Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το οτι ηταν απογοητευτικο πως βγηκε 25000 κοσμος ειναι υπερβολικο.βλεπεις συχνα τα τελευταια χρονια συγκεντρωσεις-διαδηλωσεις-πορειες κτλ να μαζευουν περισσοτερο κοσμο;δεν νομιζω...το οτι πηγε ο Ανθιμος και ο Ψωμιαδης δεν λεει κατι με την εννοια οτι δεν εκαναν και καμια εκστρατεια να μαζεψουν κοσμο.ειχε χαλαρο χαρακτηρα η συγκεντρωση αυτη.και το Λαος εχει συγκεκριμενη δυναμικη.για τα μετρα του λοιπον μια χαρα τα πηγε

Εδώ τρελάθηκε το σύμπαν με τα spam mails και posts και λες οτι δεν έγινε εκστρατεία;

Τα λεγόμενα του Γεωργιάδη πάντως χτες υπονοούσαν οτι θα μαζευτεί περισσότερος κόσμος.

 

 

btw η Σαρρή παρευρέθη στην διαδήλωση; :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@gmac

H Κύπρος δεν ανήκει στους Έλληνες

Η Κύπρος είναι Ελληνική και φυσικά οι Κύπριοι το ξέρουν.

 

Το "ανήκει" δεν ήταν δικιά μου ορολογία. Όσο για το με τι θα συμφωνήσουν και με τι όχι οι Κύπριοι, αφενός δε θέλω να τους πατρονάρω, αφετέρου δε θέλω να βγω off-topic.

 

Ώρα είναι πάντως να βγούμε με πανό "Cyprus is Greek" και να γίνει κάνα διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ Αθηνας - Λευκωσίας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η επεκτατική πολιτική των Σκοπιών έχει στόχο και το μακεδονικό χαλβά;

 

 

και οπως ειπε κ ο κορυφαιος συγχρονος κωμικος της χωρας-καθαρόαιμος απόγονος του Αριστοφάνη:

Ο μακεδονικός χαλβάς ανήκει στους Έλληνες, το χαλούμι ανήκει στους Έλληνες, η μαστίχα Χίου ανήκει στους Έλληνες. Μόλις ακούσω πως και το κρασί Νεμέας ανήκει στους Έλληνες, θ' αρχίσω να ανησυχώ σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα είμαι πανευτυχής!!!

Σήμερα βροντοφωνάξαμε την ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ που κάποιοι από εδώ μέσα δεν λένε να τη καταλάβουν.

ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΜΕ την ΑΛΗΘΕΙΑ ότι Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Μια αλήθεια που Η ΙΔΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ την ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ.

Κάτω από το άγαλμα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ του ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ.

 

 

Οι σκοπιανοι ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ το ΟΝΟΜΑ και δεν τους ΑΝΗΚΕΙ για αυτό και ΔΕΝ θα το πάρουν.ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑ

 

Και "αγαπητοί" σκοπιανοί σε σας απευθύνομαι: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ αν σας βαστάει. Ελπίζω να με ακουτε.ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ

 

Τα ψευτοεπιχηρήματά σας περί διπλωματίας και αντικειμενικότητας δεν μου λένε τίποτα.Καθήστε και σκεφτήτε καλύτερα και ύστερα να ποστάρετε εδώ.Να πάτε για καφέ καλύτερα.

 

Χαιρομαι που οι νεοι ανθρωποι εχουμε μια καλα τεκμηριωμενη αποψη, χωρις φανατισμους και κλισε. Θετικο, επισης, βρισκω το να θεωρει ο καθενας οτι ειναι θεμιτο να παμε σε πολεμο με καποιο αλλο κρατος για τετοιου ειδους αιτιες (αλλωστε τι ειναι ο πολεμος, σιγα το πραμα!)

 

Θα ηθελα βεβαια να ρωτησω, αν το FYRoMacedonia περιλαμβανει καποια γραμματα της αλφαβητου ή οχι. Γιατι αν λεμε οτι δεν θα παρουν ουτε γραμμα με το ονομα τους να εμπεριεχει ολοκληρη τη λεξη Μακεδονια και στο μελλον το ονομα να γινει ακομα πιο σαφες, κατι δεν παει καλα.

 

Τελος, ελεος πια με αυτην την συνηθεια, οποιος γραφει εθνικιστικα συνθηματα να τα γραφει και ανορθογραφα. Ετσι υποτιθεται οτι θελουμε να διατηρησουμε το ελληνικο ιδεωδες;

 

Πραγματικά δεν με ανδιαφέρει καθόλου η άποψή σου.

 

@Ryback3 Πραγματικά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ικανοποιημένος νιώθω.:happy:

 

Αμα μου βρεις και αλλη χρησιμοτητα των συλλαλητηριων, θα σε παραδεχτω (χρησιμοτητα, οχι σκοπιμοτητα)

 

Διαβάζοντας τις ειδήσεις στο web, βλέπω ότι ο αριθμός των συμμετεχόντων στις 2 συγκεντρώσεις ήταν αρκετά μικρός. Χαίρομαι που βλέπω ότι η πλειοψηφία του λαου της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας γενικότερα φαίνεται (εκ του αποτελέσματος) να συμφωνούν ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για συλλαλητήρια. Ελπίζω μονο να μην χαρακτηριστεί το 99% του Θεσσαλονικιώτικου πληθυσμού "ψευτοπροοδευτικοί","διεθνιστουληδες", "μη πατριώτες" κτλ.

 

Καλα, μικρο δεν τον λες. Δεν ειναι λιγος κοσμος, ειδικα αν σκεφτεις ποσος κοσμος βγαινει στους δρομους, για αλλα πιο ουσιαστικα ζητηματα. Παντως, εχω την εντυπωση οτι ειναι σαφως λιγοτερος κοσμος απο το προηγουμενο συλαλλητηριο (αν κανω λαθος ας εμ διορθωσει καποιος), το οποιο δειχνει καποια - θετικα - πραγματα. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, μικρο δεν τον λες. Δεν ειναι λιγος κοσμος, ειδικα αν σκεφτεις ποσος κοσμος βγαινει στους δρομους, για αλλα πιο ουσιαστικα ζητηματα. Παντως, εχω την εντυπωση οτι ειναι σαφως λιγοτερος κοσμος απο το προηγουμενο συλαλλητηριο (αν κανω λαθος ας εμ διορθωσει καποιος), το οποιο δειχνει καποια - θετικα - πραγματα. :)

 

 

1 εκατομμύριο είπαν στις ειδήσεις του Σκάι αν άκουσα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που οι νεοι ανθρωποι εχουμε μια καλα τεκμηριωμενη αποψη, χωρις φανατισμους και κλισε. Θετικο, επισης, βρισκω το να θεωρει ο καθενας οτι ειναι θεμιτο να παμε σε πολεμο με καποιο αλλο κρατος για τετοιου ειδους αιτιες (αλλωστε τι ειναι ο πολεμος, σιγα το πραμα!)

 

Αν δεν σου είναι κόπος κάνε μια προασπάθεια να διαβάσεις όλα τα ποστ μου και ύστερα να βγάζεις συμπεράσματα.

 

Θα ηθελα βεβαια να ρωτησω, αν το FYRoMacedonia περιλαμβανει καποια γραμματα της αλφαβητου ή οχι. Γιατι αν λεμε οτι δεν θα παρουν ουτε γραμμα με το ονομα τους να εμπεριεχει ολοκληρη τη λεξη Μακεδονια και στο μελλον το ονομα να γινει ακομα πιο σαφες, κατι δεν παει καλα.

 

Μην κολλάς στις λέξεις.Είναι πραγματικά ανώφελο.

Κατάλαβες τί θέλω να πω.

 

Τελος, ελεος πια με αυτην την συνηθεια, οποιος γραφει εθνικιστικα συνθηματα να τα γραφει και ανορθογραφα. Ετσι υποτιθεται οτι θελουμε να διατηρησουμε το ελληνικο ιδεωδες;

 

Τί σχέση έχει το ελληνικό ιδεώδες με την ορθογραφία?

 

 

 

Αμα μου βρεις και αλλη χρησιμοτητα των συλλαλητηριων, θα σε παραδεχτω (χρησιμοτητα, οχι σκοπιμοτητα)

 

Σκοπός είναι να δείξουμε την φωνή ή την κραυγή μας. Όπως θέλεις πες το.Και σε αυτόν τον σκοπό είναι πολύ χρήσιμα τα συλλαλητηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου είναι κόπος κάνε μια προασπάθεια να διαβάσεις όλα τα ποστ μου και ύστερα να βγάζεις συμπεράσματα.

 

Οπως καταλαβαινεις ειναι κομματι δυσκολο να διαβασω +1000 μηνυματα σου. Καταλαβαινω τι θες να πεις παντως, και ισως εχεις δικαιο. Ομως το χανεις postαροντας κατα αυτον τον τροπο, που δειχνει (χωρις αυτο να σημαινει οτι ισχυει κιολας) οτι δεν εχεις επιχειρηματα, απλα θυμο.

 

Μην κολλάς στις λέξεις.Είναι πραγματικά ανώφελο.

Κατάλαβες τί θέλω να πω.

 

Οχι, για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα. Ή μαλλον καταλαβα, αλλα αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν λες οτι δεν θα παρουν ουτε γραμμα απο τη λεξη Μακεδονια, ενω ηδη εχουν ενσωματωσει ολοκληρη τη λεξη στο ονομα τους και τους αποκαλει ετσι ολος ο κοσμος, προφανως καπου κανεις λαθος. Ακομα και αν εννοεις οτι δεν θα γινει ακομα πιο κοντινο το ονομα τους στο Μακεδονια, παλι κανεις λαθος, γιατι πολυ απλα δεν θα αλλαξει κατι ουσιαστικο.

 

Τί σχέση έχει το ελληνικό ιδεώδες με την ορθογραφία?

 

Εσυ δεν βλεπεις καποια σχεση; Αν εγω δεν μπορω να μιλησω σωστα Ελληνικα, να γραψω σωστα Ελληνικα, ή δεν ξερω την Ελληνικη ιστορια, σε τι θεση ειμαι να υπερασπιζομαι την Ελλαδα ή/και τα ιδεωδη και να λεω οτι καποιος αλλος δεν εχει δικαιωμα να αποκαλειται καπως; Εκτος φυσικα και αν μιλαμε για ιατρικο προβλημα (πχ δυσλεξια) οποτε εκει προφανως αλλαζουν τα πραγματα.

 

Υ.Γ: Στο παραπανω δεν μιλαω για σενα, γιατι εσυ εκανες καναδυο λαθη στο κειμενο σου. Αναφερομαι γενικα.

 

 

 

Σκοπός είναι να δείξουμε την φωνή ή την κραυγή μας. Όπως θέλεις πες το.Και σε αυτόν τον σκοπό είναι πολύ χρήσιμα τα συλλαλητηρια.

 

Για αυτο ειπα χρησιμοτητα. Το παραπανω δεν ειναι χρησιμο, ειναι αυτοσκοπος. Δειχνω οτι φωναζω, σε μενα και στον διπλανο μου στο συλλαλητηριο, αντε και σε καποιον που θα το δει στις ειδησεις για 2 λεπτα. Αυτο. Χρησιμο θα ηταν να πετυχαινει κατι, συμβαινει σε διαδηλωση μια φορα στα τοσα χρονια. ;)

 

EDIT:

 

Παρακολούθησα τα συλλαλητήρια ωστόσο θέλω να θέσω ένα ερώτημα: Η φράση ''ουράνιο τόξο'' σας λέει κάτι?

 

 

Περιστασιακα βλεπαμε και εμεις Βελοπουλο. Καποιες μερες δεν ειχε καλες χιουμοριστικες εκπομπες το μεσημερι. :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεις ειναι κομματι δυσκολο να διαβασω +1000 μηνυματα σου. Καταλαβαινω τι θες να πεις παντως, και ισως εχεις δικαιο. Ομως το χανεις postαροντας κατα αυτον τον τροπο, που δειχνει (χωρις αυτο να σημαινει οτι ισχυει κιολας) οτι δεν εχεις επιχειρηματα, απλα θυμο.

 

Εννοώ να διαβάσεις τα ποστ μου σε αυτό το θέμα. Όχι τα 1000 ποστ μου γενικά.Τρελός είμαι?:p

 

 

Οχι, για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα. Ή μαλλον καταλαβα, αλλα αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν λες οτι δεν θα παρουν ουτε γραμμα απο τη λεξη Μακεδονια, ενω ηδη εχουν ενσωματωσει ολοκληρη τη λεξη στο ονομα τους και τους αποκαλει ετσι ολος ο κοσμος, προφανως καπου κανεις λαθος. Ακομα και αν εννοεις οτι δεν θα γινει ακομα πιο κοντινο το ονομα τους στο Μακεδονια, παλι κανεις λαθος, γιατι πολυ απλα δεν θα αλλαξει κατι ουσιαστικο.

 

 

Το γνωρίζω ότι ήδη στο όνομά τους ενσωματώνουν τη λέξη Μακεδονία αλλά δεν δέχομαι να ονομαστούν σκέτο Μακεδονία ή Βόρεια Μακεδονία.

Καλύτερα να μείνουν ως έχουν.

 

 

 

Εσυ δεν βλεπεις καποια σχεση; Αν εγω δεν μπορω να μιλησω σωστα Ελληνικα, να γραψω σωστα Ελληνικα, ή δεν ξερω την Ελληνικη ιστορια, σε τι θεση ειμαι να υπερασπιζομαι την Ελλαδα ή/και τα ιδεωδη και να λεω οτι καποιος αλλος δεν εχει δικαιωμα να αποκαλειται καπως; Εκτος φυσικα και αν μιλαμε για ιατρικο προβλημα (πχ δυσλεξια) οποτε εκει προφανως αλλαζουν τα πραγματα.

 

Υ.Γ: Στο παραπανω δεν μιλαω για σενα, γιατι εσυ εκανες καναδυο λαθη στο κειμενο σου. Αναφερομαι γενικα.

 

Αυτό ακριβώς. Πως έχουν το δικαίωμα να αποκαλούνται Μακεδόνες όταν δεν ξέρουν καν την ιστορία της Μακεδονίας? Ή το χειρότερο όταν την ξέρουν λάθος?Και δεν ξέρουν καν ελληνικά?γραφή, ανάγνωση κτλ.;)

 

 

Για αυτο ειπα χρησιμοτητα. Το παραπανω δεν ειναι χρησιμο, ειναι αυτοσκοπος. Δειχνω οτι φωναζω, σε μενα και στον διπλανο μου στο συλλαλητηριο, αντε και σε καποιον που θα το δει στις ειδησεις για 2 λεπτα. Αυτο. Χρησιμο θα ηταν να πετυχαινει κατι, συμβαινει σε διαδηλωση μια φορα στα τοσα χρονια. ;)

 

Που ξες?Μπορεί και να πετύχει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς δε βοήθησαν και την περίοδο '92-'95...

Αλλά μερικοί προτιμούν να ξεσπάσουν την οργή τους παρά να σκεφτούν ότι σαμποτάρουν το σκοπό που νομίζουν ότι υπηρετούν.

Δηλαδή εαν στα ειδησεογραφικά πρακτορεία κάθε μέρα είχαν εικόνες διαδήλωσης των Ελλήνων για το θέμα αυτό, θα έλεγαν..." ρε αυτοί οι Έλληνες, κάθε μέρα γι'αυτό βγαίνουν στους δρόμους, άρα έχουν άδικο"!!!:wacko: Καλά, τι λογική είναι αυτή;

Θα συγκεντρώνονται οι σκοπιανοί σε διαδηλώσεις και εμείς δεν θα κάνουμε τίποτε και με αυτό τον τρόπο θα δείξουμε πως το θέμα μας αφορά;

Για να καταλάβω, ανέλυσέ το μας διότι ορισμένοι θα με στείλετε στο δρομοκαϊτιο με όλα αυτά τα "επιχειρήματα"!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν στα ειδησεογραφικά πρακτορεία κάθε μέρα είχαν εικόνες διαδήλωσης των Ελλήνων για το θέμα αυτό, θα έλεγαν..." ρε αυτοί οι Έλληνες, κάθε μέρα γι'αυτό βγαίνουν στους δρόμους, άρα έχουν άδικο"!!!:wacko: Καλά, τι λογική είναι αυτή;

Θα συγκεντρώνονται οι σκοπιανοί σε διαδηλώσεις και εμείς δεν θα κάνουμε τίποτε και με αυτό τον τρόπο θα δείξουμε πως το θέμα μας αφορά;

Για να καταλάβω, ανέλυσέ το μας διότι ορισμένοι θα με στείλετε στο δρομοκαϊτιο με όλα αυτά τα "επιχειρήματα"!

 

Όποιος διαμαρτύρεται έχει πάντα 100% δίκιο;

Η γνώμη μου για τα συλλαλητήρια της περιόδου 1992-95 είναι ότι έκαναν κακό τόσο στην εικόνα της Ελλάδας όσο και στη διαπραγματευτική της θέση. Παίρνοντας τα συλλαλητήρια ως αποκορύφωμα της απίστευτης πίεσης που δέχθηκε τότε η ελληνική κυβέρνηση από τα ΜΜΕ, την αντιπολίτευση -πλην ΚΚΕ- κλπ. (και ενώ είναι γνωστό ότι ο Μητσοτάκης ήθελε να κλείσει το θέμα) η ελληνική κυβέρνηση υποχρεώθηκε σε μια σκληρή στάση που τελικά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. 15 χρόνια μετά και ενώ η FYROM έχει αναγνωρισθεί ως "Δημοκρατία της Μακεδονίας" από περισσότερες από 100 χώρες, ανάμεσά τους και όλους τους βασικούς συμμάχους μας μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι η τακτική αυτή απέτυχε.

Ταυτόχρονα η εικόνα της Ελλάδας που πέρασε στα διεθνή ΜΜΕ ήταν αυτή του τοπικού τσαμπουκά που προσπαθούσε να διαλύσει ένα νεοσύστατο και αδύναμο κράτος που μόλις είχε βγει από έναν αιματηρό πόλεμο και το μέλλον του ήταν ούτως ή άλλως επισφαλές. Ακόμα χειρότερο για την εικόνα της Ελλάδας ήταν το εμπάργκο της κυβέρνησης Παπανδρέου που ήταν και πάλι αποτέλεσμα αυτής της εσωτερικής πίεσης και των δεσμεύσεων που είχε κάνει το ΠΑΣΟΚ όταν προσπαθούσε να ρίξει το Μητσοτάκη. Αν η FYROM είχε διαλυθεί τότε και είχε ξαναβυθιστεί στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας η ευθύνη της Ελλάδας θα ήταν τεράστια... Όσο για το αν είναι συμφέρον για ένα κράτος να βυθίζεται στο χάος ένα άλλο κράτος με το οποίο μοιράζεται σύνορα είναι κάτι που δε νομίζω ότι χρειάζεται σχόλιο.

 

Έκτοτε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι, ευτυχώς. Η σημερινή κυβέρνηση αν και πάλι έχει επισφαλή κοινοβουλευτική πλειοψηφία είναι σίγουρα πιο σταθερή από αυτήν του Μητσοτάκη και έχει τη στήριξη της αντιπολίτευσης πλην ΛΑΟΣ στο θέμα.

Δεν μπορώ να πω σε κανέναν να μην πάει σε ένα συλλαλητήριο εφόσον το θέλει. Η εμπειρία του παρελθόντος όμως είναι ξέκάθαρα αρνητική και δεν είναι τυχαίο που οι μόνοι που έχουν μείνει να τα διοργανώνουν είναι ο Άνθιμος, ο Παπαθεμελής, ο Ζορό-Ψωμιάδης, ο ιστορικός Γ. Καρατζαφέρης και ο Μάκης Βορίδης με το τσεκούρι του.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Newsflash:

ετέθη βέτο από την Ελλάδα για ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει. Βάλανε και έκτακτα δελτία. Μπορεί απλά να ανακοινώθηκε ότι θα ασκηθεί βέτο, δεν ξέρω. Το είχα στο mute. The way TV is supposed to be watched :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: Βέτο, αν ασκηθεί θα είναι μόνο στην επίσημη σύσκεψη του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι. Έτσι είναι η διαδικασία, πώς να το κάνουμε...

 

Προφανώς απλώς ανακοινώθηκε η πρόθεση της ελληνικής πλευράς. Οπότε και περιμένουμε να δούμε αντιδράσεις.

 

To να βγει μια χώρα και να δηλώσει ότι θα ασκήσει βέτο δεν σημαίνει τίποτα. Προφανώς βέβαια, αν ΔΕΝ το ασκήσει θα χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Η ορθογραφία σαφώς και έχει σχέση με το Ελληνικό ιδεώδες.Αν θες να βροντοφωνάζεις ότι είσαι Έλληνας και να υποστηρίζεσαι σθεναρά τα εθνικά συμφέροντα,πρέπει πρώτα να κάνεις κτήμα σου ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του Ελληνικού πολιτισμού,τη γραφή.
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα τα συλλαλητήρια ωστόσο θέλω να θέσω ένα ερώτημα: Η φράση ''ουράνιο τόξο'' σας λέει κάτι?

 

εννοειται. http://www.florina.org/

το εθνος ειναι μακεδονικο στην βορεια ελλαδα.

 

κ στον Πειραια υπαρχουν οι απογονοι του στολου.

η ιστορια ειναι γραμμενη

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ο Καραμανλής φαίνεται ότι έβαλε μυαλό!

Τί τον ώθησε σε μία τέτοια πράξη άραγε?...

Τα συλλαλητήρια; :D

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ο Καραμανλής φαίνεται ότι έβαλε μυαλό!

Τί τον ώθησε σε μία τέτοια πράξη άραγε?...

 

Το είχε πει εδώ και αρκετές μέρες, πριν τις συναντήσεις στη Νέα Υόρκη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το Βετο δεν ασκηθηκε ακομα... μην βιαζεστε!

 

Προς βέτο η Αθήνα

Στις Βρυξέλλες η Ντ.Μπακογιάννη για την κρίσιμη Σύνοδο του ΝΑΤΟ

 

 

Αθήνα

Τελευταία ενημέρωση 12:00

 

 

 

Στη σκιά των επαφών Νίμιτς σε Σκόπια και Θεσσαλονίκη και στον απόηχο των δύο συλλαλητηρίων για τη Μακεδονία, το πολιτικό και διπλωματικό ενδιαφέρον για την υπόθεση της ΠΓΔΜ μεταφέρεται στην έδρα του ΝΑΤΟ, όπου συναντώνται οι ΥΠΕΞ της Συμμαχίας.

 

Την Ελλάδα θα εκπροσωπήσει η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, η οποία -όπως αναφέρει στο σχετικό του ρεπορτάζ Το Βήμα της Πέμπτης- θα επιδιώξει να εξασφαλίσει τη συναίνεση των υπόλοιπων χωρών-μελών ότι η επίλυση του προβλήματος της ονομασίας αποτελεί προϋπόθεση για να λάβει η ΠΓΔΜ πρόσκληση ένταξης.

 

Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα, στο επίπεδο του ΝΑΤΟ οι χώρες-μέλη έχουν ήδη συμφωνήσει επί του κειμένου για τη διεύρυνση προς τις τρεις υποψήφιες χώρες (Κροατία, Αλβανία, ΠΓΔΜ) και σε ό,τι αφορά την ΠΓΔΜ επαναλαμβάνουν την τελευταία απόφαση του Συμβουλίου του ΝΑΤΟ, όπου σαφώς υπογραμμίζεται η ανάγκη εξεύρεσης «εν ευθέτω χρόνω» συμβιβαστικής συμφωνίας.

 

Πάντως, κατά την άφιξή της στην βελγική πρωτεύουσα, η επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας άφησε να εννοηθεί ότι η Αθήνα θα κάνει χρήση του δικαίωματος του βέτο για την περίπτωση της ΠΓΔΜ, εφόσον δεν υπάρξει εξέλιξη στο θέμα των επαφών για την ονομασία.

 

Στην ατζέντα της συνόδου περιλαμβάνεται και το θέμα που έχει δημιουργήσει η Τουρκία, η οποία αρνείται να συμφωνήσει στην αποστολή ευρωπαϊκής κοινοτικής δύναμης στο Κόσοβο, επειδή αυτή προϋποθέτει την «αλλαγή φρουράς» με το ΝΑΤΟ.

 

Η Αγκυρα δεν έχει συναινέσει σε κάτι τέτοιο, ενώ οι αποφάσεις της Συμμαχίας λαμβάνονται με ομοφωνία.

 

 

 

 

Newsroom ΔΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ο Καραμανλής φαίνεται ότι έβαλε μυαλό!

Τί τον ώθησε σε μία τέτοια πράξη άραγε?...

 

:wacko: Αυτή είναι η επίσημη θέση της Ελλάδας εδώ και τόσο καιρό! :blink:

 

Τα συλλαλητήρια; :D

 

Όλα παίζουνε ρόλο φίλτατε.

 

Αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιποι 14.999 του συλλαλητηρίου ήταν εξίσου ανενημέρωτοι για τις επίσημες θέσεις της Ελλάδας στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Αυτή είναι η επίσημη θέση της Ελλάδας εδώ και τόσο καιρό! :blink:

 

 

 

 

 

Αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιποι 14.999 του συλλαλητηρίου ήταν εξίσου ανενημέρωτοι για τις επίσημες θέσεις της Ελλάδας στο θέμα.

Τόσο καιρό όμως στα λόγια είχανε μείνει.Τόσο καιρό η κυβέρνηση ισχυριζόταν και ισχυρίζεται πως θα ασκήσει βέτο στα πλαίσια του ΝΑΤΟ αν βέβαια τα Σκοπια δεν αποδεχτούν το όνομα νέα ή βόρεια Μακεδονία. Τα Σκοπια ως γνωστόν κάτι τέτοιο δεν το δέχονται.Γιατί λοιπόν αργεί να ασκηθεί το βέτο από την μεριά της κυβέρνησης?

Και ίσως, λέω ίσως, η κυβέρνηση να πήρε επιτέλους την απόφαση να ασκήσει το βετο και να τους αποκλέισει.

 

Βέβαια το θέμα ήταν να σκηθεί το βετο εξ αρχής, Τώρα μας κοροιδεύουν?Ήθελα να ξερα.

 

Και όσον αφορά τους 14.999 του συλλαλητηρίου μην σε πολυνοιάζει καθώς δεν παρεβρέθηκες σε αυτό.Ας παρεβρισκόσουν έτσι ώστε να ήσουν ο μόνος ενημερωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό όμως στα λόγια είχανε μείνει.Τόσο καιρό η κυβέρνηση ισχυριζόταν και ισχυρίζεται πως θα ασκήσει βέτο στα πλαίσια του ΝΑΤΟ αν βέβαια τα Σκοπια δεν αποδεχτούν το όνομα νέα ή βόρεια Μακεδονία. Τα Σκοπια ως γνωστόν κάτι τέτοιο δεν το δέχονται.Γιατί λοιπόν αργεί να ασκηθεί το βέτο από την μεριά της κυβέρνησης?

Και ίσως, λέω ίσως, η κυβέρνηση να πήρε επιτέλους την απόφαση να ασκήσει το βετο και να τους αποκλέισει.

 

Βέβαια το θέμα ήταν να σκηθεί το βετο εξ αρχής, Τώρα μας κοροιδεύουν?Ήθελα να ξερα.

 

Και όσον αφορά τους 14.999 του συλλαλητηρίου μην σε πολυνοιάζει καθώς δεν παρεβρέθηκες σε αυτό.Ας παρεβρισκόσουν έτσι ώστε να ήσουν ο μόνος ενημερωμένος.

 

:wacko:

Το βέτο μπορεί να ασκηθεί στη σύνοδο και μόνο. Μπορείς να το προαναγγείλεις από πριν όπως έκανε η Ελλάδα αλλά το ασκείς στη σύνοδο του οργανισμού.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...