Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πριν λιγο εκανα αγορα με eurobank visa πιστωτικη απο stunsunglasses ποσο 66 δολλαρια. Οι αμερικανοι τα δεχονται τα λεφτα :lol
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

2 είναι ολα και όλα τα μαγαζιά που μπορούμε να αγοράζουμε και χωρίς PayPal, η China post και οι υψηλές τιμές σε πείραξαν? ;) Δυστυχώς δεν έχουμε τις πολυτέλειες του παρελθόντος...

το banggood ειναι αστα να πανε, τιμες για το αναθεμα, ποικιλια μηδεν, οσο για το deal-extreme ουτε ενημερωση αποθεματος, καμια επικοινωνια, και china post το κερασακι στην τουρτα, περιμενε εσυ κανα 2 μηνες την παραγγελια σου και αν χαθει-γτ με china post-ειναι ευκολο να χαθει, τοτε να σε δω πως θα βγαλεις ακρη χωρις το paypal.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δυο αγορες εκανα την ιδια μερα ,μια απο amazon και μια απο banggood, απο amazon εχει γινει αποστολη απο banggood ακομη http://prntscr.com/80ql2u
Link to comment
Share on other sites

το banggood ειναι αστα να πανε, τιμες για το αναθεμα, ποικιλια μηδεν, οσο για το deal-extreme ουτε ενημερωση αποθεματος, καμια επικοινωνια, και china post το κερασακι στην τουρτα, περιμενε εσυ κανα 2 μηνες την παραγγελια σου και αν χαθει-γτ με china post-ειναι ευκολο να χαθει, τοτε να σε δω πως θα βγαλεις ακρη χωρις το paypal.

 

Ωραία και τι προτείνεις να κάνουμε δηλαδή? Εγώ μαζί σου είμαι, δώσε μου ομως καλύτερες εναλλακτικές. Από πουθενά όμως δεν μπορούμε να αγοράσουμε.

Από το banggood ψωνίζω χρόνια, είναι μια χαρά μαγαζί, ίσως λίγο πιο ακριβό αλλά αξιόπιστο και βγάζει καλές προσφορες. Το deal extreme δεν το γνωρίζω πρώτη φορά αγόρασα, μέσα σε 2 μέρες έγινε shipped το προιον.

Προστασία σαν το PayPal δεν υπάρχει, αλλά μπορείς να το κανονίσεις με την τράπεζα αν συμβεί κάτι.

Αυτά που γνωρίζαμε και είχαμε καλομαθει τόσα χρόνια να τα ξεχάσουμε αυτή τη περίοδο, τα δεδομένα έχουν αλλάξει.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τι προτείνεις να κάνουμε δηλαδή? Εγώ μαζί σου είμαι, δώσε μου ομως καλύτερες εναλλακτικές. Από πουθενά όμως δεν μπορούμε να αγοράσουμε.

Από το banggood ψωνίζω χρόνια, είναι μια χαρά μαγαζί, ίσως λίγο πιο ακριβό αλλά αξιόπιστο και βγάζει καλές προσφορες. Το deal extreme δεν το γνωρίζω πρώτη φορά αγόρασα, μέσα σε 2 μέρες έγινε shipped το προιον.

Προστασία σαν το PayPal δεν υπάρχει, αλλά μπορείς να το κανονίσεις με την τράπεζα αν συμβεί κάτι.

Αυτά που γνωρίζαμε και είχαμε καλομαθει τόσα χρόνια να τα ξεχάσουμε αυτή τη περίοδο, τα δεδομένα έχουν αλλάξει.

μαζι σου ειμαι κ εγω, αλλα χωρις την προστασια του paypal φιλε μου εγω δεν εμπιστευομαι κινεζο, απο banggood εχω κανει κ εγω αγορα, σε raspberry pi 2 και διαφορα module που εψαξα δυστυχως δεν εχει ποικιλια, οσο για το deal extreme, ξεκινησα μαζι τους τις αγορες αλλα δεν μπορεις να βγαλεις ακρη σε περιπτωση "ατυχηματος", τιμες αντε γεια. Μπορουμε να κανουμε λιγο υπομονη να μας δεχθει το paypal σαν χωρα ξανα, φαντασου οτι η γειτονα χωρα αλβανια κανει αγορες μεσω paypal, οχι δεν ειμαι ρατσιστης αλλα υποτιθεται οτι ηρθαν εδω οι κατοικοι της γιατι ημασταν πιο ανεπτυγμενοι οικονομικα, τρομαρα μας, ΚΟΙΤΑ που καταντησαμε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δυο αγορες εκανα την ιδια μερα ,μια απο amazon και μια απο banggood, απο amazon εχει γινει αποστολη απο banggood ακομη http://prntscr.com/80ql2u

Σαν πολύ δεν άργησαν; εγώ δηλαδή που έκανα σήμερα ποτε θα τα στείλουν; το δεκαπενταυγουστο;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ δεν άργησαν; εγώ δηλαδή που έκανα σήμερα ποτε θα τα στείλουν; το δεκαπενταυγουστο;

 

ξερω και γω φιλε? δυστυχως δεν εχουμε πολλες επιλογες, πρωτη φορα αγοραζω κατι απο εκει, το θεμα ειναι θα το στειλουν η με ξεχασαν?

Link to comment
Share on other sites

πρόγραμμα Επιστροφή

ΕΚΟ / ΕΛΙΝ / Aegean

Για τις χρεωστικές κάρτες το ποσοστό από 1/9/15 ανέρχεται σε 2%.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να κανουμε λιγο υπομονη να μας δεχθει το paypal σαν χωρα ξανα

 

Βασικά το ανάποδο, εμείς πρέπει να δεχτούμε το paypal σαν υπηρεσία :lol:

Δε μας έχουν κόψει αυτοί σαν χώρα, οι εγχώριοι περιορισμοί δεν αφήνουν κίνηση κεφαλαίων προς το paypal.

Edited by vbm
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω σήμερα δύο αγορές που έκανα το Σαββατοκύριακο από banggood και Amazon, η αγορά έγινε με prepaid της eurobank, όλα μια χαρά :)

Η prepaid tης Eurobank επανα-φορτωνεται?

Και αν ναι μονο στο γκισε τηε τραπεζας?

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια βδομάδα έβαλα βενζίνη σε ένα πρατήριο SHELL και χρησιμοποίησα την κάρτα της εθνικής και αντι να περάσουν την συναλλαγή από μηχανηματάκι της Εθνικής το περάσανε από POS της Eurobank με αποτέλεσμα να πάρω μόνο 20 πόντους για 60 ευρώ βενζίνη αντι για 480 πόντους. Ούτε έχω όρεξη να μαλώνω στο βενζινάδικο απλά δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου εκει πέρα, το αναφέρω ως ενημέρωση για να προσέξουν όσοι χρησιμοποιούν τα μπόνους να ζητούν πάντα να περνάει η συναλλαγή τους μέσα από τα POS της Εθνικής και όχι άλλων τραπεζών. Edited by impreza_sti
Προσέχουμε πως εκφραζόματε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μία απλή ερώτηση. Όταν πληρώνω με ebanking ένα λογαριασμό πχ ΔΕΗ, πώς ξέρω με σιγουριά ότι η συναλλαγή έχει γίνει κανονικά και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αρκεί η αναφορά που υπάρχει στο ιστορικό των πληρωμών; Αυτό ουσιαστικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν απόδειξη, αν ας πούμε κάποιος λογαριασμός είναι επιχείρησης και περνάει στα έξοδα της;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οταν εκτελείται η συναλλαγή, σου βγάζει η συναλλαγή εκτελέστηκε, το οποίο επέχει θέση απόδειξης. Παράλληλα και αμα πας στο ιστορικό κινήσεων του λογαριασμού και φαίνεται η χρέωση του λογαριασμού, και αυτό αποτελεί απόδειξη.

 

Απόδειξη δεν αποτελεί όταν το ebanking γράφει η συναλλαγή καταχωρήθηκε και δεν πραγματοποιηθεί δέσμευση ποσού. Δηλαδή είναι μη εργάσιμη ημέρα και δεν μπορει να εκτελεστεί η συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

οταν εκτελείται η συναλλαγή, σου βγάζει η συναλλαγή εκτελέστηκε, το οποίο επέχει θέση απόδειξης. Παράλληλα και αμα πας στο ιστορικό κινήσεων του λογαριασμού και φαίνεται η χρέωση του λογαριασμού, και αυτό αποτελεί απόδειξη.

 

Απόδειξη δεν αποτελεί όταν το ebanking γράφει η συναλλαγή καταχωρήθηκε και δεν πραγματοποιηθεί δέσμευση ποσού. Δηλαδή είναι μη εργάσιμη ημέρα και δεν μπορει να εκτελεστεί η συναλλαγή.

 

Ετσι ακριβως και για να μην ψαχνω στο ιστορικο αν χρειαστεί κανω και μια εκτυπωση που βαζω στον λογαριασμο . Αυτό εκανα και σημερα που πληρωσα σφαλεια αυτοκινητου και είναι και ακρως απαριτητη για τυχον ελεγχο μεχρι να μου ερθει το νέο συμβολαιο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πληρωμές από ebanking έχεις την απόδειξη και είσαι άρχοντας! Στην δουλειά μου έτσι πληρώνουν τα παντα και ΙΚΑ και ΔΟΥ κτλ....και εγώ τα δικά μου εννοειτε!!! Έχω eurobank visa κατάφερα από google play μέσω google wallet να αγοράσω μόνο μουσική! Δεν αφήνει ούτε εφαρμογές, ούτε βιβλία και τίποτα απολύτως μέσω paypal ή απευθείας πιστωτικής! Έχει δοκιμάσει κανείς αγορά από chinavasion με κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πληρωμές από ebanking έχεις την απόδειξη και είσαι άρχοντας! Στην δουλειά μου έτσι πληρώνουν τα παντα και ΙΚΑ και ΔΟΥ κτλ....και εγώ τα δικά μου εννοειτε!!! Έχω eurobank visa κατάφερα από google play μέσω google wallet να αγοράσω μόνο μουσική! Δεν αφήνει ούτε εφαρμογές, ούτε βιβλία και τίποτα απολύτως μέσω paypal ή απευθείας πιστωτικής! Έχει δοκιμάσει κανείς αγορά από chinavasion με κάρτα;

 

 

Σε όλα τα ιδια ισχυουν και για μενα με ιδια καρτα χρεωστικη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας πως γινεται να κανεις χρεωση σε μια καρτα πελατη ηλεκτρονικα χωρις cvv καθως το viva το ζηταει και δεν προχωραει αλλιως την πληρωμη...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος για προφανείς λόγους ασφαλείας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας πως γινεται να κανεις χρεωση σε μια καρτα πελατη ηλεκτρονικα χωρις cvv καθως το viva το ζηταει και δεν προχωραει αλλιως την πληρωμη...

 

Αποκλείεται να γίνει πληρωμή χωρίς cvv.,το είπες και μόνος σου δεν προχωράει η συναλλαγή..

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να γίνει πληρωμή χωρίς cvv.,το είπες και μόνος σου δεν προχωράει η συναλλαγή..

 

Αλλα το booking δεν μας το δινει :blink::blink:

 

Διαβασα καπου οτι γινεται συναλλαγη και δεν ειναι απαραιτητο το cvv για τον εμπορο. :worry:

 

Anyway αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο ας το πει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ιδια ισχυουν και για μενα με ιδια καρτα χρεωστικη.

Αν δεις και σε άλλο θέμα, αλλά και εδώ ποιο πριν αρκετοί λένε αγόρασαν με κάρτα απευθείας από σελίδες όπως bandgood.com, amazon.co.uk και dealextreme οπότε είτε όλοι αυτοι λένε ψέματα που δε νομιζω , είτε προφανώς δεν ισχύει παντού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ανάποδο, εμείς πρέπει να δεχτούμε το paypal σαν υπηρεσία :lol:

Δε μας έχουν κόψει αυτοί σαν χώρα, οι εγχώριοι περιορισμοί δεν αφήνουν κίνηση κεφαλαίων προς το paypal.

 

:blink: - ρωτησα σημερα στην Πειραιως,λεει απο τον αλλο μηνα θα επιτραπει, μα καλα αφου εχεις μεσα λεφτα στην χρεωστικη και δεν εχεις περασει το οριο συναλλαγης γιατι να μην μπορεις να παρεις κατι εστω και 10 $ αξιας πραγμα (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχουμε κόψει... Τι λέμε τόσον καιρό; Μόνο συγκεκριμένα site επιτρέπουμε λόγο capital control.. Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια από την αρχή. Δεν επιτρέπουμε να φύγει χρήμα έξω παρά μόνο για πολύ συγκεκριμένους λόγους και το paypal δεν αποτελεί ένας από αυτούς. Ευχαριστούμε όσους μας ενημερώνουν για τις συναλλαγές και τα site του εξωτερικού που περνάνε.
Link to comment
Share on other sites

:cool: : paypal-o υπομονη ,τι να κανουμε

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...