Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ζαβολιάρες τράπεζες. Φτιάχνουν τους κανόνες του παιχνιδιού που έχουν δημιουργήσει οι ίδιες, παίζεις με τους δικούς τους όρους και όταν δουν ότι δεν τις συμφέρει φτιάχνουν καινούριους όρους. Μα, δεν χορταίνουν ποτέ;

 

ποτε, γιαυτο αυξανουν καθε χρονο ολο και πιο πολυ την κερδοφορια τους

 

μπορω να βρω μεσω ιντερνετ τους ορους της πιστωτικης καρτα fokas amex?

Edited by VeCo
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποτε, γιαυτο αυξανουν καθε χρονο ολο και πιο πολυ την κερδοφορια τους

 

μπορω να βρω μεσω ιντερνετ τους ορους της πιστωτικης καρτα fokas amex?

 

http://www.alphabankcards.gr/?Tabid=196&xmid=115

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά σημεία της ρύθμισης

 

Αναλυτικά η υπουργική ρύθμιση προβλέπει τα εξής:

 

* Απαγορεύεται η επιβολή ποινής προεξόφλησης σε περίπτωση που ο δανειολήπτης θελήσει να προεξοφλήσει το δάνειό του μετά τον πρώτο χρόνο και εφόσον αυτό είναι στεγαστικό με κυμαινόμενο επιτόκιο.

 

* Οι τόκοι που θα επιβαρύνεται ο καταναλωτής σε περίπτωση στεγαστικού δανείου κυμαινόμενου επιτοκίου, θα υπολογίζονται με βάση τις 365 ημέρες και όχι τις 360.

 

* Απαγορεύεται η είσπραξη εξόδων «χρηματοδότησης», «προέγκρισης δανείου» ή «εξέτασης αιτήματος δανείου».

 

* Δεν επιτρέπεται η επιβολή ποσού «προμήθειας» ή «εξόδων φακέλου».

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα, σε περίπτωση που καθυστερήσει ο καταναλωτής να πληρώσει έστω και μία δόση, να του ζητήσει όλο το υπόλοιπο ποσό δανείου συμπεριλαμβανομένων και των τόκων που αναλογούν στο δάνειο που του χορηγήθηκε.

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα όταν υποθηκεύει το σπίτι ενός καταναλωτή, ο οποίος το αγοράζει με στεγαστικό δάνειο και εγγυάται για το δάνειο αυτό και κάποιο άλλο πρόσωπο, να ζητεί ως επιπλέον εξασφάλισή της και τη μεταβίβαση των ενοικίων που τυχόν εισπράττει ο καταναλωτής.

 

* Δεν επιτρέπεται η τράπεζα να υποχρεώνει τον εγγυητή του δανείου να παραιτείται από δικαιώματα που του αναγνωρίζει ο νόμος, όταν από δική της υπαιτιότητα δεν φροντίζει εγκαίρως να ικανοποιηθεί από το πρόσωπο στο οποίο η ίδια έχει χορηγήσει το δάνειο.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να επιβάλει προμήθεια σε περίπτωση που ο καταναλωτής κάνει ανάληψη μετρητών με τη μορφή δανείου από πιστωτική κάρτα.

 

* Η τράπεζα δεν θα μπορεί να αυξάνει αυθαίρετα και αναιτιολόγητα το επιτόκιο στις πιστωτικές κάρτες χωρίς να το προσδιορίζει επακριβώς, να το συνδέει και να το προσαρμόζει με επιτόκιο αναφοράς, π.χ. Euribor δεν θα τρέχει

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης με κάποιον καταναλωτή για όρο της σύμβασης έκδοσης πιστωτικής κάρτας να υποχρεώνει τον τελευταίο να μεταβαίνει στα δικαστήρια της έδρας της για να δικαστεί η υπόθεσή του.

 

* Κατοχυρώνεται η περίπτωση σύμφωνα με την οποία ο καταναλωτής θα μπορεί να αμφισβητήσει τυχόν χρεώσεις και οφειλές από πιστωτική κάρτα, ακόμα και αν δεν αντιδράσει εγκαίρως και σύμφωνα με τις προθεσμίες που του έχει τάξει η τράπεζα.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να καταγγείλει οποτεδήποτε, χωρίς προειδοποίηση ή αιτιολόγηση, τη σύμβαση πίστωσης (ή και να απαγορεύσει οποιαδήποτε χρήση της κάρτας), καθώς και να τροποποιεί μονομερώς οποιονδήποτε όρο.

 

* Δεν επιτρέπεται η τράπεζα να αναπροσαρμόζει την ετήσια συνδρομή πιστωτικής κάρτας χωρίς προηγουμένως να ενημερώνει τον κάτοχο-καταναλωτή.

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα να παρακρατά προμήθεια ή να επιβάλλει έξοδα στους καταναλωτές για τη χορήγηση βεβαίωσης οφειλών.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να επιβάλλει χρεώσεις σε λογαριασμούς με καταθέσεις χρημάτων, κάτω από το όριο που η ίδια καθορίζει.

 

Με την απόφαση απαγορεύεται επίσης η αναγραφή όρων που είχαν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις σε συνάψεις δανείων και στην έκδοση πιστωτικών καρτών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τουλάχιστον 15 καταχρηστικούς όρους. Πολλούς απ αυτούς παρόλο που έχουν απαγορευθεί οι τράπεζες τους επιβάλλουν ακόμη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η προμηθεια στην αναληψη μετρητων απο πιστωτικη καρτα εχει παρα πολυ καιρο που εχει κριθει καταχρηστικη, αλλα η τραπεζες εξακολουθουν να χρεωνουν
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Ποια απόφαση είναι αυτή; Από πότε είναι σε ισχύ;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Ποια απόφαση είναι αυτή; Από πότε είναι σε ισχύ;

 

Στην άρνηση της ολομέλειας του ΣτΕ προσέκρουσε η προσπάθεια των τραπεζών να ακυρώσουν απόφαση του υπουργού Ανάπτυξης η οποία καταργούσε ως παράνομες πολλές χρεώσεις που επέβαλλαν τα πιστωτικά ιδρύματα.

 

Το ΣτΕ, καταρρίπτοντας το βασικό επιχείρημα των τραπεζών, αποφαίνεται πως οι απαγορεύσεις αυτές, δεν παραβιάζουν την συνταγματική αρχή της αναλογικότητας, ενώ τονίζει ότι οι περιορισμοί της υπουργικής απόφασης είναι συνταγματικά κατοχυρωμένοι και έχουν σαν στόχο να αποφευχθεί η καταστρατήγηση της νομοθεσίας που αφορά την προστασία των καταναλω

 

 

προυπηρχε δηλαδη αυτη η αποφαση, απλα επικυρωθηκε και με τη βουλα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Ποια απόφαση είναι αυτή; Από πότε είναι σε ισχύ;

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_16/04/2010_333279

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

Στοιχηματίζω ότι τώρα που εξάντλησαν όλα τα ένδικα μέσα στο εσωτερικό δίκαιο, θα πάνε στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για κακή εφαρμογή του κοινοτικού δικαίου, ειδικά κάποιες αδηφάγες τράπεζες συγκεκριμένες που έχω στο νου μου. Παρά ταύτα οι ίδιες οι τράπεζες παραβιάζουν τις αποφάσεις των δικαστηρίων στα οποία εκείνες οι ίδιες προσέφυγαν, αφού ως γνωστόν οι τελεσίδικες αποφάσεις (όπως οι εφετειακές) είναι αμέσως δεσμευτικές και εκτελεστές. Οι τράπεζες όμως τις έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στοιχηματίζω ότι τώρα που εξάντλησαν όλα τα ένδικα μέσα στο εσωτερικό δίκαιο, θα πάνε στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για κακή εφαρμογή του κοινοτικού δικαίου, ειδικά κάποιες αδηφάγες τράπεζες συγκεκριμένες που έχω στο νου μου. Παρά ταύτα οι ίδιες οι τράπεζες παραβιάζουν τις αποφάσεις των δικαστηρίων στα οποία εκείνες οι ίδιες προσέφυγαν, αφού ως γνωστόν οι τελεσίδικες αποφάσεις (όπως οι εφετειακές) είναι αμέσως δεσμευτικές και εκτελεστές. Οι τράπεζες όμως τις έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια

 

και μεχρι να βγει αποφαση και απο το ευρωπαικο δικαστηριο θα συνεχισουν να παρανομουν φανταζομαι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μεχρι να βγει αποφαση και απο το ευρωπαικο δικαστηριο θα συνεχισουν να παρανομουν φανταζομαι

 

Φυσικά, αφού είμαστε μοναδικοί :shoot: :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , που φαίνετε να υποστηρίζω τις τράπεζες, αλλά στην πραγματικότητα υπερασπίζομαι την αλήθεια . και η αλήθεια είναι ότι καμμιά τράπεζα στην Ελλάδα δεν χρεώνει πλέον προμήθεια για ανάληψη από πιστωτική κάρτα Visa .

Η μόνη πιθανή χρέωση είναι αν δεν σηκώσεις τα χρήματα από την δική σου τράπεζα αλλά από ΑΤΜ άλλης τράπεζας , και αυτό δεν έχει κριθεί παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγο καιρό υπήρχαν ακόμη τράπεζες που δεν είχαν συμμορφωθεί ούτε με αυτό τον όρο. Αλλά και που συμμορφώθηκαν, έτσι όπως συμμορφώθηκαν, καλύτερα να μην το είχαν κάνει. Γιατί κατήργησαν μεν την προμήθεια ανάληψης από Ατμ, αλλά μεγάλωσαν την ψαλίδα των επιτοκίων αυξάνοντας το επιτόκιο για ανάληψη μετρητών κατά 1 μονάδα.

 

Μεταξύ των καταχρηστικών όρων που επιβάλλονται ακόμη και σήμερα είναι τα έξοδα προέγκρισης δανείων, εξέτασης αιτήματος δανείων, έξοδα φακέλλου, ορισμός δικαστηρίων μίας αποκλειστικά πόλης (συνήθως Αθηνών) για επίλυση διαφορών, πέναλτι για πρόωρη εξόφληση δανείου και πολλοί άλλοι. Στην καλύτερη περίπτωση εφαρμόζονται, αλλά έχουν αλλάξει ονομασία...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , που φαίνετε να υποστηρίζω τις τράπεζες, αλλά στην πραγματικότητα υπερασπίζομαι την αλήθεια . και η αλήθεια είναι ότι καμμιά τράπεζα στην Ελλάδα δεν χρεώνει πλέον προμήθεια για ανάληψη από πιστωτική κάρτα Visa .

Η μόνη πιθανή χρέωση είναι αν δεν σηκώσεις τα χρήματα από την δική σου τράπεζα αλλά από ΑΤΜ άλλης τράπεζας , και αυτό δεν έχει κριθεί παράνομο.

 

βασιλη νομιζω οτι πριν λιγα ποστ καποιος ανεφερε οτι η σιτιμπανκ χρεωνει στην αναληψη μετρητων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασιλη νομιζω οτι πριν λιγα ποστ καποιος ανεφερε οτι η σιτιμπανκ χρεωνει στην αναληψη μετρητων.

 

Ο Vagpan το είπε αυτό και μετά μας ενημέρωσε , ότι κάνει ανάληψη από άλλη τράπεζα , γιατί στην Βέροια που μένει δεν υπάρχει Citibank

Link to comment
Share on other sites

βασιλη νομιζω οτι πριν λιγα ποστ καποιος ανεφερε οτι η σιτιμπανκ χρεωνει στην αναληψη μετρητων.

Ολες οι τραπεζες χρεωνουν εξοδα αναληψης μετρητων 1 ευρω,ανεξαρτητα απο το ποσο της αναληψης,μονο στην περιπτωση που θα κανεις αναληψη απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας

-
Link to comment
Share on other sites

πλέον το επιτόκιο ανάληψης μετρητών έχει φτάσει κοντά στο 20% για τις περισσότερες κάρτες της σίτι. (για την ακρίβεια 19,95%, όπως οι τιμές των σούπερ μάρκετ)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πλέον το επιτόκιο ανάληψης μετρητών έχει φτάσει κοντά στο 20% για τις περισσότερες κάρτες της σίτι. (για την ακρίβεια 19,95%, όπως οι τιμές των σούπερ μάρκετ)

 

ληστρικο μεν το επιτοκιο, απολυτα νομιμο ομως. Καλυτερα απο τοκογλυφο, παρα απο τραπεζες πλεον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ληστρικο μεν το επιτοκιο, απολυτα νομιμο ομως. Καλυτερα απο τοκογλυφο, παρα απο τραπεζες πλεον.

 

Άλλωστε, ότι είναι νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι στο τσαφ να βγάλω την Visa της Εμπορικής , που είναι για φοιτητές (πιστωτικό όριο 500€ - ανάληψη μέχρι 300€ μετρητά) για το λόγο ότι εκδίδεται με ένα πάσο , ένα ΑΦΜ και μια ταυτότητα. Αν και δουλεύω , δεν μπορώ να έχω δυστυχώς εκαθαριστικό , φορολογική κλπ.

Υπάρχει κανένας κάτοχος αυτής της συγκεκριμένης κάρτας? Μιας και δε γνωρίζω πολλά από αυτά θα με βοηθούσε αν κάποιος ήξερε να μου πει 5 πράματα. Το πρόγραμμα ονομάζεται "Φοιτητικός Λογαριασμός Unique - ΣΠΟΥΔΑ-Ζω" ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι στο τσαφ να βγάλω την Visa της Εμπορικής , που είναι για φοιτητές (πιστωτικό όριο 500€ - ανάληψη μέχρι 300€ μετρητά) για το λόγο ότι εκδίδεται με ένα πάσο , ένα ΑΦΜ και μια ταυτότητα. Αν και δουλεύω , δεν μπορώ να έχω δυστυχώς εκαθαριστικό , φορολογική κλπ.

Υπάρχει κανένας κάτοχος αυτής της συγκεκριμένης κάρτας? Μιας και δε γνωρίζω πολλά από αυτά θα με βοηθούσε αν κάποιος ήξερε να μου πει 5 πράματα. Το πρόγραμμα ονομάζεται "Φοιτητικός Λογαριασμός Unique - ΣΠΟΥΔΑ-Ζω" ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

υπαρχουν και αλλες τραπεζες που δινουν φοιτητικες πιστωτικες με τα ιδια ακριβως χαρτια. Η γιουρομπανκ, η σιτιμπανκ, η πειραιως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι στο τσαφ να βγάλω την Visa της Εμπορικής , που είναι για φοιτητές (πιστωτικό όριο 500€ - ανάληψη μέχρι 300€ μετρητά) για το λόγο ότι εκδίδεται με ένα πάσο , ένα ΑΦΜ και μια ταυτότητα. Αν και δουλεύω , δεν μπορώ να έχω δυστυχώς εκαθαριστικό , φορολογική κλπ.

Υπάρχει κανένας κάτοχος αυτής της συγκεκριμένης κάρτας? Μιας και δε γνωρίζω πολλά από αυτά θα με βοηθούσε αν κάποιος ήξερε να μου πει 5 πράματα. Το πρόγραμμα ονομάζεται "Φοιτητικός Λογαριασμός Unique - ΣΠΟΥΔΑ-Ζω" ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Εγώ έκανα αίτηση για την younique την προηγούμενη εβδομάδα. Πες μου τι θέλεις να μάθεις να σου πω ευχαρίστως ό,τι ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Η citibank απο οσο εχω παρατηρησει, εχει κοψει την δυνατοτητα αναληψης μετρητων απο τις φοιτητικες καρτες. Εχετε το υποψη στις επιλογες σας.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλες τραπεζες που δινουν φοιτητικες πιστωτικες με τα ιδια ακριβως χαρτια. Η γιουρομπανκ, η σιτιμπανκ, η πειραιως

και χωρίς να πληρώνεις 48 ευρώ ετήσια συνδρομή όπως στην Εμπορική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αίτηση για την younique την προηγούμενη εβδομάδα. Πες μου τι θέλεις να μάθεις να σου πω ευχαρίστως ό,τι ξέρω

 

Πόσο καιρό παίρνει η έκδοση της?

Υστερεί σε τίποτα σε σχέση με τις "μη-φοιτητικές" πιστωτικές που απαιτούν και φορολογική δήλωση και τα σχετικά?

Συμφέρουν αυτά που προσφέρει? Επιτόκια κλπ.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...