Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα,να κάνω μια ερωτηση:έχω μια πιστωτική της Πειραιώς, σε λίγο καιρό κλείνει ένα χρόνο που την έχω,οπότε και θα πρέπει να ανανεωθεί άρα θα έρθει και η συνδρομή της για τον επόμενο χρόνο.Επειδή δεν θέλω να πληρώσω συνδρομη (γνωστοί μου δεν πληρώνουν λόγο μισθοδοσίας στην ίδια τράπεζα το οποίο τους το έχουν αναφέρει εξ αρχής εν αντίθεση με εμενα).έρχεται η συνδρομή και απλά δεν πληρώνω,οπότε και καταργείται μόνη της ή πρέπει να πάω σε κατάστημα να τη καταργήσω εγώ ο ιδιος;
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσεις να μην στην ανανεώσουν .

Το πιό πιθανό είναι να σου δώσουν δωρεάν συνδρομή για ένα χρόνο ακόμα για να μην την σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγμα οι τραπεζες δινουν; Η οχι, λογω CC?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει.Σε αγορά με πιστωτική απ εξω-εκτος ΕΕ-αν παραληφθεί πχ άδειο κουτί,μπορουμε να κανουμε κάτι,ή απλά κλαιμε τα λεφτά μας?

 

Κάνεις άρνηση πληρωμής στην τράπεζα, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολη διαδικασία από' ότι πχ στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις άρνηση πληρωμής στην τράπεζα, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολη διαδικασία από' ότι πχ στο paypal.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κανείς την κάρτα alpha bank master card η οποία αντικαθιστά τη citibank master card;

Εγώ δεν έχω λάβει ακόμα το νέο πλαστικό ενώ ο ηλεκτρονικός λογαριασμός αναφέρει τον αριθμό της νέας κάρτας...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,να κάνω μια ερωτηση:έχω μια πιστωτική της Πειραιώς, σε λίγο καιρό κλείνει ένα χρόνο που την έχω,οπότε και θα πρέπει να ανανεωθεί άρα θα έρθει και η συνδρομή της για τον επόμενο χρόνο.Επειδή δεν θέλω να πληρώσω συνδρομη (γνωστοί μου δεν πληρώνουν λόγο μισθοδοσίας στην ίδια τράπεζα το οποίο τους το έχουν αναφέρει εξ αρχής εν αντίθεση με εμενα).έρχεται η συνδρομή και απλά δεν πληρώνω,οπότε και καταργείται μόνη της ή πρέπει να πάω σε κατάστημα να τη καταργήσω εγώ ο ιδιος;

 

Δική μου συμβουλή είναι να μην την κόψεις. Θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή που θα έχεις ανάγκη και δεν θα μπορείς να αγοράσεις η να βγάλεις καινούργια κάρτα. Κράτα την και πλήρωσε την συνδρομή....

Για παράδειγμα πες ότι σου χαλάει πχ ένα ψυγείο/πληντήριο και δεν έχεις να πληρώσεις 350-400 ευρώ που κάνουν τα καλά τα πληντύρια? Τότε τι κάνεις? Ενώ εάν έχεις την κάρτα μπορείς να την βάλεις σε δόσεις και να πληρώνεις την δόση κάθε μήνα παρά να τα σκάσεις μπαμ 400 ευρώ.

Το ξέρω ότι πονάει η συνδρομή άλλα ανά πάσα στιγμή θα έχεις ρευστότητα.

Τέλος δική σου είναι η απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κανείς την κάρτα alpha bank master card η οποία αντικαθιστά τη citibank master card;

Εγώ δεν έχω λάβει ακόμα το νέο πλαστικό ενώ ο ηλεκτρονικός λογαριασμός αναφέρει τον αριθμό της νέας κάρτας...

 

λογικά καθυστέρηση από το ταχυδρομείο. Σε κάθε περίπτωση ένα τηλέφωνο λύνει απορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,να κάνω μια ερωτηση:έχω μια πιστωτική της Πειραιώς, σε λίγο καιρό κλείνει ένα χρόνο που την έχω,οπότε και θα πρέπει να ανανεωθεί άρα θα έρθει και η συνδρομή της για τον επόμενο χρόνο.Επειδή δεν θέλω να πληρώσω συνδρομη (γνωστοί μου δεν πληρώνουν λόγο μισθοδοσίας στην ίδια τράπεζα το οποίο τους το έχουν αναφέρει εξ αρχής εν αντίθεση με εμενα).έρχεται η συνδρομή και απλά δεν πληρώνω,οπότε και καταργείται μόνη της ή πρέπει να πάω σε κατάστημα να τη καταργήσω εγώ ο ιδιος;

 

 

για 30 ευρώ τον χρόνο μιλαμε τώρα έτσι?

Θα πετάξεις δλδ ενα εργαλείο για το οποιο αλλοι παρακαλάνε και δεν τους βγάζουν ουτε με οριο 500 ευρώ, και ολα αυτά για 30 ευρώ?

 

Καποιο λάθος κάνεις!

 

Αλλα ας πούμε οτι έχεις αυτο το βίτσιο και ντε και καλά θες να γίνει έτσι. Στην Πειραιώς αμα την κάνεις καλή χρήση (τζιράρεις) και πληρώνεις χωρις καθυστερήσεις εστω την ελάχιστη, σου κάνουν αντιλογισμό της συνδρομής απο μονοι τους χωρίς να τους πεις τιποτα.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

για 30 ευρώ τον χρόνο μιλαμε τώρα έτσι?

Θα πετάξεις δλδ ενα εργαλείο για το οποιο αλλοι παρακαλάνε και δεν τους βγάζουν ουτε με οριο 500 ευρώ, και ολα αυτά για 30 ευρώ?

 

Καποιο λάθος κάνεις!

 

Αλλα ας πούμε οτι έχεις αυτο το βίτσιο και ντε και καλά θες να γίνει έτσι. Στην Πειραιώς αμα την κάνεις καλή χρήση (τζιράρεις) και πληρώνεις χωρις καθυστερήσεις εστω την ελάχιστη, σου κάνουν αντιλογισμό της συνδρομής απο μονοι τους χωρίς να τους πεις τιποτα.

 

Παίζει να γίνει και στη φοιτητική; Θέλω να κάνω αυτό το πράγμα για να γλιτώσω το 15αρι. Βέβαια θα τους πάρω τηλέφωνο κατά το Μάη αν έχω καθαρίσει ένα καλό ποσό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά λύση για αγορές από Aliexpress έχουμε;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κανείς την κάρτα alpha bank master card η οποία αντικαθιστά τη citibank master card;

Εγώ δεν έχω λάβει ακόμα το νέο πλαστικό ενώ ο ηλεκτρονικός λογαριασμός αναφέρει τον αριθμό της νέας κάρτας...

 

Μία από τα ίδια. Μου είπαν ότι χρησιμοποιώ κανονικά της σίτυ (πλαστικό).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26521&subid=2&pubid=113716454

 

καλημερα! σημερα μερικοι εκαναν ηδη αγορες με καρτες απευθειας αλλα και με Paypal....:)

Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγμα η τραπεζα της ελλαδος δινει;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να γίνει και στη φοιτητική; Θέλω να κάνω αυτό το πράγμα για να γλιτώσω το 15αρι. Βέβαια θα τους πάρω τηλέφωνο κατά το Μάη αν έχω καθαρίσει ένα καλό ποσό.

 

Εμενα παντως συνδρομη ειχε απο τον δευτερο χρονο. Βεβαια δεν εχω εναλλακτικη αν μου την κοψουν οποτε το εχω κανει λιγο γαργαρα. Απο την Eurobank εφαγα πορτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,να κάνω μια ερωτηση:έχω μια πιστωτική της Πειραιώς, σε λίγο καιρό κλείνει ένα χρόνο που την έχω,οπότε και θα πρέπει να ανανεωθεί άρα θα έρθει και η συνδρομή της για τον επόμενο χρόνο.Επειδή δεν θέλω να πληρώσω συνδρομη (γνωστοί μου δεν πληρώνουν λόγο μισθοδοσίας στην ίδια τράπεζα το οποίο τους το έχουν αναφέρει εξ αρχής εν αντίθεση με εμενα).έρχεται η συνδρομή και απλά δεν πληρώνω,οπότε και καταργείται μόνη της ή πρέπει να πάω σε κατάστημα να τη καταργήσω εγώ ο ιδιος;

 

Πως θα καταργηθει μονη της; Ληγει η καρτα μετα απο ενα χρονο; Αν δεν κανεις καποια κινηση εσυ, η συνδρομη θα χρεωθει σαν μια αγορα σου στο υπολοιπο...

Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγμα η τραπεζα της ελλαδος δινει;

 

Εδώ και αρκετό καιρό όχι - είχα φάει πόρτα πριν από 2 περίπου χρόνια και κατέληξα στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας...

 

EDIT:: Βλέπω εδώ ότι όντως πουλάει συνάλλαγμα σε ιδιώτες, αλλά όχι στα κεντρικά της (εκεί που είχα πάει εγώ δηλαδή, στην Πανεπιστημίου, αν θυμάμαι καλά). Η λίστα με τα υποκαταστήματά της είναι εδώ.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό όχι - είχα φάει πόρτα πριν από 2 περίπου χρόνια και κατέληξα στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας...

 

EDIT:: Βλέπω εδώ ότι όντως πουλάει συνάλλαγμα σε ιδιώτες, αλλά όχι στα κεντρικά της (εκεί που είχα πάει εγώ δηλαδή, στην Πανεπιστημίου, αν θυμάμαι καλά). Η λίστα με τα υποκαταστήματά της είναι εδώ.

 

Ευχαριστώ!

Εγω το μονο που καταφερα μεχρι στιγμης να μαθω ειναι για την ΕΤΕ στο Συνταγμα (εναντι Public) οτι δινει δολλαρια..

Κ οτι γενικοτερα καποιες συναλλαγες γινονται στο κεντρικό της Αιόλου, με μικρά ποσά αλλα δεν ηξεραν να μου πουν για λιρες.. :-/

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Εγω το μονο που καταφερα μεχρι στιγμης να μαθω ειναι για την ΕΤΕ στο Συνταγμα (εναντι Public) οτι δινει δολλαρια..

Κ οτι γενικοτερα καποιες συναλλαγες γινονται στο κεντρικό της Αιόλου, με μικρά ποσά αλλα δεν ηξεραν να μου πουν για λιρες.. :-/

 

Αμα υπάρχει κάποιος δικό σου στην Αγγλία, καλό θα ήταν να τα μεταφέρεις με το transferwise, πολύ καλύτερο rate.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως συνδρομη ειχε απο τον δευτερο χρονο. Βεβαια δεν εχω εναλλακτικη αν μου την κοψουν οποτε το εχω κανει λιγο γαργαρα. Απο την Eurobank εφαγα πορτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πως θα καταργηθει μονη της; Ληγει η καρτα μετα απο ενα χρονο; Αν δεν κανεις καποια κινηση εσυ, η συνδρομη θα χρεωθει σαν μια αγορα σου στο υπολοιπο...

 

Εμένα τελικά μου ενέκριναν 600€ (δεν με χαλάει εξάλλου δεν σκοπεύω να την φτάσω στο όριο και να πληρώνω την ελάχιστη). Το μειονέκτημα είναι ότι επειδή δεν έχω λογαριασμό δεν μπορώ να ανοίξω e-banking (βέβαια μπορώ να βλέπω τις κινήσεις από το winbank for cards). Προπλήρωσα και 10€ για να μην τρέχω να πληρώνω και κεράστηκα ένα παγωτό πληρώνοντάς το με κάρτα (τρελή φάση η αντίδραση της υπαλλήλου αν και λίγο αγενής -αν περνάει η κάρτα λέει- λες και όλοι είμαστε μπατίρηδες).

 

Για την συνδρομή μου είπαν ότι αν κάνω κίνηση θα αιτηθούμε αντιλογισμό και τελικά θα μου την βγάλουν την ετήσια συνδρομή.

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει περιπτωση η Πειραιως να βγαζει αυθημερον καποια χρεωστικη της με αναγλυφα τα νουμερα πανω; Ή μονο τις υπολοιπες;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Αμα υπάρχει κάποιος δικό σου στην Αγγλία, καλό θα ήταν να τα μεταφέρεις με το transferwise, πολύ καλύτερο rate.

 

Θα το ψαξω, ευχαριστώ για την προταση!

 

Edit : θα δουλεψει τωρα με τα capital control?

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Έχω την go gold mastercard είχα ξεπεράσει το όριο τον 1500 και ενώ έβαλα 300 το υπόλοιπο που πρέπει να πλήρωση σύμφωνα με το ibank ειναι 1270 αλλά το πιστωτικό υπόλοιπο λέει 0.00. Δεν έπρεπε να λέει 230????

Μου ερχετε κάθε μήνα και ή ελάχιστη και την πληρώνω κανονικα

Αυτό σημαίνει ότι ή κάρτα ακυρώθηκε???

Edited by ananias47
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει περιπτωση η Πειραιως να βγαζει αυθημερον καποια χρεωστικη της με αναγλυφα τα νουμερα πανω; Ή μονο τις υπολοιπες;

 

Υπάρχει χρεωστική με ανάγλυφα νούμερα? Όσες διαφορετικές έχουν περάσει από τα χέρια μου από διαφορετικές τράπεζες (και είναι πολλές!) δεν ήταν καμία ανάγλυφη. :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρεωστική με ανάγλυφα νούμερα? Όσες διαφορετικές έχουν περάσει από τα χέρια μου από διαφορετικές τράπεζες (και είναι πολλές!) δεν ήταν καμία ανάγλυφη. :blink:

 

Η Alpha bank σιγουρα εκδιδει μια mastercard enter με αναγλυφα. Και γενικα σιγουρα βγαζουν (αν και οχι τοσο συχνα) γιατι μου ζητησαν τετοια καρτα απο το εξωτερικο.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...