Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και εμένα το ίδιο μου βγάζει.

Άρα κάπιο πρόβλημα υπάρχει.

 

Σε Ευχαριστω Για Την Αμεση απαντηση :)

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα παω για 4 ημερες στη Τουρκια, συναλλαγμα πως με συμφερει να κανω; Εχω λογαριασμο στη Πειραιως και η χρεωση ανα αναληψη ειναι 5 Ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ειδική έρευνα αλλά, πέρυσι που πήγα Ιστανμπουλ για 3 μέρες πήρα μερικά ευρώ μετρητά (ίσως 250€) για τα τρέχοντα τα οποία τα αντάλλαξα σε κεντρικά ανταλλακτήρια στο Καπαλί Τσαρσι που δίνουν καλύτερη ισοτιμία.

Γενικά, είναι φτηνή η ζωή οπότε μου φτάσανε τα ευρώ που είχα στα χέρια μου και δεν χρειάστηκε να σηκώσω άλλα.

Εστιατόρια, ξενοδοχείο με πιστωτική.

Ψώνια δεν έκανα ακριβά. Μόνο ψιλοπράγματα με τα μετρητά.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Γνωριζει κανεις αν ειναι εκτοσ το συστημα Bonus on-Line ενημερωσης ποντων της Alpha Bank?

Γιατι ολη μερα σημερα μου βγαζει μηνυμα οτι η καρτα μου δεν υπαρχει στο συστημα :blink:

 

εχω πολλα παραπονα απο την αλφα μπανκ και κυριως απο τις μπονους καρτες. Ακομα μου χρωστανε 7500 ποντους απο μια προωθητικη ενεργεια που ειχε γινει τα χριστουγεννα.τα λεφτα που εχω ξοδεψει στα τηλεφωνα στην εξυπηρετηση πελατων ειναι περισσοτερα απο το κερδος που θα ειχα με τους ποντους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω πολλα παραπονα απο την αλφα μπανκ και κυριως απο τις μπονους καρτες. Ακομα μου χρωστανε 7500 ποντους απο μια προωθητικη ενεργεια που ειχε γινει τα χριστουγεννα.τα λεφτα που εχω ξοδεψει στα τηλεφωνα στην εξυπηρετηση πελατων ειναι περισσοτερα απο το κερδος που θα ειχα με τους ποντους.

τι να τους κανεις τους ποντους?

αχρηστοι ειναι πια........:happy:

δε χρησιμευουν πουθενα.............:blink:

Link to comment
Share on other sites

τι να τους κανεις τους ποντους?

αχρηστοι ειναι πια........:happy:

δε χρησιμευουν πουθενα.............:blink:

Explain Please :)

Link to comment
Share on other sites

τι να τους κανεις τους ποντους?

αχρηστοι ειναι πια........:happy:

δε χρησιμευουν πουθενα.............:blink:

 

οχι και αχρηστοι. Με 7000 ποντους εχει 100 ευρω δωρεαν αγορες απο τον φωκα. Πως ειναι αχρηστοι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί ότι έχουν αυξηθεί πολύ σε ορισμένα δώρα οι πόντοι εξαργύρωσης. Πχ σε ορισμένα κινητά τηλέφωνα από 5000 πόντους που είχαν, έφτασαν σε λίγους μήνες τους 12000 :X
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί ότι έχουν αυξηθεί πολύ σε ορισμένα δώρα οι πόντοι εξαργύρωσης. Πχ σε ορισμένα κινητά τηλέφωνα από 5000 πόντους που είχαν, έφτασαν σε λίγους μήνες τους 12000 :X

Πληθωρισμός... Τους προηγούμενους μήνες μαζέψαμε πιο εύκολα πόντους. Κι όσοι έχουμε Premium συνεχίζουμε να μαζεύουμε ταχύτερα απ ότι στο παρελθόν.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Πληθωρισμός... Τους προηγούμενους μήνες μαζέψαμε πιο εύκολα πόντους. Κι όσοι έχουμε Premium συνεχίζουμε να μαζεύουμε ταχύτερα απ ότι στο παρελθόν.

 

με τις προσφορες σε ποντους του δεκεμβριου μαζευτηκαν πολλοι ποντοι, οποτε τα περιθωρια εξαργυρωσης ειναι πολλα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάω στην τράπεζα και πληρώσω τα ποσά που χρέωσα στην ΑΤΕ πιστωτική μου κάρτα,πριν έρθει ο λογαριασμός πληρωμής;

 

Ναι μπορεις αλλα αν το κανεις πριν την εκδοση του λογαριασμου και αφησεις υπολοιπο θα πρεπει να πληρωσεις και την ελαχιστη καταβολη οταν εκδοθει ο λογαριασμος.

Link to comment
Share on other sites

οχι και αχρηστοι. Με 7000 ποντους εχει 100 ευρω δωρεαν αγορες απο τον φωκα. Πως ειναι αχρηστοι;

 

με την προυποθεση οτι θα αγορασεις αλλα 100€ τουλαχιστον....:lol:

να τα λεμε ολα......

Link to comment
Share on other sites

Πληθωρισμός... Τους προηγούμενους μήνες μαζέψαμε πιο εύκολα πόντους. Κι όσοι έχουμε Premium συνεχίζουμε να μαζεύουμε ταχύτερα απ ότι στο παρελθόν.

 

Μάλλον υποτίμηση των πόντων. Αυξάνοντας το αντίτιμο των δώρων σε πόντους μειώνει την αξία των πόντων που συγκεντρώθηκαν όταν ίσχυαν οι παλιές αξίες. Ένα κινητό τηλέφωνο sony ericsson είχε πέρσυ τέτοιο καιρό 5000 πόντους. Ένα αντίστοιχο τώρα 12000...

 

Απλά ένας εύκολος τρόπος να απαξιωθούν οι πόντοι που είχαν συγκεντρώσει ως την αύξηση οι πελάτες σου.

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με την προυποθεση οτι θα αγορασεις αλλα 100€ τουλαχιστον....:lol:

να τα λεμε ολα......

 

ακριβως οπως το λες. Προτιμοτερο ηταν βεβαια το παλιο συστημα οπου απλα εκανες εξαργυρωση, αλλα και το τωρινο δεν ειναι καθολου ασχημο.ειναι κατα καποιο τροπο εκπτωση 50%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...λιγο ασχετο το θεμα με τηλεφωνια αλλα τοσος κοσμος εδω,ισως καποιος δωσει τα φώτα του

 

Εχω μια καρτα μισθοδωσιας VISA...εχει πιστωτικο οριο 500euro

σημειωνω οτι εχω κανει ηδη αγορα με ατοκες δοσεις απο online καταστημα χωρις κανενα προβλημα

 

Θελω να αγορασω ενα macbook κυριως απο το πλαισιο με δοσεις

Προσπαθησα να το παραγγειλω αλλα αποριφθηκε προφανως λογω χαμηλου πιστωτικου οριου...πηγα σε τραπεζα να το αυξησω αλλα εφαγα Χ οπως και μεσω τηλεφωνιας γιατι θελουν εκκαθαριστικο κτλ κτλ

 

Ακουστε ομως πως εχει το θεμα...εγω ημουν φοιτητης και μεχρι σχετικα προσφατα 4ωρος στην δουλεια μου...αρα σαν χαμηλομισθος δεν εχω εκκαθαριστικο...τωρα το εχω κανει 8ωρο με απολαβες 880μικτα τον μηνα....και βασικα ενα σεβαστο επιπλεον εισοδημα εχω επισης απο αλλες δουλειες που δεν φαινονται(clubs,parties κτλ κτλ)

 

Πως στο καλο μπορω να τους πεισω οτι αναμφισβητητα θα εχω 50euro τον μηνα για τις δοσεις μου?δεν ζητησα να αγορασω σπιτι...ενα laptop,μια ψηφιακη φωτογραφικη και κατι ηχειακια για το δωματιο....ποση γραφειοκρατια και ψευτικη παρουσιαση κρισης ακομα? :P

 

Για να μην σας κουραζω αλλο....τι αλλο θα μπορουσε να γινει για αυτο???

Καμια ιδεα?Το πλαισιο κανει πωλησεις με δοσεις χωρις πιστωτικη?γραμματια κτλ?το πιστωτικο οριο βασικα υπαρχει καποια πι8ανοτητα με καποιον τροπο να το αυξησω στα 2000???ουτε αγορα 20euro δεν μπορω να κανω πλεον ενω εχω μεσα καπου στα 1000 τωρα...πραγματικα θελω κατι να παρω απο το itunes ενω εχω αγορασει ηδη και απο εκει χωρις κανενα προβλημα και δεν μου δεχεται την καρτα...εχω μεσα 1000eυro oπως σας ειπα και δεν μπορω να αγορασω κατι που κανει 0.79!!!

 

HELP MEEE

 

και sorry για την εκθεση αλλα ειμαι πολυλογας παναθεμα με

Link to comment
Share on other sites

τι να τους κανεις τους ποντους?

αχρηστοι ειναι πια........:happy:

δε χρησιμευουν πουθενα.............:blink:

Mπορείς να ζητήσεις να μεταφερθούν οι πόντοι σου σε κάρτα άλλου κατόχου.

Αν δεν θέλεις τους "άχρηστους" πόντους σου, μπορώ να τους αγοράσω !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειναι πολυ παραξενο το πως καταφερες να βαλεις δοσεις σε καρτα μισθοδοσιας, δηλαδη σε μια χρεωστικη-αναληπτικη καρτα.

Με το χαρτι της μισθοδοσιας σου μπορεις να πας στην τραπεζα και να ζητησεις εκ νεου αυξηση πιστωτικου οριο. Αν δεν γινει δεκτη η αιτηση μπορεις να κανεις αιτηση για εκδοση νεας πιστωτικης βαζοντας καποιον εγγυητη π.χ τον πατερα σου που προφανως εχει μεγαλυτερο εκκαθαριστικο. Η καρτα θα ειναι στο ονομα σου, ο λογαριασμος θα εκδιδεται στο ονομα σου και αν πληρωνεις στην ωρα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Αν εισαι κακοπληρωτης, η τραπεζα θα ενοχλει τον εγγυητη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το επιπλέον εισοδημα που λες ότι έχεις, είναι κάτι το οποίο μπορεί να αναφερθεί στο εισηγητικό που θα φτιάξει το κατάστημα και θα το στείλει για αξιολόγηση, αλλά κατά 99% δεν λαμβάνεται υπόψιν κατά τη διάρκεια της αξιολόγησης. ότι εισόδημα δεν δηλώνεται και δεν είναι σταθερό, είναι σαν να μην υπάρχει καν για την τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία... η χρεωστική κάρτα της Eurobank μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω internet?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πως μπορω να μάθω ποιες ελληνικές τράπεζες έχουν θυγατρικές και ποιες είναι αυτές σε Ελβετία, Λουξεμβούργο, Αγγλία και Γερμανία?
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία... η χρεωστική κάρτα της Eurobank μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές μέσω internet?

 

η χρεωστικη καρτα της γιουρομπανκ αν δεν κανω λαθος ειναι μαεστρο. Πολυ λιγα σαιτ δεχονται ηλεκτρονικες συναλλαγες με μαεστρο. Μια ερωτηση στο σαιτ οπου σε ενδιαφερει θα σε διαφωτισει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω για αγορες στο internet προπληρωμενη καρτα webuy της τραπεζας Πειραιως (η οποια ειναι mastercard) και λογο ενος λαθους ενος πωλητη, θα μου επιστραφουν μεσω paypal καποια χρηματα και λεει οτι θα μπουν στην καρτα.

Δεχονται αυτες οι καρτες χρηματα πισω?

Εγω νομιζα οτι ειναι μονο για να αγοραζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν δυο μέρες χρησιμοποιησα την χρεωστικη κάρτα που εχω απο την τράπεζα πειραιώς για να πληρωσω συνδρομητικη υπηρεσία σε ένα site . Το θέμα είναι οτι ενω η κάρτα δεν είχε καθόλου χρηματα μέσα, απο το site μου είρθε mail οτι η συνδρομη ενεργοποιηθηκε και οτι η κάρτα μου χρεώθηκε το αναγραφόμενο ποσό. Μήπως τελικά η κάρτα δουλεύει και σαν πιστωτικη;;)
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...