Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να ρωτησω κ εγω κατι, εχω ενα λογαριασμο στην εθνικη και θελω να μεταφερω 1500 ευρω σε εναν αλλο λογαριασμο

Εθνικης και αυτος αλλα αλλου ατομου. Γινεται να παω με τον λογαριασμο μου στην τραπεζα και να μου τα μεταφερουν ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι, εχω ενα λογαριασμο στην εθνικη και θελω να μεταφερω 1500 ευρω σε εναν αλλο λογαριασμο

Εθνικης και αυτος αλλα αλλου ατομου. Γινεται να παω με τον λογαριασμο μου στην τραπεζα και να μου τα μεταφερουν ;

 

Ναι γινεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να έχει φάει Χ από την Πειραιώς όταν έληξε η University? Γενικά τη χρησιμοποιώ αρκετά και με εξαίρεση ένα μήνα, πληρώνω εγκαίρως και παραπάνω από την ελάχιστη καταβολή.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος που δεν πληρωνεις ολο το ποσο και πληρωνεις κατι παραπανω απο την ελαχιστη καταβολη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πληρώσω όλο το ποσό που χρωστάω στο τέλος του μήνα, εν γνωσει μου επιβαρυνομαι με τόκους.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος που δεν πληρωνεις ολο το ποσο και πληρωνεις κατι παραπανω απο την ελαχιστη καταβολη

 

 

ποιο ειναι αυτο το ολέθριο λάθος που κάνει? Γιατι και γω ενα φεγγάρι δεν πλήρωνα το πλήρες ποσο αλλα οτι μπορούσα. Δε θυμαμαι να με μαστιγωσε κανεις. Επαιζα συμφωνα με τους όρους των πιστωτικών καρτών.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι, εχω ενα λογαριασμο στην εθνικη και θελω να μεταφερω 1500 ευρω σε εναν αλλο λογαριασμο

Εθνικης και αυτος αλλα αλλου ατομου. Γινεται να παω με τον λογαριασμο μου στην τραπεζα και να μου τα μεταφερουν ;

 

γνωστου μου του ειχαν ρωτησει τον λογο, ειπαν δλδ τι ειναι αυτος και θες να του δωσεις 1500 ευρω, και λεει μου εφτιαξε κατι στο σπιτι και του ζητησαν τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και δεν το εκανε! μετα του ειπε καποιος ενα κολπο να πει οτι αγορασε κατι μεταχειρισμενο και ετσι ειπε ποδηλατο! :lol::lol::lol: και ουτε γατα ουτε ζημια.....

εμενα μου εδωσε ο αδερφος μου κατι χρηματα που του ειχα δανισει και δεν ειπαν τπτ και ηταν μεγαλουτσικο ποσο.....

ισως δεν πειραζει αμα ειναι συγγενεις 1ου βαθμου.

Τωρα δεν ξερω αν ελαφρωσαν λιγο τα C.C και δεν ζητανε τον λογο μεταφορας!

Link to comment
Share on other sites

γνωστου μου του ειχαν ρωτησει τον λογο, ειπαν δλδ τι ειναι αυτος και θες να του δωσεις 1500 ευρω, και λεει μου εφτιαξε κατι στο σπιτι και του ζητησαν τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και δεν το εκανε! μετα του ειπε καποιος ενα κολπο να πει οτι αγορασε κατι μεταχειρισμενο και ετσι ειπε ποδηλατο! :lol::lol::lol: και ουτε γατα ουτε ζημια.....

εμενα μου εδωσε ο αδερφος μου κατι χρηματα που του ειχα δανισει και δεν ειπαν τπτ και ηταν μεγαλουτσικο ποσο.....

ισως δεν πειραζει αμα ειναι συγγενεις 1ου βαθμου.

Τωρα δεν ξερω αν ελαφρωσαν λιγο τα C.C και δεν ζητανε τον λογο μεταφορας!

 

Ας του δώσει 3 x 500 ;)

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι αυτο το ολέθριο λάθος που κάνει? Γιατι και γω ενα φεγγάρι δεν πλήρωνα το πλήρες ποσο αλλα οτι μπορούσα. Δε θυμαμαι να με μαστιγωσε κανεις. Επαιζα συμφωνα με τους όρους των πιστωτικών καρτών.

 

Μαστιγωμα ειναι να τρως στα μουτρα ενα επιτοκιο 20%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει 1.000 φορές με τις πιστωτικές κάρτες. Τη χρησιμοποιούμε μόνο όταν έχουμε πραγματική ανάγκη ή όταν θα έχουμε στα σίγουρα τα λεφτά για να πληρώσουμε τον επόμενο μήνα. Διαφορετικά μου θυμίζουν παλιές καταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου έχει 800 € όριο και 16% επιτόκιο. Ξέρω πως δουλεύει, ξέρω τι χρεωνομαι. Άλλο πράγμα ρώτησα εγώ, αν κάποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει καλώς. Οικονομικές συμβουλές δεν θυμάμαι να ζήτησα. Φιλικά.
Link to comment
Share on other sites

Απλή ερώτηση: Θέλω να αγοράσω κάτι αξίας π.χ. 1.500 ευρώ από φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα και δεν έχω πιστωτική κάρτα, αλλά μόνο χρεωστικές με ημερήσιο όριο αγορών 800 ευρώ η κάθε μία. Επειδή δεν έχω τα χρήματα σε μετρητά, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την αγορά με τις χρεωστικές κάρτες ή η μόνη λύση είναι το έμβασμα?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες μέσα έχουν χρήματα; Δλδ 800+700 που χρειάζεσαι για την αγορά; Αν ναι, θα πας στο pos του μηχανήματος και θα περάσεις δυο συναλλαγές σπασμένες (όπως λέω παραπάνω).

Εφ' όσον είσαι ιδιώτης το όριο για συναλλαγή είναι τα 1500. Αν τα ξεπερνάει έστω και για 1 ευρώ (για να είναι καλυμένη και η επιχείρηση και εσύ) θα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις το iban της εταιρείας να πας στο γκισέ μιας τράπεζας και με τα 1500 στο χέρι (ή έστω σε λογαριασμούς - το κάνεις και ηλεκτρονικά δλδ το παραπάνω) να τους τα σκάσεις.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες μέσα έχουν χρήματα; Δλδ 800+700 που χρειάζεσαι για την αγορά; Αν ναι, θα πας στο pos του μηχανήματος και θα περάσεις δυο συναλλαγές σπασμένες (όπως λέω παραπάνω).

 

Ναι, το υπόλοιπο υπάρχεισ τους αντίστοιχους λογαριασμούς, οπότε θα προχωρήσω όπως προτείνεις. Δεν ήξερα ότι μπορεί να σπάσει το συνολικό ποσό σε επιμέρους (συνήθως οι αγορές μου είναι κάτω από 500 ευρώ οπότε δεν είχα πρόβλημα).

 

Εφ' όσον είσαι ιδιώτης το όριο για συναλλαγή είναι τα 1500. Αν τα ξεπερνάει έστω και για 1 ευρώ (για να είναι καλυμένη και η επιχείρηση και εσύ) θα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις το iban της εταιρείας να πας στο γκισέ μιας τράπεζας και με τα 1500 στο χέρι (ή έστω σε λογαριασμούς - το κάνεις και ηλεκτρονικά δλδ το παραπάνω) να τους τα σκάσεις.

 

Ούτε και αυτό το θυμόμουν. Λογικά το ποσό θα είναι περίπου στα 1000 ευρώ οπότε δεν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο αλλά είναι πολύ χρήσιμη η πληροφορία που μου έδωσες! Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου έχει 800 € όριο και 16% επιτόκιο. Ξέρω πως δουλεύει, ξέρω τι χρεωνομαι. Άλλο πράγμα ρώτησα εγώ, αν κάποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει καλώς. Οικονομικές συμβουλές δεν θυμάμαι να ζήτησα. Φιλικά.

Δεν υπήρξε κανένας χαρακτηρισμός,ούτε τοποθέτηση στην διαχείριση χρημάτων σου,pexths και eddy96 σου έδωσαν απλά μια ξεκάθαρη φιλική συμβουλή στην οποία αν δώσεις σημασία είναι για δικό σου όφελος.Για το ερώτημα που σε απασχολεί μπορείς επιπλέον να επικοινωνήσεις απευθείας με την ίδια την Τράπεζα μέσω email.Αν δεν επιθυμείς επώνυμα,στα πλαίσια του ενημερωτικού χαρακτήρα μπορείς ανώνυμα να θέσεις το ερώτημα σου με ένα τρόπο που θα λάβεις απάντηση ακριβώς στο ερωτημά σου και όχι π.χ. δώστε μας τα στοιχεία σας για να σας καλέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

πληρωσα πριν απο λιγο τον φορο εισοδηματος μεσω alpha web banking καθως το simple pay που χρησιμοποειω συνηθως ειχε πεσει.μου εβγαλε οτι η συναλλαγη θα εκτελεστει μετα τις 5 σημερα και θα ηθελα να ρωτησω αν θα εχω καμια προσαυξηση απο την εφορια καθως βαλανε deadline για πληρωμες μεσω internet την ωρα που κλεινουν τα φυσικα τραπεζικα καταστηματα(ξερω wtf).

αν ξερει καποιος να απαντησει θα το εκτιμουσα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

πληρωσα πριν απο λιγο τον φορο εισοδηματος μεσω alpha web banking καθως το simple pay που χρησιμοποειω συνηθως ειχε πεσει.μου εβγαλε οτι η συναλλαγη θα εκτελεστει μετα τις 5 σημερα και θα ηθελα να ρωτησω αν θα εχω καμια προσαυξηση απο την εφορια καθως βαλανε deadline για πληρωμες μεσω internet την ωρα που κλεινουν τα φυσικα τραπεζικα καταστηματα(ξερω wtf).

αν ξερει καποιος να απαντησει θα το εκτιμουσα...

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Μην ανησυχεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για μια πιστωτική κάρτα στην alpha την παρασκευή. Μία blue amex για να παίρνω και περισσότερους ποντους.. Σήμερα άλλαξε το status και έγινε εγκεκριμένη σε αναμονή και θα επικοινωνήσουν να κλεισω ραντεβού με κουριερ για την υπογραφή σύμβασης και δικαιολογητικά. Πόσες μέρες θα την στείλουν όταν υπογράψω;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για μια πιστωτική κάρτα στην alpha την παρασκευή. Μία blue amex για να παίρνω και περισσότερους ποντους.. Σήμερα άλλαξε το status και έγινε εγκεκριμένη σε αναμονή και θα επικοινωνήσουν να κλεισω ραντεβού με κουριερ για την υπογραφή σύμβασης και δικαιολογητικά. Πόσες μέρες θα την στείλουν όταν υπογράψω;

 

Το εγκεκριμενη σε αναμονη δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα λαβεις και οριστικη εγκριση. Σχεδον ολες οι αιτησεις μεσω ιντερνετ γυρνανε σε εγκεκριμενη σε αναμονη. Μετα γινεται η σφαγη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να έχει φάει Χ από την Πειραιώς όταν έληξε η University? Γενικά τη χρησιμοποιώ αρκετά και με εξαίρεση ένα μήνα, πληρώνω εγκαίρως και παραπάνω από την ελάχιστη καταβολή.

 

Η δική μου πρόταση είναι να μην επικοινωνήσεις με την τράπεζα. Δεν ξέρω κανέναν που να του την έχουν διακόψει, αντίθετα εάν τους ρωτήσεις μπορεί να κάτσει καμιά στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε η καινουργια καρτα της εθνικης (επιτελους ξεφορτωθηκα τη maestro).

Μεσα στο ibank αλλα κ στο γραμμα αναφερουν 500€ οριο ηλεκτρονικων συναλλαγων ανα ημερα. Υπηρχε παντα ή ειναι καινουργιο concept?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε η καινουργια καρτα της εθνικης (επιτελους ξεφορτωθηκα τη maestro).

Μεσα στο ibank αλλα κ στο γραμμα αναφερουν 500€ οριο ηλεκτρονικων συναλλαγων ανα ημερα. Υπηρχε παντα ή ειναι καινουργιο concept?

 

Υπήρχε αλλά αλλάζει πανεύκολα μέσω e-banking.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι να μην επικοινωνήσεις με την τράπεζα. Δεν ξέρω κανέναν που να του την έχουν διακόψει, αντίθετα εάν τους ρωτήσεις μπορεί να κάτσει καμιά στραβή.

Σ'αυτη την περίπτωση δεν λαμβάνει την απάντηση που τον απασχολεί.Μπορεί να θέσει μια ερώτηση ενημερωτικά και χωρίς ταυτοποίηση.Όλο το θέμα αφορά στο πως θα γίνει η διαχείριση.

Έκανα αίτηση για μια πιστωτική κάρτα στην alpha την παρασκευή. Μία blue amex για να παίρνω και περισσότερους ποντους.. Σήμερα άλλαξε το status και έγινε εγκεκριμένη σε αναμονή και θα επικοινωνήσουν να κλεισω ραντεβού με κουριερ για την υπογραφή σύμβασης και δικαιολογητικά. Πόσες μέρες θα την στείλουν όταν υπογράψω;

Είχα αιτηθεί την Blue Amex τον Ιούλιο του 2014.Την επόμενη εργάσιμη μέρα το status έγινε: Εγκεκριμένη σε αναμονή,ακριβώς την επόμενη μέρα με κάλεσαν για να ορίσουμε το ραντεβου με Courier.Μετα απο 2 μέρες ήρθαν απο Courier στην εργασία μου,παρέδωσα δικαιολογητικά-υπέγραψα σύμβαση,σε 9 εργάσιμες μέρες το status της αίτησης έγινε: Σε επεξεργασία,σε επιπλέον 8 μέρες το status έγινε Εγκεκριμένη και σε 3 μέρες επιπλέον ήρθε η κάρτα.Περίπου 1 μήνα όλη η διαδικασία απο την στιγμή της αίτησης:)

Link to comment
Share on other sites

20/8 συναλλαγη με βενζιναδικο

βαζω 30. προσπαθει ο βενζινας να μου εξαργυρωσει ενα ποσο 13,78 που εχω. δε το δεχεται το μηχανημα.

ξαναπροσπαθει και χρεωνομαι 30 ευρω.

μπαινω στο ebanking και εχει χρεωση 16,22 , πιστωση 16,22 κ χρεωση 30 ευρω.

μπαινω στην εφαρμογη της επιστροφης(eurobank) και μου δειχνει οτι εξαργυρωθηκαν 13,78. και εχω και +0,90 απο την συναλλαγη των 30ευρω.

Απο τοτε μεχρι σημερα εχω ζητησει δυο φορες(μια στις 20/8 κ μια στις 26/8) να μου επιστραφει το ποσο της εξαργυρωσης.

Ακομα δεν εχει επικοινωνησει η eurobank μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω alphabank και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το web banking. Μου ήρθε ταχυδρομικά ο μυστικός κωδικός και βάζω στο site τον 15ψηφιο κωδικό της κάρτας και τον μυστικό κωδικό και δεν με συνδέει. Τι άλλο χρειάζεται;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...