Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι μου έχει τύχει. Φαξ στο τμήμα παραπόνων της citibank με λογικά επιχειρήματα και όλα λύνονται :) Καμία άλλη ενέργεια.

Τι υπηρεσία ακριβώς αφορά?

 

Ο λογαριασμός γράφει οτι είναι για την Alico AIG Life ασφαλιστική, το ίδιο του είπαν και στην τράπεζα αλλά χωρίς λεπτομέρειες τι ακριβώς αφορά η χρέωση αυτή που θα του έρχεται κάθε μήνα από εδώ και στο εξής, περίεργα πράγματα...

 

στην μαρφιν μου ετυχε. πηρα εκανα παραπονα τους τα εχωσε σε μια στιγμη κανονικα και μετα εγινε αντιλογισμος και δεν χρωσταω τιποτα τωρα.

δυστυχώς δεν έβγαλε άκρη από κοντά ούτε τηλεφωνικά, μάλιστα ήταν πολύ ειρωνικός ο υπάλληλος που του μίλησε λέγοντάς του οτι ηρθε αλλά δεν έφερε χρήματα να πληρώσει!!!!!

Edited by Loutrikan
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός γράφει οτι είναι για την Alico AIG Life ασφαλιστική, το ίδιο του είπαν και στην τράπεζα αλλά χωρίς λεπτομέρειες τι ακριβώς αφορά η χρέωση αυτή που θα του έρχεται κάθε μήνα από εδώ και στο εξής, περίεργα πράγματα...

 

 

δυστυχώς δεν έβγαλε άκρη από κοντά ούτε τηλεφωνικά, μάλιστα ήταν πολύ ειρωνικός ο υπάλληλος που του μίλησε λέγοντάς του οτι ηρθε αλλά δεν έφερε χρήματα να πληρώσει!!!!!

 

καταρχήν να κανείς εγγράφως τα παράπονα του για τον αγενη υπάλληλο εφόσον έχει κρατήσει το όνομα του. Δεύτερον, μήπως αυτή η χρέωση αφορά ασφάλιση που έκανε σε περίπτωση θανάτου, μακριά από δω. Για να αποπληρώσει η ασφαλιστική εταιρία τυχόν χρέος προς την πιστωτική;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να κανείς εγγράφως τα παράπονα του για τον αγενη υπάλληλο εφόσον έχει κρατήσει το όνομα του. Δεύτερον, μήπως αυτή η χρέωση αφορά ασφάλιση που έκανε σε περίπτωση θανάτου, μακριά από δω. Για να αποπληρώσει η ασφαλιστική εταιρία τυχόν χρέος προς την πιστωτική;

 

Όχι δεν έχει κάνει ποτέ καμία ασφάλεια αυτό ειναι το παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κάνει ποτέ καμία ασφάλεια αυτό ειναι το παράξενο.

 

 

Αυτη η διαδικασια της ασφαλειας μην φανταστεις οτι ειναι κατι φοβερο. Ενα τικαρισμα σε ενα κουτακι ειναι. Μια ερωτηση και τιποτα παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά 2 χρόνια που έχει την κάρτα γιατί δεν χρεώθηκε ποτέ κάποιο ποσό και άρχισε τώρα να χρεώνεται; Αυτό σημαίνει οτι έγινε προσφατα και από όσα ξέρω δεν έχει γίνει κάποια κίνηση από μέρους του.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η προμήθεια αναληψης μετρητών απ το ΔΙΑΣ για κατόχους χρεωστικής κάρτας citibank?

Στο site δυστυχώς δεν βρήκα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η προμήθεια αναληψης μετρητών απ το ΔΙΑΣ για κατόχους χρεωστικής κάρτας citibank?

Στο site δυστυχώς δεν βρήκα άκρη...

 

Αν δεν κανω λαθος 2.5 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος 2.5 ευρω

Έχω χρεωστική καρτούλα citibank και παρατηρω πως το τελευταιο καιρο η citibank εχει αφαιρέσει αρκετά εξωτερικά ΑΤΜ για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω... Στη περιοχή μου μόνο, δεν υπαρχουν πια 2 εξωτερικά ΑΤΜ.

Ετσι χρησιμοποίησα τη καρτούλα μου στο ΑΤΜ της Eurobank για ανάληψη χρημάτων και με έκπληξη διαπίστωσα οτι δεν μου είχε κρατήσει καθόλου προμήθεια.

Περίεργος, κοίταξα το citi statement και διαπίστωσα οτι πριν λιγο καιρό που ήμουν Ιταλία για διακοπές και εκανα 2 φορές ανάληψη χρημάτων, πάλι δεν με χρέωσε προμήθεια.

Εχει γίνει καποια αλλαγη στη πολιτική της ? Γιατι 3 φορές που έκανα ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ άλλης τράπεζας, και τις 3 φορές να "ξέχασαν" να μου χρεώσουν προμήθεια... μάλλον χλωμό το κόβω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά 2 χρόνια που έχει την κάρτα γιατί δεν χρεώθηκε ποτέ κάποιο ποσό και άρχισε τώρα να χρεώνεται; Αυτό σημαίνει οτι έγινε προσφατα και από όσα ξέρω δεν έχει γίνει κάποια κίνηση από μέρους του.

Μήπως κάλεσε για κάποιο λόγο στην εξυπηρέτηση πελατών και επ ευκαιρία του το πούλησαν τηλεφωνικώς? Ή μήπως τον κάλεσαν εξεπιτούτου?

Ένα φαξ στο τμήμα παραπόνων ότι δεν επιθυμεί αυτή την υπηρεσία και δεν θα το ξαναχρεωθεί. Αν είναι απολύτως σίγουρος ότι δεν έχει συμφωνήσει κιόλας με κανέναν για να την ξεκινήσει, μπορεί το φαξ αυτό να είναι και λίγο πιο αυστηρό, απαιτώντας αντιλογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα παρατήρησα πως η Τράπεζα Πειραιώς δεν έχει βαλερ στις καταθέσεις... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ!
Link to comment
Share on other sites

Από μια (μικρή) έρευνα που έκανα σε καταστήματα στην θεσσαλονίκη (καφετέριες-φαστ φουντ γνώστης αλυσίδας και ζαχαροπλαστια) και σε κεντρικές περιοχές καλαμαριά, κέντρο κλπ, πιστωτική δεν δέχοντουσαν... δεν είχαν το μηχανάκι μου έλεγαν. Οπότε στην θεσσαλονίκη αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί κυρίως την πιστωτική του αυτό θα το καταφέρει σε μεγάλα εμπορικα μαγαζιά.. Κρίμα πάντως..
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο είναι το τραπεζιτικό σύστημα,οι δυνατότητες της οικονομίας,οι προμήθειες και τα έξοδα καρτών στο εξωτερικό, με ότι ισχύει στην Ελλάδα ;:blink:

 

Παρεπιπτώντος όπου έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό,δεν παίρνουν και εκεί τα αντίστοιχα καταστήματα παντού πιστωτικές κάρτες,αλλά περισσότερο για μικρά ποσά χρησιμοποιούν οι πελάτες τις χρεωστικές...

Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο πάντως που ήμουν πρόσφατα, μέχρι και τα σάντουιτς με κάρτα τα πλήρωναν

 

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι οφελει να χρησιμοποιησεις πιστωτικη καρτα για να πληρωσεις 2 σαντουιτς

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι οφελει να χρησιμοποιησεις πιστωτικη καρτα για να πληρωσεις 2 σαντουιτς

 

Ποιος ξέρει, ίσως τους βολεύει με την κάρτα από το να κουβαλάνε μετρητά ή να σηκώνουν τρεις και λίγο από το ατμ. Πιστεύεται ότι σε μερικά χρόνια η χρήση των μετρητών θα είναι πολύ περιορισμένη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει, ίσως τους βολεύει με την κάρτα από το να κουβαλάνε μετρητά ή να σηκώνουν τρεις και λίγο από το ατμ. Πιστεύεται ότι σε μερικά χρόνια η χρήση των μετρητών θα είναι πολύ περιορισμένη.

 

Ειπαμε οτι η καρτα εξυπηρετει, αλλα οχι να φτανουμε και στην υπερβολη. Να την χρησιμοποιουμε για ποσα των 5 ευρω. Δεν εχει καμια λογικη νομιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι η καρτα εξυπηρετει, αλλα οχι να φτανουμε και στην υπερβολη. Να την χρησιμοποιουμε για ποσα των 5 ευρω. Δεν εχει καμια λογικη νομιζω.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί υπερβολή το να κάνεις οποιαδήποτε αγορά μέσω πιστωτικής κάρτας. Είναι και αυτό ένας τρόπος πληρωμής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κέρδος έχει όμως ο καταστηματάρχης από την χρήση πιστωτικής για μικρά ποσά όταν τα έξοδα να τα εισπράξει είναι μεγάλα να αξίζει τον κόπο ; ;)

 

Οσο αφορά τι έχετε δεί στο εξωτερικό για σαντουιτς,είστε σίγουροι ότι δεν είναι χρεωστικές κάρτες (ίδια χαρακτηριστικά έχουν πχ Visa)

Link to comment
Share on other sites

Ο καταστηματάρχης κερδίζει μόνο από το γεγονός ότι ο καταναλωτής δεν αντιλαμβάνεται συνήθως το τι ξοδεύει με την κάρτα. Ακόμα και αν μιλάμε για μικροποσά, ορισμένες κεντρικές καφετέρειες δεν θα έπρεπε να ενοχλούνται από το 1-1,5% που θα τους κοστίζει η συναλλαγή γιατί θα πάψει και η «διαρροή» ταμείων ενώ από την άλλη τα «μαύρα» θα ελέγχονται πια επαρκώς από τις εφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει να ξοδέψει,δεν θα τον εμποδίσει η πιστωτική κάρτα.:)

Για ενα δύο εξαιρέσεις ευκολίας ,δεν θα γίνει κανόνας στην αγορά, όταν όλοι πλέον προσέχουν με τις συναλλαγές στις τράπεζες ...και οι τράπεζες έχουν μειώσει τα πλαφόν πίστωσης.

 

Οσο αφορα τι κάνουν οι καφετέριες σαν επιχειρήσεις,είναι άλλη ιστορία....πάντως οι κεντρικές καφετέριες λόγω μεγάλου τζίρου ,και αποδείξεις κόβουν και έλεγχοι τους γίνονται συστηματικά.

 

Επίσης ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί η διασταυρωση φορολογικών στοιχείων από πιστωτικές κάρτες για να είναι αντικίνητρο για κάποιους επιχειρηματίες.....απλά φαίνεται δεν τους συμφέρει για πρακτικούς και άλλους λόγους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ.. και έχεις και κέρδος ανάλογα με την πιστωτική που έχεις...

 

Υπαρχει καρτα με την οποια εχεις κερδος οταν την χρησιμοποιεις για ποσα των 5 ευρω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά υπάρχει .πολλές κάρτες δίνουν τουλάχιστον 1 % επιστροφή.

1% Χ 5 ευρώ = 0.05

Μηδαμινό βέβαια το κέρδος αλλά κέρδος είναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...