Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα. Δεν θα πρωτοτυπήσω. Όπως ο περισσότερος κόσμος βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και χρειάζομαι περίπου 2000 ευρώ μετρητά άμεσα. Είμαι δημόσιος υπάλληλος με δάνεια 55.000 ευρώ τα οποία τα πλήρωνα κανονικότατα για πολλά χρόνια μέχρι που έμεινε άνεργη η γυναίκα μου και μας πήγαν όλα πίσω και μαζί και τα δάνεια. Έχω κάνει αίτηση για τον νόμο κατσέλη και περιμένω. Έτσι είμαι και στον τειρεσία. Εισόδημα 17.000 ευρώ και μηνιαίος μισθός 1050-1100 ευρώ.

1)Σήμερα έκανα αίτηση για δικαίωμα υπερανάληψης στον τρεχούμενο λογαριασμό μισθοδοσίας που έχω στην probank. Υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί? Θα ελέγχξουνε αν είμαι στον τειρεσία ή είναι πιο χαλαρά τα πράγματα για υπερανάληψη? Πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία έγκρισης? Υπάρχει περίπτωση να έχει εγκριθεί ήδη? Να πάω να κοιτάξω σε ενα atm δηλ. μήπως και? Ή ειναι καμιά διαδικασία πάλι με υπογραφες και τετοια και μετά θα μπορώ?

2)Αν δεν εγκριθεί, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον τρόπο να δανειστώ 2.000 ευρω? Εννοώ εκτός τράπεζας (αφου είναι προφανές οτι δεν μου εγκρίνουν λόγω τειρεσία). Αν κάποιος έχει ακούσει κάποιον γνωστό του που εξυπηρετήθηκε με κάποιον τρόπο απο κάποιον ιδιώτη θα με βοηθούσε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω ούτε χρυσαφικά να δώσω σε κάποιο ενεχυροδανειστήριο. Τα λεφτα τα χρειάζομαι για σοβαρό θέμα υγείας, καθώς είχα ενα τροχαίο ατύχημα με μηχανή πριν 6 μηνες και τα χρειάζομαι για νέο χειρουργείο. Συγνώμη για το κατεβατό. Ευχαριστώ.

 

Ξεχνα τις τραπεζες, τις πιστωτικές και τα δανεια, πήγαινε σε εναν δικηγόρο και ζητα μειωση του δανειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα τις τραπεζες, τις πιστωτικές και τα δανεια, πήγαινε σε εναν δικηγόρο και ζητα μειωση του δανειου σου.

 

Αφού έχει κάνει αίτηση για υπαγωγή στο νόμο Κατσέλη.. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κάνει διακανονισμό και υπογραφή νέας αίτησης με μειωμένη δόση αν εννοείς κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση?

Εurobank, Πειραιως χρεωνουν στην online πληρωμη λογαριασμων?

 

Σε Eurobank εάν έχεις λογαριασμό με μέσο μηνιαίο υπόλοιπο άνω των 3.000€ υπάρχουν ένα σωρό συναλλαγές ανέξοδα στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και πληρωμές λογαριασμών (Δωρεάν συναλλαγές)

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε θέλει να μπλέξει με πιστωτική; Αν βρει κάπου αυτό που θέλει να το πάρει σε τίποτα 24 άτοκες; Δεν τον βολεύει; Σίγουρα το κόστος θα ειναι πιο μικρό από το να πάρει δάνειο.

Δηλαδή αυτό που λες το να πάρει δάνειο και να κάνει παζάρια πληρώνοντας κι όλας μεγάλα επιτόκια που έχουν τα καταναλωτικά δεν ξέρω αν συμφέρει.

 

Mια άλλη επιλογή είναι η υπερανάληψης από καταθετικό λογαριασμό. Δίνουν έως 3000-5000 ευρώ και επιτόκιο περίπου σαν καταναλωτικό 12%. Και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει τίποτα έξοδα που έχουν τα καταναλωτικά.

Αλλά το κυριότερο ειναι το πιο εύκολα μπορείς να πάρεις έγκριση για υπερανάληψης παρά για καταναλωτικό.

 

Τέλος, μπορείς να πετύχεις χαμηλότερο επιτόκια με κάλυψη καταθέσεων αν υπάρχουν η repos ή και ακίνητα (πχ δες το Attica special credit) που έχει επιτόκιο Euribor μηνός +3,15-3,50%.

 

Πολυ χρήσιμα αυτα που παραθέτεις!!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και θα του τα μεταφέρω! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε θέλει να μπλέξει με πιστωτική; Αν βρει κάπου αυτό που θέλει να το πάρει σε τίποτα 24 άτοκες; Δεν τον βολεύει; Σίγουρα το κόστος θα ειναι πιο μικρό από το να πάρει δάνειο.

Δηλαδή αυτό που λες το να πάρει δάνειο και να κάνει παζάρια πληρώνοντας κι όλας μεγάλα επιτόκια που έχουν τα καταναλωτικά δεν ξέρω αν συμφέρει.

 

Mια άλλη επιλογή είναι η υπερανάληψης από καταθετικό λογαριασμό. Δίνουν έως 3000-5000 ευρώ και επιτόκιο περίπου σαν καταναλωτικό 12%. Και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει τίποτα έξοδα που έχουν τα καταναλωτικά.

Αλλά το κυριότερο ειναι το πιο εύκολα μπορείς να πάρεις έγκριση για υπερανάληψης παρά για καταναλωτικό.

 

Τέλος, μπορείς να πετύχεις χαμηλότερο επιτόκια με κάλυψη καταθέσεων αν υπάρχουν η repos ή και ακίνητα (πχ δες το Attica special credit) που έχει επιτόκιο Euribor μηνός +3,15-3,50%.

 

Υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται.

Π.χ. θέλεις να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένα πράγματα από μαγαζί που κλείνει.

 

Άλλο είναι να κάνεις τα παζάρια σου με τα λεφτά στο χέρι, κι άλλο να του λες με γραμματια, να πάμε στην τράπεζα, να το βάλουμε με πιστωτική κλπ.

Κι αν ο άλλος είναι ιδιώτης που απλά πουλάει ένα ι.χ. αυτοκίνητο, που θα βρει το μηχάνημα καρτών για να πληρώσεις με πιστωτική?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται.

Π.χ. θέλεις να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένα πράγματα από μαγαζί που κλείνει.

 

Άλλο είναι να κάνεις τα παζάρια σου με τα λεφτά στο χέρι, κι άλλο να του λες με γραμματια, να πάμε στην τράπεζα, να το βάλουμε με πιστωτική κλπ.

Κι αν ο άλλος είναι ιδιώτης που απλά πουλάει ένα ι.χ. αυτοκίνητο, που θα βρει το μηχάνημα καρτών για να πληρώσεις με πιστωτική?

 

Κάνεις ανάληψη από την πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται.

Π.χ. θέλεις να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένα πράγματα από μαγαζί που κλείνει.

 

Άλλο είναι να κάνεις τα παζάρια σου με τα λεφτά στο χέρι, κι άλλο να του λες με γραμματια, να πάμε στην τράπεζα, να το βάλουμε με πιστωτική κλπ.

Κι αν ο άλλος είναι ιδιώτης που απλά πουλάει ένα ι.χ. αυτοκίνητο, που θα βρει το μηχάνημα καρτών για να πληρώσεις με πιστωτική?

 

 

 

να πάρεις δάνειο 5000 ευρώ με επιτόκιο ενός καταναλωτικού δανείου (10% επιτόκιο). +200 ευρώ έξοδα δανείου.. Υπολόγισε να δεις πόση επιβάρυνση θα βγει.. Οσα παζάρια και να κάνεις με 5000 μετρητά από δάνειο δεν σώζεσαι.

Ενώ αν το κάνεις με 24 άτοκες με κάρτα θα έχεις μηδενική επιβάρυνση.

Αλλά σίγουρα εξαρτάται την περίπτωση.

 

 

Κάποιες τράπεζες σου κάνουν και δόσεις με προνομιακό επιτόκιο για μεγάλα ποσά ακόμα κι αν πάρεις κάτι με την κάρτα και χρεωθείς κατευθείαν εφάπαξ ολο το ποσό χωρις δόσεις με τον έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα τις δωρεαν συναλλαγες στην Eurobank οnline.

Βλακεια εκανα?

Λεει αρχιζουν να ισχυουν οι δωρεαν συναλλαγες την πρωτη επομενου μηνα. ΔΗλαδη αμα κανω αυριο συναλλαγη θα χρεωσει? και ποσο?

Επισης λεει οτι αν το μεσο μηνιαιο υπολοιπο πεσει κατω απο 3000 χρεωνουν παγιο 2 ευρω.

Και αν θελω να το ακυρωσω πως γινεται?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα τις δωρεαν συναλλαγες στην Eurobank οnline.

Βλακεια εκανα?

Λεει αρχιζουν να ισχυουν οι δωρεαν συναλλαγες την πρωτη επομενου μηνα. ΔΗλαδη αμα κανω αυριο συναλλαγη θα χρεωσει? και ποσο?

Επισης λεει οτι αν το μεσο μηνιαιο υπολοιπο πεσει κατω απο 3000 χρεωνουν παγιο 2 ευρω.

Και αν θελω να το ακυρωσω πως γινεται?

 

Για να το ακυρώσεις πρέπει να πας σε κατάστημα,η το κάνεις τηλεφωνικά μέσω Europhone banking.

 

Γενικά οι Δωρεάν συναλλαγές συμφέρουν, τα 2€ είναι συνδρομή για να τις έχεις αν το μέσο μηνιαίο υπόλοιπο πέσει κάτω από το απαιτούμενο. Αν πραγματοποιείς συναλλαγές όμως συχνά ακόμα και με συνδρομή πάλι συμφέρει. Σκέψου ότι μπορείς εντελώς δωρεάν να στέλνεις εμβάσματα σε άλλες τράπεζες ακόμα και εντός Ευρώπης.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

η πιστωτικη μου ληγει 11/13 θα μπορω να την χρησιμοποιησω τον Νοεμβριο η λιηγει 1 Νοεμβριου?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

η πιστωτικη μου ληγει 11/13 θα μπορω να την χρησιμοποιησω τον Νοεμβριο η λιηγει 1 Νοεμβριου?

Μπορείς να την χρησιμοποιείς μέχρι 30/11/2013.

Εν τω μεταξύ θα σου έχουν στείλει αντικατάσταση , αρκετές μερες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να την χρησιμοποιείς, συνήθως πριν λήξει σου στέλνουν την καινούργια, οπότε ενεργοποιείς και χρησιμοποιείς εκείνη.

 

 

- Με πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Τελος για το www.atebank.gr, απο Δευτερα θα εχει συγχωνευθει με το windbank, το e-bank της ΑΤΕ.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τα ΑΤΜ της αγροτικής τράπεζας ειναι πλέον πλήρως εναρμονισμένα με το σύστημα της Πειραιώς. Λογιστικο υπολοιπο, υπερανάληψη κτλ. Οτιδήποτε βρίσκεις σε ΑΤΜ της Πειραιώς. Αντε να αλλάξουν και τα χρώματα των ΑΤΜ της ΑΤΕ (μόνο αυτό έμεινε)
Link to comment
Share on other sites

Εναρμονισμένα ναι αλλά, αν έχεις συνδεδεμένους περισσότερους από έναν λογαριασμούς ταμιευτηρίου, βγάζει μόνο τον πρώτο. Ελπίζω να διορθωθεί άμεσα

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν χρησιμοποιώ κάρτες, αλλά τελευταία αναγκάστηκα να το κάνω για κάποιες αγορές. Παρατήρησα ότι αντί να χρειαστεί να δείξει κανείς την ταυτότητα, πλέον αρκεί να εισάγει το PIN της κάρτας (και να υπογράφει το αντίγραφο, αν θυμάμαι καλά).

 

Το τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση (π.χ. επίδειξη ταυτότητας ή εισαγωγή PIN) εξαρτάται από το είδος της κάρτας (χρεωστική/πιστωτική με Chip ή χωρίς) ή από το κατάστημα που γίνεται η αγορά?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι περισσότερες τωυ καρτών πιστωτικές ή χρεωστικές που έχουν τσιπάκια δεν χρειάζεται να υπογράφει κανείς τα αντίγραφα και αντ αυτού βάζουμε το πιν. Σιγά σιγά θα εναρμονιστουν όλες οι επιχειρήσεις με αυτόν τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν χρησιμοποιώ κάρτες, αλλά τελευταία αναγκάστηκα να το κάνω για κάποιες αγορές. Παρατήρησα ότι αντί να χρειαστεί να δείξει κανείς την ταυτότητα, πλέον αρκεί να εισάγει το PIN της κάρτας (και να υπογράφει το αντίγραφο, αν θυμάμαι καλά).

 

Το τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση (π.χ. επίδειξη ταυτότητας ή εισαγωγή PIN) εξαρτάται από το είδος της κάρτας (χρεωστική/πιστωτική με Chip ή χωρίς) ή από το κατάστημα που γίνεται η αγορά?

 

Αυτη η κάρτα που έβγαλες δεν είναι πιστωτική, είναι χρεωστική για αυτο θέλει και πιν. Με τη χρεωστική τα χρήματα αφαιρούνται άμεσα απο τον λογαριασμό σου, με την πιστωτική υπογράφεις και με ταυτότητα και τα χρήματα πληρώνονται μια φορα τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κάρτα που έβγαλες δεν είναι πιστωτική, είναι χρεωστική για αυτο θέλει και πιν. Με τη χρεωστική τα χρήματα αφαιρούνται άμεσα απο τον λογαριασμό σου, με την πιστωτική υπογράφεις και με ταυτότητα και τα χρήματα πληρώνονται μια φορα τον μηνα.

 

Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση (όπως και τον drivth νωρίτερα). Βασικά η κάρτα που έχω βγάλει (μου έχουν βγάλει) είναι dual, οπότε υποθέτω χρεωστική και πιστωτική μαζί - εγώ την θέλω μόνο ως χρεωστική. Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι στις αγορές που κάνω η κάρτα λειτουργεί ως χρεωστική (και χαίρομαι για αυτό γιατί είναι κάρτα από ξένη τράπεζα και δεν θα ήθελα να μπλέξω με πληρωμές κλπ).

 

Μόνο στην περίπτωση που η κάρτα είναι πιστωτική πρέπει να υπογράψω το αντίγραφο και να δείξω ταυτότητα? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να πληρώσω με πιστωτική και να έχει τσιπ, οπότε να μη χρειαστεί να δείξω ταυτότητα (μπορεί να είναι τελείως άκυρο αυτό που λέω...)?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια

 

Κάρτες που δες ζητούν πιν, ειναι πιστοτικες και για να αναγνωριστεί ο κάτοχος πρέπει υποχρεωτικά να υπογράψει και να δώσει ταυτότητα

 

 

Τα αλλα με τα τσιπ κλπ δεν εχουν να κάνουν με το τρόπο συναλλαγής, αλλα με την ασφάλεια κατά της αντιγραφής της κάθε καρτας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν ένα μήνα μου ήρθε η ανανέωση της πιστωτικής και έχω ψωνίσει μόνο με το πιν και όχι με ταυτότητα! !
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά λέει ο Νίκος από Καλλιθέα , αν δεν ζητάει PIN είναι πιστωτική .

Αν ζητάει μπορεί και πάλι να είναι πιστωτική , αλλά μπορεί να είναι και χρεωστική .

Η Alphabank στέλνει πλέον όλες τις κάρτες τις, να δουλεύουν με PIN

μέχρι στιγμής 3 από τις 5 που έχω δουλεύουν μόνο με PIN , σε λίγο και οι άλλες δύο μόλις αντικατασταθούν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που λέτε.

 

Μια κάρτα χρεωστική με chip μπορεί να ζητάει pin αλλά μπορεί και να μην ζητάει και να χρειαστεί να υπογράφεις.

Το ίδιο και με την πιστωτική.

 

Εξαρτάται και από την εκδότρια τράπεζα.. αλλά και με τη συνεργασία epos-τράπεζάς σου.

 

Παράδειγμα με χρεωστικές .. Έχω χρεωστική της citibank visa electron συνδεδεμένη με λογαριασμό ταμιευτηρίου. Όταν ψωνίζω από τον Σκλαβενίτη... δεν ζητάει pin και πρέπει να υπογράψω. Στα ΑΒ Βασιλόπουλος ζητάει PIN όμως.. Κάτι ανάλογο και σε ένα φαρμακείο. Σε ένα που είχαν τερματικό της Εθνικής Τράπεζας.. δεν ζήτησε pin..

Η χρεωστική της alpha bank κάποιες φορές που τη χρησιμοποιησα.. ζήτησε pin.. Αν και δεν κάνω πολλές συναλλαγές με χρεωστικές.

 

Στις πιστωτικές τώρα...

Με τη citibank MC credit.. δεν μου ζητησε ποτε pin.. Έχει το τσιπάκι φυσικά αλλά εδώ και 2 χρόνια που την έχω και κάνω συναλλαγές περίπου 40-45 κάθε μήνα.. δεν ζήτησε ποτέ pin.. πάντα υπογράφω

 

Αντίθετα .. πιστωτική eurobank visa ..πάντα μου ζητάει pin.

 

Έχω και μια Πειραιώς visa ακόμα δεν την ε΄χω χρησιμοποιήσει..

 

 

 

Στο θέμα της ταυτότητας .. είναι θέμα καταστήματος.. Συνήθως στα super markets δεν ζητάνε.. Μου έχουν πει ότι πολλοί πελάτες τσατίζονται όταν τους ζητάνε ταυτότητα (κλασικοί Έλληνες ) .. νομίζουν ότι τους περνάνε για κλέφτες? ότι τους προσβάλουν? Δεν ξέρω.. Οπότε για να τα πάνε καλά με τους πελατες ζητάνε ταυτότητα μόνο σε περιπτώσεις που δούνε κάποιον μικρό.. ή γενικά σε ύποπτους..

Ασχέτως αν ζητάει pin η κάρτα η όχι.

 

Στα βενζινάδικα δεν ζητάνε ποτέ..

 

Στα Κωτσόβολος Puclib κτλ.. ζητάνε σχεδόν πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα λογαριασμό στην Κύπρου.

Τώρα που έχουν συγχωνευθεί Θέλω να ανοίξω,η να αλλάξω,τον καταθετικό λογαριασμό που έχω στον καταθετικο Πειραιώς αξίζει η μπορώ.

 

Πρέπει να πάω πάλι ταυτότητες,αφμ,εκκαθαριστικά κλπ η επειδή έχω ήδη λογαριασμό δεν θα χρειαστεί να τα προσκομίσω εκ νέου?

 

Ευχαριστώ!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα λογαριασμό στην Κύπρου.

Τώρα που έχουν συγχωνευθεί Θέλω να ανοίξω,η να αλλάξω,τον καταθετικό λογαριασμό που έχω στον καταθετικο Πειραιώς αξίζει η μπορώ.

 

Πρέπει να πάω πάλι ταυτότητες,αφμ,εκκαθαριστικά κλπ η επειδή έχω ήδη λογαριασμό δεν θα χρειαστεί να τα προσκομίσω εκ νέου?

 

Ευχαριστώ!

Ταυτότητα θα χρειαστείς

Για τα άλλα μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...