Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν πληρώνεις στην ώρα σου δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω από τη δόση.

 

Αν δεν πληρώνεις στην ώρα σου τότε το υπόλοιπο σου θα τοκιζεται

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώνεις στην ώρα σου δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω από τη δόση.

 

Αν δεν πληρώνεις στην ώρα σου τότε το υπόλοιπο σου θα τοκιζεται

 

Και κατι ακομα, μου ζηταει στοιχεια της δουλειας μου. Να τα βαλω η θα τους πριξουν κα αυτους;

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

 

Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσεις για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό και αν λάβεις κάποια αόριστη και ασαφές απάντηση,ρώτα απευθείας αν χρειάζεται να γίνει σύζευξη λογαριασμών.

 

Σε κάθε περίπτωση πριν ολοκληρώσεις συναλλαγή πληρωμής θα βλέπεις στο τελευταίο βήμα επιβεβαίωσης (πριν την πληρωμή) το ποσό της προμήθειας,οπότε θα επιλέγεις αν θα την ολοκληρώσεις.

 

Τι ακριβώς είναι η σύζευξη λογαριασμών;

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα, μου ζηταει στοιχεια της δουλειας μου. Να τα βαλω η θα τους πριξουν κα αυτους;

 

Οχι φυσικα γιατι εχει παρατηρηθει ανιωθοι να παιρνουν στην δουλεια σου και να σε πρηζουν

Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Πλαφόν στις προμήθειες για συναλλαγές με κάρτες : http://www.naftemporiki.gr/finance/story/924967/europaiko-koinoboulio-plafon-stis-promitheies-gia-sunallages-me-kartes

Δεν ξέρω αυτό αν αφορά και την προμήθεια συναλλάγματος των τραπεζών/συναλλαγή αλλά αν τις εμπεριέχει είναι ένα θετικό νέο και ελπίζω να εφαρμοστεί σύντομα !!

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ένας στο 99,999999% των περιπτώσεων. Λογαριασμοί που απαιτούν όλους του δικαιούχους να εξοφληθούν, τους απαιτούν όλους για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές. Τέτοιοι λογαριασμοί δε νομίζω να ανοίχτηκαν ποτέ λόγω της δέσμευσης αυτής.

Το ότι οι παπούδες και οι γιαγιάδες είχαν κρυμμένα βιβλιάρια και επικράτησε η άποψη (για τους Χ,Υ λόγους) οτι δεν μπορούν οι άλλοι δικαιούχοι να κάνουν συναλλαγές δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί όσοι μπορείτε να βγάλετε πιστωτική. Εμάς με εισόδημα 10.000 δεν μας βγάζουν γιατί η γυναίκα μου έχει μπει στον λευκό Τειρεσία από δάνειο που έχει στο όνομα της ο πεθερός μου. Έκανε 1 χρόνο διακανονισμό δόσεων και εμείς τώρα δεν μπορούμε να βγάλουμε και ας έχουμε μια μικρή κερδοφόρα επιχείρηση. Αμαρτίες γονεων...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

λάθος! αρκεί ένας.

Μη παραπληροφορεις

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μη παραπληροφορεις

 

τουλαχιστον στην εθνικη την οποια εργαζομαι, οποιοσδηποτε συνδικαιουχος μπορει να παει να κλεισει το λογαριασμο του. δεν απαιτειται να ειναι ολοι παροντες. παει ταμειο με το βιβλιαριο του και ζηταει εξοφληση..

 

δεν ειχα καμια διαθεση για παραπληροφορηση!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρκεί ένας στο 99,999999% των περιπτώσεων. Λογαριασμοί που απαιτούν όλους του δικαιούχους να εξοφληθούν, τους απαιτούν όλους για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές. Τέτοιοι λογαριασμοί δε νομίζω να ανοίχτηκαν ποτέ λόγω της δέσμευσης αυτής.

Το ότι οι παπούδες και οι γιαγιάδες είχαν κρυμμένα βιβλιάρια και επικράτησε η άποψη (για τους Χ,Υ λόγους) οτι δεν μπορούν οι άλλοι δικαιούχοι να κάνουν συναλλαγές δεν ισχύει.

 

με καλυψε και ο star πιο πανω.. εχει σημασια αν ο λογαριασμος ειναι συμπλεκτικος ή διαζευκτικος.. ο συμπλεκτικος συνανταται 1 στο εκατομμυριο,,,

οι δυσπιστοι μπορουν να πληροφορηθουν και εδω: http://www.fragou-lawfirm.eu/news.php?p=5&id=2

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τα νέα μέτρα για τι πλαστικό χρήμα σκέφτομαι να βγάλω χρεωστική, αλλά δεν μπορώ ν αποφασίσω τι με συμφέρει περισσότερο από τα προγράμματα επιβράβευσης. Το Bonus της Alpha Bank είναι αρκετά περιοριστικό στην εξαργύρωση πόντων, οπότε νομίζω ότι θα με δυσκολέψει αρκετά... Απ' ότι διάβασα παραπάνω, το go4more δίνει πόντους για όλες τις συναλλαγές με την τράπεζα. Δηλαδή κάθε μήνα που θα μπαίνει ο μισθός στο λογαριασμό μου θα παίρνω πόντους?? Γιατί αν είναι έτσι θα μαζεύονται αρκετά γρήγορα οι πόντοι... Εσείς ποιο πρόγραμμα έχετε?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τα νέα μέτρα για τι πλαστικό χρήμα σκέφτομαι να βγάλω χρεωστική, αλλά δεν μπορώ ν αποφασίσω τι με συμφέρει περισσότερο από τα προγράμματα επιβράβευσης. Το Bonus της Alpha Bank είναι αρκετά περιοριστικό στην εξαργύρωση πόντων, οπότε νομίζω ότι θα με δυσκολέψει αρκετά... Απ' ότι διάβασα παραπάνω, το go4more δίνει πόντους για όλες τις συναλλαγές με την τράπεζα. Δηλαδή κάθε μήνα που θα μπαίνει ο μισθός στο λογαριασμό μου θα παίρνω πόντους?? Γιατί αν είναι έτσι θα μαζεύονται αρκετά γρήγορα οι πόντοι... Εσείς ποιο πρόγραμμα έχετε?

 

Ναι! Βασικά ότι και να κάνεις με το λογαριασμό ή την κάρτα σου παίρνεις πόντους. Θυμάμαι όταν είχα κάνει μια ψιλοέρευνα για να δω κι εγώ ποιο πρόγραμμα θα διαλέξω είχα καταλήξει στο go4more, και γιατί παίρνεις πόντους για ότι και να κάεις, αλλά και γιατί έχει καλύτερη ανταμοιβή στον Σκλαβενίτη που ψωνίζω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ένας στο 99,999999% των περιπτώσεων. Λογαριασμοί που απαιτούν όλους του δικαιούχους να εξοφληθούν, τους απαιτούν όλους για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές. Τέτοιοι λογαριασμοί δε νομίζω να ανοίχτηκαν ποτέ λόγω της δέσμευσης αυτής.

Το ότι οι παπούδες και οι γιαγιάδες είχαν κρυμμένα βιβλιάρια και επικράτησε η άποψη (για τους Χ,Υ λόγους) οτι δεν μπορούν οι άλλοι δικαιούχοι να κάνουν συναλλαγές δεν ισχύει.

 

Και γιατί να τον κλείσεις;Βγάζεις όλα τα € απο μέσα και άσε τους άλλους να τραγουδάνε!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τα νέα μέτρα για τι πλαστικό χρήμα σκέφτομαι να βγάλω χρεωστική, αλλά δεν μπορώ ν αποφασίσω τι με συμφέρει περισσότερο από τα προγράμματα επιβράβευσης. Το Bonus της Alpha Bank είναι αρκετά περιοριστικό στην εξαργύρωση πόντων, οπότε νομίζω ότι θα με δυσκολέψει αρκετά... Απ' ότι διάβασα παραπάνω, το go4more δίνει πόντους για όλες τις συναλλαγές με την τράπεζα. Δηλαδή κάθε μήνα που θα μπαίνει ο μισθός στο λογαριασμό μου θα παίρνω πόντους?? Γιατί αν είναι έτσι θα μαζεύονται αρκετά γρήγορα οι πόντοι... Εσείς ποιο πρόγραμμα έχετε?

 

To bonus της alpha μέσω χρεωστικής δεν θα το επέλεγα. Η μοναδική χρεωστική της alpha που συμμετέχει στο bonus είναι η american express η οποία δεν έχει και πολύ μεγάλη αποδοχή στην Ελλάδα. Αν και μέσω πιστωτικής (ιδιαίτερα αν έχεις 2 κάρτες μία visa για οπου δεν περνάει η amex και άλλη μία amex) είναι το καλύτερο για μένα.

 

Οπότε διαλέγεις ανάμεσα στη χρεωστικής ΑΒ της Πειραιώς, την χρεωστική της Eurobank και τη χρεωστική της Εθνικής.

 

H χρεωστική της Πειραιώς εχει και συνδρομή 15 ευρώ το χρόνο (μόνο η χρεωστική ΑΒ )

 

Η χρεωστική της Εθνικής αρκετά καλή. Βέβαια σου δίνει μόνο 1 πόντο ανά 3 ευρώ που ξοδεύεις μέσω της χρεωστικής (ενώ στην πιστωτική είναι 1 ευρώ = 1 πόντος)

 

Επίσης δεν είναι ακριβώς έτσι ότι θα παίρνεις και πόντους όταν μπαίνει ο μισθός.. Παίρνεις 1 πόντο για κάθε 30 ευρώ μέσου μηνιαίου υπολοίπου. Δηλαδή αν δεν αφήνεις χρήματα μέσα δεν θα παίρνεις τίποτα απλά με την πίστωση της μισθοδοσίας...

 

Θα πάρεις 650 πόντους για άνοιγμα νέου λογαριασμού μισθοδοσίας.. Και μετά παίρνεις 65 πόντους για κάθε έμβασμα (που κάνεις εσύ ).. παίρνεις για πληρωμές σε ΔΕΚΟ, κινητά κτλ..

Ψάξε στο σαιτ να τα δεις όλα..

 

Σε γενικές γραμμές σε συμφέρει πιστωτική της Εθνικής νομίζω...

 

Παρόλα αυτά αν θέλεις μόνο χρεωστική νομίζω εξαρτάται.. αν ψωνίζεις από επιχειρήσεις που συνεργάζονται με το πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank σε συμφέρει αυτή.. διαφορετικά σε συμφέρει της Εθνικής ιδιαίτερα αν κα΄νεις και διάφορες άλλες τραπεζικές συναλλαγές.. όπως εμβάσματα πληρωμές ενοικίου λογααριασμών, χρηματιστήριο κτλ..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τον κλείσεις;Βγάζεις όλα τα € απο μέσα και άσε τους άλλους να τραγουδάνε!!!:lol:

 

XAXA καμιά φορά το πιο απλό δε το σκεφτόμαστε ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τυχεροί όσοι μπορείτε να βγάλετε πιστωτική. Εμάς με εισόδημα 10.000 δεν μας βγάζουν γιατί η γυναίκα μου έχει μπει στον λευκό Τειρεσία από δάνειο που έχει στο όνομα της ο πεθερός μου. Έκανε 1 χρόνο διακανονισμό δόσεων και εμείς τώρα δεν μπορούμε να βγάλουμε και ας έχουμε μια μικρή κερδοφόρα επιχείρηση. Αμαρτίες γονεων...

 

Αν είχες πιστωτική απο πριν που οι εποχές ήταν καλύτερες θα ψιλοβολευόσουνα τώρα. Πάντως βγάζεις μια χρεωστική της Εθνικής, απο τις καινούργιες με τις ανέπαφες κλπ κλπ, και την δουλέυεις σαν mastercard. Έχω την εντύπωση οτι μπορείς να βολευτείς κι ετσι σε μερικές συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

XAXA καμιά φορά το πιο απλό δε το σκεφτόμαστε ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν είχες πιστωτική απο πριν που οι εποχές ήταν καλύτερες θα ψιλοβολευόσουνα τώρα. Πάντως βγάζεις μια χρεωστική της Εθνικής, απο τις καινούργιες με τις ανέπαφες κλπ κλπ, και την δουλέυεις σαν mastercard. Έχω την εντύπωση οτι μπορείς να βολευτείς κι ετσι σε μερικές συναλλαγές.

 

Εγω να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της χρεωστικής (εκτος on line αγορών) οταν πας σε ενα κατάστημα, απλα αυτο πασάρουν οι τράπεζες και εμεις πρέπει να το χάψουμε, ασε που η πειραιως για εκδώσει μια χρεωστική με κατι μπονους ζητάει και ενα ποσόν προμήθεια, χαχαχαααα τρελα το τραπεζικό σύστημα στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της χρεωστικής (εκτος on line αγορών) οταν πας σε ενα κατάστημα, απλα αυτο πασάρουν οι τράπεζες και εμεις πρέπει να το χάψουμε, ασε που η πειραιως για εκδώσει μια χρεωστική με κατι μπονους ζητάει και ενα ποσόν προμήθεια, χαχαχαααα τρελα το τραπεζικό σύστημα στην ελλαδα.

 

 

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.. Αντί να πας στο ΑΤΜ να κάνεις ανάληψη όταν θες να ψωνίσεις κτλ.. απλά κουβαλάς μία κάρτα... Δεν εχεις το φόβο να χάσεις τα λεφτά.. ούτε να σε κλέψουν.. Τα έξοδά σου καταγράφονται και μπορείς να τα δεις συγκεντρωτικά.. Κάποιες χρεωστικές έχουν και μπόνους και χωρίς συνδρομή ακόμα (εθνική, ευρομπανκ). Επίσης και με το νόμο το όριο που αναγκαστικά πληρώνεις με κάρτα, επιταγή ή έμβασμα είναι τα 1500 ευρώ προς το παρόν οπότε και εκεί σου χρησιμεύουν. Γενικά υπάρχουν πολλά θετικά. Εγώ δεν μπορώ να δω κάποιο αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.. Αντί να πας στο ΑΤΜ να κάνεις ανάληψη όταν θες να ψωνίσεις κτλ.. απλά κουβαλάς μία κάρτα... Δεν εχεις το φόβο να χάσεις τα λεφτά.. ούτε να σε κλέψουν.. Τα έξοδά σου καταγράφονται και μπορείς να τα δεις συγκεντρωτικά.. Κάποιες χρεωστικές έχουν και μπόνους και χωρίς συνδρομή ακόμα (εθνική, ευρομπανκ). Επίσης και με το νόμο το όριο που αναγκαστικά πληρώνεις με κάρτα, επιταγή ή έμβασμα είναι τα 1500 ευρώ προς το παρόν οπότε και εκεί σου χρησιμεύουν. Γενικά υπάρχουν πολλά θετικά. Εγώ δεν μπορώ να δω κάποιο αρνητικό.

 

Δεν χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ χρεωστικές εκτός ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της χρεωστικής (εκτος on line αγορών) οταν πας σε ενα κατάστημα, απλα αυτο πασάρουν οι τράπεζες και εμεις πρέπει να το χάψουμε, ασε που η πειραιως για εκδώσει μια χρεωστική με κατι μπονους ζητάει και ενα ποσόν προμήθεια, χαχαχαααα τρελα το τραπεζικό σύστημα στην ελλαδα.

 

Στην Ισπανία η Bankia κρατάει 18 ευρώ το χρόνο (αν θυμάμαι καλά) για τη χρήση της χρεωστικής της - που δεν είναι και τίποτα σπουδαίο (η κάρτα της εννοώ, είναι μια απλή χρεωστική contactless, αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τη χρέωση) - άλλοι τραγικοί και αυτοί. Για την Πειραιώς προφανώς αναφέρεσαι στην AB που όντως έχει ετήσια συνδρομή (αλλά φαντάζομαι ότι κάνεις απόσβεση με το παραπάνω αν ψωνίζεις από Βασιλόπουλο).

 

Όσο για τη χρήση της χρεωστικής, σου απάντησαν ήδη πολύ σωστά τα παιδιά παρακάτω - έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα μετρητά και μερικά σε σχέση με τις πιστωτικές: Από κακή χρήση πιστωτικών έχουν κλείσει σπίτια, από κακή χρήση χρεωστικών κανένα...

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το συζητάτε καν... Είναι τρελή βόλεψη η χρήση χρεωστικής για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω... Μακάρι μάλιστα σύντομα να μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού και δεν αναφέρομαι σε supermarkets αλλά και στα μικρά καθημερινά ψώνια (φούρνος-τσιγάρα-καφετέριες κλπ κλπ)... Θα μας λύσει τα χέρια.... Δεν κουβαλάς τίποτα πάνω σου, μόνο την κάρτα και τελείωσες, είσαι ασφαλής, δε γεμίζεις ρέστα ψηλά... Γενικά άπειρα πλεονεκτήματα... Εγώ ήδη σκέφτομαι σοβαρά να πάρω καινούργιο κινητό, μόνο και μόνο για να έχει NFC και μελλοντικά να μπορώ να κάνω mobile payments, χωρίς καν την κάρτα... Τι να λέμε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το συζητάτε καν... Είναι τρελή βόλεψη η χρήση χρεωστικής για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω... Μακάρι μάλιστα σύντομα να μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού και δεν αναφέρομαι σε supermarkets αλλά και στα μικρά καθημερινά ψώνια (φούρνος-τσιγάρα-καφετέριες κλπ κλπ)... Θα μας λύσει τα χέρια.... Δεν κουβαλάς τίποτα πάνω σου, μόνο την κάρτα και τελείωσες, είσαι ασφαλής, δε γεμίζεις ρέστα ψηλά... Γενικά άπειρα πλεονεκτήματα... Εγώ ήδη σκέφτομαι σοβαρά να πάρω καινούργιο κινητό, μόνο και μόνο για να έχει NFC και μελλοντικά να μπορώ να κάνω mobile payments, χωρίς καν την κάρτα... Τι να λέμε...

 

ήδη κάποια περίπτερα δέχονται κάρτες και με contactless όπως και καφετέριες

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις 18 συναλλαγές με κάρτα/κάτοικο στην Ελλάδα, λιγότερες κατα 11.5 φορές σε σχέση με την Ε.Ε, όταν στην Ε.Ε ο μ.ο είναι 202/κάτοικο http://www.capital.gr/story/3015461/idiaitera-simantikes-oi-prooptikes-anaptuxis-tou-plastikou-xrimatos-stin-ellada

 

Λόγοι που δεν χρησιμοποιούν οι Έλληνες τις κάρτες ;;; Φοροδιαφυγή, μη σταθερό φορολογικό περιβάλλον, αλλαγή των φορολογικών νόμων κάθε μήνα με τον φόβο να θεωρηθούν οι αγορές μέσω κάρτας τεκμήριο φορολόγησης, φόβος ότι θα χτιστεί το καταναλωτικό προφίλ του καθενός μέσα από την χρήση των καρτών, έλλειψη παιδείας σε τραπεζικές συναλλαγές, έλλειψη παιδείας στην γενικότερη χρήση εναλλακτικών δικτύων πληρωμής, αντικίνητρα στην χρήση μετρητών, βλ.Σουηδία που σε μια συναλλαγή με μετρητά αν το οφειλόμενο ποσό είναι π.χ 10,60 κορόνες, οι 0,4 κορόνες πηγαίνουν υπερ πίστεως και πατρίδος, η κυκλοφορία του μεγέθους και του βάρους των κερμάτων για τα μικρά ποσά των 0,10 ευρώ και των 0,2 ευρώ όπου θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερα και να αποτρέπουν τον καταναλωτή να τα χρησιμοποιεί και κατ' επέκταση να χρησιμοποιεί την κάρτα του αντι μετρητών.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...