Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η PROBANK λογικό είναι να παρέχει δωρεάν την ανάληψη χρημάτων από τα ΑΤΜ των τραπεζών που είναι συνδεδεμένα με το ΔΙΑΣ γιατί έχει πολύ λίγα καταστήματα και ΑΤΜ δικά της.Άρα για να υπάρχει κάλυψη και να μπορούν οι πελάτες της να κάνουν εύκολα συναλλαγές χρησιμοποιεί το διατραπεζικό σύστημα και σαν κίνητρο για να έχει πελατεία τους παρέχει την υπηρεσία χωρίς κόστος.

Σκεφθείτε να είσασταν στην Τήλο και να έπρεπε να κάνετε ανάληψη χρημάτων αποκλειστικά απο ΑΤΜ της PROBAN :blink:

Link to comment
Share on other sites

ProBank: Ανέξοδη ανάληψη μετρητών όλο το 24-ωρο από τους συνδεδεμένους λογαριασμούς από όλα τα ΑΤΜς της PROBANK και των άλλων Τραπεζών που συνεργάζονται με το σύστημα ΔΙΑΣ σε όλη την Ελλάδα. :)

 

εχει εκδοσει επισημη ανακοινωση η τραπεζα η οποια λεει οτι γραφει ο φιλος παραπανω. Συνεχιζει να μην χρεωνει αλλα επιλεκτικα και υπο προυποθεσεις. Τρεχα γυρευε δηλαδη. Καταργει ενα απο τα μεγαλα οπλα της η εν λογω τραπεζα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η PROBANK λογικό είναι να παρέχει δωρεάν την ανάληψη χρημάτων από τα ΑΤΜ των τραπεζών που είναι συνδεδεμένα με το ΔΙΑΣ γιατί έχει πολύ λίγα καταστήματα και ΑΤΜ δικά της.Άρα για να υπάρχει κάλυψη και να μπορούν οι πελάτες της να κάνουν εύκολα συναλλαγές χρησιμοποιεί το διατραπεζικό σύστημα και σαν κίνητρο για να έχει πελατεία τους παρέχει την υπηρεσία χωρίς κόστος.

Σκεφθείτε να είσασταν στην Τήλο και να έπρεπε να κάνετε ανάληψη χρημάτων αποκλειστικά απο ΑΤΜ της PROBAN :blink:

 

Χωρίς να είμαι βέβαιος, τράπεζες όπως η Attica, η Citibank κ.ο.κ. δεν έχουν περισσότερα υποκαταστήματα στην Ελλάδα από την Probank, αλλά παρόλα αυτά δεν προσφέρουν δωρεάν χρήση του συστήματος ΔΙΑΣ. Δεν είναι λοιπόν θέμα "λογικής" αλλά περισσότερο νοοτροπίας της τράπεζας. Θέλω να πω πως αρκετές τράπεζες δεν μπορούν να καλύψουν τους πελάτες τους με ΑΤΜ σε οποιοδήποτε μέρος, αλλά φυσικά δεν δέχονται να επιβαρυνθούν το κόστος χρήσης του συστήματος ΔΙΑΣ.

 

Είμαι πελάτης της Probank εδώ και αρκετά χρόνια, και ένας από τους βασικούς λόγους ήταν η δωρεάν χρήση του συστήματος ΔΙΑΣ. Έχω εξοικονομήσει πολλά χρήματα όλα αυτά τα χρόνια (από τη δωρεάν χρήση του ΔΙΑΣ και από πιστωτική χωρίς συνδρομή για πάντα), με ένα απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου χωρίς πολλά χρήματα. Στην πορεία διαπίστωσα ότι ειχε πολύ ανταγωνιστικά επιτόκια για προθεσμιακές καταθέσεις (κάτι που νομίζω πως δεν ισχύει πλέον) και σταθερά πελατοκεντρική συμπεριφορά, ανεξάρτητα από το κατάστημα (αυτό ευτυχώς δεν έχει αλλάξει ακόμα!).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, για όσους έχουν τραπεζικούς λογαριασμούς στη ProBank, η τράπεζα προσφέρει δωρεάν την υπηρεσία Prepaid Credit Card εκδίδοντας μια Visa Electron με μηδενικό πιστωτικό όριο, την οποία ο κάτοχος μπορεί να φορτώσει ανέξοδα από οποιοδήποτε ATM ή υποκατάστημα της τράπεζας χωρίς κανένα περιορισμό, το μόνο μείον (για όσους ασχολούνται) είναι πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Sites τζογαδόρικου και τσίτσιδου περιεχομένου :lol:
Link to comment
Share on other sites

Oταν πριν μηνες εβγαλα βιβλιαριο συνδεδεμενο με χρεωστικη στην Πειραιως, ο υπαλληλος μου ειπε οτι αν μενει για πολυ καιρο ανενεργος ο λογαριασμος, θα αφαιρειται ενα μικροποσο κοντα στο 1ε ανα 6 ή 12 μηνες (περιπου). :X

Ψαχνωντας κατι πραγματα χτες, βρηκα ξεχασμενα 2 βιβλιαρια απο 2 τραπεζες. Τα χρηματα τα εχω παρει απο εκει και εχουν 0 υπολοιπο. Υπαρχει περιπτωση, αφηνωντας τα βιβλιαρια αυτα ανενεργα χωρις κινηση πανω απο 3-4 χρονια, να χρεωθω απο τις τραπεζες? Μηπως τα διαγραφουν σε τετοιες περιπτωσεις? :confused: Διαφωτιστε με λιγο για να ξερουμε τι μας γινεται :happy:

Link to comment
Share on other sites

Oταν πριν μηνες εβγαλα βιβλιαριο συνδεδεμενο με χρεωστικη στην Πειραιως, ο υπαλληλος μου ειπε οτι αν μενει για πολυ καιρο ανενεργος ο λογαριασμος, θα αφαιρειται ενα μικροποσο κοντα στο 1ε ανα 6 ή 12 μηνες (περιπου). :X

Ψαχνωντας κατι πραγματα χτες, βρηκα ξεχασμενα 2 βιβλιαρια απο 2 τραπεζες. Τα χρηματα τα εχω παρει απο εκει και εχουν 0 υπολοιπο. Υπαρχει περιπτωση, αφηνωντας τα βιβλιαρια αυτα ανενεργα χωρις κινηση πανω απο 3-4 χρονια, να χρεωθω απο τις τραπεζες? Μηπως τα διαγραφουν σε τετοιες περιπτωσεις? :confused: Διαφωτιστε με λιγο για να ξερουμε τι μας γινεται :happy:

 

δεν ξερω καν αν ισχυει αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος. Το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι μια ενημερωση και στα δυο βιβλιαρια για να δεις τι παιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς λόγω ακινησίας, αν έχεις μηδενικό υπόλοιπο.

Υπάρχει πλέον μια απόφαση της τράπεζας της Ελλάδος που εφαρμόζουν οι τράπεζες ( ελπίζω όλες) ότι τα σχετικά έξοδα δεν μπορούν να αφαιρεθούν από το κεφάλαιο, αλλά μόνο από τυχόν τόκους.

Αλλά καλό είναι να κάνεις μια ενημέρωση να δείς τι παίζει .

Επίσης αν έχουν γίνει χρεώσεις στο παρελθόν (πρίν την απόφαση της τράπεζας της Ελλάδος ) με μια αίτηση σου προς στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας, σου τις διαγράφουν. Στο Ταχυδρομικό ταμιευτήριο που είχα ένα βιβλιάριο ακίνητο από το 1994, μου δώσαν μόνοι τους την σχετική αίτηση χωρίς να την ζητήσω εγώ, μόλις κάναν την ενημέρωση, και φάνηκαν οι χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα να τα ενημερωσω και μετα να τα κλεισω τα βιβλιαρια για να ειμαστε σιγουροι. Ευχαριστω πολυ παιδια, να'στε καλα :)
Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα να τα ενημερωσω και μετα να τα κλεισω τα βιβλιαρια για να ειμαστε σιγουροι. Ευχαριστω πολυ παιδια, να'στε καλα :)

 

θελεις δεν θελεις, πρωτα θα γινει ενημερωση και μετα θα κλεισει ο λογαριασμος. Μπορει, λεμε τωρα, να εχεις μεσα 1000 ευρω ξεχασμενα. Θα τα παρει η τραπεζα; ενα παραδειγμα εφερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ΕθνοCash η οποια δεν συνδεεται στο paypal μπορω να συνδεσω τον τραπεζικο λογαριασμο μου αντι για την καρτα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και παλι. λοιπον πριν απο 2 εβδομαδες πηγε το κοριτσι μου και εκανε αιτηση για πιστωτικη απο το ταχυδρομικο ταμιευτηριο. αυτη ειναι η τριτη εβδομαδα που διανυουμε και δεν την εχει παρει καποιος τηλεφωνο ή να στειλει καποια επιστολη για το αν εγκριθυκε ή οχι η καρτα. Αυτο τι σημαινει;οτι εγκριθηκε και να την περιμενουμε απο μερα σε μερα ή να παρουμε τηλεφωνο και να μας που;ρωταω γιατι εδω εχετε οι περισσοτεροι πιστωτικες και ξερετε πως πανε αυτα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ΕθνοCash η οποια δεν συνδεεται στο paypal μπορω να συνδεσω τον τραπεζικο λογαριασμο μου αντι για την καρτα?

Μπορείς να συνδέσεις (ορθότερα: να καταχωρήσεις) τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο paypal, άλλα όχι όπως είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου. Δεν μπορείς να τον κάνεις δηλαδή να χρεώνεται άμεσα για κάθε αγορά. Αυτό γίνεται μόνο με χρεωστική κάρτα. Μπορείς όμως να στείλεις έμβασμα από την τράπεζα σου στην τράπεζα που συνεργάζεται το paypal, προκειμένου να πιστωθεί το Online πορτοφόλι σου, και να το χρησιμοποιείς αυτό για αγορές.

Επίσης μπορείς να κάνεις ανάληψη από το online πορτοφόλι του paypal στον τραπεζικό σου λογαριασμό, αφού τον καταχωρήσεις.

 

καλησπερα σας και παλι. λοιπον πριν απο 2 εβδομαδες πηγε το κοριτσι μου και εκανε αιτηση για πιστωτικη απο το ταχυδρομικο ταμιευτηριο. αυτη ειναι η τριτη εβδομαδα που διανυουμε και δεν την εχει παρει καποιος τηλεφωνο ή να στειλει καποια επιστολη για το αν εγκριθυκε ή οχι η καρτα. Αυτο τι σημαινει;οτι εγκριθηκε και να την περιμενουμε απο μερα σε μερα ή να παρουμε τηλεφωνο και να μας που;ρωταω γιατι εδω εχετε οι περισσοτεροι πιστωτικες και ξερετε πως πανε αυτα.

 

Κάθε αίτηση για δάνειο ή για κάρτα εξετάζεται κατά περίπτωση, και μπορεί να πάρει παραπάνω χρόνο ανάλογα με τα διάθεσιμα στοιχεία, τον όγκο της δουλειάς ή την πολυπλοκότητα της υπόθεσης. Θα πρότεινα, εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για τον οπόιο την χρειάζεσται άμεσα, απλά λίγη υπομονή...

 

καποιος που να ξερει;

καποιος που να ξερει και για μενα?

Δεν χρειάζεται να ξαναρωτάτε σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Από τη στιγμή που τα Post σας είναι έτσι κι αλλιώς τελευταία, αν μπορεί κάποιος θα απαντήσει!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Νεος μεγαλος συνεργατης στις πιστωτικες bonus της αλφα μπανκ. Η ηλεκτρονικη αθηνων. Αντε να μεγαλωνει σιγα σιγα η λιστα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.την θελουμε απλα για τις διακοπες και συγκεκριμενα μεχρι τις 30 του μηνα.ελπιζω να πανε ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου ενδιαφέρεται να βγάλει μία κάρτα για να παίζει στοίχημα από που μου προτείνεται να τη βγάλει; εγώ προσωπικά έχω μία της eurοbank, αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Νεος μεγαλος συνεργατης στις πιστωτικες bonus της αλφα μπανκ. Η ηλεκτρονικη αθηνων. Αντε να μεγαλωνει σιγα σιγα η λιστα.

 

Με την πρώτη αγορά στην ηλεκτρονική με πιστωτική κάρτα μπόνους τώρα που έγινε μεγάλος συνεργάτης, κερδίζονται 500 έξτρα μπόνους πόντοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου ενδιαφέρεται να βγάλει μία κάρτα για να παίζει στοίχημα από που μου προτείνεται να τη βγάλει; εγώ προσωπικά έχω μία της eurοbank, αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

 

για ποιο λογο δεν εισαι ικανοποιημενος; αν πληρωνεις στην ωρα σου την οφειλη σου που ειναι το προβλημα που εχεις αντιμετωπισει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο δεν εισαι ικανοποιημενος; αν πληρωνεις στην ωρα σου την οφειλη σου που ειναι το προβλημα που εχεις αντιμετωπισει;

 

Αυτή που έχω είναι προπληρωμένη electron visa και μου κρατάει λεφτά και όταν της βάζω λεφτά, αλλά άμα μείνουν χρήματα μέσα και θέλω να τα σηκώσω τότε ειδικά έχει μεγάλη κράτηση. Γι' αυτό λοιπόν ρωτάω μήπως υπάρχει καμία άλλη electron με καλύτερη προμήθια

Edited by Kap

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχω είναι προπληρωμένη electron visa και μου κρατάει λεφτά και όταν της βάζω λεφτά, αλλά άμα μείνουν χρήματα μέσα και θέλω να τα σηκώσω τότε ειδικά έχει μεγάλη κράτηση. Γι' αυτό λοιπόν ρωτάω μήπως υπάρχει καμία άλλη electron με καλύτερη προμήθια

 

Τα έχουμε πει πολλές φορές, αφήστε τις προπληρωμένες στην άκρη. Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο σε μια τράπεζα (π.χ. Πειραιώς, Alpha κλπ) και να ζητήσεις έκδοση χρεωστικής κάρτας (visa electron). Περνάει παντού και δεν έχει έξοδα!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές, αφήστε τις προπληρωμένες στην άκρη. Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο σε μια τράπεζα (π.χ. Πειραιώς, Alpha κλπ) και να ζητήσεις έκδοση χρεωστικής κάρτας (visa electron). Περνάει παντού και δεν έχει έξοδα!

 

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239792&lang=1&nt=96%20&sid=

 

http://www.alphabank.com.cy/cards4.shtm

 

τσεκαρα αλφα μπανκ και πειραιως που ειπες και ειδα οτι η visa electron της πειραιως εχει συνδρομη μετα τον πρςτο χρονο!αρα μαλλον συμφερει καλυτερα της alpha!

 

εγω ενδιαφερομαι να την χρησιμοποιησω για στοιχημα και αγορες μεσω ιντερνετ και δεν θελω να χρεωνομαι για αναληψεις και καταθεσεις που κανω!

επισης τι χρειαζεται για να βγαλω μια visa electron??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές, αφήστε τις προπληρωμένες στην άκρη. Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο σε μια τράπεζα (π.χ. Πειραιώς, Alpha κλπ) και να ζητήσεις έκδοση χρεωστικής κάρτας (visa electron). Περνάει παντού και δεν έχει έξοδα!

 

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239792&lang=1&nt=96%20&sid=

 

http://www.alphabank.com.cy/cards4.shtm

 

τσεκαρα αλφα μπανκ και πειραιως που ειπες και ειδα οτι η visa electron της πειραιως εχει συνδρομη μετα τον πρςτο χρονο!αρα μαλλον συμφερει καλυτερα της alpha!

 

 

 

 

εγω ενδιαφερομαι να την χρησιμοποιησω για στοιχημα και αγορες μεσω ιντερνετ και δεν θελω να χρεωνομαι για αναληψεις και καταθεσεις που κανω!

επισης τι χρειαζεται για να βγαλω μια visa electron??

 

 

 

 

Φίλε μου η συγκεκριμένη της Πειραιώς που κοίταξες είναι ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ και για αυτό έχει συνδρομή. Αν ανοίξεις καταθετικό λογαριασμό σου δίνουν χρεωστική που είναι αυτή http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96%20&sid= Την έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές για αγορές μέσω ιντερνετ χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μια χρεωστικη. Η δευτερη επιλογη ειναι να βγαλεις μια πιστωτικη με μικρο οριο, 500-600 ευρω. Οσο για την συνδρομη, οταν θα σου ερθει μετα απο ενα χρονο θα ζητησεις απο την τραπεζα να σου ακυρωσει την συνδρομη και κατα 99% θα το κανει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

oχι δεν με ενδιαφρει καθολου η πιστωτικη!

χρεωστικη θα βγαλω απλα δεν ξερω ακομα σε ποια τραπεζα!

ποια ειναι η διαφορα visa kai visa electron??

οι χρεωστικες σε πειραιως και alpha ειναι σκετο visa!

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η διαφορα visa kai visa electron??

οι χρεωστικες σε πειραιως και alpha ειναι σκετο visa!

Κάποτε είχαν διαφορά, τώρα πλέον όχι. Μην σε απασχολεί αυτό, είτε visa γράφει πάνω είτε visa electron είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...