Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν με καλυψες φιλε μου...πχ παω εγω σε ενα μαγαζι και αγοραζω κατι που στοιχιζει 1500 ευρω, το βαζω με 12 δοσεις και βγαινει 125 ευρω το μηνα.Μπορω να κανω την αγορα ή οχι?

 

Ευχαριστω:)

 

θα μας συνεφερε ολους αν ισχυε κατι τετοιο. θα ειχαμε οριο 2000 ευρω και θα βαζαμε 20 δοσεις απο 1990 ευρω την καθε μια.:D

το συνολικο ποσο της αγορας, ανεξαρτητου δοσεων, δεν πρεπει να υπερβαινει το πιστωτικο οριο της καρτας. τι εννοεις ειναι 500 ευρω μεχρι να πας το χαρτι απο την δουλεια?εγκριθηκε κιολας η καρτα? ποτε εκανες την αιτηση ποτε εγκριθηκε και ποτε βγηκε το οριο και το εμαθες κιολας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καλυψες φιλε μου...πχ παω εγω σε ενα μαγαζι και αγοραζω κατι που στοιχιζει 1500 ευρω, το βαζω με 12 δοσεις και βγαινει 125 ευρω το μηνα.Μπορω να κανω την αγορα ή οχι?

 

Όχι δεν μπορείς , Δεν θα εγκριθεί η συναλλαγή.

 

Σοβαρά;

Δηλαδή, αν το πιστωτικό μου όριο είναι 1000€ και πάω στο άττικα και ψωνίσω ρούχα 1100 ευρώ σε 12 άτοκες μηνιαίες δόσεις, δεν θα εγκριθεί η συναλλαγή;

Δεν το ήξερα αυτό! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;

Δηλαδή, αν το πιστωτικό μου όριο είναι 1000€ και πάω στο άττικα και ψωνίσω ρούχα 1100 ευρώ σε 12 άτοκες μηνιαίες δόσεις, δεν θα εγκριθεί η συναλλαγή;

Δεν το ήξερα αυτό! :worry:

 

οι ατοκες δοσεις προσμετρουνται στο συνολο του πιστωτικου οριου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι ατοκες δοσεις προσμετρουνται στο συνολο του πιστωτικου οριου

Όχι πάντα. Eurobank και alpha bank το πιστωτικό όριο είναι διπλό. Πχ. 3000 όριο σημαίνει 3000 για τις άμεσες οφειλές και άλλες 3000 για το σύνολο των εκκρεμών δόσεων. Φαντάζομαι και σε άλλες τράπεζες αλλά δεν ξέρω σε ποιες. Σίγουρα όχι σε citi και ETE.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντα. Eurobank και alpha bank το πιστωτικό όριο είναι διπλό. Πχ. 3000 όριο σημαίνει 3000 για τις άμεσες οφειλές και άλλες 3000 για το σύνολο των εκκρεμών δόσεων. Φαντάζομαι και σε άλλες τράπεζες αλλά δεν ξέρω σε ποιες. Σίγουρα όχι σε citi και ETE.

 

για eurobank ειναι περιπου οπως το λες. μονο αν οι εκκρεμεις δοσεις ειναι ατοκες, και η διαφορα απο τις αμεσες οφειλες και το οριο ειναι μεγαλυτερη απο το συνολο 2 ατοκων δοσεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για eurobank ειναι περιπου οπως το λες. μονο αν οι εκκρεμεις δοσεις ειναι ατοκες, και η διαφορα απο τις αμεσες οφειλες και το οριο ειναι μεγαλυτερη απο το συνολο 2 ατοκων δοσεων.

 

θυμάμαι ότι είχε η eurobank έναν αριθμό που καλούσες για να ακούσεις υπόλοιπο κάρτας, οφειλόμενο ποσό, και άλλα τέτοια κουραφέξαλα...

μήπως το'χει πρόχειρο κανείς;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι ότι είχε η eurobank έναν αριθμό που καλούσες για να ακούσεις υπόλοιπο κάρτας, οφειλόμενο ποσό, και άλλα τέτοια κουραφέξαλα...

μήπως το'χει πρόχειρο κανείς;

 

ειναι το 2109555000

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πλάκα οι τράπεζες τελικά...Πριν ένα μήνα πήρα το sony ericsson s312 δωρεάν από την wind εξαργυρώνοντας 6000 πόντους από την ALPHA BONUS VISA.

 

Φίλος που το έψαξε αυτό το μήνα , του είπαν ότι πρέπει να έχει 12000 πόντους.

 

Το συμπέρασμα είναι..Πάρτε μια κάρτα με δωρεάν συνδρομή , bonus δώρα και άλλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη και δεν αξίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο

Κια το 2680 πήγε στις 12000 πόντους από 6000 τον Οκτώβριο και από 5000 τον Αύγουστο .

Όμως όπως όλες οι προσφορές της WIND και αυτή έχει ημερομηνία λήξης δηλαδή η προσφορά για το S312 ισχύει τώρα μέχρι 31/11/2009 (έτσι λέει το site και ας μην έχει 31 ο Νοέμβριος!!!)

http://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=5

Από τον Δεκέμβριο ίσως να θέλει ακόμα πιο πολλούς.....

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πλάκα οι τράπεζες τελικά...Πριν ένα μήνα πήρα το sony ericsson s312 δωρεάν από την wind εξαργυρώνοντας 6000 πόντους από την ALPHA BONUS VISA.

 

Φίλος που το έψαξε αυτό το μήνα , του είπαν ότι πρέπει να έχει 12000 πόντους.

 

Το συμπέρασμα είναι..Πάρτε μια κάρτα με δωρεάν συνδρομή , bonus δώρα και άλλα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη και δεν αξίζουν!

 

δεν εχεις αδικο. ας κανει ομως ο φιλος σου 200 ευρω αγορες σε επιχειρησεις μπονους και θα παρει 5000 ποντους δωρο, και 800 απο τις αγορες και το παιρνει τζαμπα το κινητακι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καλυψες φιλε μου...πχ παω εγω σε ενα μαγαζι και αγοραζω κατι που στοιχιζει 1500 ευρω, το βαζω με 12 δοσεις και βγαινει 125 ευρω το μηνα.Μπορω να κανω την αγορα ή οχι?

 

Ευχαριστω:)

 

 

Ανάλογα το κατάστημα και τη συμφωνία με τη τράπεζα που έχει κάνει. Πχ άλλο κατάστημα "κραταει" τα 1500 οπότε πρέπει να είναι διαθέσιμα, και άλλο κρατάει μόνο τη δόση!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το κατάστημα και τη συμφωνία με τη τράπεζα που έχει κάνει. Πχ άλλο κατάστημα "κραταει" τα 1500 οπότε πρέπει να είναι διαθέσιμα, και άλλο κρατάει μόνο τη δόση!

 

και αλλα καταστηματα κρατανε την μια δοση και σαν << ασφαλεια>> το συνολικο ποσο αλλων 2 δοσεων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω, πως μπορω να παρω απο τραπεζα συνολικα 3500€ σαν φοιτητης, χωρις εγγυητη η εκκαθαριστικο?

 

Η ΑΤΕ λεει πως για φοιτητικο δανειο θελει συνυπογραφη γονεα...εννοουν και εκαθαριστικο γονεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω, πως μπορω να παρω απο τραπεζα συνολικα 3500€ σαν φοιτητης, χωρις εγγυητη η εκκαθαριστικο?

 

Η ΑΤΕ λεει πως για φοιτητικο δανειο θελει συνυπογραφη γονεα...εννοουν και εκαθαριστικο γονεα?

 

φοιτητικο δανειο χωρις εγγυητη η εκκαθαριστικο δεν μπορεις να παρεις απο καμια τραπεζα, ειδικα αυτην την εποχη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μ

 

αλλα καποιος τροπο θα υπαρχει

 

γινεται να παρς πχ. 3 φοιτητικες πιστωτικες απο 3 διαφορετικες τραπεζες?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μ

 

αλλα καποιος τροπο θα υπαρχει

 

γινεται να παρς πχ. 3 φοιτητικες πιστωτικες απο 3 διαφορετικες τραπεζες?

 

μπορεις να παριεις φοιτητικες πιστωτικες απο ολες τις τραπεζες. δεν υπαρχει προβλημα. μονο μην σκεφτεις να κανεις αναληψη απο πιστωτικες καρτες. τα επιτοκια ειναι απαγορευτικα γυρω στο 20%. οποτε μακρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οποτε και δεν το σκεφτομαι αλλο, γιατι με ενδιαφερουνε μετρητα...

 

Καμια λυση? Υπαρχει σοβαρο προβλημα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια με καινε 2000 μετρητα

 

υπαρχουν κατι φοιτητικοι λογαριασμοι, της αλφα μπανκ νομιζω, που δινανε και δυνατοτητα υπεραναληψης. δεν το εχω ψαξει καθολου το θεμα. απλα το ριχνω σαν ιδεα. οποιος γνωριζει ας βοηθησει αν θελει

 

επισης υπηρχε και κατι σαν προσφορα για τις πιστωτικες της αλφα μπανκ, με μια αναληωη μεγαλυτερη των 900 ευρω ανα συναλλαγη επιτοκια 9% μεχρι ολικης αποπληρωμης του ποσου. αυτο για καποιον που εχει μεγαλη αναγκη τα λεφτα ειναι καπως υποφερτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το info pexth, αν καποιος γνωριζει ας το μοιραστει εδω...

 

Καιγομαι (καλα και ποιος δεν καιγετε πια!) για μετρητα να πληρωσω την σχολη μου και να παρω αμαξι..

 

Χαλια εποχες παιδιααα. Καποτε ηταν καλυτερα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λές κάποτε?

όταν ήμουν φοιτητής για πρώτη φορά το 1978 δεν θυμάμε πολλά παιδιά να είχαν αυτοκίνητο

Σήμερα στο Τ.Ε.Ι της Αθήνας δεν υπάρχει πλέον χώρος για να παρκάρει ο φοιτητής γυιός μου (χάλια εποχές για πάρκινγ)

Για Να μπούμε στο θέμα

Η καλύτερη περίπτωση είναι να πάρεις φοιτητική από την Alpha

μετά κάνεις μια ανάληψη πάνω από 800 ευρώ και έχεις επιτόκιο 9,75 %

http://www.alphabank.gr/page/default.asp?la=1&id=5337

 

Αλλά το θέμα είναι ότι γενικά πολύ δύσκολα θα πάρεις χωρίς εγγυητή

Επίσης αν βγάλεις μία φοιτητική από Eurobank έχει προσφορά Άτοκη μεταφορά για 12 μήνες .

Μεταφέρεις λοιπόν τα χρήματα της Alpha και καθάρισες .

Όμως όλα αυτά προυποθέτουν και ένα σοβαρό πιστωτικό όριο

Συνήθως σε φοιτητές δίνουν 600-800 ευρώ.

Έυκολα θα πάρεις κάρτα από

Citibank

Eurobank

Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

λιγο μπερδεμενο μου ακουγεται :S

 

Γινεται να βαλω στην φοιτητικη των 600-800 ευρω καποιον "συνδικαιουχο" με εκκαθαριστικο ωστε να ανεβει το οριο? Κ μετα να βγει απο μεσα κ το χρεως να ειναι σε μενα!.?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω προπληρωμένη από της Κύπρου..Γνωρίζει κανένας τι δικαιολογητικά χρειάζεται?στο site αναφέρει οτι θέλει

 

# Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

# Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ)

# Βεβαίωση αποδοχών από Εργοδότη

 

Παλιότερα δεν χρειάζονταν όλα αυτά....Υπάρχει κάποιος που να έβγαλε πρόσφατα και να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...