Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πόντους κερδίζεις και όταν κάνεις εμβάσματα! Εγώ πχ στη δουλειά πληρώνομαι σε λογαριασμό Εθνικής και μετά τα μεταφέρω με έμβασμα σε άλλο λογαριασμό και παίρνω 65 πόντους + τους πόντους για τα υπόλοιπα καταθέσεων!

 

Σχετικά με αυτό που είπατε παραπάνω για τις καταναλωτικές συνήθειες συμφωνώ, δεν πρέπει να τις αλλάζουμε για λίγους πόντους παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς πόντους παίρνουμε ούτως ή άλλως, απλά στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις παίρνουμε παραπάνω. Βέβαια, έχει και κάποιες περιπτώσεις που αξίζει να τις εκμεταλλευτείς, για παράδειγμα το petcity δίνει 24 πόντους για 1 ευρώ και αν βγάλει προσφορά πάει στους 40 πόντους ανά ευρώ. Δεν είναι λίγο να παίρνεις σκυλοτροφή και να μαζεύονται οι πόντοι!! :p

Link to comment
Share on other sites

Πόντους κερδίζεις και όταν κάνεις εμβάσματα! Εγώ πχ στη δουλειά πληρώνομαι σε λογαριασμό Εθνικής και μετά τα μεταφέρω με έμβασμα σε άλλο λογαριασμό και παίρνω 65 πόντους + τους πόντους για τα υπόλοιπα καταθέσεων!

 

Σχετικά με αυτό που είπατε παραπάνω για τις καταναλωτικές συνήθειες συμφωνώ, δεν πρέπει να τις αλλάζουμε για λίγους πόντους παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς πόντους παίρνουμε ούτως ή άλλως, απλά στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις παίρνουμε παραπάνω. Βέβαια, έχει και κάποιες περιπτώσεις που αξίζει να τις εκμεταλλευτείς, για παράδειγμα το petcity δίνει 24 πόντους για 1 ευρώ και αν βγάλει προσφορά πάει στους 40 πόντους ανά ευρώ. Δεν είναι λίγο να παίρνεις σκυλοτροφή και να μαζεύονται οι πόντοι!! :p

 

εννοεις τα μεταφερεις με εμβασμα σε αλλην τραπεζα ετσι? αυτο ομως εχει και χρεωσεις.....

Link to comment
Share on other sites

εννοεις τα μεταφερεις με εμβασμα σε αλλην τραπεζα ετσι? αυτο ομως εχει και χρεωσεις.....

Ναι, αλλά με τους πόντους που παίρνω από το έμβασμα, τα υπόλοιπα καταθέσεων (γιατί δεν τον αδειάζω τελείως τον λογαριασμό) και τις διάφορες πληρωμές που κάνω μέσω i-bank, πάλι κερδισμένη βγαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η ουσία είναι να μην επιρεασουν οι πόντοι ή τα μπόνους τις καταναλωτικές συνήθειες σας. Εγώ πχ θα πληρώσω λογαριασμούς μέσω e banking. Από εκεί και πέρα αν υπάρχει και κάποιο μπόνους καλοδεχούμενο.
Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι και αυτο.

πχ. αν πληρωσεις την wind μεσω alpha δεν εχει προμηθεια. Αν την πληρωσεις μεσω εθνικης, εχει εικοσι λεπτα προμηθεια, αλλά παιρνεις 25 πόντους ανά πληρωμή ανεξαρτήτως ποσού στο go4more.

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι και αυτο.

πχ. αν πληρωσεις την wind μεσω alpha δεν εχει προμηθεια. Αν την πληρωσεις μεσω εθνικης, εχει εικοσι λεπτα προμηθεια, αλλά παιρνεις 25 πόντους ανά πληρωμή ανεξαρτήτως ποσού στο go4more.

Τότε θα τν πλήρωμα μέσω alpha Γιατί οι πόντοι που δίνει αξίζουν πολύ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

1)απο μεταφορα χρηματων μεσω ibank απο το δικο μου λογαριασμο εθνικης σε αλλον λογαριασμο εθνικης κερδιζουμε ποντους?

2) πληρωμη της ΔΕΥΑΠ απο http://www.deyap.gr/el-GR/customer-service/bill-payment-of-deyap ή απο easepay της Πειραιως κερδιζω ποντους?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

1)απο μεταφορα χρηματων μεσω ibank απο το δικο μου λογαριασμο εθνικης σε αλλον λογαριασμο εθνικης κερδιζουμε ποντους?

2) πληρωμη της ΔΕΥΑΠ απο http://www.deyap.gr/el-GR/customer-service/bill-payment-of-deyap ή απο easepay της Πειραιως κερδιζω ποντους?

1) Όχι

2) Εφόσον για τις συναλλαγές χρησιμοποιήσεις χρεωστική ή πιστωτική της ΕΤΕ και έχεις προβεί σε εγγραφή της υπηρεσίας go4more ,βεβαίως συγκεντρώνεις τους ανάλογους πόντους

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι

2) Εφόσον για τις συναλλαγές χρησιμοποιήσεις χρεωστική ή πιστωτική της ΕΤΕ και έχεις προβεί σε εγγραφή της υπηρεσίας go4more ,βεβαίως συγκεντρώνεις τους ανάλογους πόντους

 

ευχαριστω!! αρα αποτι καταλαβα οποιαδηποτε χρηση της καρτας ειτε ηλεκτρονικα ειτε φυσικα (εκτος απο μεταφορα χρηματων μεσα στην εθνικη...) κερδιζουμε ποντους!!

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω τη πιστωτική κάρτα CITIBANK VODAFONE MASTERCARD και για κάθε αγορά 50€ -ως ανταμοιβή- μου επέστρεφε 1€ στο καρτοκινητό για να αγοράζω πακέτα επικοινωνίας της VODAFONE Καρτοκινητής.

Την 06/07 μεταξύ άλλων και οι κάρτες της CITIBANK θα τύχουν οριστικής μετάπτωσης στην ALPHA BANK. Υπάρχει κάποιος φίλος που να χρησιμοποιεί τη κάρτα ΑLPHA BANK VODAFONE BONUS προκειμένου να μου πει εάν ισχύει στην ALPHA BANK αντίστοιχο πρόγραμμα επιβράβευσης με επιστροφή (βάσει της χρήσης της πιστωτικής κάρτας) στο καρτοκινητό για αγορά πακέτων επικοινωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια πιστωτικη καρτα της σιτιμπανκ εχω κι εγω και με ειχε βολεψει απιστευτα τα τελευταια 7 χρονια. Εχω κι εγω την ιδια αγωνια για το τι μελλει γενεσθαι μετα την ενοποιηση των δυο τραπεζων. Δυστυχως αυτο που ειναι πιθανο να γινει ειναι οτι θα μας την αντικαταστησουν με μια της αλφα με εντελως αλλους ορους (οπως δωρεαν συνδρομη ΜΟΝΟ για δυο χρονια κτλ). Τωρα για τις καρτες vodafone της αλφα δυστυχως αυτες δεν διαθετουν επιβραβευση για καρτοκινητα παρα ΜΟΝΟ για συμβολαια... Οποτε αστα να πανε...
Link to comment
Share on other sites

http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/GR_oroi_synallagwn_27042015.pdf

 

Στη σελίδα 9 που έχει τα επιτόκια, αναφέρει όλες τις κάρτες και της citibank.

Οι κάρτες της vodafone θα γίνουν σύμφωνα με αυτό vodafone bonus visa/amex kαι η χρυσή θα γίνει bonus mastercard world.

 

Έτσι όπως φαίνεται μαλλον θα έχει το προνόμια της bonus visa alpha που υπάρχει τώρα

 

Αντίθετα με τις άλλες κάρτες της πρώην citibank της αφήνει όπως φαίνεται όπως έχουν (πχ energy, affinity)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!! αρα αποτι καταλαβα οποιαδηποτε χρηση της καρτας ειτε ηλεκτρονικα ειτε φυσικα (εκτος απο μεταφορα χρηματων μεσα στην εθνικη...) κερδιζουμε ποντους!!

 

Ναι αλλά μπορείς να κερδίσεις και όταν κάνεις απευθείας χρέωση του λογαριασμού σου χωρίς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα, πχ για πληρωμές στο i-bank παίρνεις 25 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μπορείς να κερδίσεις και όταν κάνεις απευθείας χρέωση του λογαριασμού σου χωρίς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα, πχ για πληρωμές στο i-bank παίρνεις 25 πόντους.

1)οι ποντοι τι χρονικη διαρκεια εχουν? ποτε ληγουν?

2) το ελαχιστο για εξαργυρωση ειναι 2000 ποντοι?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

1)οι ποντοι τι χρονικη διαρκεια εχουν? ποτε ληγουν?

2) το ελαχιστο για εξαργυρωση ειναι 2000 ποντοι?

 

Οι πόντοι ισχύουν για 2 χρόνια και ναι για να εξαργυρώσεις πρέπει να έχεις από 2000 και πάνω. Σκέψου όμως ότι με το που ξεκινήσεις παίρνεις 250 πόντους για την 1η χρήση της κάρτας, οι οποίοι λόγω προσφοράς που τρέχει διπλασιάζονται, 500 πόντους για τη λήψη της εφαρμογής mobile και 650 για την εγγραφή στην υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Από υποκατάστημα ελληνικής τράπεζας στο εξωτερικό. Μπορούμε να κάνουμε ανάληψη; Οι καταθέσεις έγιναν στην ελλάδα. Στην ίδια τράπεζα φυσικά.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Από υποκατάστημα ελληνικής τράπεζας στο εξωτερικό. Μπορούμε να κάνουμε ανάληψη; Οι καταθέσεις έγιναν στην ελλάδα. Στην ίδια τράπεζα φυσικά.

 

Ο λογαριασμός που θα γίνει ανάληψη που έχει ανοιχτεί?βρισκεται στο κατάστημα του εξωτερικού?

Link to comment
Share on other sites

Από υποκατάστημα ελληνικής τράπεζας στο εξωτερικό. Μπορούμε να κάνουμε ανάληψη; Οι καταθέσεις έγιναν στην ελλάδα. Στην ίδια τράπεζα φυσικά.

 

Κατά 99% όχι. Οι θυγατρικές θεωρούνται ξεχωριστές τράπεζες, λ.χ. δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη στην Πειραιώς στην Κύπρο από λογαριασμό της Πειραιώς στην Ελλάδα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ο λογαριασμός έχει ανοιχτει στην ελλάδα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ο λογαριασμός έχει ανοιχτει στην ελλάδα.

 

Τότε μόνο από την Ελλάδα μπορείς να κάνεις αναλήψεις (εκτός ΑΤΜ).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

στην eurobank οταν σου λεει για μια συναλλαγη πιστωτικης χρεωστικης αναφερει και εξοδα συναλλαγματος χωριστα το ποσο αγορας που αναφερει ειναι με η χωρις τα εξοδα συναλλαγματος. Τοσο δυσκολο ειναι να βαλουν αριθμο δοσεων στο e-banking? δηλαδη ελεος 5 χρονια τωρα πρεπει να κοιταω το φυσικο statement για να βγαλω ακρη η alpha bank ας πουμε το εχει που εχει χειροτερο e-banking
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο που μπήκα και είδα φαίνονται κανονικά οι δόσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στο Web Banking της Alpha απο σήμερα βλέπω εμφανίζει μόνο την νέα έκδοση,επίσης η εφαρμογή κινητού αναβαθμίστηκε,οπότε σε μένα που χρησιμοποιώ την συσκευη πρόσθετου κωδικού ασφαλείας πρωην Εμπορικής Τράπεζας δεν με αφήνει να έχω πρόσβαση εκτός αν συνδεθώ μόνο μέσω ie που δείχνει να παραμένει η παλιά έκδοση.Θα μιλήσω με τράπεζα αλλά υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί ακόμα την συσκευή πρώην Εμπορικής και έκανε αντικατάσταση συσκευής χωρίς να χρεωθεί εκ νέου?
Link to comment
Share on other sites

Στο Web Banking της Alpha απο σήμερα βλέπω εμφανίζει μόνο την νέα έκδοση,επίσης η εφαρμογή κινητού αναβαθμίστηκε,οπότε σε μένα που χρησιμοποιώ την συσκευη πρόσθετου κωδικού ασφαλείας πρωην Εμπορικής Τράπεζας δεν με αφήνει να έχω πρόσβαση εκτός αν συνδεθώ μόνο μέσω ie που δείχνει να παραμένει η παλιά έκδοση.Θα μιλήσω με τράπεζα αλλά υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί ακόμα την συσκευή πρώην Εμπορικής και έκανε αντικατάσταση συσκευής χωρίς να χρεωθεί εκ νέου?

Μόλις τσέκαρα το web banking της Alpha από υπολογιστή και μου εμφανίζει ακόμα το παλιό.... Πρέπει να κάνουμε εμείς κάτι για να εμφανιστεί το καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...