μετρητα) τους ελεγα μειον 30% (ΦΠΑ 24% + σε σωζω και απο τις ασφαλιστικες εισφορες αλλο ενα 26%). Δε δεχεσαι αντε γεια.

 

Οποτε ο φιλος που ελεγε για cash deposit ας κανει αυτη την κινηση. Ποιο κερδισμενος θα ειναι απο τις υποτιθεμενες προσφορες!

 

Οσο αφορα την εγγυηση δανειου με ισοποσο ποσο σε μετρητα αυτο ειναι ........ Οι Ελληνικες τραπεζες ομως μυαλο δε βαζουν.COLOR="#bbc"]

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Και μια ερωτηση.

 

Το θεμα με την εκδοση πιστωτικων καρτων για ηλικιωμενους ανω των 65 ετων το ελυσαν?

 

Η νομιζουν οτι η πιστωτικη ειναι στεγαστικο δανειο ακομα!!!

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εκτός θέματος σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οσοι στην Ελλαδα σημερα πιστευουν οτι οι πιστωτικες καρτες τους δινουν επιστροφες, τοτε μαλλον πλανωνται.

 

Οι επιστροφες αυτες ειναι υπερτιμολογησεις τις οποιες τις πληρωνουν ολοι και ιδιως αυτοι που πληρωνουν με μετρητα.

 

Ομως το cash ειναι θεος.

 

Εγω προσωπικα οταν ηρθα το καλοκαιρι, σε οσους δε δεχονταν καρτα (στην οποια εχω πραγματικο cashback σε μετρητα) τους ελεγα μειον 30% (ΦΠΑ 24% + σε σωζω και απο τις ασφαλιστικες εισφορες αλλο ενα 26%). Δε δεχεσαι αντε γεια.

 

Οποτε ο φιλος που ελεγε για cash deposit ας κανει αυτη την κινηση. Ποιο κερδισμενος θα ειναι απο τις υποτιθεμενες προσφορες!

 

Οσο αφορα την εγγυηση δανειου με ισοποσο ποσο σε μετρητα αυτο ειναι..... Οι Ελληνικες τραπεζες ομως μυαλο δε βαζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ερωτηση.

 

Το θεμα με την εκδοση πιστωτικων καρτων για ηλικιωμενους ανω των 65 ετων το ελυσαν?

 

Η νομιζουν οτι η πιστωτικη ειναι στεγαστικο δανειο ακομα!!!

 

Να παει δηλαδη και να το παιζει νταης στα μαγαζια απαιτωντας εκπτωση απευθυνομενος σε υπαλληλους που δεν εχουν καμια αρμοδιοτητα; Τρομερη συμβουλη.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μιλω αλλη γλωσσα!

 

Ειπα πουθενα στο κειμενο μου να το παιξει καποιος νταης? Ειπα οτι ΟΣΟΙ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ, στην οποια εχω προσωπικα cashback (χωρις περιορισμους απο που θα αγορασω, ποσο και τι θα παρω ως ανταμοιβη) τοτε τους ελεγα αν θες 30% μειον χωρις αποδειξη. Ουτε απαιτησα να το δεχτει (πολλοι ομως δεχονταν). Τα S/M και αλλα μεγαλα μαγαζια δεχονταν πιστωτικη!

 

Αυτο που ζητανε οι τραπεζες (deposit) λεγεται prepaid card! Οχι πιστωτικη! Σχολιασα απλα το θεμα και καλα των επιστροφων απο τη χρηση πιστωτικης οτι πολυ απλα αυτο δεν ειναι επιστροφη. Διοτι σε περιοριζει στο ΠΟΥ θα ξοδεψεις, ΠΟΣΟ και σε περιοριζει στο ειδος της επιστροφης ενω κατα την ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι ΗΔΗ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ οι τιμες των προιντων που σου δινουν επιστροφη αλλα και η αξια των προιοντων επιστροφης!!!

 

Βεβαια επιστροφες τωρα δινουν και οι χρεωστικες (οπου εκει ηδη καποιος εχει deposit για να καλυψει την αγορα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 2000 που ζητησανε απο το φιλο ειναι σαν τζαμπα δανειο προς την τραπεζα! Αν δε ειναι στη EUROBANK, τοτε καλα θα κανει να μεινει με την χρεωστικη της τραπεζας!

Link to comment
Share on other sites

Θες να μπεις σε λεπτομέρεια ; σε τι κατάσταση είναι οι κάρτες σου για παράδειγμα ; είσαι στη μαύρη λίστα του Τειρεσία ;

 

Αν ηταν στην μαυτη λίστα δεν θα του έκδιδαν πιστωτική κάρτα σε καμμία περίπτωση

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κάνουμε ποτέ ασφάλεια σε τράπεζα. Υπάρχουν εξειδικευμένοι άνθρωποι για τέτοια πράγματα: οι ασφαλιστικοί πράκτορες, καθώς σε αυτούς βρίσκεις και καλύτερα πακέτα και περισσότερα πακέτα και είναι διαθέσιμοι για να σε εξυπηρετήσουν όταν κάτι πάει στραβά.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι ασφαλιστικοι πράκτορες ειναι παντελώς άσχετοι στην πώληση ασφαλιστικών προιόντων και ειδικά επενδυτικών. Αν γνωριζετε στοιχειώδη οικονομικά, δοκιμάστε να τους ρωτήσετε για απλές οικονομικές έννοιες και θα το καταλάβετε.

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω την καρτα της cosmote και παιρνω μια χαρα εκπτωση στο σαθερο κανονικα ευρω και με εχει βολεψει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της εγγύησης του ορίου της πιστωτικής θα αναφέρω ότι ενώ στην Ελλάδα δεν υπήρχε σαν έννοια, στην Αμερική είναι γνωστό σαν secured credit card και χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις ανθρώπων χωρίς credit history ή που έχουν χρεοκοπήσει στο άμεσο παρελθόν. Αν και θεωρώ απαράδεκτο να ζητείται κάτι τέτοιο σε περιπτώσεις που μπαίνει μισθοδοσία στην ίδια τράπεζα, δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχει σαν προϊόν και επιλογή και όποιος θέλει ας το αξιοποιήσει. Προσωπικά έχω κολλήσει στην University Visa της Πειραιώς που δεν προσφέρει κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης που θα αξιοποιούσα, και ενώ δεν χρωστάω € και δεν έχω πληρώσει ούτε 1 λεπτό τόκο, δεν μπορώ να εκδώσω κάποια άλλη κάρτα λόγω έλλειψης εκκαθαριστικού παρόλο που δεν έχω εμφανίσει οποιοδήποτε θέμα αδυναμίας πληρωμής. Οπότε προκειμένου να εκδώσω κάποια κάρτα της αρεσκείας μου όπως π.χ την Affinity Mastercard της alpha που έχω σε μεγάλη εκτίμηση αφού δίνει 2,5% σε όλες τις αγορές με εξαργύρωση σε καταστήματα του ομίλου Inditex (Zara, Pull and Bear, Bershka κλπ). Δεν θα με πείραζε να δώσω 500€ εγγύηση και να την αποκτήσω αφού θα τα έπαιρνα πίσω λίγα λίγα κάθε μήνα και όποτε έκλεινα την κάρτα έπαιρνα και την εγγύηση πίσω.

Δεν συμφωνώ με τα περί απαράδεκτης πρακτικής. Αν λάβει κάποιος υπόψη τη τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα δε βλέπω που είναι το περίεργο. Και τι έγινε αν ο λογαριασμός μισθοδοσίας είναι στο ίδιο ίδρυμα. Αύριο μπορεί να μην έχεις δουλειά. Οπότε λογικά τρέχουν scoring αλγόριθμους που λαμβάνουν υπόψη διάφορα στοιχεία μέσα στα οποία είναι και τα έτη στην επιχείρηση πριν σου πουν για εγγύηση.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στης μέρες μας δεν περίμενα να διαβάσω κάτι τέτοιο...

Όχι μόνο κάτοχος πάρα πολλών καρτών,

Αλλά να θεωρείς και απαράδεκτο το μηνιαίο όριο των 2000 ευρω.

Ποιο ειναι το μηνιαίο κόστος ζωής σου άραγε;

Απλά απορώ, χωρίς παρεξήγηση.

Προφανως και εσυ παρεξηγησες..... δεν εχω μηνιαιο κοστος ζωης 2.000 ευρω και προς τουτου ενισταμαι για το οτι η τραπεζα μου ζητησε εγγυηση 2.000 ευρω να δεσμευση απο τον λογαριασμο μου ωστε να εκδοσει την καρτα την οποια θα χειριζομαι.η τραπεζα για φιλο που ρωταει ειναι η εθνικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα αν εχω 2000€ να τους δωσω για εγγύηση , τοτε γιατι να βγαλω πισ.καρ. δλαλαδη δανειο 2000€ ?
ακριβως αυτο απαντησαμε και φυγαμε...:):)
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τα περί απαράδεκτης πρακτικής. Αν λάβει κάποιος υπόψη τη τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα δε βλέπω που είναι το περίεργο. Και τι έγινε αν ο λογαριασμός μισθοδοσίας είναι στο ίδιο ίδρυμα. Αύριο μπορεί να μην έχεις δουλειά. Οπότε λογικά τρέχουν scoring αλγόριθμους που λαμβάνουν υπόψη διάφορα στοιχεία μέσα στα οποία είναι και τα έτη στην επιχείρηση πριν σου πουν για εγγύηση.

 

Μια παρατήρηση θα κάνω μόνο, οι τράπεζες δεν είναι ιδρύματα, είναι ΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δευτέρα1/8/2016 εκανα αιτηση στην Τράπεζα Πειραιώς για πιστωτικη1500 ευρω την Παρασκευή με πήραν τηλέφωνο να παω να την πάρω.θελω να ρωτήσω αν κάνω αγορα600ευρω ατοκα για6 δοσεις και το εχω συνδεση με την μισθοδοσία μου να τα τραβαει και θα έχει ευρω μέσα όλο το ποσο θα παρει η την δοση?????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δευτέρα1/8/2016 εκανα αιτηση στην Τράπεζα Πειραιώς για πιστωτικη1500 ευρω την Παρασκευή με πήραν τηλέφωνο να παω να την πάρω.θελω να ρωτήσω αν κάνω αγορα600ευρω ατοκα για6 δοσεις και το εχω συνδεση με την μισθοδοσία μου να τα τραβαει και θα έχει ευρω μέσα όλο το ποσο θα παρει η την δοση?????

 

Όταν βάλεις δόσεις, τραβάει τη δόση. Μερικές τράπεζες δεσμεύουν (αλλά δεν χρεώνουν) και τμήμα από το συνολικό κόστος. Σε κάρτα της Πειραιώς δεν το έχω συναντήσει.

 

Πάντως για την προηγούμενη συζήτηση, οι τράπεζες μπορεί να είναι ιδιωτικές εταιρείες, αλλά έχουν εξαιρετικά προνομιακό ρόλο στην σύγχρονη κοινωνία και είναι επιφορτισμένες με την καλύτερη κυκλοφορία και αξιοποίηση των χρημάτων που διαχειρίζονται. Προφανώς και επιδέχεται ψόγο ότι τα παλιότερα χρόνια μοίραζαν εν γνώσει τους θαλασσοδάνεια και τώρα αρνούνται να παρέχουν υπηρεσίες σε ανθρώπους που πριν λίγα χρόνια τους χάριζαν κάρτες και δάνεια. Ακόμη περισσότερο όταν τις περισσότερες από αυτές τις ξελασπώσαμε με τους φόρους μας, γιατί εάν τους συμπεριφερόμαστε ως κοινές ιδιωτικές εταιρείες, πολλές θα έπρεπε να είχαν βάλει λουκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση θα κάνω μόνο, οι τράπεζες δεν είναι ιδρύματα, είναι ΑΕ

Είναι χρημστοπιστωτικοι ιδρύματα με στόχο το κέρδος. Μπορείς επίσης να τα δεις και ως χρηματοπιστωτικους οργανισμούς η ως Financial Institutions.

 

Edit:

Στο site της ττε έχει όλες τις πληροφορίες για το τι είναι μια τράπεζα ακόμα και κάτω από πιο νομικό πλαίσιο λειτουργούν.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Την δοση θα την τραβαει πριν ληξη η ημερομηνια πληρωμης η θα καθυστερεί για να χρεωνουν τοκους???
Link to comment
Share on other sites

Την δοση θα την τραβαει πριν ληξη η ημερομηνια πληρωμης η θα καθυστερεί για να χρεωνουν τοκους???

Η δόση κόβεται με βάση την ημερομηνία αγοράς.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτο.ας πουμε εγινε 18 Αυγουστου Μια αγορα ,Στην Τράπεζα τους ειπα αυτοματα να τραβάει την δοση .Μήπως οταν πέφτει αργια ή Σαββατοκύριακο θα το καθυστερούν για να περνουν τοκους???
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτο.ας πουμε εγινε 18 Αυγουστου Μια αγορα ,Στην Τράπεζα τους ειπα αυτοματα να τραβάει την δοση .Μήπως οταν πέφτει αργια ή Σαββατοκύριακο θα το καθυστερούν για να περνουν τοκους???

Δεν υπάρχει η έννοια "καθυστερουν" . Αν η ημ/νια πέσει σε μη εργάσιμη τότε θα κόψει δόση στην επόμενη εργάσιμη.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτο.ας πουμε εγινε 18 Αυγουστου Μια αγορα ,Στην Τράπεζα τους ειπα αυτοματα να τραβάει την δοση .Μήπως οταν πέφτει αργια ή Σαββατοκύριακο θα το καθυστερούν για να περνουν τοκους???

 

Δεν υπάρχει η έννοια "καθυστερουν" . Αν η ημ/νια πέσει σε μη εργάσιμη τότε θα κόψει δόση στην επόμενη εργάσιμη.

 

εκτός από αυτό, νομίζω ότι προσαρμόζουν κατάλληλα τις ημερομηνίες λήξης των λογαριασμών για να μην πέφτουν σε μη εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτο.ας πουμε εγινε 18 Αυγουστου Μια αγορα ,Στην Τράπεζα τους ειπα αυτοματα να τραβάει την δοση .Μήπως οταν πέφτει αργια ή Σαββατοκύριακο θα το καθυστερούν για να περνουν τοκους???

 

Σε κάποιο βαθμό κατανοώ την ανησυχία σου, αλλά είσαι υπέρ το δέον καχύποπτος...

Ας πούμε ότι ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 10 του μήνα και λήγει κάθε 20. Εάν αγοράσεις κάτι στις 5 του μήνα (με δόσεις ή εφ' άπαξ) θα το δεις στον επόμενο λογαριασμό και θα έχεις προθεσμία μέχρι τη λήξη του για να το πληρώσεις. Τα νούμερα είναι τυχαία. Επίσης, όπως ειπώθηκε, οι ημερομηνίες λήξης είναι εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...