Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε, οπως ειπαμε τους Αλβανους, οι οποιοι τωρα τελευταια, εχουν το ΘΡΑΣΟΣ, να "διεκδικουν" την Τσαμουρια...

 

Οταν οι Τσαμηδες τα ειχαν τακιμιασει με τους ΝΑΖΙ και Ιταλους το 1940-1941, και ειχαν προδοτικες στασεις μεχρι το 1945, μετα την απελευθερωση της Ελλαδας, σηκωθηκαν και φυγαν στα βουνα, για να γλιτωσουν τα αντιποινα...και τωρα εχουν διεκδικισεις?

 

απο την αλλη, θα ξεσηκωθει και η μουσουλμανικη μειωνοτητα της Θρακης και θα αποζητησει Ανεξαρτησια!

 

 

Ολα αυτα, αν εμεινουμε στην τωρινη συμπεριφορα Εξωτερικης Πολιτικης... του "σκυψιματος"!!! (για να μην το εκφρασω διαφορετικα και πεσει ban)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pantws paidia dn kserw ti lete alla pisteuw pws DEN PREPEI ta skopia na paroun OUTE ENA gramma apo tin MAKEDONIA sto onoma tis:!:

Egw edw kai polu kairo pisteuw pws stous notious kurios a8inaious dn tous noiazei toso to 8ema oso kaigomaste edw panw;)

Dn 8elw na 8iksw atoma i prosopikotites alla MONO oi vorioi pou einai sxetika konta sta sunora mporoun na katalavoun ta provlimata(kuriws tourismou ston nomo pierias ston opoio vriskomai):!:

Apo pou kai ospou oi palio amerikanoi tous exoun anagnwrisei me kapoio onoma to opoio autoi eipan xwris tin adeia twn upoloipwn;)

Auti einai i apopsi kai eimai ka8etos;)

Sxoleia tou tipou eirwneias kai tetoia mono kako 8a kanoun sto topic:!:

 

Filika

 

Nikolas

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

 

Η Μακεδονία δεν είναι ελληνική. Μέρος της είναι ελληνικό. Όπως ακριβώς η Θράκη. Με το να λέμε ότι η Μακεδονία είναι Ελληνική αφήνουμε να εννοηθεί ότι έχουμε βλέψεις στου γείτονες, βούλγαρους και σκοπιανούς. Ποιος να σε πάρει στα σοβαρά στα διεθνή φόρα και οργανισμούς μετά? Όλος ο κόσμος γελάει μαζί μας σήμερα.

 

Ναι μόνο που αυτοί τόσα χρόνια φαγώθηκαν με το όνομα Μακεδονία.

Το Ποιός έχει βλέψεις ακόμα κι οι πέτρες το ξέρουν.

:lol:Και θα γελάει περισσότερο σε λίγο.

 

Πάντως πιστεύω ότι αν μπαίναμε σε forum σκοπιανό, και υποστηρίζαμε τις απόψεις μας λιγότεροι διαξιφισμοί θα υπήρχαν.

Αυτό που γίνεται εδώ είναι αδιανόητο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητέ Trobocop®.Δεν τους θεωρώ Μακεδόνες τους κατοικους του υπόλοιπου μέρους.

 

Δεν έχει σημασία τι τους θεωρείς εσύ ή εγώ.

 

Οι άνθρωποι αυτοί μένουν σε μια περιοχή η οποία ονομάζεται Μακεδονία, εδώ και δεκαετίες, τόσο εντός της Γιουγκοσλαβίας, όσο και εντός της Ελλάδας.

 

Επαναλαμβάνω: Επί χρόνια ολόκληρα την συγκεκριμένη περιοχή την λέγαμε Μακεδονία. Κανονικά και με το νόμο. Και μάλιστα το έχουμε αναγνωρίσει και πτυχία ελλήνων φοιτητών οι οποίοι πήραν πτυχίο από το «πανεπιστήμιο της Μακεδονίας». Στα Σκόπια.

 

Είναι κάτοικοι μέρους της περιοχής που λέγεται Μακεδονία. Αυτό είναι γεγονός και δεν αλλάζει.

 

Απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου δεν είναι ούτε και θα γίνουν, όσο και να το παλέψουν. Και αυτό είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

 

Απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου δεν είναι ούτε και θα γίνουν, όσο και να το παλέψουν. Και αυτό είναι γεγονός.

 

Συμφωνώ.

 

Είναι απλά κάτοικοι του ενός μέρους της Μακεδονίας, αλλά δεν είναι Μακεδόνες αφού όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Είναι απλά κάτοικοι του ενός μέρους της Μακεδονίας, αλλά δεν είναι Μακεδόνες αφού όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου;)

 

Εσύ πώς ακριβώς ξέρεις ότι είσαι απόγονος των Μακεδόνων του Μ. Αλέξανδρου? Μετά από 2.000+ χρόνια??

 

Περιμένω να απαντήσεις πρώτα σε αυτό.

 

Έπειτα σε κάθε περίπτωση, εσύ είσαι Μακεδόνας σαν κάτοικος της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας.

 

Αν αύριο μετακομίσεις στην Κρήτη (παντρευτείς κρητικιά π.χ. ή σε πάει εκεί κάποια δουλειά), τα εγγόνια σου μετά από 50 χρόνια θα είναι Κρητικοί ναι ή όχι?

 

Ή πρέπει υποχρεωτικά να είσαι απόγονος του Μίνωα για να λέγεσαι Κρητικός?

 

Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις γιατί η επιχειρηματολογία σου δεν έχει βάση. Δεν φταίω εγώ για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες της Μικράς Ασίας που υποχρεώθηκαν να μετακομίσουν στη Μακεδονία μετά το '22 δεν δικαιούνται να λέγονται Μακεδόνες; Ούτε αυτοί έχουν προγόνους στην αυλή του Φιλίππου...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Mα αν τελικα δεν προκειψει λυση, και μεινουν με την "συνταγματικη" τους ονομασια, πρεπει να αλλαξουμε ονομα εμεις!

 

Ακριβώς για να προκύψει λύση και να μη μείνουν με τη συνταγματική τους ονομασία, θα πρέπει εμείς να υποστηρίξουμε και να πιέσουμε για μια λύση ρεαλιστική και βιώσιμη. Αν επιμείνουμε σε λύσεις που δεν έχουν καμια ελπίδα (πχ ΚΑΜΙΑ χρήση του "Μακεδονία") τότε είναι που οι Σκοπιανοί θα μείνουν με την τωρινή, συνταγματική τους ονομασία.

 

Πάντως πιστεύω ότι αν μπαίναμε σε forum σκοπιανό, και υποστηρίζαμε τις απόψεις μας λιγότεροι διαξιφισμοί θα υπήρχαν.

Αυτό που γίνεται εδώ είναι αδιανόητο.

 

Αδιανόητο να έχουν κάποιοι διαφορετική άποψη από εσένα και να την υποστηρίζουν με επιχειρήματα;

 

Είναι απλά κάτοικοι του ενός μέρους της Μακεδονίας, αλλά δεν είναι Μακεδόνες αφού όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου

 

Αφού λοιπόν συμφωνείς ότι είναι κάτοικοι ενός κομματιού της Μακεδονίας, θεωρείς ότι έχουμε ελπίδες να πείσουμε τη διεθνή κοινότητα ότι δε θα πρέπει το όνομα τους να έχει το Μακεδονία ούτε ως δεύτερο συνθετικό;

 

Bασικα αν δεν καταλαβες gmac εσυ λες οτι μπορει να καταληξουν να τους λενε Μακεδονια και εμεις πρεπει να μην μιλαμε.Γιατι ειναι ενα μικρο κρατος και δεν πρεπει να τους πειραζουμε..Και το ιδιο λεει και ο trobocop..

 

Το τι πιστεύω και το τι λέω εγώ, το ξέρω εγώ καλύτερα από σένα, OK; Και δε χρειάζομαι να μου πεις ΕΣY τι λέω ΕΓΏ :mad: :wacko:

 

Είπα ξεκάθαρα ότι είμαι ΥΠEP της συνθετης ονομασίας (πχ Aνω ή Βόρεια Μακεδονία) και κατά του σκέτο Μακεδονία. Δεν είπα πουθενά ότι δεν πρέπει να μιλάμε για το αν θα λέγονται σκέτο Μακεδονία. Οποτε σε παρακαλώ πολύ να μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Aντε γιατί μέχρις ενός σημείου ίσως να είναι απλά αστείο να πετάγεται ο καθένας και να λέει κάτι εντελώς άσχετο (και μάλιστα να επιμένεις κι ότι δεν έχουμε καταλάβει) αλλα λόγια στο στόμα μου να μη βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου γιατί πολύ απλά είμαστε Έλληνες.

@Trobocop®Θέλω να σου κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

Από που κατάγεσαι?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου γιατί πολύ απλά είμαστε Έλληνες.

 

Νομίζεις πραγματικά ότι το ποιος είναι απόγονος του M. Αλεξάνδρου έχει σχέση με το αν θα "δοθεί" το όνομα Μακεδονία η συνθετικό του στα Σκοπια, που είναι καθαρά διπλωματικό και πολιτικο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες της Μικράς Ασίας που υποχρεώθηκαν να μετακομίσουν στη Μακεδονία μετά το '22 δεν δικαιούνται να λέγονται Μακεδόνες; Ούτε αυτοί έχουν προγόνους στην αυλή του Φιλίππου...

 

Όπως το είπες. Έλληνες Μικρασιάτες.

 

Αδιανόητο να έχουν κάποιοι διαφορετική άποψη από εσένα και να την υποστηρίζουν με επιχειρήματα;

 

Αδιανόητο να έχουν αυτή την άποψη και να λέγονται Έλληνες.

 

Αφού λοιπόν συμφωνείς ότι είναι κάτοικοι ενός κομματιού της Μακεδονίας, θεωρείς ότι έχουμε ελπίδες να πείσουμε τη διεθνή κοινότητα ότι δε θα πρέπει το όνομα τους να έχει το Μακεδονία ούτε ως δεύτερο συνθετικό;

 

Συμφωνώ μαζί σου εδώ που φτάσαμε.

Σύνθετη ονομασία, έτσι ώστε να διασώσουμε , έστω και κατά κάποιον τρόπο την κληρονομιά μας .

 

Νομίζεις πραγματικά ότι το ποιος είναι απόγονος του M. Αλεξάνδρου έχει σχέση με το αν θα "δοθεί" το όνομα Μακεδονία η συνθετικό του στα Σκοπια, που είναι καθαρά διπλωματικό και πολιτικο θέμα;

Όχι. Αλλά υπάρχει και η άλλη μεριά του θέματος εκτός από την διπλωματία και την πολιτική.

Έχουμε και κάποια αξιοπρέπεια βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Αδιανόητο να έχουν αυτή την άποψη και να λέγονται Έλληνες.

 

Δηλαδή εγώ, ένα 40% των Ελλήνων που αποδέχεται την συνθετη ονομασία και ολόκληρη η πολιτική και πολιτειακή ηγεσία του τόπου δεν πρέπει να θεωρούμαστε Έλληνες; Και εσένα ποιος σε όρισε υπεύθυνο να δίνεις πιστοποιητικά πατριωτισμού και Ελληνικότητας; :mad:

 

edit: Σε ποια άποψη αναφέρεσαι αφού βλέπω ότι κι εσύ συμφωνείς (έστω και εξ ανάγκης) στη συνθετη ονομασία

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου γιατί πολύ απλά είμαστε Έλληνες.

 

Ας πούμε ότι είναι έτσι. Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν με το να πάρουν (και τυπικά) οι γείτονες το όνομα π.χ. Βόρεια Μακεδονία?

 

Αφού απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου δεν είναι ούτε και θα γίνουν ποτέ (σε αυτό συμφωνούμε). Τι ακριβώς φοβάσαι?

 

Εν τω μεταξύ, Μακεδόνας δεν είναι η εθνικότητά σου, αλλά ο προσδιορισμός καταγωγής σου. Το ξέρεις βέβαια αυτό.

 

@Trobocop®[/b]Θέλω να σου κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

Από που κατάγεσαι?:confused:

 

Αν μου πεις πρώτα τι σχέση με το θέμα...

 

Αδιανόητο να έχουν αυτή την άποψη και να λέγονται Έλληνες.

 

Πιθανόν και να είναι απαράδεκτο. Δεν θα το κρίνεις εσύ.

 

Αν πάλι θες πιστοποιητικό φρονήματος όπως σε κάποιες άλλες εποχές... λυπάμαι, έχασες!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ, ένα 40% των Ελλήνων που αποδέχεται την συνθετη ονομασία και ολόκληρη η πολιτική και πολιτειακή ηγεσία του τόπου δεν πρέπει να θεωρούμαστε Έλληνες; Και εσένα ποιος σε όρισε υπεύθυνο να δίνεις πιστοποιητικά πατριωτισμού και Ελληνικότητας; :mad:

 

edit: Σε ποια άποψη αναφέρεσαι αφού βλέπω ότι κι εσύ συμφωνείς (έστω και εξ ανάγκης) στη συνθετη ονομασία

 

 

Προσωπική άποψη εξέφρασα και δεν είμαι ούτε υπεύθυνος ουτε κριτής.

Και δεν απευθυνόμουν σε σένα gmac.

 

Απλά μου φαίνεται παράξενο που τσακώνονται Έλληνες μεταξύ Ελλήνων για αυτό το ζήτημα.

Δηλαδή σε ένα σκοπιανό forum τί θα γινόταν?

 

Αν μου πεις πρώτα τι σχέση με το θέμα...

 

ΟΚ. Off topic

Link to comment
Share on other sites

Φίλε trobocop δεν ξέρω αν είδες το λινκ που παρέθεσα πριν κάποιες σελίδες.(#51)

Όταν βλέπεις τον πρωθυπουργό του γειτονικού κράτους να καταθέτει στεφάνι στον ήρωά τους και το ηρώο τους να είναι φαρδιά πλατιά στολισμένο με το χάρτη της "Μεγάλης Μακεδονίας", εξακολουθείς να θεωρείς μπούρδες την αντιμετώπιση κάποιων στο θέμα αυτό;

 

:worry:

 

Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λες(γενικά μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια φίλε getolika, όχι απλώς το είδα, αλλά έχω βαρεθεί να το βλέπω εδώ και καιρό σε φόρα δεξιά και αριστερά.

 

Κανένας όμως και πουθενά δεν κατάφερε να μου αιτιολογήσει πώς και γιατί συνιστά εδαφική ή άλλη διεκδίκηση.

 

Ο δικέφαλος αετός που είναι στο έμβλημα του Ελληνικού Στρατού δηλαδή συνιστά μήπως διεκδίκηση υπέρ της βυζαντινής αυτοκρατορίας και άρα κατά της σημερινής Τουρκίας?

 

Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Και εγώ γενικά μιλά, αλλά βασιζόμενος σε συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

Ένα άλλο παράδειγμα που δεν το σχολίασε κανείς, ήταν το περιβόητο χαρτονόμισμα με τον Λευκό Πύργο. Αυτό το χαρτονόμισμα ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ποτέ. Αποδεδειγμένα και με κάθε τεκμήριο.

 

Βγήκε περιορισμένος αριθμός άκυρων (μη επίσημων-χωρίς αξία) «χαρτονομισμάτων» στις αρχές της δεκαετίας του 90 με την υπερσύγχρονη μέθοδο της φωτοτυπίας και μοιράστηκε δεξιά και αριστερά στην περιοχή της Φλώρινας. Μάλιστα το ότι ήταν άκυρο αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι είναι του 1 δηναρίου, ενώ η γείτονας χώρα ΠΟΤΕ δεν είχε τέτοιο χαρτονόμισμα!

 

Κι όμως, μέσω chain letters κυκλοφορεί ακόμα και όλοι το θεωρούν ως ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!! ότι οι «ματσεντόνιανς» έχουν βλέψεις για τον Λευκό Πύργο! Μάλιστα κάποια στιγμή εμφανίστηκε και στον άλφα.

 

Ωστόσο κανείς δεν βγήκε να πει: «Ωχ, ναι ρε γμτ δεν είναι αληθινό, μερικοί μ******ες μας έπιασαν κορόιδα και εμείς το πιστέψαμε». Όλοι σφυρίζουν αδιάφορα.

 

Το φιλτράρισμα της πληροφορίας είναι μηδενικό. Τρέχουμε όλοι αμέσως να υιοθετήσουμε όποια πληροφορία μας βολεύει.

 

Κάπως έτσι ξεκίνησαν και τα συλαλλητήρια. «Οι βρωμοσκοπιανοί θέλουν να μας πάρουν την Θεσσαλονίκη, λέει. (κανείς δεν κάθεται να σκεφτεί) Τι έκανε λέει??? Γρήγορα στο συλαλλητήριο!! Η Μακεδονία είναι ελληνική Ρε!»

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη εξέφρασα και δεν είμαι ούτε υπεύθυνος ουτε κριτής.

Και δεν απευθυνόμουν σε σένα gmac.

 

Φυσικά και ήταν προσωπική σου άποψη. Aυτό (και το ότι δεν απευθυνόσουν προσωπικά σε μένα) δε σημαίνει ότι έχεις κάποιο δικαίωμα να κρίνεις το κατά ποσο οι άλλοι πρέπει να αποκαλούνται Έλληνες η όχι.

 

Απαράδεκτο, ούτε χούντα να είχαμε. :down:

 

Απλά μου φαίνεται παράξενο που τσακώνονται Έλληνες μεταξύ Ελλήνων για αυτό το ζήτημα.

 

Συνεχίζει να μου φαίνεται παράξενο που σου φαίνεται παράξενο ότι κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη από εσένα.

 

Εμενα από την άλλη μου φαίνεται παράξενο που κάποιοι θέλουν να βγούν στο δρόμο οι παπάδες με τα λάβαρα ήνα κάνουμε πόλεμο.

 

Aλλωστε δεν "τσακωνόμαστε" ούτε για την Ελληνικότητα της Μακεδονίας, ούτε για το ότι δε θα έπρεπε η FYROM να ονομάζεται (σκέτο) Μακεδονία. Διαφωνούμε στο πως θα καταφέρουμε την καλύτερη επιθυμητή λύση για την Ελλάδα.

 

Όχι. Αλλά υπάρχει και η άλλη μεριά του θέματος εκτός από την διπλωματία και την πολιτική.

Έχουμε και κάποια αξιοπρέπεια βλέπεις.

 

Αν για αυτή την αξιοπρέπεια συνεχίσουμε να επιμένουμε σε μη βιώσιμες λύσεις, να δω τι αξιοπρέπεια θα έχουμε σε λίγα χρονια αν τα Σκοπια ονομάζονται σκέτο Μακεδονία.

 

τελοσπάντων. Αφού συμφωνείς με τη συνθετη ονομασία (και το ίδιο και άλλοι όπως η Χριστινούλα) που ακριβώς διαφωνείτε μαζί μας και μας επιτίθεστε

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα από την άλλη μου φαίνεται παράξενο που κάποιοι θέλουν να βγούν στο δρόμο οι παπάδες με τα λάβαρα ήνα κάνουμε πόλεμο.

 

Φυσικά και δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο.:blink:

 

 

 

Aλλωστε δεν "τσακωνόμαστε" ούτε για την Ελληνικότητα της Μακεδονίας,

 

Εγώ νομίζω ότι γι αυτό "τσακωνόμαστε".

 

 

Αν για αυτή την αξιοπρέπεια συνεχίσουμε να επιμένουμε σε μη βιώσιμες λύσεις, να δω τι αξιοπρέπεια θα έχουμε σε λίγα χρονια αν τα Σκοπια ονομάζονται σκέτο Μακεδονία.

 

τελοσπάντων. Αφού συμφωνείς με τη συνθετη ονομασία (και το ίδιο και άλλοι όπως η Χριστινούλα) που ακριβώς διαφωνείτε μαζί μας και μας επιτίθεστε

 

Συμφωνώ κατά ένα μέρος. Είναι μία λύση εδώ που φτάσαμε.

Αλλά και οι Σκοπιανοί δεν το δέχονται ως γνωστόν. Θέλουν και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.:mad: :mad:

 

Και δεν είναι Μακεδόνες και θέλουν και το όνομα ενώ ΔΕΝ τους ανήκει σε καμία περίπτωση.:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθησουμε ολοι με μηνυματα με κινητα με οποιον αλλο τροπο να ενημερωσουμε φιλους και γνωστους για το Συλλαλητηριο της Τεταρτης 5 Μαρτιου και την Εκδηλωση την ιδια μερα στο Αλεξανδρειο..Πρεπει να υπαρξει τεραστια συμμετοχη και στις δυο!

 

Οσοι ειμαστε υπερ της Μη παραχωρησης του ονοματος Μακεδονια ή παραγωγου πρεπει να ειμαστε εκει!Οπως υπαρχει απολυτος σεβασμος και κατανοηση στην αποψη να κανουμε την υποχωρηση και να παμε σε συνθετη ονομασια που αλλωστε ειναι και η κατευθυνση της κυβερνησης ετσι πρεπει και μεις να Διαδηλωσουμε το Πιστευω μας περα απο οποιαδηποτε ανασφαλεια για ταμπελες η οτιδηποτε.Αυτη ειναι η Ουσια της Δημοκρατιας πιστευω.

 

Το λεω απο Καρδιας.Ενημερωστε οσο μπορειτε!

 

http://www.youtube.com/watch?v=yZgNDyUqjMc

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα ποτε δεν αλλαζουν..:lol::lol:.Κανεις δεν ειπε ρε gmac οτι δεν θελουμε συνθετη ονομασια ..Μονος σου το ειπες..

 

Έχεις δίκιο ρε συ Χριστινούλα. Ήρθες και εξέφρασες την άποψη σου ξεκάθαρα όπως συνήθως κι εμείς σε παρεξηγήσαμε πάλι. Είδες όμως, να μην καταλαβαίνουμε με τίποτα ε;

 

Συγγνώμη, δε θα επαναληφθεί.

 

Ακούς εκεί να λέω ότι δε θέλεις συνθετη ονομασία (τι κι αν δεν το είπα ποτε).

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια φίλε getolika, όχι απλώς το είδα, αλλά έχω βαρεθεί να το βλέπω εδώ και καιρό σε φόρα δεξιά και αριστερά.

 

Κανένας όμως και πουθενά δεν κατάφερε να μου αιτιολογήσει πώς και γιατί συνιστά εδαφική ή άλλη διεκδίκηση.

 

Συγνώμη, αλλά εάν δεν είναι αυτό διεκδίκηση τότε τι είναι;

Υπήρξε ποτέ στο παρελθόν ως έμβλημα αυτής της πληθυσμιακής ομάδας, ο χάρτης της Μακεδονίας;Τι κόλλημα έχουν αυτοί με την ελληνική Μακεδονία;Επίσης αυτός ο χάρτης δεν έχει ιστορική υπόσταση καθώς η αρχαία Μακεδονία έφτανε μέχρι λίγα χιλιόμετρα νοτίως των Σκοπίων.

Πες μου εσύ εάν η δημιουργία ενός νέου χάρτη που περιλαμβάνει τμήμα της Ελλάδας δε συνιστά εδαφική διεκδίκηση, τότε τι συνιστά;

Ποιος άλλος λόγος μπορεί να υπάρχει για τη δημιουργία του;

Όταν οι ίδιοι οι Σκοπιανοί έχουν γεμίσει το internet με "στοιχεία" ότι η Ελλάδα κατέχει παράνομα τμήμα της Μακεδονίας, αλλά το 2013 θα έχουμε και πάλι την ενιαία Μακεδονία ως ανεξάρτητο κράτος εγώ πως θέλεις να εκλάβω αυτό το χάρτη;

Άλλωστε αυτόν χρησιμοποιούν και τα ακραία στοιχεία της Fyrom όταν υποστηρίζουν τα παραπάνω.

Και έστω ότι το νετ έχει γεμίσει με τις μπούρδες μιας μικρής ομάδας εθνικιστών της γειτονικής χώρας.

Ποιος ο λόγος της ύπαρξης αυτού του χάρτη,πέρα από τον προφανή, σε μια δική τους εθνική εορτή;

Ο δικέφαλος αετός που είναι στο έμβλημα του Ελληνικού Στρατού δηλαδή συνιστά μήπως διεκδίκηση υπέρ της βυζαντινής αυτοκρατορίας και άρα κατά της σημερινής Τουρκίας?

 

Καμία σχέση, ο δικέφαλος πράγματι αποτελούσε έμβλημα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας το οποίο υιοθετήθηκε στη συνέχεια από την Ελλάδα και από άλλες χώρες καθώς αποτελεί τμήμα της ιστορίας των λαών των χωρών(η Αλβανία τον έχει και στη σημαία).

 

 

Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Και εγώ γενικά μιλά, αλλά βασιζόμενος σε συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

Ένα άλλο παράδειγμα που δεν το σχολίασε κανείς, ήταν το περιβόητο χαρτονόμισμα με τον Λευκό Πύργο. Αυτό το χαρτονόμισμα ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ποτέ. Αποδεδειγμένα και με κάθε τεκμήριο.

 

 

Γιατί εγώ μιλάω βασιζόμενος σε μπούρδες;

Μιλάω και δε μασάω και πολύ καλά κάνω.:)

Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει...

 

Σου είπα εγώ τίποτα για το χαρτονόμισμα και το χρησιμοποιείς ως παραλληλισμό και τεκμήριο που υποβιβάζει την αξία των όσων έγραψα;

 

Τέλος εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει γιατί όπως είπα και παραπάνω μιλάς εκ του ασφαλούς.

όταν εγώ βλέπω το χωριό μου (που είναι κοντά στα σύνορα, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν είχε ματσεντόνιανς κατοίκους) να φιγουράρει σε βιντεάκι στο youtube μαζί με διάφορα άλλα τμήματα του νομού,όταν βλέπω την πόλη που γεννήθηκα να τη λένε Solun και να επιμένουν ότι δεν τη λένε Θεσ/νίκη και την κατέχουμε παράνομα, πως θέλεις να αντιδράσω;

 

Βέβαια κατά καιρούς έχω γελάσει με την απύθμενη βλακεία τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Πόλη με σλαβικό όνομα: Σέρραι

Όνομα όπως μεταφραστηκε στα ελληνικά:Σέρρες

 

Πόλη με σλαβικό όνομα:Δράμα

Όνομα όπως μεταφραστηκε στα ελληνικά:Δράμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου εσύ εάν η δημιουργία ενός νέου χάρτη που περιλαμβάνει τμήμα της Ελλάδας δε συνιστά εδαφική διεκδίκηση, τότε τι συνιστά;

Ποιος άλλος λόγος μπορεί να υπάρχει για τη δημιουργία του;

Όταν οι ίδιοι οι Σκοπιανοί έχουν γεμίσει το internet με "στοιχεία" ότι η Ελλάδα κατέχει παράνομα τμήμα της Μακεδονίας, αλλά το 2013 θα έχουμε και πάλι την ενιαία Μακεδονία ως ανεξάρτητο κράτος εγώ πως θέλεις να εκλάβω αυτό το χάρτη;

Άλλωστε αυτόν χρησιμοποιούν και τα ακραία στοιχεία της Fyrom όταν υποστηρίζουν τα παραπάνω.

Και έστω ότι το νετ έχει γεμίσει με τις μπούρδες μιας μικρής ομάδας εθνικιστών της γειτονικής χώρας.

Ποιος ο λόγος της ύπαρξης αυτού του χάρτη,πέρα από τον προφανή, σε μια δική τους εθνική εορτή;

 

Απλά σκέψου ότι όταν κάποια στιγμή μπουν στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ, (γιατί είναι αναπόφευκτο), λέξεις όπως «σύνορα» και «χάρτες» θα έχουν χάσει το νόημά τους για τους δίπλα. Γιατί δεν θα υπάρχουν.

 

Το παραπάνω δεν είναι ευσεβής πόθος, είναι αυτό που έχει γίνει σήμερα με όλες τις άλλες χώρες. Ακόμα και της περιοχής, π.χ. Βουλγαρία.

 

Καμία σχέση, ο δικέφαλος πράγματι αποτελούσε έμβλημα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας το οποίο υιοθετήθηκε στη συνέχεια από την Ελλάδα και από άλλες χώρες καθώς αποτελεί τμήμα της ιστορίας των λαών των χωρών(η Αλβανία τον έχει και στη σημαία).

 

Αφού δεν σου κάνει το προφανές, δες αυτό:

 

«έχω μια αδερφή, κουκλίτσα αληθινή.

Τη λένε Βόρειο Ήπειρο την αγαπώ πολύ

Μια νύχτα με βροχή,

χωρίς διαταγή,

θα πάω να λυτρώσω,

τη δόλια μου αδερφή.»

 

Ένα από τα εμβατήρια που τραγουδάνε στις πορείες και στις ασκήσεις στον ΕΣ.

 

Δεν το κατηγορώ (ίσα-ίσα, ο στρατός δεν είναι για να βαράει κομπρέσες, αλλά για να κάνει πόλεμο), απλά αναρωτιέμαι αν συνιστά επίσημη ελληνική διεκδίκηση του επίσημου ελληνικού κράτους σε βάρος της Αλβανίας. ;)

Αντίστοιχα τραγουδάκια υπάρχουν και για τα Σκόπια. Και για την Τουρκία.

 

Βλέπεις δεν είναι τόσο μονόπλευρα τα πράγματα.

 

Γιατί εγώ μιλάω βασιζόμενος σε μπούρδες;

Μιλάω και δε μασάω και πολύ καλά κάνω.:)

 

Σου είπα εγώ τίποτα για το χαρτονόμισμα και το χρησιμοποιείς ως παραλληλισμό και τεκμήριο που υποβιβάζει την αξία των όσων έγραψα;

 

Όχι. Εσύ δεν είπες τπτ για το χαρτονόμισμα, ούτε είπα εγώ κάτι για σένα. Το χρησιμοποιώ απλώς σαν απόδειξη ότι η μισή και πλέον επιχειρηματολογία υπέρ της μη χρήσης του ονόματος Μακεδονία βασίζεται σε ψέματα. Και μάλιστα σε ψέματα που κατεβαίνουν αμάσητα.

 

Τώρα αν ταυτίστηκες, σίγουρα δεν φταίω εγώ. :)

 

Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει...

 

Βέβαια. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ειδικά αν κατεβαίνεις για βουλευτής η αν πρέπει να ικανοποιήσεις τους ψηφοφόρους σου, πρέπει να προσέχεις διπλά και τρίδιπλα τι θα πεις. ;)

 

Εγώ όμως δεν ανήκω στην παραπάνω κατηγορία, ούτε φοβάμαι μην κατηγορηθώ για «εθνική υποχώρηση» από την αντιπολίτευση ή το παπαδαριό στις επόμενες εκλογές.

 

Βέβαια, μερικοί πέφτουν από τα σύννεφα, γιατί διαβάζουν κάποια πράγματα για πρώτη φορά, αφού δεν τους τα έχουν πει ποτέ στην τηλεόραση... Π.χ. προχτές ο άλφα αναπαρήγαγε χωρίς καμία διασταύρωση το hoax για το χαρτονόμισμα. Αθάνατη ελληνική δημοσιογραφία...

 

Για αυτό και λέω κάποιες πικρές αλήθειες με το όνομά τους. Τώρα να κριθώ, δε νομίζω ότι ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχω το αλάθητο.

 

Τέλος εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει γιατί όπως είπα και παραπάνω μιλάς εκ του ασφαλούς.

 

Βέβαια, με αυτήν την λογική, οι μόνοι Έλληνες που έχουν το δικαίωμα να έχουν άποψη είναι οι Μακεδόνες και μάλιστα αυτοί που μένουν σε χωριά κοντά στα σύνορα. Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει είτε να κάνουν μώκο, είτε να συμφωνούν. :X

 

Ερμ...ναι, διαφωνώ.

 

όταν εγώ βλέπω το χωριό μου (που είναι κοντά στα σύνορα, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν είχε ματσεντόνιανς κατοίκους) να φιγουράρει σε βιντεάκι στο youtube μαζί με διάφορα άλλα τμήματα του νομού,όταν βλέπω την πόλη που γεννήθηκα να τη λένε Solun και να επιμένουν ότι δεν τη λένε Θεσ/νίκη και την κατέχουμε παράνομα, πως θέλεις να αντιδράσω;

 

Μάλλον δεν έχεις δει βιντεάκια ελλήνων εθνικιστών με την Πόλή, τη Σμύρνη, την Β. Ήπειρο κτλ. :rolleyes::lol: Προφανώς και αυτά συνιστούν διεκδικήσεις του επίσημου ελληνικού κράτους, ε?

 

ΑΛΙΜΟΝΟ αν η διπλωματία γινόταν με βάση τα βιντεάκια του youtube.

 

Αλλά σε ένα φόρουμ στο ίντερνετ, όλα μπορεί να τα διαβάσεις. Ακόμα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις τελευταιες σελιδες καταλαβαινω οτι η διαφωνια δημιουργειται απο τη διαφορετικοτητα στον τροπο αντιληψης του "τι ειναι δικο μου". Πολλοι απο εδω θεωρουν οτι οποιοδηποτε εδαφος ηταν καποτε ελληνικο, η ζουσαν καποτε Ελληνες, εχει κατα καποιο τροπο παρελθει στην ιδιοκτησια των Ελληνων, de facto. Η αντιληψη αυτη ειναι καθαρος μεγαλοιδεατισμος, ο οποιος διακατεχει ολα τα κρατη των βαλκανιων, και οχι μονο...Σε καμμια περιπτωση μια τετοια αντιληψη δεν θεωρειται βασιμη σε επισημες διαπραγματευσεις. Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν πολλοι οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται οτι οι συζητησεις που γινονται τωρα δεν βασιζονται στο τι ισχυε πριν 3000 χρονια αλλα στις συνθηκες που εχουν υπογραφει πριν 100 χρονια. Με βαση αυτο, ο μεσος Ελληνας που θα παρευρεθει στο συλλαλητηριο και φυσικα δεν εχει ιδεα για το τι ισχυε επι Οθωμανικης αυτοκρατοριας κτλ, δεν μπορει να βοηθησει γιατι αυτο που ζηταει ειναι εκτος των δυνατοτητων της εξωτερικης πολιτικης. Ως εκ τουτου μονο κακο μπορει να κανει.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι απο εδω θεωρουν οτι οποιοδηποτε εδαφος ηταν καποτε ελληνικο, η ζουσαν καποτε Ελληνες, εχει κατα καποιο τροπο παρελθει στην ιδιοκτησια των Ελληνων, de facto. Η αντιληψη αυτη ειναι καθαρος μεγαλοιδεατισμος, ο οποιος διακατεχει ολα τα κρατη των βαλκανιων, και οχι μονο...Σε καμμια περιπτωση μια τετοια αντιληψη δεν θεωρειται βασιμη σε επισημες διαπραγματευσεις. Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν πολλοι οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται οτι οι συζητησεις που γινονται τωρα δεν βασιζονται στο τι ισχυε πριν 3000 χρονια αλλα στις συνθηκες που εχουν υπογραφει πριν 100 χρονια.

Φιλαράκο μου το θέμα δεν είναι τοπογραφικό αλλά θέμα ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ.Οι Μακεδόνες ήταν έλληνες.Χέστηκα για το αν τμήμα της μακεδονίας περιλαμβάνει τα σκόπια.Επειδή οι σκοπιανοί ήρθαν και ζήσαν στη μακεδονία θα τους πούμε μακεδόνες??Η καταγωγή τους ποια είναι?Σλάβοι,ουδεμία σχέση λοιπόν.Είμαστε ο μόνος λαός που βγάζει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια.Την ίδια κωλοπολιτική έχουμε και με τους τούρκους και θα μας φάνε το αιγαίο.Ήδη έχει φέρει σοβαρά προβλήματα η επεκτατική πολιτική τους.Μόνο σε τέτοια θέματα καταλαβαίνει κανείς ποιοι είναι πατριώτες,ποιοι απατρίδες και ποιοι ανθέλληνες.

Ξέρω ξέρω είμαι φασίστας και εθνικιστής όσο δε πάει..

 

 

@katepap +1000000

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...