Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επίσης πάντα σύμφωνα με δημοσιεύματα σε τέτοιες περιπτώσεις η τακτική είναι να κλείνουν το σύστημα ΔΙΑΣ για να μην γίνονται διατραπεζικές συναλλαγές και μεταφορές κεφαλαίων απο τράπεζα σε τράπεζα, για να μπορέσουν με αυτόν τον τρόπο να κρατήσουν τις καταθέσεις τους και να μπορέσουν να τις κουρεψουν όταν χρειαστούν ανακεφαλαιοποίηση

 

Έκανα χθες μεταφορά ενός ποσού (μέσω web banking) από λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς σε λογαριασμό που έχω στην Εθνική, γιατί ο δεύτερος είχε στεγνώσει και είχα μείνει με μία κάρτα (είχα θέμα και με τις αγορές, όχι μόνο με τις αναλήψεις από ΑΤΜ). Ενώ χθες μου ήρθε επιβεβαίωση της μεταφοράς στο κινητό, σήμερα δεν βρίσκω πουθενά τη συναλλαγή (π.χ. στις εκκρεμείς κλπ), ούτε και το υπόλοιπο στην Πειραιώς φαίνεται να έχει διαφορετικό πραγματικό και λογιστικό υπόλοιπο.

 

Μήπως έχουν κοπεί ήδη οι μεταφορές ανάμεσα σε διαφορετικές τράπεζες και απλά δεν το γνωρίζουμε ή πρέπει να περιμένω μέχρι τις 8/6 που θα ολοκληρωθεί η μεταφορά του ποσού? Στη δεύτερη περίπτωση δεν θα έπρεπε να φαίνεται κάπου η συναλλαγή, έστω και ως εκκρεμότητα?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ανενεργό λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς. Τα στοιχεία μου στην τράπεζα είναι επικαιροποιημένα καθώς διατηρώ και άλλον λογαριασμό. Στο web banking δεν φαίνεται ο λογαριασμός και δεν μου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσω κάποιον, όπως πχ γίνεται στο alpha web bamking. Μεταφορά όμως μου επιτρέπει να κάνω, οπότε αν την κάνω θα γίνει πάλι ενεργός ή θα πρέπει να πάω στην τράπεζα??? Επίσης θα προστεθεί αυτόματα ο λογαριασμός στο web banking μου ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

υ.γ. Μπορώ να σπάσω προθεσμιακή κατάθεση αυτήν την περίοδο?

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην τράπεζα Πειραιως έχει την εξής ανακοίνωση:

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν μέσω πιστωτικής κάρτας είναι οι ακόλουθες:

 

Αγορές στο εξωτερικό με φυσική παρουσία κάρτας (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)

 

Αυτό είναι μια σημαντική αλλαγή σε σχέση με όσα ισχυαν. Οσοι σκοπεύουν να ταξιδεψουν εξωτερικό μπορούν πλέον να χρησιμοποιήσουν τις κάρτες τους, όπως και όσοι είναι ήδη εκεί

 

Εχει δει κανείς αντίστοιχη ανακοίνωση από άλλη τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην τράπεζα Πειραιως έχει την εξής ανακοίνωση:

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν μέσω πιστωτικής κάρτας είναι οι ακόλουθες:

 

Αγορές στο εξωτερικό με φυσική παρουσία κάρτας (μέσα στα πλαίσια του πιστωτικού σας ορίου)

 

Αυτό είναι μια σημαντική αλλαγή σε σχέση με όσα ισχυαν. Οσοι σκοπεύουν να ταξιδεψουν εξωτερικό μπορούν πλέον να χρησιμοποιήσουν τις κάρτες τους, όπως και όσοι είναι ήδη εκεί

 

Εχει δει κανείς αντίστοιχη ανακοίνωση από άλλη τράπεζα;

 

Το είδα και εγώ αυτό στο web banking της Πειραιώς.Βλέπω σήμερα και κάτι άλλο όμως: "Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ του εσωτερικού και του εξωτερικού"

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ αυτό στο web banking της Πειραιώς.Βλέπω σήμερα και κάτι άλλο όμως: "Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ του εσωτερικού και του εξωτερικού"

 

Αυτό ίσχυε και πριν και δεν το άλλαξαν για προφανείς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες μεταφορά ενός ποσού (μέσω web banking) από λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς σε λογαριασμό που έχω στην Εθνική, γιατί ο δεύτερος είχε στεγνώσει και είχα μείνει με μία κάρτα (είχα θέμα και με τις αγορές, όχι μόνο με τις αναλήψεις από ΑΤΜ). Ενώ χθες μου ήρθε επιβεβαίωση της μεταφοράς στο κινητό, σήμερα δεν βρίσκω πουθενά τη συναλλαγή (π.χ. στις εκκρεμείς κλπ), ούτε και το υπόλοιπο στην Πειραιώς φαίνεται να έχει διαφορετικό πραγματικό και λογιστικό υπόλοιπο.

 

Μήπως έχουν κοπεί ήδη οι μεταφορές ανάμεσα σε διαφορετικές τράπεζες και απλά δεν το γνωρίζουμε ή πρέπει να περιμένω μέχρι τις 8/6 που θα ολοκληρωθεί η μεταφορά του ποσού? Στη δεύτερη περίπτωση δεν θα έπρεπε να φαίνεται κάπου η συναλλαγή, έστω και ως εκκρεμότητα?

Αν έκανες την μεταφορά εχτές το βράδυ,είναι λογικό να μην έχουν φανεί εως αυτή τη στιγμή.Περιμενε το πολύ εως αυριο -παρακολούθησε το από σήμερα το μεσημέρι- και θα πρέπει να είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Μπορώ να σπάσω προθεσμιακή κατάθεση αυτήν την περίοδο?

 

Για οσο υπαρχουν τα capital controls δυστυχως δεν μπορεις να σπασεις προθεσμιακη καταθεση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ανενεργό λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς. Τα στοιχεία μου στην τράπεζα είναι επικαιροποιημένα καθώς διατηρώ και άλλον λογαριασμό. Στο web banking δεν φαίνεται ο λογαριασμός

 

Αυτό είναι παράξενο... έχω κι εγώ ανενεργό λογαριασμό στην Πειραιώς (χωρίς δραστηριότητα από το 2009 περίπου) αλλά εξακολουθώ να τον βλέπω κανονικά στο Web Banking της Πειραιώς. Βέβαια φοβάμαι να μεταφέρω ποσά εκεί, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να τα τραβήξω αν και όταν χρειαστεί...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράξενο... έχω κι εγώ ανενεργό λογαριασμό στην Πειραιώς (χωρίς δραστηριότητα από το 2009 περίπου) αλλά εξακολουθώ να τον βλέπω κανονικά στο Web Banking της Πειραιώς. Βέβαια φοβάμαι να μεταφέρω ποσά εκεί, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να τα τραβήξω αν και όταν χρειαστεί...

Έκανα μεταφορά ποσού 1 ευρώ μέσω web banking και τη δέχτηκε κανονικά. Έκανα και ερώτηση στο email επικοινωνίας και περιμένω απάντηση. Αν δεν εμφανιστεί θα πάω αύριο στο κατάσημα. Εφόσον είναι ενεργός ο λογαριασμός μπορείς να τραβήξεις κανονικά (ενεργοποιείται και μετά από κατάθεση στο ταμείο έστω και 1 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι ενεργός ο λογαριασμός μπορείς να τραβήξεις κανονικά (ενεργοποιείται και μετά από κατάθεση στο ταμείο έστω και 1 ευρώ).

Τι εννοείς ενεργοποιείται? Το ότι ένας λογαριασμός δεν έχει κίνηση για χρόνια εφόσον είναι σε λειτουργία, γιατί να μην μπορεί να τον χρησιμοποίησει κάποιος οπότε θέλει?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αν πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς σε κατάστημα πότε θα φανεί η αγορά στο winbank για να εξοφλήσω την αγορά...???

δεν θα έπρεπε να φανεί σε μια δύο μέρες...???

Link to comment
Share on other sites

αν πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς σε κατάστημα πότε θα φανεί η αγορά στο winbank για να εξοφλήσω την αγορά...???

δεν θα έπρεπε να φανεί σε μια δύο μέρες...???

 

Aν δεν περαστεί σε μηχάνημα της Πειραιώς καθυστερεί να φανεί.

 

2 μέρες μπορεί να μη φτάνουν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ενεργοποιείται? Το ότι ένας λογαριασμός δεν έχει κίνηση για χρόνια εφόσον είναι σε λειτουργία, γιατί να μην μπορεί να τον χρησιμοποίησει κάποιος οπότε θέλει?

 

Aν δεν κινηθεί για μεγάλο διάστημα ενας λογαριασμός η κάρτα του απενεργοποιήτε και δεν μπορεί να χρησιμοποιειθει στα ΑΤΜ και πρεπει να την ενεργοποιήσουν πάλι σε ενα κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κινηθεί για μεγάλο διάστημα ενας λογαριασμός η κάρτα του απενεργοποιήτε και δεν μπορεί να χρησιμοποιειθει στα ΑΤΜ και πρεπει να την ενεργοποιήσουν πάλι σε ενα κατάστημα.

Δεν ξέρω ποιο είναι το χρονικό διάστημα που εννοείς, αλλά δεν νομίζω να είναι ο κανόνας αυτός, εκτός και αν έχει περάσει η ημερομηνία λήξης της κάρτας. Έχω λογαριασμό χωρίς κίνηση από το 2011-2012 και χρησιμοποίησα την κάρτα κανονικά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις ΔΙΑΣ δεν είναι ίδιες για όλες τις Ελληνικές τράπεζες? Βλέπω από τις κινήσεις των λογαριασμών ότι η Εθνική χρεώνει 1 ευρώ ανά ανάληψη ενώ η Πειραιώς 1,40 :confused:

 

Έκανα χθες μεταφορά ενός ποσού (μέσω web banking) από λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς σε λογαριασμό που έχω στην Εθνική, γιατί ο δεύτερος είχε στεγνώσει και είχα μείνει με μία κάρτα (είχα θέμα και με τις αγορές, όχι μόνο με τις αναλήψεις από ΑΤΜ). Ενώ χθες μου ήρθε επιβεβαίωση της μεταφοράς στο κινητό, σήμερα δεν βρίσκω πουθενά τη συναλλαγή (π.χ. στις εκκρεμείς κλπ), ούτε και το υπόλοιπο στην Πειραιώς φαίνεται να έχει διαφορετικό πραγματικό και λογιστικό υπόλοιπο.

 

Τελικά η μεταφορά φάνηκε σήμερα το μεσημέρι στην Πειραιώς αλλά όχι ακόμα στην Εθνική (όπου καταλήγουν τα χρήματα). Λογικά αύριο θα είναι διαθέσιμα εκεί. Στο μεταξύ δεν φαίνονται (αλλά έχουν περαστεί σαν λογιστικό υπόλοιπο) διάφορες αγορές που έχω κάνει με την κάρτα (χρεωστική) αλλά θα περάσουν και αυτές φαντάζομαι σύντομα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις ΔΙΑΣ δεν είναι ίδιες για όλες τις Ελληνικές τράπεζες? Βλέπω από τις κινήσεις των λογαριασμών ότι η Εθνική χρεώνει 1 ευρώ ανά ανάληψη ενώ η Πειραιώς 1,40 :confused:

 

 

 

Τελικά η μεταφορά φάνηκε σήμερα το μεσημέρι στην Πειραιώς αλλά όχι ακόμα στην Εθνική (όπου καταλήγουν τα χρήματα). Λογικά αύριο θα είναι διαθέσιμα εκεί. Στο μεταξύ δεν φαίνονται (αλλά έχουν περαστεί σαν λογιστικό υπόλοιπο) διάφορες αγορές που έχω κάνει με την κάρτα (χρεωστική) αλλά θα περάσουν και αυτές φαντάζομαι σύντομα.

Γενικά η Εθνική χρεώνει τις χαμηλότερες προμήθειες (Όπου αυτές υπάρχουν και αν ο λογαριασμός της Τράπεζας δεν έχει ειδικό τιμολόγιο/όρο) στα εμβάσματα και πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων Τραπεζών.

Μέχρι αύριο θα έχει εμφανιστεί και η κατάθεση σου στο λογαριασμό της Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ αυτό στο web banking της Πειραιώς.Βλέπω σήμερα και κάτι άλλο όμως: "Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ του εσωτερικού και του εξωτερικού"

 

Αυτό ίσχυε και πριν και δεν το άλλαξαν για προφανείς λόγους.

 

Ίσχυε αν δε κάνω λάθος για τα ATM του εξωτερικού, όχι τα δικά μας.Τώρα που βλέπω στο web banking της Πειραιώς το έκαναν και περισσότερο σαφές.

"Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ εντός και εκτός Ελλάδας."

 

Αφού για την ώρα βγάζουμε από τα Ελληνικά δε ξέρω τι νόημα έχει η ανακοίνωση.Ίσως προετοιμάζονται για τις επόμενες μέρες:D

Link to comment
Share on other sites

Cash advance συναλλαγές δεν επιτρέπονται λόγω cap.controls... για ευνόητους λόγους.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οι ανενεργοί λογαριασμοί δεν κλειδώνονται, απλώς στην πρώτη συναλλαγή σου στα γκισέ ενος υποκαταστήματος θα σου ζητήσουν την ταυτότητα σου και απλώς θα την φωτοτυπήσουν και θα πραγματοποιήσεις την συναλλαγή.

 

... απλώς τηλεφωνείς στην τράπεζα που είναι ο ανενεργός λογαριασμός, στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών, τους ρωτάς και θα λάβεις την επίσημη απάντηση .

Αν η τράπεζα έχει πρόσφατα δικά σου στοιχεία ταυτοποίησης (ταυτότητα, ΑΦΜ κλπ) τότε σε ένα κατάστημα στον ενεργοποιούν. Αν όχι τότε πρέπει να τα δώσεις τα στοιχεία αυτα σε ένα κατάστημα και ενεργοποιείται αμέσως. Αυτα ισχυαν πριν την τραπεζική αργία

Έχω κλειδωμένο λογαριασμό στο ΤΤ και ενεργή κάρτα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω τίποτα. Πήγα σε υποκατάστημα όπου μου είπαν ότι δεν τους επιτρέπεται να προχωρήσουν σε ξεκλείδωμα λογαριασμών.

Ούτε μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων προς αυτόν.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πάντως θα έπρεπε να καταργήσουν τις προμήθειες για μικρά ποσά τουλάχιστον κατα τη διάρκεια της τραπεζικής αργίας. Δεν γινεται να χρεωνόμαστε 4-5 ευρώ για εμβάσματα πχ λόγο του ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε χρήματα από ΑΤΜ για να πληρώσουμε λογαριασμού λογαριασμούς , να πληρώσουμε ενοίκια , κάρτες άλλων τραπεζών μέσω του λογαριασμού μισθοδοσίας μας . Αυτές τις μέρες έχω δώσει αρκετά λεφτά σε τέτοιες προμήθειες που δεν τα έδινα πριν
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζετε για οσο διαρκει η αργια αν οι τοκοι στις πιστωτικες χρεωνονται κανονικα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Οι τόκοι χρεώνονται κανονικά, η Π.Ν.Π. αναφέρει ότι δεν χρεώνονται τόκοι υπερημερίας.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Εθνική χρεώνει τις χαμηλότερες προμήθειες (Όπου αυτές υπάρχουν και αν ο λογαριασμός της Τράπεζας δεν έχει ειδικό τιμολόγιο/όρο) στα εμβάσματα και πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων Τραπεζών.

 

Ναι, ειδικά σε χρήση της κάρτας στο εξωτερικό, αγορές σε συνάλλαγμα κλπ. Μόλις όμως είδα 4 ευρώ χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα από Πειραιώς (το οποίο για να φύγει από Πειραιώς κόστισε άλλο 1 ευρώ). Υπερβολή το βλέπω για εισερχόμενο - λεφτά στη δική τους τράπεζα μπήκαν!

 

Μέχρι αύριο θα έχει εμφανιστεί και η κατάθεση σου στο λογαριασμό της Εθνικής.

 

Σωστά, ήδη εμφανίστηκε το ποσό!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καθώς western union και moneygram δεν λειτουργούν προσωρινά πως μπορεί να μας στείλει κάποιος λεφτα απο εξωτερικό (εντός ΕΕ) στην Ελλάδα;Αν διευκολύνει υπάρχει λογαριασμός σε Eurobank .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...