Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μια ερωτηση..προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην mellenium.προς μεγαλη μου εκπληξη δεν μου δωσανε το σχετικο βιβλαριο αλλα μια καρτα με τον αριθμο (πολυ τυπικο).

τωρα με την καρτα ανληψεως μπορω να κανω και αγορες..και τα τραβανε απο τον λογαριασμο.

ολα ωραια μεχρι στιγμης...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..κανονικα δεν θα επρεπε να μου στελνουν ειδοποιηση με μεσω ΕΛΤΑ τις κινησεις τις καρτας μου???

εδω και 1 μηνα εχω κανει καποιες αγορες..και ακομα περιμενω τον ταχυδρομο..:O

 

Τί επιτόκιο δίνει?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τί επιτόκιο δίνει?

σε αυτον που το εχω μονο για αγορες δεν με ενδιαφερει καθολου το επιτοκιο,αλλα νομιζω 1.75%

 

τωρα εχω και αλλον ενα λογαριασμο τον οποιο ΜΟΝΟ βαζω και δεν βγαζω :lol: και ειναι τρεχουμενος οψεως και εχει σταθερο 3%.

με εναν υπολογισμο 200 ευρο καθε μηνα στο τελος του χρονου θα εχω +50 ευρο στον λογαριασμο.(αυτο μου το ειπανε σαν επιχειρημα στην τραπεζα).στα υποψην οτι αμα σηκωσω λεφτα μετα απο 8 μηνες δεν εχω επιτοκιο καθολου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα ωραια μεχρι στιγμης...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..κανονικα δεν θα επρεπε να μου στελνουν ειδοποιηση με μεσω ΕΛΤΑ τις κινησεις τις καρτας μου???

εδω και 1 μηνα εχω κανει καποιες αγορες..και ακομα περιμενω τον ταχυδρομο..:O

 

Πολλές τράπεζες στα πλαίσια της «περιβαλλοντικής πολιτικής» και του περιορισμού του κόστους, έπαψαν να στέλνουν μηνιαίες καταστάσεις λογαριασμών στους πελάτες. Λογικό εάν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να έστελναν κατάσταση λογαριασμού που να περιελάμβανε μόνο την μεταφορά του υπολοίπου από τον προηγούμενο μήνα εάν ο λογαριασμός δεν είχε κινηθεί καθόλου.

 

Τις πλείστες φορές στέλνουν ανά τρίμηνο, υπάρχουν ορισμένες που τις έχουν καταργήσει εντελώς. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς είτε να τις βλέπεις από τις ΑΤΜ, είτε να παραγγείλεις για το χρονικό διάστημα που θες από κάποιο υποκατάστημα της τράπεζας σου. Στην τελευταία περίπτωση ενδέχεται να υπάρχει χρέωση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πολλές τράπεζες στα πλαίσια της «περιβαλλοντικής πολιτικής» και του περιορισμού του κόστους, έπαψαν να στέλνουν μηνιαίες καταστάσεις λογαριασμών στους πελάτες. Λογικό εάν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να έστελναν κατάσταση λογαριασμού που να περιελάμβανε μόνο την μεταφορά του υπολοίπου από τον προηγούμενο μήνα εάν ο λογαριασμός δεν είχε κινηθεί καθόλου.

 

Τις πλείστες φορές στέλνουν ανά τρίμηνο, υπάρχουν ορισμένες που τις έχουν καταργήσει εντελώς. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς είτε να τις βλέπεις από τις ΑΤΜ, είτε να παραγγείλεις για το χρονικό διάστημα που θες από κάποιο υποκατάστημα της τράπεζας σου. Στην τελευταία περίπτωση ενδέχεται να υπάρχει χρέωση.

καταλαβα.αυτο που λες μου ακουγεται σωστο,αλλα μια μηνιαια η με κανα e-mail θα επρεπε να στελνουν.

θα το ρωτησω στην τραπεζα.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.αυτο που λες μου ακουγεται σωστο,αλλα μια μηνιαια η με κανα e-mail θα επρεπε να στελνουν.

θα το ρωτησω στην τραπεζα.:cool:

 

Βρήκαν ευκαιρία το περιβάλλον. Γλυτώνουν πάρα πολλά λεφτά από την κατάργηση της αποστολής των καταστάσεων...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.αυτο που λες μου ακουγεται σωστο,αλλα μια μηνιαια η με κανα e-mail θα επρεπε να στελνουν.

θα το ρωτησω στην τραπεζα.:cool:

 

Απ' οτι καταλαβα αναφερεσαι σε χρεωστικη καρτα. To πιθανοτερο ειναι πως θα επρεπε να σου πουν πως και δεν το εκαναν.

Τηλεφωνησε τους και ζητα κωδικους e-banking. Εγγραφως ισως να μη στελνουν καθε μηνα, αλλα καθε τρεις ή και εξι.

 

Βρήκαν ευκαιρία το περιβάλλον. Γλυτώνουν πάρα πολλά λεφτά από την κατάργηση της αποστολής των καταστάσεων...

 

Σιγουρα αλλα ειναι και κατι θετικο πολυ θετικο για το περβαλλον. :tease:

 

ΥΓ: Αντε βαλε καμια ταινια :p

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβα αναφερεσαι σε χρεωστικη καρτα. To πιθανοτερο ειναι πως θα επρεπε να σου πουν πως και δεν το εκαναν.

Τηλεφωνησε τους και ζητα κωδικους e-banking. Εγγραφως ισως να μη στελνουν καθε μηνα, αλλα καθε τρεις ή και εξι.

 

αναφερομαι σε καρτα αναληψεως και αγορων απο εναν απλο καταθετικο λογαριασμο,

μονο σε αυτην την τραπεζα το εχω παρατηρησει αυτο.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι σε καρτα αναληψεως και αγορων απο εναν απλο καταθετικο λογαριασμο,

μονο σε αυτην την τραπεζα το εχω παρατηρησει αυτο.:O

 

Για την bonus της alpha bank τι σου ζητάνε για να την εκδώσεις;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

για μια eagean bonus visa ζήτησαν εκκαθαριστικό φωτοτυπία ταυτότητας και συμπλήρωση μιας αίτησης με στοιχεία όπως ΑΦΜ διεύθυνση κλπ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Οι wind bonus βγαίνουν συνήθως χωρίς εκκαθαριστικό με 900€ όριο.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Οι wind bonus βγαίνουν συνήθως χωρίς εκκαθαριστικό με 900€ όριο.

 

κανεις λαθος. ζητανε εκκαθαριστικο αλλιως σε προωθειται η αιτηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος. ζητανε εκκαθαριστικο αλλιως σε προωθειται η αιτηση

Σε κατάστημα wind έβγαλα 2, πριν 4 μήνες, περίπου χωρίς κανένα δικαιολογητικό. Άλλωστε όλες της κάρτες τις alpha χωρίς εκκαθαριστικό τις έχω βγάλει. Ακόμα και την Premium.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα wind έβγαλα 2, πριν 4 μήνες, περίπου χωρίς κανένα δικαιολογητικό. Άλλωστε όλες της κάρτες τις alpha χωρίς εκκαθαριστικό τις έχω βγάλει. Ακόμα και την Premium.

 

εξακολουθω να σε αμφισβητω. εγω εβγαλα 4 καρτες μπονους και μου ζητησαν και στις 4 εκκαθαριστικο. οσο για την premium, εκει και αν χρειαζεται καθως αυτη η καρτα εκδιδεται μονο για οσους εχουν εκκαθαριστικο ανω των 15000 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω να σε αμφισβητω. εγω εβγαλα 4 καρτες μπονους και μου ζητησαν και στις 4 εκκαθαριστικο. οσο για την premium, εκει και αν χρειαζεται καθως αυτη η καρτα εκδιδεται μονο για οσους εχουν εκκαθαριστικο ανω των 15000 ευρω

Το μόνο δικαιολογητικό που απαιτείται από τα καταστήματα wind για έκδοση κάρτας wind bonus, είναι η ταυτότητα! Ως εργαζόμενος επί 4 χρόνια στην εταιρία μπορώ να σου το εγγυηθώ!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω να σε αμφισβητω. εγω εβγαλα 4 καρτες μπονους και μου ζητησαν και στις 4 εκκαθαριστικο. οσο για την premium, εκει και αν χρειαζεται καθως αυτη η καρτα εκδιδεται μονο για οσους εχουν εκκαθαριστικο ανω των 15000 ευρω

Παίχτη μου, δε λέω ότι δεν ζητούν εκκαθαριστικό γενικά. Λέω ότι στα καταστήματα wind δε ζητάνε (τουλάχιστον δεν ζητούσαν μέχρι πριν 4 μήνες). Όσο για την premium την έχω στα χέρια μου χωρίς να έχω κάνει ποτέ φορολογική δήλωση. Βέβαια ήμουν ήδη πελάτης της alpha αρκετά χρόνια με διάφορες κάρτες. Απτά..

 

Κανένας λόγος αντιπαράθεσης.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

λέτε περίπου τα ίδα...στα καταστήματα wind βγάζουν κάρτες χωρίς εκκαθαριστικό μεν, με χαμηλό όριο δε...ήταν κοντά στα 600 ευρώ αν θυμάμαι καλά και μπορεί να έχει πάει 900...

στην τράπεζα φυσικά και ζητάνε εκκαθαριστικό, ειδικά φαντάζομαι για την premium σίγουρα...δεν αμφισβητώ βέβαια τον ipparxos , μιας και εμένα μου έδωσαν την premium ως free upgrade καρτας, λόγω της καλής μας συνεργασίας, ήτοι κάνω αρκετή κίνηση και είμαι καλοπληρωτής.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.

1. Ποιο είναι το ελάχιστο ποσό για μια απλή προθεσμιακή κατάθεση ?

2. Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνει καποιος για να "κλείσει" τα χρήματα του σε προθεσμιακή κατάθεση ή είναι σαν να ανοίγεις ενα λογαριασμό σε τράπεζα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.

1. Ποιο είναι το ελάχιστο ποσό για μια απλή προθεσμιακή κατάθεση ?

2. Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνει καποιος για να "κλείσει" τα χρήματα του σε προθεσμιακή κατάθεση ή είναι σαν να ανοίγεις ενα λογαριασμό σε τράπεζα?

Ευχαριστώ

 

1)διαφερει απο τραπεζα σε τραπεζα. συνηθως ξεκιναει απο 3000 με 5000

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν έχω και πολλές γνώσεις για το θέμα, για ένα εκκαθαριστικό 8000 πόσο ειναι το ανώτατο πιστώτικο όριο που σου εκδίδουν συνήθως?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν έχω και πολλές γνώσεις για το θέμα, για ένα εκκαθαριστικό 8000 πόσο ειναι το ανώτατο πιστώτικο όριο που σου εκδίδουν συνήθως?

 

δεν νομιζω να υπαρχει λογικη η τουλαχιστον καποιος τυπος απο τον οποιο προκυπτει το πιστωτικο οριο. εχω φοιτητικη πιστωτικη, που δεν χρειαζεται εκκαθαριστικο, με 1500 ευρω οριο και πιστωτικη με καλο εκκαθαριστικο που εχει οριο επισης 1500 ευρω. κανοντας μια προβλεψη θα ελεγα οτι θα εχεις οριο τουλαχιστον 2000 ευρω. προβλεψη, επαναλαμβανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει λογικη η τουλαχιστον καποιος τυπος απο τον οποιο προκυπτει το πιστωτικο οριο. εχω φοιτητικη πιστωτικη, που δεν χρειαζεται εκκαθαριστικο, με 1500 ευρω οριο και πιστωτικη με καλο εκκαθαριστικο που εχει οριο επισης 1500 ευρω. κανοντας μια προβλεψη θα ελεγα οτι θα εχεις οριο τουλαχιστον 2000 ευρω. προβλεψη, επαναλαμβανω

 

Μου φάνηκε περίεργο γιατί μου έβγαλαν με πιστωτικό 6000 και λέω μήπως έχουν κανει κάποιο λάθος. Πολλα δεν ειναι βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε περίεργο γιατί μου έβγαλαν με πιστωτικό 6000 και λέω μήπως έχουν κανει κάποιο λάθος. Πολλα δεν ειναι βρε παιδιά?

 

6000 ευρω πιστωτικο οριο με 8000 εκκαθαριστικο. σαφως και ειναι πολλα αλλα αφου η τραπεζα αποφασισε αυτο το οριο για σενα δεν υπαρχει προβλημα. τωρα αν αυτο το πιστωτικο οριο σε βαζει σε πειρασμους μπορεις να κανεις αιτηση να το μειωσεις. στις πιστωτικες καρτες τα παντα ειναι θεμα αυτοσυγκρατησης. αν εισαι εγκρατης, τοτε εχεις στην κατοχη σου ενα μεγαλο εργαλειο αν παλι δεν εισαι τοτε βαζεις μια θηλια γυρω απο το λαιμο σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6000 ευρω πιστωτικο οριο με 8000 εκκαθαριστικο. σαφως και ειναι πολλα αλλα αφου η τραπεζα αποφασισε αυτο το οριο για σενα δεν υπαρχει προβλημα. τωρα αν αυτο το πιστωτικο οριο σε βαζει σε πειρασμους μπορεις να κανεις αιτηση να το μειωσεις. στις πιστωτικες καρτες τα παντα ειναι θεμα αυτοσυγκρατησης. αν εισαι εγκρατης, τοτε εχεις στην κατοχη σου ενα μεγαλο εργαλειο αν παλι δεν εισαι τοτε βαζεις μια θηλια γυρω απο το λαιμο σου.

 

Οπότε δεν είναι λάθος, πιο πολυ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν εργάζομαι, πηγαινοερχόμουν εξωτερικό και το περσινό εκκαθαριστικό μου ήταν μικρό και όχι από μόνιμη εργασία. Είμαι σχετικά εγκρατής, σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είναι λάθος, πιο πολυ μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν εργάζομαι, πηγαινοερχόμουν εξωτερικό και το περσινό εκκαθαριστικό μου ήταν μικρό και όχι από μόνιμη εργασία. Είμαι σχετικά εγρατής, σε ευχαριστώ πολύ :)

 

γιαυτο ακριβως τον λογο πιστευω οτι δεν υπαρχει καποια λογικη οταν αποφασιζουν το πιστωτικο οριο. ειναι μαλλον θεμα τυχης παρα αναλυσης των οικονομικων στοιχειων που προκυπτουν απο το εκκαθαριστικο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ηλεκτρονικά μέσω του winbank να συνδέσω έναν λογαριασμό (το δικό μου) με έναν άλλο (του πατέρα μου) ; ή μόνο αν πάω στην τράπεζα;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...