Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

έστειλα το παρακάτω κείμενο στην Alpha Bank (μέσω της φόρμας επικοινωνίας on site) και περιμένω απάντηση εδώ και 3 μέρες...κάτι μου λέει ότι θα με αποφύγουν και έτσι ''για τα μάτια του κόσμου'' έκανα σήμερα μια υπενθύμιση...αν κάποιος γνωρίζει την απάντηση και είναι απόλυτος γι'αυτό ας μας ενημερώσει...

 

''Κύριοι,

Αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, πρόσφατα, σε μια συναλλαγή μου και θα ήθελα, σας παρακαλώ πολύ, να μου λύσετε την απορία-προβληματισμό που δημιουργήθηκε.

Αντιστρέφοντας λοιπόν τους ρόλους, έστω υποθετικά ότι έχω μια επιχείριση, στην οποία είναι εγκατεστημένο μηχάνημα POS της Alpha Bank. Έρχεται λοιπόν πελάτης και αγοράζει προϊόντα-υπηρεσίες που κοστίζουν 1870 ευρω και θέλει να τα πληρώσει με την ΑΜΕΧ του. Δεδομένου ότι η τραπεζα με επιβαρύνει με 3.5% για κάρτες ΑΜΕΧ,ενημερώνω τον πελάτη και περνάω στο POS το ποσό των 1870x1.035=1935.45ευρώ.

 

Α) Αν η τράπεζα παρακρατάει την καθαρή αξία (καθαρή θέση) των 1935.45 ευρώ με 3.5% δηλαδή 1935.45/1.035=1870 ευρώ , τότε το ποσο που πέρασα στο POS είναι σωστό, μιας και απομένουν τα 1870 ευρώ σε μένα , όσα δηλαδή κόστιζαν τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που πούλησα.

 

Β) Αν η τράπεζα αφαιρεί απλά από το τελικό ποσό (1935.45) το 3.5%,όπως πχ αφαιρείται ένα ποσοστό έκπτωσης από μια τιμή, τότε το ποσό που χτύπησα είναι λάθος, μιας και 1935.45-3.5%=1867.70 οπότε η επιχείρισή μου ‘’μπαίνει μέσα’’ κάποια ευρώ. Το δε σωστό ποσό που έπρεπε να χτυπήσω , θα πρέπει να το βρίσκω με συνεχείς τυχαίους υπολογισμούς , αφαιρώντας κάθε φορά από τυχαίο ποσό το 3.5% ώστε το αποτέλεσμα να πλησιάζει το 1870, στην περίπτωσή μας 1938 ευρώ.

 

Σας παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε τι ισχύει, ώστε να ξέρω τι θα πράττω σε ανάλογη περίπτωση.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.''

Είναι απλά μαθηματικά. Η πράξη που πρέπει να κάνεις είναι "καθαρό ποσό / (100%-ποσοστό παρακράτησης)". Επομένως στο παραπάνω παράδειγμα 1870 / 0,965.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί να επιβαρύνεται ο πελάτης το "καπέλο" της τράπεζας. Η επιχείρηση επέλεξε να αποδέχεται AMEX ως τρόπο πληρωμής. Ο πελάτης τι φταίει?

 

εχει εγκριθει τελικα μου ειπε.

μιλησα μαζι της.

 

Εχει εγκριθει αλλα περιμενει την εκταμιευση η οποια θα γινει μεχρι τις 15/12 συμφωνα με την τραπεζα. Για ποσο 42.000

 

Η αιτηση ξκινησε απο τις 19/10 (πληροφοριακα)

 

Μα κανει ΤΟΣΟ πολυ?

1) Έχει γίνει εγγραφή της προσημείωσης?

2) Στο προηγούμενο μήνυμα μου σε ρώτησα αν το ακίνητο είναι ελεύθερο βαρών και μου είπες ότι δε χρωστάει τίποτα. Αυτό που εννοούμε όταν λέμε "ελεύθερο βαρών", είναι να μην υφίσταται αυτή τη στιγμή άλλη προσημείωση σε αυτό, ακόμα και για δάνεια των προηγούμενων ιδιοκτητών. Είναι λοιπόν ελεύθερο βαρών?

Link to comment
Share on other sites

 

 

1) Έχει γίνει εγγραφή της προσημείωσης?

2) Στο προηγούμενο μήνυμα μου σε ρώτησα αν το ακίνητο είναι ελεύθερο βαρών και μου είπες ότι δε χρωστάει τίποτα. Αυτό που εννοούμε όταν λέμε "ελεύθερο βαρών", είναι να μην υφίσταται αυτή τη στιγμή άλλη προσημείωση σε αυτό, ακόμα και για δάνεια των προηγούμενων ιδιοκτητών. Είναι λοιπόν ελεύθερο βαρών?

 

Εγγραφη της προσημειωσης... δε ξερω τοσο συγκεκριμενα.

 

2)Οχι δεν υφισταται αλλη προσημειωση.

Ειχε παρει δανειο τη δεκαετια του 70 για να φτιαχτει, το οποιο εχει εξοφληθει πολλα χρονια τωρα (20+) οποτε για αυτο και σου ειπα οτι το σπιτι ειναι καθαρο

Ηδη το ειδε και μηχανικος και δικηγορος της τραπεζας

 

Αλλα και παλι μου κανει τρομερη εντυπωση

:X
Link to comment
Share on other sites

Εχω την prepaid visa της Κύπρου. Εάν κάνω μία αγορά από νετ (εξωτερικό) χωρίς paypal και την ακυρώσω ή γίνει οτιδήποτε και πρέπει να μου επιστραφούν τα λεφτά, γίνεται να μπουν ξανά στην κάρτα; Ρωτάω επειδή δεν είναι η κλασσική πιστωτική.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό με άλλους 2 συνδικαιούχους. Μπορούν να τον ανοίξουν αυτοί μόνο ,χωρίς την παρουσία μου, ενδεχομένως με κάποια εξουσιοδότηση; Ή θα πρέπει να πάω στην τράπεζα αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

prepaid της τραπεζας Κυπρου ή WEBUY της Πειραιως??ποια προτεινετε?

Εάντην προορίζεις μόνο για αγορές μέσω Internet, τότε WEBUY δαγκωτό. Αλλιώς, αν υπάρχει και η παραμικρή περίπτωση να την χρησιμοποιήσεις και σε κανονικά καταστήματα, τότε prepaid της Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι εκανα τελικα αιτηση on line για την Bonus Premium American Express τησ Alpha bank. σε ποσεσ μερεσ να περιμενω απαντηση?

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

θα σε παρουν απο την αλφα να σου κλεισουν ραντεβου να περασει ο κουριερ για να υπογραψεις την αιτηση και να δωσεις σε φωτοτυπια εκκαθαριστικο και ταυτοτητα. σε μια, δυο μερες θα σε παρουνε τηλεφωνο και σε μια βδομαδα περιπου θα ερθει ο κουριερ. μετα απο αυτο θαλει καμια εικοσαρια μερες για να εξεταστει η αιτηση σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με πηραν πριν μια ωρα...και παρασκευη ο κουριερ ερχετε...και μετα βλεπουμε...αν και δεν το βλεπω να την εγκρινουν!!!

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι φοιτητής και θα ήθελα μια φοιτητική πιστωτική την οποία θα μπορώ να χρησιμοποιώ για ηλεκτρονικές αγορές και αγορές σε καταστήματα.Εσείς ποιά κάρτα μου προτίνετε για τις ανάγκες μου; Την κάρτα δεν σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω για ανάληψη μετρητών.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εχω μια Citibank Vodafone visa με 900€ πιστ.οριο.Χρωστουσα 600€ μεχρι πριν 1 εβδομαδα και πριν ληξη η προθεσμια,πληρωσα 300€.Αρα εχω 600€ διαθεσιμα.Την Παρασκευη αγοραζω ενα προιον αξιας 600€ με 12 δοσεις.Ρωτησα λοιπον στο μαγαζι,αν θα μου παρακρατηθει ολο το ποσο απο την τραπεζα-για να μπορω να αγορασω και τιποτα αλλο μετρητης,γιατι με δοσεις ξερω οτι δεν γινεται-η θα μου παρακρατηθει μονο η 1η δοση,οπως γινεται με μια Alpha bonous visa που εχω?Και μου ειπαν πως μονο η πρωτη δοση θα κρατηθει.Παρ ολα αυτα,σημερα ειδα το υπολοιπο διαθεσιμο αγορων και ηταν 30€!!Και λεει 300€ χρησιμοποιημενη πιστωση!Λογικα,δεν θα επρεπε 545€(αφερωντας την 1η δοση)απο 900 πιστ.οριο,να ειναι διαθεσιμα(για αγορες μετρητοίς)?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

με πηραν πριν μια ωρα...και παρασκευη ο κουριερ ερχετε...και μετα βλεπουμε...αν και δεν το βλεπω να την εγκρινουν!!!

 

πρεπει να εχεις εκκαθαριστικο πανω απο 15.000 ευρω για την συγκεκριμενη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι φοιτητής και θα ήθελα μια φοιτητική πιστωτική την οποία θα μπορώ να χρησιμοποιώ για ηλεκτρονικές αγορές και αγορές σε καταστήματα.Εσείς ποιά κάρτα μου προτίνετε για τις ανάγκες μου; Την κάρτα δεν σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω για ανάληψη μετρητών.

 

Το χαμηλοτερο επιτοκιο συγκριτικα με αλλες φοιτητικες, το εχει η Πειραιως με 8% περιπου κ ατοκες αγορες μεχρι φεβουαριο 2010.

 

Ταυτοτητα κ πασο αν εχεις, πας σε ενα καταστημα και την εχεις μετα απο 4-5 εργασιμες

 

http://www.moneyexpert.gr/default.aspx?pid=20&la=1&or=5&bn=0&by=1&cc=7&cdt=0

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις εκκαθαριστικο πανω απο 15.000 ευρω για την συγκεκριμενη καρτα

 

 

εχω 17000+ αλλα εχω και επιστροφη φορου...οποτε δεν ξερω αν αυτο θα παιξει κανενα αρνητικο λογο...απλωσ μου εκανε εντυπωση που με ρωτησαν αν ειμαι ηδη κατοχοσ τησ visa bonus και επειδη δεν ειμαι , μηπωσ ειναι προυποθεση για την χορηγηση και αυτησ

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό με άλλους 2 συνδικαιούχους. Μπορούν να τον ανοίξουν αυτοί μόνο ,χωρίς την παρουσία μου, ενδεχομένως με κάποια εξουσιοδότηση; Ή θα πρέπει να πάω στην τράπεζα αργότερα;

 

 

Δεν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με αυτό; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούν και οι δύο άλλοι να σου ανοίξουν τον λογαριασμό , αλλά δεν θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις, για αναλήψεις αν δεν περάσεις να δώσεις δείγμα υπογραφής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό με άλλους 2 συνδικαιούχους. Μπορούν να τον ανοίξουν αυτοί μόνο ,χωρίς την παρουσία μου, ενδεχομένως με κάποια εξουσιοδότηση; Ή θα πρέπει να πάω στην τράπεζα αργότερα;

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μπορείς να ανοίξεις αν έχεις μαζί σου την ταυτότητα του συνδικαιουχου και νομίζω και το εκκαθαριστικό της εφορίας γιατί χρειάζεται και Α.Φ.Μ.

Και πάλι σου λέω δεν είμαι 100% σίγουρος.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εχω μια Citibank Vodafone visa με 900€ πιστ.οριο.Χρωστουσα 600€ μεχρι πριν 1 εβδομαδα και πριν ληξη η προθεσμια,πληρωσα 300€.Αρα εχω 600€ διαθεσιμα.Την Παρασκευη αγοραζω ενα προιον αξιας 600€ με 12 δοσεις.Ρωτησα λοιπον στο μαγαζι,αν θα μου παρακρατηθει ολο το ποσο απο την τραπεζα-για να μπορω να αγορασω και τιποτα αλλο μετρητοις,γιατι με δοσεις ξερω οτι δεν γινεται-η θα μου παρακρατηθει μονο η 1η δοση,οπως γινεται με μια Alpha bonous visa που εχω?Και μου ειπαν πως μονο η πρωτη δοση θα κρατηθει.Παρ ολα αυτα,σημερα ειδα το υπολοιπο διαθεσιμο αγορων και ηταν 30€!!Και λεει 300€ χρησιμοποιημενη πιστωση!Λογικα,δεν θα επρεπε 545€(αφερωντας την 1η δοση)απο 900 πιστ.οριο,να ειναι διαθεσιμα(για αγορες μετρητοις)?

Καποιος που να ξερει?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να ξερει?

H citi αφαιρεί από το διαθέσιμο υπόλοιπο το σύνολο των δόσεων σε εκκρεμότητα.

 

Τέτοιες ερωτήσεις πρέπει να τις απευθύνεις στην τράπεζα. Όχι στον έμπορο. Δεν μπορεί να ξέρει την πολιτική της κάθε τράπεζας.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την prepaid visa της Κύπρου. Εάν κάνω μία αγορά από νετ (εξωτερικό) χωρίς paypal και την ακυρώσω ή γίνει οτιδήποτε και πρέπει να μου επιστραφούν τα λεφτά, γίνεται να μπουν ξανά στην κάρτα; Ρωτάω επειδή δεν είναι η κλασσική πιστωτική.

 

http://www.kolobok.us/smiles/big_standart/flag_of_truce.gif

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

H citi αφαιρεί από το διαθέσιμο υπόλοιπο το σύνολο των δόσεων σε εκκρεμότητα.

 

Τέτοιες ερωτήσεις πρέπει να τις απευθύνεις στην τράπεζα. Όχι στον έμπορο. Δεν μπορεί να ξέρει την πολιτική της κάθε τράπεζας.

 

Oκ.Σ'ευχριστώ:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στις χρεωστικες καρτες πως "φορτωνεις" χρηματα?

 

Ανάλογα και την τράπεζα σου κάποιες επιτρέπουν και μεταφορά από άλλο λογαριασμό σου online. Αλλιώς κλασικά..είτε πας στην τράπεζα και κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό που αντιστοιχεί η χρεωστική είτε μέσω ATM

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω,θελω να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα ΜΟΝΟ για αγορες μεσω ιντερνετ! και επισης θελω να τη συνδεσω με paypal!απ'οτι εψαξα οι καλυτερες τραπεζες γι'αυτο τον το σκοπο ειναι η Πειραιως και η Κυπρου..Ομως δεν γνωριζω τιποτα γι'αυτες τις διαδικασιες ,ειναι ευκολο να με ενημερωσει καποιος?ποια θεωρειτε εσεις καταλληλοτερη και ποια απο τις 2 θα με διευκολυνει?

ευχαριστω¨)¨)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...