Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Με 1500 ευρω οριο στον καταθετικο λογαριασμο ποσους τοκους να παρεις πια; και οσους παιρνεις τους δινεις στην συνδρομη της καρτας.

 

παραπανω θα ελεγα. λειπει (δυστυχως) η καταναλωτικη συνειδηση σε αυτη τη χωρα. για αυτο μας πατανε μια ζωη

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

παραπανω θα ελεγα. λειπει (δυστυχως) η καταναλωτικη συνειδηση σε αυτη τη χωρα. για αυτο μας πατανε μια ζωη

 

οπως τα λες ειναι. τουλαχιστον ο φιλος παραπανω καταλαβε το λαθος του και θα παει να την ακυρωσει την καρτα.

ποσο ρολο παιζει τελικα το μαρκετινγκ, σου πετανε ενα καλο επιτοκιο και σου τα παιρνουν πισω με μια ληστρικη συνδρομη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε.ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα ρωτησω αλλα αν ξερει καποιος και θελει ας βοηθησει.

θελω να στειλω καπου λεφτα μεσα απο την πιστωτικη μου για να τα παρει καποιο αλλο ατομο αλλα δεν θελω να φανει στην γυναικα μου οτι τα πηρε η ταδε.δεν με νοιαζει να φανει οτι τα εστειλα καπου π.χ μπορω να ισχυριστω οτι μας τα πηραν καπως ηλεκτρονικα.κοινως να τα στειλω καπου αλλα να μην φανει ποιος ειναι ο παραληπτης.

ισχυει κατι τετοιο που ζηταω η ζηταω παραλογα??

ευχαριστω οποια και οποιον βοηθησει.ξερω δεν σας εξηγω πολλα αλλα ειναι λιγο λεπτο το θεμα για να σας πω λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε.ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα ρωτησω αλλα αν ξερει καποιος και θελει ας βοηθησει.

θελω να στειλω καπου λεφτα μεσα απο την πιστωτικη μου για να τα παρει καποιο αλλο ατομο αλλα δεν θελω να φανει στην γυναικα μου οτι τα πηρε η ταδε.δεν με νοιαζει να φανει οτι τα εστειλα καπου π.χ μπορω να ισχυριστω οτι μας τα πηραν καπως ηλεκτρονικα.κοινως να τα στειλω καπου αλλα να μην φανει ποιος ειναι ο παραληπτης.

ισχυει κατι τετοιο που ζηταω η ζηταω παραλογα??

ευχαριστω οποια και οποιον βοηθησει.ξερω δεν σας εξηγω πολλα αλλα ειναι λιγο λεπτο το θεμα για να σας πω λεπτομεριες.

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται να στείλεις χρήματα μέσω πιστωτικής κάρτας

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ανάληψη μετρητών από κάποιο ατμ (έχε υπόψη σου ότι θα επιβαρυνθείς με ψηλούς τόκους) και να τα στείλεις με κάποιον από τους γνωστούς τρόπους (έμβασμα, τραπεζική επιταγή κ.λπ.).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε.ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα ρωτησω αλλα αν ξερει καποιος και θελει ας βοηθησει.

θελω να στειλω καπου λεφτα μεσα απο την πιστωτικη μου για να τα παρει καποιο αλλο ατομο αλλα δεν θελω να φανει στην γυναικα μου οτι τα πηρε η ταδε.δεν με νοιαζει να φανει οτι τα εστειλα καπου π.χ μπορω να ισχυριστω οτι μας τα πηραν καπως ηλεκτρονικα.κοινως να τα στειλω καπου αλλα να μην φανει ποιος ειναι ο παραληπτης.

ισχυει κατι τετοιο που ζηταω η ζηταω παραλογα??

ευχαριστω οποια και οποιον βοηθησει.ξερω δεν σας εξηγω πολλα αλλα ειναι λιγο λεπτο το θεμα για να σας πω λεπτομεριες.

 

Μπορείς στην Τράπεζα Πειραιώς μόνο από λογαριασμό όχι από πιστωτική. Τα στέλνεις σε ΑΤΜ και παραλαμβάνονται χωρίς κάρτα ανάληψης αλλά με κωδικό που στέλνεται αυτόματα σε κινητό που δηλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε τι κάρτα (όχι πιστωτική) χρειάζεται να βγάλω για αγορά μέσω paypal;

 

Πιστωτική!Κάνε προπληρωμένη για να είσαι ήσυχος

Μπορεί να γίνεται και με debit αλλά δεν είμαι σίγουρος

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε τι κάρτα (όχι πιστωτική) χρειάζεται να βγάλω για αγορά μέσω paypal;

 

Με οποιαδηποτε προπληρωμενη θα κανεις ανετα την δουλεια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όποιος χρησιμοποιεί citibank μπορεί να με βοηθήσει με κάτι γιατι εχουν σπάσει τα νεύρα μου!

Θελω να ρωτήσω πληροφορίες για ενα τραπεζικό λογαριασμό που σκέφτομαι να ανοίξω στη citibank και καλώ το citiphone banking. Εχω καλεσει 3 φορές, και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω απο το μενου ποια επιλογή να πατήσω για να συνδεθω με καποιον ανθρωπο να με εξυπηρετήσει...

πρώτη φορα μου συμβαίνει αυτο, οι υπολοιπες τράπεζες εχουν αυτη την επιλογή κι ας μην ειναι καποιος πελατης τους. Στη citibank γιατί παιζουν κρυφτούλι ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όποιος χρησιμοποιεί citibank μπορεί να με βοηθήσει με κάτι γιατι εχουν σπάσει τα νεύρα μου!

Θελω να ρωτήσω πληροφορίες για ενα τραπεζικό λογαριασμό που σκέφτομαι να ανοίξω στη citibank και καλώ το citiphone banking. Εχω καλεσει 3 φορές, και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω απο το μενου ποια επιλογή να πατήσω για να συνδεθω με καποιον ανθρωπο να με εξυπηρετήσει...

πρώτη φορα μου συμβαίνει αυτο, οι υπολοιπες τράπεζες εχουν αυτη την επιλογή κι ας μην ειναι καποιος πελατης τους. Στη citibank γιατί παιζουν κρυφτούλι ?

 

Οσες φορες επιχειρησα τηλεφωνικη εξυπηρετηση σε αυτην την τραπεζα δεν εμεινα ικανοποιημενος, καλυτερα να περασεις απο ενα καταστημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες επιχειρησα τηλεφωνικη εξυπηρετηση σε αυτην την τραπεζα δεν εμεινα ικανοποιημενος, καλυτερα να περασεις απο ενα καταστημα

 

Πω πωωωω.. τα ιδια και εσυ, ε? Τι να πω.. εχω περασει απο τοσες τραπεζες, και αυτη τη κατασταση πουθενα δεν την ειδα! Μα επιτρέπεται να θελω να ρωτησω κατι και να μη μπορω να βρω εναν ανθρωπο στο τηλεφωνο ? Ειναι τωρα αυτη σοβαρη τραπεζα? Τα χω παρει...

Τεσπα, θα παω αυριο απ το καταστημα αλλα εχω σπαστεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωω.. τα ιδια και εσυ, ε? Τι να πω.. εχω περασει απο τοσες τραπεζες, και αυτη τη κατασταση πουθενα δεν την ειδα! Μα επιτρέπεται να θελω να ρωτησω κατι και να μη μπορω να βρω εναν ανθρωπο στο τηλεφωνο ? Ειναι τωρα αυτη σοβαρη τραπεζα? Τα χω παρει...

Τεσπα, θα παω αυριο απ το καταστημα αλλα εχω σπαστεί πάρα πολύ.

 

Θα σε αποζημιωσει η εξυπηρετηση εντος του καταστηματος. Ειναι σχεδον υποδειγματικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σε αποζημιωσει η εξυπηρετηση εντος του καταστηματος. Ειναι σχεδον υποδειγματικη.

 

Εμένα πάλι γιατί κάθε μα ΚΑΘΕ φορά που πάω να πληρώσω λογαριασμό με πρήζουν είτε με επενδυτικά προγράμματα είτε με ασφαλιστικά πακέτα; Μία φορά έκανα το λάθος, ποτέ ξανά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί κάθε μα ΚΑΘΕ φορά που πάω να πληρώσω λογαριασμό με πρήζουν είτε με επενδυτικά προγράμματα είτε με ασφαλιστικά πακέτα; Μία φορά έκανα το λάθος, ποτέ ξανά.

 

ειναι στα πλαισια του μαρκετινγκ η προωθηση νεων προιοντων. Επειδη ειμαι πελατης χρονια και πηγαινω σε ενα συγκεκριμενο καταστημα δεν με ενοχλουνε με την προωθηση νεων προιοντων. Ισως επειδη εχουν μαθει με τον καιρο οτι αν με ενδιαφερει κατι θα ρωτησω απο μονος μου. Κατα τα αλλα ειναι πολυ ευγενικοι και πολυ εξυπηρετικοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι στα πλαισια του μαρκετινγκ η προωθηση νεων προιοντων. Επειδη ειμαι πελατης χρονια και πηγαινω σε ενα συγκεκριμενο καταστημα δεν με ενοχλουνε με την προωθηση νεων προιοντων. Ισως επειδη εχουν μαθει με τον καιρο οτι αν με ενδιαφερει κατι θα ρωτησω απο μονος μου. Κατα τα αλλα ειναι πολυ ευγενικοι και πολυ εξυπηρετικοι.

 

Κι εγώ στο συγκεκριμένο κατάστημα χρόοοοονια πηγαινω (από το 2001). Σχεδόν κάθε φορά γίνεται αυτό το πράγμα, και είναι και ο λόγος (πέρα από την αποφυγή της ουράς) που όταν εχω το ακριβές αντίτιμο προτιμώ το αυτόματο μηχάνημα πληρωμής. Τελευταία τάση, η ενημέρωση για τα οφέλη του ηλεκτρονικού λογαριασμού. Έλεος, ο ίδιος υπάλληλος με έχει ενημερώσει 4 φορές!!! Νομίζω πως αν δεν το κάνω, δεν πρόκειται να μ' αφήσουν ήσυχο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε.ειναι λιγο παραξενο αυτο που θα ρωτησω αλλα αν ξερει καποιος και θελει ας βοηθησει.

θελω να στειλω καπου λεφτα μεσα απο την πιστωτικη μου για να τα παρει καποιο αλλο ατομο αλλα δεν θελω να φανει στην γυναικα μου οτι τα πηρε η ταδε.δεν με νοιαζει να φανει οτι τα εστειλα καπου π.χ μπορω να ισχυριστω οτι μας τα πηραν καπως ηλεκτρονικα.κοινως να τα στειλω καπου αλλα να μην φανει ποιος ειναι ο παραληπτης.

ισχυει κατι τετοιο που ζηταω η ζηταω παραλογα??

ευχαριστω οποια και οποιον βοηθησει.ξερω δεν σας εξηγω πολλα αλλα ειναι λιγο λεπτο το θεμα για να σας πω λεπτομεριες.

 

Γίνεται να στείλεις χρήματα μέσω της πιστωτικής σου αλλά δεν είμαι σίγουρη αν δεν θα φαίνεται ο παραλήπτης. Δες εδώ http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=241754&nt=96&lang=1

Πες μας και από ποια τράπεζα έχεις πιστωτική μήπως βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

...Ειναι τωρα αυτη σοβαρη τραπεζα? Τα χω παρει...

.

Σε παρακαλώ τώρα, μιλάς για μια τράπεζα η οποία είχε επενδύσει χρήματα πελατών της σε σίγουρες επενδύσεις της Lehman Brothers χωρίς να τους έχει ενημερώσει για το περιεχόμενο τους και ξαφνικά έχασαν όχι μονο τους τόκους αλλά και το κεφάλαιο όταν αυτή κατέρευσε...

 

Άσχετο έχει ασχοληθεί κανείς με τα επιτόκια καταθέσεων τώρα τελευταία; Έχω δει ότι η eurobank με 3000€ κατάθεση τουλάχιστο δίνει 3% με μηνιαία καταβολή τόκων. Υπάρχει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο έχει ασχοληθεί κανείς με τα επιτόκια καταθέσεων τώρα τελευταία; Έχω δει ότι η eurobank με 3000€ κατάθεση τουλάχιστο δίνει 3% με μηνιαία καταβολή τόκων. Υπάρχει κάτι ανάλογο;

 

Για τα επιτόκια δες καλύτερα εδώ, που είναι και πιο σχετικό το θέμα.

 

Όσο για τη Citibank, είχα δει το ρεπορτάζ από τους Φακέλους και έφριξα... :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλύτερη ενημέρωση για επιτόκια έχει ο τσιγγούνης του διαδικτύου .

http://www.tsig.gr

Link to comment
Share on other sites

...

Όσο για τη Citibank, είχα δει το ρεπορτάζ από τους Φακέλους και έφριξα... :mad:

 

Ποιο ρεπορτάζ; Δεν το έχω δει και θα ήθελα να ξέρω.

 

Άλλο θέμα:

Μας πήραν από την citibank και μας πρότειναν να μας μειώσουν το πιστωτικό μας όριο από 13000 ευρώ (ποσό στο οποίο το έχουν ανεβάσει εκείνοι μόνοι τους σιγά-σιγά με τα χρόνια, χωρίς ποτέ να έχουμε ζητήσει εμείς κάποια αύξηση), στα 6500 ευρώ, για λογους ασφαλείας δικούς μας και της τράπεζας, λέει.

Εμείς, ποτέ δεν φτάνουμε πάνω από τα 1000 ή το πολύ 2000 ευρώ υπόλοιπο, ποσό το οποίο εξοφλείται στο ακέραιο μέσω αυτόματης πληρωμής από συνδεδεμένο λογαριασμό την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

Να δεχτούμε την μείωση του πιστωτικού ορίου ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να το διατηρήσουμε υψηλό παρόλο που ποτέ δεν το χρησιμοποιούμε;

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ρεπορτάζ; Δεν το έχω δει και θα ήθελα να ξέρω.

 

Άλλο θέμα:

Μας πήραν από την citibank και μας πρότειναν να μας μειώσουν το πιστωτικό μας όριο από 13000 ευρώ (ποσό στο οποίο το έχουν ανεβάσει εκείνοι μόνοι τους σιγά-σιγά με τα χρόνια, χωρίς ποτέ να έχουμε ζητήσει εμείς κάποια αύξηση), στα 6500 ευρώ, για λογους ασφαλείας δικούς μας και της τράπεζας, λέει.

Εμείς, ποτέ δεν φτάνουμε πάνω από τα 1000 ή το πολύ 2000 ευρώ υπόλοιπο, ποσό το οποίο εξοφλείται στο ακέραιο μέσω αυτόματης πληρωμής από συνδεδεμένο λογαριασμό την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

Να δεχτούμε την μείωση του πιστωτικού ορίου ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να το διατηρήσουμε υψηλό παρόλο που ποτέ δεν το χρησιμοποιούμε;

Τι λέτε;

 

Εγώ τα είχα μειώσει από μόνος μου πριν μερικούς μήνες για λόγους ασφαλείας. Τότε είχα 5 κάρτες και το έκανα στις 4. Οι δύο μου είπαν ότι κάτι τέτοιο τους τύχαινε για πρώτη φορά και πήραν τηλέφωνο να ρωτήσουν αν γίνεται. Ο τρίτος (στην Άλφα) με ρώτησε γιατί θέλω να μειώσω το πιστωτικό όριο και προσπάθησε να με πείσει ότι δεν χρειάζεται και με ενημέρωσε ότι αν θελήσω να αυξήσω το όριο στο μέλλον, δεν θα είναι σίγουρο ότι θα γίνει δεκτή η αύξηση. Στην Citibank έγινε από το τηλέφωνο, εκεί αντιμετώπισα αγένεια. Είχα όριο γύρω στις 5500 ευρώ και ζήτησα να πάει στα 400, μόνο που δε με έβρισε. Μου είπε μάλιστα «και τί την θέλετε την κάρτα με 400 ευρώ όριο;» Τελικά μου το έκαναν 500.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην Citibank έγινε από το τηλέφωνο, εκεί αντιμετώπισα αγένεια. Είχα όριο γύρω στις 5500 ευρώ και ζήτησα να πάει στα 400, μόνο που δε με έβρισε. Μου είπε μάλιστα «και τί την θέλετε την κάρτα με 400 ευρώ όριο;» Τελικά μου το έκαναν 500.

 

Αυτό είναι απαράδεκτο. Απο που κι ως που μιλανε με αυτο το τρόπο σε πελάτη? Κρατησες τα στοιχεια του υπαλλήλου ? Κανονικά θα επρεπε να του κάνεις αναφορά γιατι οι συνομιλίες απ οσο ξερω μαγνητοφωνούνται οποτε το δικιο με το μέρος σου θα είχες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι. Στο παρελθόν είχα καλέσει για μείωση κι έλαβα παρόμοια ειρωνική απάντηση; ("Καλά, με 600 ευρώ δεν τη λες κάρτα...!"). Σήμερα με κάλεσαν για να μειώσουμε το όριο για την ασφαλειά μου. Πάλι καλα που κάλεσαν. Στη μητέρα μου το μείωσαν χωρίς προειδοποίηση το οποίο θεωρώ ακόμα πιο αισχρο.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι απαράδεκτο. Απο που κι ως που μιλανε με αυτο το τρόπο σε πελάτη? Κρατησες τα στοιχεια του υπαλλήλου ? Κανονικά θα επρεπε να του κάνεις αναφορά γιατι οι συνομιλίες απ οσο ξερω μαγνητοφωνούνται οποτε το δικιο με το μέρος σου θα είχες...

 

Είμαι από τους ανθρώπους που διεκδικούν το δίκιο τους με επιμονή. Στην περίπτωση αυτή το θεώρησα χάσιμο χρόνου να ασχοληθώ. Η συνομιλία με τη συγκεκριμένη υπάλληλο ήταν προβληματική από την αρχή. Πολύ προβληματική...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους ανθρώπους που διεκδικούν το δίκιο τους με επιμονή. Στην περίπτωση αυτή το θεώρησα χάσιμο χρόνου να ασχοληθώ. Η συνομιλία με τη συγκεκριμένη υπάλληλο ήταν προβληματική από την αρχή. Πολύ προβληματική...

 

εχω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη της σιτιμπανκ πανω απο 2 χρονια. Πριν λιγες μερες μου ηρθε επιστολη που ελεγε οτι για δικη μου ασφαλεια μειωνεται το πιστωτικο οριο απο τις 4.000 ευρω στα 500. Πιο πολυ για πλακα πηρα στην εξυπηρετηση πελατων και της λεω θελω να επαναφερεται το πιστωτικο οριο στις 4.000 ευρω. Αμεσως μου απαντησε δεν γινεται και επειδη με εκνευρισε ο τροπος της, της ειπα μολις εχασα την καρτα και ζητω ακυρωση χωρις επανεκδοση. Επειδη καταλαβε οτι την δουλευα η συμπεριφορα της εγινε χειροτερη. Εξαντλησα ολα τα αποθεματα ειρωνιας που ειχα στην αγενεστατη υπαλληλο, και εκλεισα το κεφαλαιο πιστωτικη καρτα απο σιτιμπανκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...