Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E και; :wacko:

 

πρέπει να τους δώσω σημασία; Μήπως να οργανώσω κάποιο συλλαλητήριο μαζί με τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Θεόκλητο επειδή 100 ξεβράκωτοι Αλβανοί μπορεί να έχουν βλέψεις;

Σίγουρα δεν πρόκειται για 100 ξεβράκωτους αλλά για πολύ περισσότερους.Και δεν έχουν μόνο οι εθνικιστές αλυτρωτικές σκέψεις.

Και τότε είναι που θα τους δούμε μπροστα στην πόρτα μας και θα ξαφνιαστούμε, αφού πιο μπροστά τους θεωρούσαμε ασήμαντους. Έτσι δεν έγινε και με τα Σκόπια άλλωστε και τώρα έχουν προχωρήσει για τα καλά στον στόχο τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα δεν πρόκειται για 100 ξεβράκωτους αλλά για πολύ περισσότερους.Και δεν έχουν μόνο οι εθνικιστές αλυτρωτικές σκέψεις.

Και τότε είναι που θα τους δούμε μπροστα στην πόρτα μας και θα ξαφνιαστούμε, αφού πιο μπροστά τους θεωρούσαμε ασήμαντους. Έτσι δεν έγινε και με τα Σκόπια άλλωστε και τώρα έχουν προχωρήσει για τα καλά στον στόχο τους?

 

Και τι προτείνεις να κάνουμε; Κάποιο προληπτικό ντού; "Συλλαλητήριο" στην Πλατεία των Ιωαννίνων με το Θεόκλητο;

Link to comment
Share on other sites

Και τι προτείνεις να κάνουμε; Κάποιο προληπτικό ντού; "Συλλαλητήριο" στην Πλατεία των Ιωαννίνων με το Θεόκλητο;

Απλά να μην κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να μην κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

 

Όσον αφορά το θέμα της Αλβανίας, προσωπικά δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για σενάρια επιστημονικής φαντασίας που αφορούν ένα ξεβράκωτο έθνος στα σύνορα μιας ισχυρής (συγκριτικά) Ελλάδας, μέλους του ΝΑΤΟ και της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα της Αλβανίας, προσωπικά δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου για σενάρια επιστημονικής φαντασίας που αφορούν ένα ξεβράκωτο έθνος στα σύνορα μιας ισχυρής (συγκριτικά) Ελλάδας, μέλους του ΝΑΤΟ και της ΕΕ.

ΟΚ Δεκτό και συμφωνώ.Βέβαια φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά λέει μια παροιμία.

 

Το αναλύσαμε πάρα πολύ το θέμα και έχουμε βγει εκτός θέματος.Έχουμε χάσει την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...μπραβο πάντως.

Επιτυχημένος ο αντιπερισπασμός ορισμένων "μεγάλων εθνών". Ξεχάσαμε τελείως την ανεξαρτητοποίηση του Κοσσοβου...και που ειμαστε ακόμη!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χώνεψης.

 

Είναι δεδομένο αυτό που λες και δεν το αμφισβητεί κανείς τουλάχιστον από εμάς που συμμετέχουμε στην συζήτηση αυτή (απορώ πώς έφτασες να πιστεύεις το αντίθετο!).

 

Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις όμως είναι ότι το παραπάνω ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει, ό,τι και να γίνει.

 

Ακόμα και ως σκέτο Μακεδονία να αναγνωρίζονταν οι γείτονες, την ιστορία δεν θα την έπαιρναν, διότι αφενός δεν είναι δικιά τους και αφετέρου η ιστορία είναι δεδομένη και την ξέρει όλος ο κόσμος.

 

Φυσικά πάντα θα υπάρχουν μερικοί γραφικοί καραγκιόζηδες που θα παίζουν με χάρτες και θα ονειρεύονται δόξες και κατακτήσεις (την στιγμή που δεν έχουν να φάνε). Δεν λέει κάτι αυτό. Και από εδώ μεριά υπάρχουν...

 

Διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις σου φίλε, τις σχετικές με το σκοπιανό και ένα έχω να σου πω:

Θλίβομαι κυριολεκτικά που γράφεις τέτοια ανοσιουργήματα.

Εδώ που φτάσαμε, δηλαή ένα βήμα προ της ξεφτίλας, φτάσαμε επειδή και άλλοι δυστυχώς ενστερνίζονται τις απόψεις σου.

Μάθε λοιπόν ότι όταν εκχωρείς το όνομα, εκχωρείς και την ιστορία, εκχωρείς και έδαφος. Αυτό και ένα νήπιο το καταλαβαίνει, εσύ που ξέρεις τα πολλά πώς και δεν το αντελήφθης;

Αλλά πού να περιμένει κανείς ευαισθησίες από τους παροικούντες το Κολωνάκι; (δεν αναφέρομαι σε σένα).

Εμείς εδώ στα βόρεια φυλάττουμε Θερμοπύλες και είμαστε περήφανοι γι' αυτό. Πολλά μπορούν να μας πάρουν, την ψυχή μας όμως ποτέ.

Σου εύχομαι καληνύχτα, γιατί είναι βέβαιο πως κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να αφησουμε τις κοντρες και τους χαρακτηρισμους Ενθεν Κακηθεν.Ειπαμε ειναι λογικο να υπαρχει και η αντιθετη αποψη,Σιγουρα παιζει ρολο και η Κατευθυνση που προβαλουν τα ΜΜΕ αλλα ειναι απολυτα θεμιτο.

 

Και παλι χθες ειχαμε νεα Δημοσκοπηση με 70% περιπου να λεει Οχι Στην Παραχωρηση του Ονοματος Της Μακεδονιας ή Παραγωγου..Λογικο μου φαινεται να υπαρχει αυτη η Σαφης Πλειοψηφια γιατι οπως Δεν θα διναμε ποτε το ονομα Ελλαδα ετσι γινεται και με το Μακεδονια.Για πολλους λογους και Ορθολογικους και Συναισθηματικους.

 

Γιαυτο το λογο Ενημερωσετε Φιλους και Γνωστους.ΓιατιΕιναι θεμα Συνειδησης και Πιστευω.Πιστευουμε οτι δεν πρεπει να περασει η Κλοπη του Μακεδονια ή Παραγωγου του απο τα Σκοπια?Οφειλουμε να Ειμαστε εκει και σε οποιο Συλλλητηριο Εκρποσωπει αυτη την Αποψη ανεξαρτητος Κομματος.Παντα με σεβασμο στην αντιθετη αποψη.Προς Το παρον ειναι το Μονο σιγουρο Συλλλητηριο.Ενημερωστε οσο περισσοτερο κοσμο μπορειτε

 

http://www.youtube.com/watch?v=yZgNDyUqjMc

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις σου φίλε, τις σχετικές με το σκοπιανό και ένα έχω να σου πω:

Θλίβομαι κυριολεκτικά που γράφεις τέτοια ανοσιουργήματα.

 

Πάντα χαίρομαι να ακούω καλά λόγια :D

 

Ωστόσο εκτός από εκχυδαϊσμούς, σποντούλες, και υποννούμενα προς το πρόσωπό μου, και παρά το γεγονός ότι όπως ισχυρίζεσαι διάβασες όλα τα μηνύματά μου, δεν απάντησες σε κανένα από αυτά.

 

Και δεν είσαι και ο πρώτος. Δεν ξέρω αν είναι επειδή φοβάσαι το συμπέρασμα που πιθανόν να καταλήξεις αν κάτσεις και σκεφτείς ψύχραιμα και λογικά ή επειδή δεν έχεις κάτι να πεις ή επειδή έχεις μια δογματική άποψη και την υπερασπίζεσαι τυφλά (δικαιώμα σου σε τελική ανάλυση) αλλά με μηνύματα σαν το παραπάνω δεν βοηθάς την συζήτηση. Αν ήρθες για συζήτηση φυσικά.

 

Σιγουρα παιζει ρολο και η Κατευθυνση που προβαλουν τα ΜΜΕ αλλα ειναι απολυτα θεμιτο.

 

Και αν σου πω ότι δεν έχω τηλεόραση στο σπίτι? :) Την άποψη αυτή που εξέφρασα δεν την διαμόρφωσα χτες ή πριν ένα μήνα.

 

+100000000

 

-100000001

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση φιλαράκι είδες ότι δεν βγάζει πουθενα΄.

Πάντα θα έχεις αυτές τις ψευτοπροοδευτικές απόψεις.Αυτό δεν αλλάζει.:lol:

 

Πρέπει να'ναι 6η? 7? ταμπέλα μέχρι τώρα. :D :rolleyes:

 

Ε, είναι λογικό να μην βγάζει πουθενά η συζήτηση. Όταν φτάνεις στο σημείο αντί να μιλάς με τον συνομιλητή σου μιλάς για τον συνομιλητή σου, τότε πρακτικά ομολογείς ότι τουλάχιστον στερείσαι της ικανότητας να κάνεις συζήτηση.

 

Αποδεδειγμένο, πανθομολογούμενο και διασταυρωμένο μετά από χρόνια συζητήσεων σε φόρουμ ;)

 

Για μια τελευταία φορά: Διάβασα και εγώ με την σειρά μου τα μηνύματα των συνομιλητών μου και όπου έκρινα ότι είχα κάτι να πω, το είπα και σίγουρα (θέλω να πιστεύω) ότι το δικαιολόγησα. Το θέμα είναι ότι δεν πήρα απάντηση, αλλά βρισιές και ταμπέλες.

 

Π.χ. είπα κάποια στιγμή ότι εξ αρχής από τον Β' ΠΠ η χώρα μας αναγνώριζε τη νότια Γιουγκοσλαβία με την ονομασία Μακεδονία. Αποδεδειγμένα από εκδόσεις χάρτες και εγκυκλοπαίδειες που κυκλοφορούσαν στον ψυχρό πόλεμο (βέβαια μερικοί είναι μικροί για τον πρόλαβαν). Άρα; Τώρα μας πήρε ο πόνος; Και αν μας πήρε τώρα μήπως είμαστε υποκριτές? Ε?

 

Έπειτα, Μακεδονία δεν είναι μόνο η Ελληνική. Και αυτό αποδεικνύεται. Πώς; Από χάρτες που απεικονίζουν την αρχαία Μακεδονία σε σχολικά βιβλία ιστορίας που εδώ και δεκαετίες διδάσκοντα στα στα σχολεία σε όλους τους Έλληνες μαθητές (και στους Μακεδόνες φυσικά). Άρα από που και ως πού μια περιοχή που δεν έχει απόγονους των αρχαίων κατοίκων της παύει να υφίσταται ως περιοχή? Ποιος νόμος της γεωγραφίας το λέει αυτό?

 

Το περιβόητο χαρτονόμισμα που πολλοί το έχουν κάνει σημαία ως απόδειξη των διεκδικήσεων των... εμ... των... ξυπόλητων, δεν υπήρξε ποτέ. Και αυτό αποδεδειγμένα. Κανείς δεν βγαίνει να πει «Ωχ, μας κορόιδεψαν και το κατάπιαμε αμάσητο». Γιατί? Πού είναι το γνώθι σαυτόν που εφάρμοζαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας μεταξύ αυτών και οι Μακεδόνες?

 

Μετά, το σύνθημα «Η Μακεδονία είναι Ελληνική/Macedonia is Greek» που βροντοφωνάξαμε το '90 αποδεδειγμένα πια έκανε κακό στην εξωτερική πολιτική και στην εικόνα της χώρας, διότι όλος ο κόσμος εισέπραξε δυο προφανή πράγματα: Είτε ότι η Ελλάδα θέλει να εισβάλει στην «Μακεδονία» (άρα περίπτωση Σαντάμ/Δαυίδ-Γολιάθ) είτε απλά δεν κατάλαβε τι ακριβώς φοβάται η Ελλάδα και βγαίνει στους δρόμους για να πει ότι μια ελληνική περιοχή είναι... ελληνική. Άσχημο πράγμα να σου βγαίνει το όνομα. Εφόσον αποδεδειγμένα πια τα συλλαλητήρια πρακτικά δεν πρόσφεραν τίποτα, γιατί τα επαναλαμβάνουμε? Μήπως επειδή δεν μαθαίνουμε από τα λάθη μας?

 

Λένε πολλοί, «Οι βρωμοσκοπιανοί διεκδικούν την Μακεδονία μας». Αυτό ερμηνεύεται με δυο τρόπους. Θέλουν να μας επιτεθούν και να πάρουν το δικό μας κομμάτι της Μακεδονίας. ΝΑΙ, σίγουρα. Είναι τόσο υπερδύναμη που θα το κάνουν και αυτό :X. Πριν μερικά χρόνια η συγκεκριμένη χώρα σώθηκε από διάλυση διότι εμείς και άλλες χώρες της στείλαμε κατεπειγόντως τεθωρακισμένα, ελικόπτερα, όπλα, πυρομαχικά και αξιωματικούς-εκπαιδευτές. Αυτοί είναι που θα μας πάρουν την Μακεδονία. ΟΚ, εντάξει. Η άλλη ερμηνεία είναι ότι θέλουν να ονομάσουν το δικό τους κομμάτι Μακεδονία. Μας τότε πώς θα μας πάρουν την Μακεδονία? Η πρώην νότια Γιουγκοσλαβία δεν αποτελεί ούτε αποτελούσε ποτέ μέρος του ελληνικού κράτους για να ΜΑΣ το πάρουν. Άρα?

 

Λέει άλλος, μα η Μακεδονία είναι συνηφασμένη με τους Έλληνες. Και? Γιατί και πώς ακριβώς θα αλλάξει αυτό τώρα? Καμία απάντηση και σε αυτό.

 

«Μα αυτοί λένε ότι είναι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου!» Και εγώ λέω ότι είμαι ο πάπας της Ρώμης. Είμαι? Τον νοιάζει τον πάπα το ότι το λέω? Νοιάζει τον υπόλοιπο κόσμο?

 

«Μα όλος ο κόσμος θα τους λέει Μακεδονία σκέτο.» Και? Και εμείς οι ίδιοι έτσι τους λέγαμε. Έτσι τους λέμε ακόμα. Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας. Έκπληξη, ε?

 

Τέλος, γιατί μας πειράζει η «Βόρεια Μακεδονία» αλλά δεν μας πειράζει η Βόρεια Ήπειρος και η Ανατολική Θράκη? Δηλαδή εδώ γιατί δεν λέμε το «Η Θράκη είναι Ελληνική» κατά το «Η Μακεδονία είναι Ελληνική»? Μήπως και πάλι είμαστε λιιιιίγο υποκριτές? Ε...?

 

Στα παραπάνω δεν έχει απαντήσει, μετά από 7 σελίδες, κανείς. Μόνο ύβρεις και ταμπέλες και κραυγές.

 

Δεν φταίω εγώ για αυτό.

 

Πηγαίνετε στο συλαλλητήρια παιδιά. Εγώ μέχρι τώρα δεν πήρα θέση ούτε να πάτε ούτε να μην πάτε. Τώρα όμως θα πάρω: πηγαίνετε.

 

Η χώρα είναι μπο******. Υγεία παιδεία, ασφαλιστικό, διαφάνεια, απασχόληση όλα πάνε στραβά. Χρειαζόμαστε μερικές στιγμές «εθνικής ανάτασης» προφανώς. Χρειάζεται και λίγη εκτόνωση πού και που...

 

Υ.Γ. Δεν περιμένω πια σοβαρή, ψύχραιμη τεκμηριωμένη και χωρίς ύβρεις απάντηση. Άμα ήταν θα είχε έρθει ήδη. Οπότε φίλε Boeing στόλισέ με με όσα επίθετα σου κάνει κέφι. Κανένα πρόβλημα :D

Link to comment
Share on other sites

αποδεδειγμένα πια τα συλλαλητήρια πρακτικά δεν πρόσφεραν τίποτα' date=' γιατί τα επαναλαμβάνουμε? Μήπως επειδή δεν μαθαίνουμε από τα λάθη μας? [/quote']

Κάνεις μεγάλο λάθος.

1ον) Από πού αποδεικνύεται ότι τα συλλαλητήρια δεν πρόσφεραν τίποτε;

Απόδειξέ το μας...

2ον) Τα συλλαλητήρια του 1994 αποδεδειγμένα προσέφεραν τα μέγιστα. Αν δεν είχαν γίνει, θα είχαν πάρει το όνομα από τότε. Το καθυστέρησαν 14 χρόνια. Αν δει όλος ο κόσμος το αυριανό μέγα πλήθος, θα πάρει το μήνυμα. Και οι γείτονές μας δεν θα πάρουν το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ξεπέφτει η Ελλάδα όσο προχωράμε στο μέλλον. Εδώ οι άλλοι κάνουν συλλαλητήριο ώστε να δείξουν στους ανιστόριτους της υφηλίου το ότι ο Έλληνας διαδηλώνει για την ιστορία και τον πολιτισμό του και κάποιοι θεσσαλονικείς 2-3 σελίδες πιό πίσω που διάβασα, ρωτάνε τι και πως και αν θα κλείσει κάποιος δρόμος!!!!!!

Γι'αυτό θα μας φάνε οι λύκοι ως πρόβατα. Διότι γινόμαστε μαζάνθρωποι. Κουτάκια απο κοκακόλες, σκέτοι απρόσωποι καταναλωτές των παγκοσμιων εταιριών. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ξεπέφτει η Ελλάδα όσο προχωράμε στο μέλλον. Εδώ οι άλλοι κάνουν συλλαλητήριο ώστε να δείξουν στους ανιστόριτους της υφηλίου το ότι ο Έλληνας διαδηλώνει για την ιστορία και τον πολιτισμό του και κάποιοι θεσσαλονικείς 2-3 σελίδες πιό πίσω που διάβασα, ρωτάνε τι και πως και αν θα κλείσει κάποιος δρόμος!!!!!!

Γι'αυτό θα μας φάνε οι λύκοι ως πρόβατα. Διότι γινόμαστε μαζάνθρωποι. Κουτάκια απο κοκακόλες, σκέτοι απρόσωποι καταναλωτές των παγκοσμιων εταιριών. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Φίλε μου, για το μήνυμά σου αυτό σου αξίζουν συγχαρητήρια!

Μέσα σε έξι γραμμές τα είπες όλα.

Μόνο να ζούσαν ο Παύλος Μελάς, ο Τέλλος Άγρας και όλα τα παλικάρια που θυσιάστηκαν μέσα στους βάλτους και στα λασπόνερα, να έβλεπαν την κατάντια ορισμένων νεοελλήνων...

ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΑ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ!!!

ΖΗΤΩ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ

(Αλήθεια, όλα αυτά τα παπαγαλάκια της παγκοσμιοποίησης και οι διεθνιστούληδες διάβασαν ποτέ τους τα "ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ"; ρωτάω εγώ ο αφελής...)

Link to comment
Share on other sites

@Trobocop®

Έχεις τυφλή εμπιστοσύνη λοιπον στα όργανα που μας κυβερνούν.Δεν χρειάζεται καμία συγκέντρωση και κανένα συλλαλητήριο αφού και μόνο η γνώμη και οι ενέργειες της κυβέρνησης αρκούν.Σωστά?

 

Αλλά άλλοι το βλέπουν πατριωτικά και άλλοι ψευτοπροοδευτικά.

Εσύ άραγε που ανήκεις?

Link to comment
Share on other sites

 

Στα παραπάνω δεν έχει απαντήσει, μετά από 7 σελίδες, κανείς. Μόνο ύβρεις και ταμπέλες και κραυγές.

 

Κοίταξε να δεις.

Εσύ προσπαθείς θεωρητικά να μας αποδείξεις αυτό που δεν αποδεικνύεται.

Εμείς αντίθετα, πρακτικά θα αποδείξουμε αύριο ότι η Ελλάδα δεν είναι κοιμισμένη, όπως σας συμφέρει πολλούς να είναι, αλλά απλά θα βροντοφωνάξουμε ότι η Μακεδονία είναι Ελληνική.

 

Δεν θα μας παίζουν στα δάχτυλά τους οι γύφτοι και οι ξεβράκωτοι από δίπλα. Έχουμε κι εμείς φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Για όσους δε το ξερουνε οι Σλαβοι περασαν τα συνορα του Δουναβη για πρωτη φορα τον 6ο αιώνα και επληξαν την ρωμαικη αυτοκρατορια. Απο τοτε απασχολουσε το ζητημα καταγωγης τους. Η πρωτη πολιορκια εγινε απο τους Σλαβους στη Θεσσαλονικη το 586μΧ(για όσους δεν το ξερουν.) Η Πολιορκια της Κων/πολης ήταν και το τελος των σλαβων. Χαρις τους Βυζααντινους και την ανοχη που έδειξαν οι σλαβοι βρεθηκαν εκει που βρεθηκαν. Οι Σερβοι πατησαν πρωτη φορα το ποδααρακι τους στην ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ το 604. Δεν ειναι δυνατον σημερα να εχουν τετοιες διεκδικησεις και να υπαρχουν μαλιστα υποστηρικτες τους απο την Ελληνικη Πλευρά. Αυτα τα λιγα για να μη μας υποτιματε κιολας.

 

 

Mια λαθος παρατηρηση:

 

Οι Σλαβοι ΔΕΝ εμφανιστηκαν πριν το 800 μ.Χ., οταν δεν υπηρχε "Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια" αλλα η Βυζαντινη (Ανατολικο Τμημα)...

 

Εμφανιστηκαν, υπο την καθοδηγηση του Βασιλια τους Σαμουηλ, και επεκταθηκαν στα Βαλκανια!

 

Αλλα ο Βυζαντινος Αυτοκρατορας, ο Βασιλειος ο Β' τους καταδιελυσε, και τους κατεσφαξε... αφησε το 3% του στατου ζωντανο, και τους χαρισε ενα πολυ μικρο κομματι γης...

 

Αυτοι οι Σλαβοι, ηταν η σμιξη των σημερινων Βουλγαρων, Σερβων και Σκοπιανων (οχι οι μουσουλμανοι, γιατι αυτοι ηταν Τουρκοι καθαρα...)...

 

 

Που παει η Σκεψη μου... Οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ δεν εχουν την ιδια ιστορια με τους γνησιους Μακεδονες!

 

 

Το Συνθημα το σωστοτερο θα ηταν... "ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ"...

 

 

Η Καταλληλη ονομασια της "προσωρινης" χωρας τους "Βαρδαρης [Vardarska]" και αμα τους αρεσει! Διαφορετικα, ας υποστουν την Αλβανικη επεκτατικη πολιτικη, να τραβηξουν τα ιδια που υπεστησαν και οι Σερβοι, και διαλυεται η χωρα τους!

Link to comment
Share on other sites

@Trobocop®

Έχεις τυφλή εμπιστοσύνη λοιπον στα όργανα που μας κυβερνούν.

 

Από όλα όσα είπα αυτό κατάλαβες και βρήκες και να σχολιάσεις??

 

Δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν πολιτικό. Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για Έλληνες πολιτικούς. Απορώ πώς από αυτά που έγραψα κατέληξες σε αυτό ( :blink: !!!) το συμπέρασμα..

 

ΩΣΤΟΣΟ, το πολίτευμα της χώρας είναι η δημοκρατία, η κυβέρνηση εκλέγεται σε ελεύθερες εκλογές, και εκλέγεται με εντολή λαού για να κυβερνήσει την χώρα. Αν δεν κάνει σωστά την δουλειά της, πολύ απλά, θα χάσει τις επόμενες εκλογές. Και τις μεθεπόμενες.

 

Συνεπώς, όπως γίνεται σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο, η κυβέρνηση πράττει, αλλά ο λαός την επιλέγει. Άρα ο λαός είναι ο τελικός υπεύθυνος.

 

Δεν χρειάζεται καμία συγκέντρωση και κανένα συλλαλητήριο αφού και μόνο η γνώμη και οι ενέργειες της κυβέρνησης αρκούν. Σωστά?

 

Λάθος. Σε μια δημοκρατία δικαιώματα όπως η ελευθερία του εκφράζεσθαι και του συναθροίζεσθαι είναι αναμφισβήτητα.

 

Αλλά όταν εκλέγεις μια κυβέρνηση (Με Μακεδόνα αρχηγό μάλιστα) με προοπτική να επιλύσει ένα ζήτημα που κρατάει και τις δυο χώρες πίσω, και όταν πάει να το επιλύσει... κάνεις συλαλλητήριο για να μην το επιλύσει... ε, δεν φταίει η κυβέρνηση.

 

Από την αρχή του προβλήματος αυτό έκαναν και τα δυο μεγάλα κόμματα. Όταν ήταν κυβέρνηση δεν έκαναν τίποτα, και όταν ήταν αντιπολίτευση κατέβαζαν τον κόσμο στους δρόμους για να σαμποτάρουν τις ίδιες ενέργειες που έκαναν και αυτοί σαν κυβέρνηση.

 

Όπως με όλα τα πράγματα, έτσι και με τους πολιτικούς, έχουμε αυτούς που μας αξίζουν.

 

Αλλά άλλοι το βλέπουν πατριωτικά και άλλοι ψευτοπροοδευτικά.

Εσύ άραγε που ανήκεις?

 

Μου κάνει εντύπωση που ακόμα προσπαθείς βρέξει-χιονίσει να με κατατάξεις κάπου. Μέχρι και για τον εαυτό σου ήθελες οπωσδήποτε ( :blink: !!!) να σε χαρακτηρίσω εθνικιστή!!!

 

Η κατάσταση δεν είναι όπως την περιγράφεις. Είναι ότι άλλοι το βλέπουν ΨΕΥΤΟπατριωτικά και άλλοι ΨΕΥΤΟπροοδευτικά.

 

Ανάμεσα στα δυο άκρα θα προτιμήσω την μοναξιά. ;)

 

Κοίταξε να δεις.

Εσύ προσπαθείς θεωρητικά να μας αποδείξεις αυτό που δεν αποδεικνύεται.

 

Είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα η ανάπτυξη της σκέψης σου, αλλά δεν απαντάς (για ακόμα μια φορά) επί της ουσίας.

 

Εγώ έθεσα πολύ συγκεκριμένα ζητήματα, τα οποία τα στήριξα με συγκεκριμένα και υπαρκτά επιχειρήματα.

 

Αμφισβητείς κάποιο από αυτά? Και πώς? Γιατί το να πεις «προσπαθείς μας αποδείξεις αυτό που δεν αποδεικνύεται» δεν συνιστά επιχείρημα.

 

Εμείς αντίθετα, πρακτικά θα αποδείξουμε αύριο ότι η Ελλάδα δεν είναι κοιμισμένη, όπως σας συμφέρει πολλούς να είναι, αλλά απλά θα βροντοφωνάξουμε ότι η Μακεδονία είναι Ελληνική.

 

Κοίταξε να δεις. Εγώ δεν είμαι προφήτης για να ξέρω τι θα αποδείξετε αύριο (βράχυ, μέσο- και μακροπρόθεσμα).

 

Ωστόσο, αν υποθέσουμε ότι η Ελλάδα είναι πράγματι κοιμισμένη όπως λες, πράγμα που ΜΑΣ (!!!???) συμφέρει, επίσης όπως λες, και αν υποθέσουμε τέλος ότι η Μακεδονία χρειάζεται απόδειξη ότι είναι ελληνική, τότε... (βάλε εσύ ότι θες).

 

Εγώ πάντως εκτιμώ ότι μετά το συλλαλητήριο θα επιστρέψουμε (για να χρησιμοποιήσω δικά σου λόγια) στον ύπνο, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, μετά τα προηγούμενα, όπου τι έγινε? Βγήκαμε στους δρόμους, ουρλιάξαμε, βγάλαμε τα απωθημένα μας, εκτονωθήκαμε, γέλασε και όλος ο κόσμος μαζί μας, δώσαμε και επιχειρήματα στους «ματσεντόνιας» εθνικιστές και μετά... επιστρέψαμε στην μίζερη καθημερινότητά μας.

 

Δεν θα μας παίζουν στα δάχτυλά τους οι γύφτοι και οι ξεβράκωτοι από δίπλα. Έχουμε κι εμείς φωνή.

 

Δεν έχουμε φωνή. Κραυγή έχουμε. Άναρθρη ενίοτε.

 

και εσυ gmac με ολες αυτες τις ουσιωδεις παραθεσεις και τα αντιστοιχα σχολια,προσφερεις πολυ στο συγκεκριμενο θεμα και στο να γινει "πολιτισμενος" διαλογος...

ευγε..

 

το θέμα είναι ότι ο τζημάκ έχει πολλά μηνύματα σε αυτό το θέμα, όχι μόνο αυτό που έθιξες. Το ποιος κάνει πολιτισμένο διάλογο φαίνεται.

 

 

Που παει η Σκεψη μου... Οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ δεν εχουν την ιδια ιστορια με τους γνησιους Μακεδονες!

 

Ποτέ δεν την είχαν. Αυτό είναι δεδομένο και δεν αλλάζει-δεν γίνεται να αλλάξει.

 

Το Συνθημα το σωστοτερο θα ηταν... "ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ"...

 

Μπορώ να πω ότι πράγματι είναι πολύ καλύτερο. Γιατί η ουσία του προβλήματος πρακτικά αυτή είναι. Και όχι βέβαια το αν είναι ελληνική ή όχι η Μακεδονία.

Link to comment
Share on other sites

H Πολιτικη και Πολιτικοι πρεπει να αλλαξουν νοοτροπια!

 

Αμα δειχνουμε υποχωρητικοτητα σε καθε μειζων θεμα, τοτε θα βρησκουν ολοι "πατηματα" και θα το εκμεταλλευονται στο επακρο... και εμει παντα θα το δεχομαστε!

 

με την Σειρα... ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ 1955-1964-1977-1986-1996-1999/2007 (ολες οι μεγαλες προκλησεις για πολεμο, αλλα χιλιαδες αλλες καθημερινα, με τις παραβιασεις-παραβασεις του Eλληνικου ΕΑΧ και FIR)

 

ΣΚΟΠΙΑ (πρωτη φορα το 1945 και μετα 1990-2008+)

 

ΑΛΒΑΝΙΑ (πρωτη φορα 1945 και μετα, αν και οχι τοσο κραυγαλεα αλλα υποβοσκουν διεκδικησεις στην Τσαμουρια)...

 

 

Σε λιγο, θα αρχισουν να ερχονται απο απιθανα μερη να ζητησουν εδαφικες εκτασεις στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνικοτητα της Μακεδονιας, ως εδαφικο προσδιορισμο, εινα Ελληνικη κατα το 56% (το ποσοστο που ανηκει στην Ελλαδα), αλλα επειδη συνταγματικα οι Σλαβοι διεκδικουν το ονομα ωστε να μπουν σε διεθνεις οργανισμους, αρα να γινει ΕΠΙΣΗΜΟ, πρεπει εμεις να αλλαξουμε τις δικες μας "ονομασιες"

 

 

Αλλα μην ξεχνατε οτι αν επισημοποιηθει σε διεθνεις οργανισμους η ονομασια τους (η "Μακεδονια") τοτε τιθεται αυτοματος το προβλημα για τα "υπολοιπα" εδαφη (του τοπικου προσδιορισμου) της Μακεδονιας, που ειναι υπο Κατοχη!!!

 

Εκε παει το θεμα ΔΥΣΤΥΧΩΣ... δεν ειναι δηλαδη μονο το "ονομα" το προβλημα, αλλα μεσοπροθεσμα ή μακροπροθεσμα τι επιπτωσεις θα επισυρει αυτη η αναγνωριση

Link to comment
Share on other sites

Paidia pragmatika vlepw olo to topic kai pragmatika gelaw:!:

Epeidi exete kapoioi arxisei na lete asunartisies kata tin apopsi mou 8a 8ela na sas kanw kapoies erwtiseis:!:

AN i prwin Γιουγκοσλαβία den xwrizotan se skopia servia tote 8a ftaname se auto simeio???

An akoma i giougkoslavia itan enwmeni oi giougkoslavoi 8a zitousan kati tetoio???

Me auti ti logiki as afisoume olous na mas *i*iksoun kai na minoume oloi mazi mia pareoula stin A8ina ston par8enwna kai na perimenoume tous tourkous na poun einai diko tous kai auto:!:ELEOS

Prwton otan touristes 8a erxontai stin makedonia gia diakopes to kalokairi 8a mperdeuontai me tis onomasies:!:

An einai etsi na afisoume kai tous voulgarous kai tous tourkous na kanoun epektatikes kiniseis kai oi MAKEDONES meta pou 8a pane???

An exoun paromoia onomasia tote auto 8a simainei oti eimaste idiwn e8nikotitwn milame idia glwssa kai paei legontas;)

Sevastes oles oi apopseis alla pragmatika dn mporw na katalavw kapoia pragmata ta opoia lene edw mesa...

Apla egw pisteua kai 8a pisteuw osoi dn to zeite milate ek tou asfalous:!:Kai apoluta logiko einai oloi oi pragmatikoi makedones na eimaste anastatwmenoi gt stin notio Ellada dn sas noiazei oso emas edw panw:!:

Exw akousei polles fores ratsistikes onomasies apo a8inaious gia tou vorio Elladites px Voulgaroi:!:

 

Filika

 

Scottas:D

 

P.S.

Eimai sigouros pws kai auto to post 8a to kanei delete o admin opws to proigoumeno kai polla alla sto forum:!:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Εχτες βγηκε η υπουργος εξωτερικων της Ελλαδας και ειπε καθαρα οτι τα συλλαλητηρια δεν θα βοηθησουν τη χωρα στις διαπραγματευσεις, μαλλον το αντιθετο.

Απο εκει και περα οποιος θελει ακομα να παει...δεν μπορω να πω τπτ.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εχτες βγηκε η υπουργος εξωτερικων της Ελλαδας και ειπε καθαρα οτι τα συλλαλητηρια δεν θα βοηθησουν τη χωρα στις διαπραγματευσεις, μαλλον το αντιθετο.

Απο εκει και περα οποιος θελει ακομα να παει...δεν μπορω να πω τπτ.

 

Όπως ακριβώς δε βοήθησαν και την περίοδο '92-'95...

Αλλά μερικοί προτιμούν να ξεσπάσουν την οργή τους παρά να σκεφτούν ότι σαμποτάρουν το σκοπό που νομίζουν ότι υπηρετούν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

 

Epeidi exete kapoioi arxisei na lete asunartisies kata tin apopsi mou

 

To ότι διαφωνείς, δεν σημαίνει ότι είναι ασυναρτησίες. Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσα να πω και εγώ για σένα με αυτήν την λογική.

 

AN i prwin Γιουγκοσλαβία den xwrizotan se skopia servia tote 8a ftaname se auto simeio???

An akoma i giougkoslavia itan enwmeni oi giougkoslavoi 8a zitousan kati tetoio???

 

Συγγνώμη, αλλά διαβάζεις τα προηγούμενα μηνύματα? Ή μήπως απλώς μπαίνεις για να πετάξεις πυροτεχνήματα??

 

Επι Γιουγκοσλαβίας και επί 45 χρόνια, η νότια περιοχή της χώρας ονομάζονταν ούτως ή άλλως Μακεδονία. Και δεν είχε κανένας πρόβλημα. Ούτε και εμείς που την αναγνωρίζαμε με αυτό το όνομα (σκέτο μάλιστα, χωρίς καν συνθετικά).

 

Άρα?

 

 

Me auti ti logiki as afisoume olous na mas *i*iksoun kai na minoume oloi mazi mia pareoula stin A8ina ston par8enwna kai na perimenoume tous tourkous na poun einai diko tous kai auto:!:ELEOS

 

Φίλε μου, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Αν θεωρείς ότι σε ...... όπως είπες, δεν σημαίνει ότι το θεωρούν όλοι. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω τέτοια πρόθεση.

 

Όσο για τους Τούρκους, μια ζωή τους θυμάμαι να έχουν διεκδικήσεις. Γιατί δεν έρχονται να πάρουν αυτά που διεκδικούν? Τι τους εμποδίζει?

 

Στο κουρδιστάν μπήκαν για 10 μέρες και ούτε 20 χιλιόμετρα δεν προχώρησαν, και πάντα εκ του ασφαλούς, δηλαδή 100 προς 1. Τον Αύγουστο μετακίνησαν 100 άρματα στα σύνορα και από αυτά τα 40 ακινητοποιήθηκαν από βλάβες. Αυτή ήταν η υπέρτατη πολεμική μηχανή της Τουρκίας που φοβούνται και τρέμουν όλοι. :X

 

Prwton otan touristes 8a erxontai stin makedonia gia diakopes to kalokairi 8a mperdeuontai me tis onomasies:!:

 

Γιατί θα μπερδεύονται? Το υπουργείο τουρισμού της γείτονος θα λέει "Visit North Macedonia" (π.χ) και το δικό μας "Visit Macedonia, Greece." Που είναι το πρόβλημα?

 

Αυτήν την στιγμή που μιλάμε, όλος ο πλανήτης αυτήν την χώρα την ξέρει σαν Μακεδονία (σκέτο). Είναι καλύτερα έτσι??

 

An einai etsi na afisoume kai tous voulgarous kai tous tourkous na kanoun epektatikes kiniseis kai oi MAKEDONES meta pou 8a pane???

 

Δεν είναι όμως έτσι.

 

An exoun paromoia onomasia tote auto 8a simainei oti eimaste idiwn e8nikotitwn milame idia glwssa kai paei legontas;)

 

Και γιατί ακριβώς θα σημαίνει αυτό? Από πού και ως που προκύπτει αυτό??

 

Sevastes oles oi apopseis alla pragmatika dn mporw na katalavw kapoia pragmata ta opoia lene edw mesa...

 

+1

 

Apla egw pisteua kai 8a pisteuw osoi dn to zeite milate ek tou asfalous:!:Kai apoluta logiko einai oloi oi pragmatikoi makedones na eimaste anastatwmenoi gt stin notio Ellada dn sas noiazei oso emas edw panw:!:

 

Μας νοιάζει φίλε, αλλά όχι υπέρ του δέοντος. Άλλο να με νοιάζει, και άλλο να βλέπω φαντάσματα.

 

Exw akousei polles fores ratsistikes onomasies apo a8inaious gia tou vorio Elladites px Voulgaroi:!:

 

Το ότι υπάρχουν μερικοί ηλίθιοι (που το λένε αυτό) δεν σημαίνει ότι είναι όλοι.

 

Εχτες βγηκε η υπουργος εξωτερικων της Ελλαδας και ειπε καθαρα οτι τα συλλαλητηρια δεν θα βοηθησουν τη χωρα στις διαπραγματευσεις, μαλλον το αντιθετο.

Απο εκει και περα οποιος θελει ακομα να παει...δεν μπορω να πω τπτ.

 

Εγώ πάντως πήρα σαφή θέση. Καλά θα κάνουν να πάνε, γιατί μετά θα διαμαρτύρονται και πάλι ότι ο λαός δεν αντιδρά, είναι αποχαυνωμένος κτλ κτλ κτλ.

 

Δεν ξέρω για τα παραπάνω, αλλά ότι ξεχνάει γρήγορα είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ δεν εχουν την ιδια ιστορια με τους γνησιους Μακεδονες!

 

 

Το Συνθημα το σωστοτερο θα ηταν... "ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ"...

 

 

Η Καταλληλη ονομασια της "προσωρινης" χωρας τους "Βαρδαρης [Vardarska]" και αμα τους αρεσει! Διαφορετικα, ας υποστουν την Αλβανικη επεκτατικη πολιτικη, να τραβηξουν τα ιδια που υπεστησαν και οι Σερβοι, και διαλυεται η χωρα τους!

+1

 

Εκει ειναι το προβλημα, δεν βγαινουν να πουν κοιταξτε να δειτε, κατοικουμε σε ενα τμημα της μακεδονιας αλλα δεν εχουμε ουδεμια σχεση με αυτον το λαο αλλα το αντιθετο μαλιστα.

 

Το θεμα δεν εχει τοσο εδαφικα κριτηρια αλλα το οτι προσπαθουν να κλεψουν την ιστορια. Οποτε και για αυτο και μονο το λογο δεν πρεπει να χρησιμοποιησουν αυτο το ονομα γιατι θα το εκμεταλευτουν, ειναι μεγαλοι απατεωνες.

 

Επρεπε το θεμα να ειχε τακτοποιηθει με αλλα μεσα οταν υπηρχε η ευκαιρια γιατι με τετοιους αδιστακτους ανθρωπους συννενοηση δεν βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δεχτώ κάποια πράγματα τα οποία γράφεις!!!!

..............

....................!!!!

Όσων αφορά το συλλαλητήριο καλά θα κάνετε όλοι να είστε εκεί!!!

Και επειδή είπε η ντόρα κατι.... κατι έγινε!!!

Trobocop®εσύ εισουν αυτός ο οποίος είπες για τους ΟΠΧ!!!

ΔΕΝ προσβάλουμε άλλα άτομα στο φόρουμ!!!!Λοιπόν τι να πώ δεν ξέρω....

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου ότι και να πω θα πιστεύεις τα ίδια...

Οπότε περι ορέξεως...

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...