Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

11 την νύχτα; είναι 24ωρο;

 

Από το site της Εθνικής:

"Καλέστε μας στο 181818 ή στο

+30 210 48 48 484 αν βρίσκεστε

στο εξωτερικό, 24 ώρες το 24ωρο"

 

(μεταξύ μας, πάντως, δεν ξέρω καμία τράπεζα που να μην έχει 24ωρη εξυπηρέτηση πελατών)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν λίγο να καταθέσω σε ατμ Εθνικής χωρίς φάκελο 3 πενηνταρικα. Δέχθηκε κανονικά την κάρτα και άνοιξε την υποδοχή. Μόλις έβαλα τα μετρητά και τα μέτρησε Και πριν βγάλει την επιβεβαίωση για να πατήσω μου γράφει μήνυμα οτι "το συγκεκριμένο ατμ δεν μπορεί να ολοκληρώσει την συναλλαγή" και εκεί που περιμένω να μου δώσει τα χρήματα πίσω μου πετάει την κάρτα έξω και περίμενα κανένα 5 λεπτό να βγάλει τα λεφτά. Αλλά τίποτα. Ξαναεβαλα την κάρτα να κάνω μια Ενημέρωση υπολοίπου Μου έβγαλε κανονικά απόδειξη αλλά δεν είχαν περαστεί τα λεφτά. Αύριο θα πάω στην Τράπεζα αλλά πως θα αποδείξω την κατάθεση;;

 

πηγαινε στο καταστημα αυριο πρωι και θα βγει ακρη, μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο καταστημα αυριο πρωι και θα βγει ακρη, μην αγχωνεσαι

 

Θα τα βρουν κανοντας την καταμετρηση και θα στα περασουν στο λογαριασμό. Το' χω πάθει κι εγώ.

Το μόνο θέμα ειναι, αν κάνουν κάθε μερα καταμέτρηση και τι ώρα το κάνουν (άλλα καταστήματα το πρωί άλλα το μεσημέρι στο κλείσιμο)

 

Αν σε βιάζει όμως να περαστούν στο λογαριασμό καλύτερα πήγαινε από κει το πρωί.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν λίγο να καταθέσω σε ατμ Εθνικής χωρίς φάκελο 3 πενηνταρικα. Δέχθηκε κανονικά την κάρτα και άνοιξε την υποδοχή. Μόλις έβαλα τα μετρητά και τα μέτρησε Και πριν βγάλει την επιβεβαίωση για να πατήσω μου γράφει μήνυμα οτι "το συγκεκριμένο ατμ δεν μπορεί να ολοκληρώσει την συναλλαγή" και εκεί που περιμένω να μου δώσει τα χρήματα πίσω μου πετάει την κάρτα έξω και περίμενα κανένα 5 λεπτό να βγάλει τα λεφτά. Αλλά τίποτα. Ξαναεβαλα την κάρτα να κάνω μια Ενημέρωση υπολοίπου Μου έβγαλε κανονικά απόδειξη αλλά δεν είχαν περαστεί τα λεφτά. Αύριο θα πάω στην Τράπεζα αλλά πως θα αποδείξω την κατάθεση;;

 

Το είχα πάθει κι εγώ πριν κάτι μήνες - πήγα το επόμενο πρωί στην τράπεζα, μίλησα με τον υποδιευθυντή (ο οποίος μπόρεσε να δει τη συναλλαγή μέσα από το σύστημα) και τα χρήματα πιστώθηκαν μετά από μία ημέρα. Μην το αφήσεις αλλά μην αγχώνεσαι κιόλας.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξενοδοχείο μου τα είχε δεσμεύσει, είχε γίνει δεκτή η καρτα παρά τα cc. Το ζήτημα είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα τους έπρεπε να έχουν αποδεσμευτεί εδώ και μια βδομάδα μια κάτι τέτοιο δεν έγινε ακόμα. Και δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με τα cc.

Είναι καθαρά θέμα του συστήματος που χρησιμοποιεί το ξενοδοχείο. Συνήθως η τράπεζα ή το ίδρυμα που κάνει τη συναλλαγή, αποδεσμευει τα χρήματα λίγο αργότερα από όσο λέει

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει κι εγώ πριν κάτι μήνες - πήγα το επόμενο πρωί στην τράπεζα, μίλησα με τον υποδιευθυντή (ο οποίος μπόρεσε να δει τη συναλλαγή μέσα από το σύστημα) και τα χρήματα πιστώθηκαν μετά από μία ημέρα. Μην το αφήσεις αλλά μην αγχώνεσαι κιόλας.

 

Τέλος καλό όλα καλά.πήγα από το κατάστημα όπου τα είχανε βρεί μέσα στο ατμ. υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση περιγράφοντας το συμβάν και αύριο μου είπε το πρωί θα πιστωθούν στο λογαριασμό μου. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα του συστήματος που χρησιμοποιεί το ξενοδοχείο. Συνήθως η τράπεζα ή το ίδρυμα που κάνει τη συναλλαγή, αποδεσμευει τα χρήματα λίγο αργότερα από όσο λέει

Ακριβώς,15 ημερολογιακές ημέρες διότι αναμένει πιθανή χρέωση απο την επιχείρηση.

Τέλος καλό όλα καλά.πήγα από το κατάστημα όπου τα είχανε βρεί μέσα στο ατμ. υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση περιγράφοντας το συμβάν και αύριο μου είπε το πρωί θα πιστωθούν στο λογαριασμό μου. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Μην σε επηρεάσει αρνητικά το συμβάν.Συμβαίνει πολύ σπάνια και σε καμια περίπτωση δεν θα χαθούν τα χρήματα σου.Μπορείς να καταθέσεις με τον ίδιο τρόπο,στο ίδιο ATM.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα του συστήματος που χρησιμοποιεί το ξενοδοχείο. Συνήθως η τράπεζα ή το ίδρυμα που κάνει τη συναλλαγή, αποδεσμευει τα χρήματα λίγο αργότερα από όσο λέει

 

 

 

Ακριβώς,15 ημερολογιακές ημέρες διότι αναμένει πιθανή χρέωση απο την επιχείρηση.

Ευχαριστώ παιδιά. Η εξόφληση έγινε με άλλη κάρτα από αυτή που έγινε η κράτηση. Έχουν περάσει 15 μέρες. Μίλησα με booking και ξενοδοχείο και είπαν ότι από την πλευρά τους έχει γίνει η αποδέσμευση, οπότε θα μιλήσω και με τράπεζα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Η εξόφληση έγινε με άλλη κάρτα από αυτή που έγινε η κράτηση. Έχουν περάσει 15 μέρες. Μίλησα με booking και ξενοδοχείο και είπαν ότι από την πλευρά τους έχει γίνει η αποδέσμευση, οπότε θα μιλήσω και με τράπεζα.

Έχουν περάσει 15 ημερολογιακές ημέρες και παραμένει ποσό σε δέσμευση απο την ίδια συναλλαγή? Μίλησε άμεσα με Τράπεζα και θα πρέπει να γίνει η αποδέσμευση την ίδια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Η εξόφληση έγινε με άλλη κάρτα από αυτή που έγινε η κράτηση. Έχουν περάσει 15 μέρες. Μίλησα με booking και ξενοδοχείο και είπαν ότι από την πλευρά τους έχει γίνει η αποδέσμευση, οπότε θα μιλήσω και με τράπεζα.

Το Booking απλά δίνει τα στοιχεία της κάρτας σου στο ξενοδοχείο. Τίποτα άλλο. Αλλά λογικά θα έπρεπε να είχαν αποδεσμευτει. Μια φορά θυμάμαι ότι είχε πάρει πολύ καιρό να φανούν τα λεφτά αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν δέσμευση σε ξενοδοχείο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχει κανεις καμια ιδεα: εχω φοιτητικη πιστωτικη στη eurobank (ναι ακομα ζουν αναμεσα μας) και σε λιγο τελειωνω απο φοιτητης. την αφηνω ετσι μεχρι να με ενοχλησει η τραπεζα η πρεπει να την αλλαξω; εχω κλεισει 5 χρονια που την εχω και η τραπεζα δεν ενδιαφερθηκε να μου την αλλαξει..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχει κανεις καμια ιδεα: εχω φοιτητικη πιστωτικη στη eurobank (ναι ακομα ζουν αναμεσα μας) και σε λιγο τελειωνω απο φοιτητης. την αφηνω ετσι μεχρι να με ενοχλησει η τραπεζα η πρεπει να την αλλαξω; εχω κλεισει 5 χρονια που την εχω και η τραπεζα δεν ενδιαφερθηκε να μου την αλλαξει..

 

Εγω εχω φοιτητικη πιστωτικη eurobank απο το 2003. Ακομα την εχω. Δεν με ενοχλησε ποτε κανεις. Απο καποια στιγμη και μετα, δεν μπορω να θυμηθω απο ποτε, το μονο που αλλαξε ειναι οτι για καθε λογαριασμο που εκδιδεται με χρεωνουν ενα ευρω σαν συνδρομη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φοιτητικη πιστωτικη eurobank απο το 2003. Ακομα την εχω. Δεν με ενοχλησε ποτε κανεις. Απο καποια στιγμη και μετα, δεν μπορω να θυμηθω απο ποτε, το μονο που αλλαξε ειναι οτι για καθε λογαριασμο που εκδιδεται με χρεωνουν ενα ευρω σαν συνδρομη.

 

μα το 1€ παντα ισχυει σαν συνδρομη. μαλλον τελειωσε καποια προσφορα που σου ειχαν δωρεαν συνδρομης.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μα το 1€ παντα ισχυει σαν συνδρομη. μαλλον τελειωσε καποια προσφορα που σου ειχαν δωρεαν συνδρομης.

 

Οταν την πρωτοειχα βγαλει και την χρησιμοποιουσα συνεχεια δεν ειχε καθολου συνδρομη.

Ισως να αλλαξε πλεον αυτο.

Τωρα που εχω καιρο να την χρησιμοποιησω παντως δεν ερχεται εκκαθαριστικο και δεν πληεωνω τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να χρεωνουμε καρτα σε sites του εξωτερικου? Με εκδοση καποιας καρτας ? Να γεμιζειμε λεφτα που προερχονται απο Ελλαδα όμως!!!!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να χρεωνουμε καρτα σε sites του εξωτερικου? Με εκδοση καποιας καρτας ? Να γεμιζειμε λεφτα που προερχονται απο Ελλαδα όμως!!!!

 

Πιστωτικές και χρεωστικές δουλεύουν, στα τρέχοντα πλαίσια της τελευταίας ΠΝΠ. Αυτό συζητάμε στις τελευταίες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Το Booking απλά δίνει τα στοιχεία της κάρτας σου στο ξενοδοχείο. Τίποτα άλλο. Αλλά λογικά θα έπρεπε να είχαν αποδεσμευτει. Μια φορά θυμάμαι ότι είχε πάρει πολύ καιρό να φανούν τα λεφτά αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν δέσμευση σε ξενοδοχείο.

Μίλησα με τράπεΖα τελικά, μου είπαν ότι δεν έλαβαν εντολή για αποδέσμευση ακόμα, αρα το ξενοδοχείο κάτι δεν έκανε σωστά. Και να πεις ότι δεν μίλησα μαζί τους...Anyway, η τράπεΖα μου είπε ότι ούτως άλλος την Τετάρτη θα αποδεσμευτούν αυτόματα γιατί μόλις περασει ένας μήνας και δεν υπάρχει χρεωση αποδεσμεύονται αυτόματα.

Υπαρχει τροπος να χρεωνουμε καρτα σε sites του εξωτερικου? Με εκδοση καποιας καρτας ? Να γεμιζειμε λεφτα που προερχονται απο Ελλαδα όμως!!!!

Μπορεί ένα αγοράσεις bitcoins από Ελλάδα κανονικά και μετά να βγάλεις χρεωστική pre paid κάρτα την οποία φορτώνεις με bitcoins και μπορείς να κάνεις κανονικά αγορές με PayPal. Είχε περιγράψει τη διαδικασία ένα παιδί σε παλαιότερο ποστ, κανε ένα search αν σε ενδιαφέρει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν σε κάποιο site του εξωτερικού περάσει μια αγορά και δεσμευτει το ποσο, αυτό σημαίνει ότι θα προχωρήσει κανονικά ή τα capital controls μπαινουν στο σημείο που όντως ζητάει τα χρήματα η επιχείρηση;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κάποιο site του εξωτερικού περάσει μια αγορά και δεσμευτει το ποσο, αυτό σημαίνει ότι θα προχωρήσει κανονικά ή τα capital controls μπαινουν στο σημείο που όντως ζητάει τα χρήματα η επιχείρηση;

 

Αν εχουν δεσμευτει απο την καρτα εχει περασει η συναλλαγη.

Περιμενε κ από την εταιρεια να σου στειλει το despatch email !

 

 

Εγω σημερα εφαγα ακυρο με αγορα απευθειας αεροπορικού εισιτηριου (ryanair), με alpha debit mastercard.

Ευτυχως χρησιμοποησα το paypal (send money to family) κ το εκλεισα χρησιμοποιωντας το balance.

 

Να' ναι καλα η ΠΝΠ που λεει και ρητά οτι επιτρεπονται οι αγορες εισιτηριων (δε διευκρινιζει ομως, εγχωριες αεροπορικες; Εξωτερικού; )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Να' ναι καλα η ΠΝΠ που λεει και ρητά οτι επιτρεπονται οι αγορες εισιτηριων (δε διευκρινιζει ομως, εγχωριες αεροπορικες; Εξωτερικού; )

 

Αυτά που αναφέρει η ΠΝΠ είναι πάντα για εξωτερικού, μήπως έτυχε και είχε φτάσει το πλαφόν η τράπεζα σου ή η αεροπορική εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικό MCC (Merchant Category Code); Πάρε την τράπεζα και ρώτησε για την συναλλαγή που απορρίφθηκε, τι MCC έχει ο έμπορος και μετά δώσε το εδώ να σου πω τι κατηγορία είναι δηλωμένος ο έμπορος στην VISA/Mastercard.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν δεσμευτει απο την καρτα εχει περασει η συναλλαγη.

Περιμενε κ από την εταιρεια να σου στειλει το despatch email !

 

 

Εγω σημερα εφαγα ακυρο με αγορα απευθειας αεροπορικού εισιτηριου (ryanair), με alpha debit mastercard.

Ευτυχως χρησιμοποησα το paypal (send money to family) κ το εκλεισα χρησιμοποιωντας το balance.

 

Να' ναι καλα η ΠΝΠ που λεει και ρητά οτι επιτρεπονται οι αγορες εισιτηριων (δε διευκρινιζει ομως, εγχωριες αεροπορικες; Εξωτερικού; )

Εγω παντος με Eurobank Mastercard αγορασα αεροπορικο εισιτηριο απο ξενη αεροπορικη εταρια την περασμενη εβδομαδα και ολλα νορμαλ. Και στο εξωτερικο ολες η αγορες μου με πιστ.καρτες(διαφορες) περασαν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν δεσμευτει απο την καρτα εχει περασει η συναλλαγη.

Περιμενε κ από την εταιρεια να σου στειλει το despatch email !

 

 

Εγω σημερα εφαγα ακυρο με αγορα απευθειας αεροπορικού εισιτηριου (ryanair), με alpha debit mastercard.

Ευτυχως χρησιμοποησα το paypal (send money to family) κ το εκλεισα χρησιμοποιωντας το balance.

 

Να' ναι καλα η ΠΝΠ που λεει και ρητά οτι επιτρεπονται οι αγορες εισιτηριων (δε διευκρινιζει ομως, εγχωριες αεροπορικες; Εξωτερικού; )

 

Θενξ.

 

Για Ryanair προφανως σε επιασε το ημερησιο οριο των τραπεζων. Το ειχα παθει και εγω και ξαναδοκιμασα μετα τις 00:00 και εκλεισα κανονικα εισιτηρια με την Ryanair για Ιταλια.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 22:30 (χθες πλέον ) αγόρασα από anazon.de τόνερ και τύμπανο για τον lazer εκτυπωτή (63 ευρώ περίπου). Η πληρωμή έγινε με πιστωτική Visa της alpha bank. Το ποσό έχει δεσμευτεί. Για να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο κ από τη στιγμή που πραγματοποιήθηκε δέσμευση.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

εχει ανοιξει και ο δρομος με την western union εδω και δυο μερες.....μου ηρθε μυνημα.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...