Jump to content

Sony Ericsson C902


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην σελιδα δεν υπαρχει του πλαισιου εγω εχω κ ενα δευτερο αυτο που δινει το πλαισιο ειναι original η απο cosmote vodafone wind συσκευη

 

Η τιμή είναι πολύ καλή για το κινητό. Αν δεν σε ενοχλεί που έχει μικρή οθόνη τότε βούτα το! :) Το Πλαίσιο συνήθως φέρνει unbranded κινητά αλλά για να βεβαιωθείς θα προσέξεις στο λευκό αυτοκόλλητο που υπάρχει στη ράχη του κουτιού να aναφέρει στο πάνω μέρος (κάτω από το όνομα και τον τύπο του κινητού) "BG, RO, EL". Αυτή είναι η generic Ελληνική έκδοση για κάθε SE κινητό.;)

Αν αναφέρει "EL, EN" τότε είναι ή Cosmote ή Vodafone ή Wind αν και στην περίπτωση της Vodafone θα το καταλάβεις και από το κουτί που είναι διαφορετικό και με τα χρώματα και σήματα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 734
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητο δεν υπαρχει στην σελιδα γιατι πολυ απλα εξαντληθηκε!

 

οποιος προλαβε,προλαβε..:whistle:

 

για επιβεβαιωση δες εδώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα nokia 6220 classic και θα ηθελα να πάρω ενα se με εξίσου καλή φωτογραφική μηχανή.Το nokia δεν παίζεται στις φωτό και έχω αντίστοιχα υψηλές απαιτήσεις.Δεν γουστάρω όμως τα nokia πλέον...ΘΕΛΩ SE!:p

Είμαι ανάμεσα στα K800-850 C902-510 και βλέπω να κλείνω προς 902 ή G900(!).Αλλά έχω μεγάλα δάκτυλα.

1)Το πληκτρολόγιο του θα με βολέψει?

2)Το flash είναι xenon?

3)Aν κάποιος είχε στο παρελθόν το 6220 και μπορεί να μου πει την άποψη του από θέμα φωτό....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα nokia 6220 classic και θα ηθελα να πάρω ενα se με εξίσου καλή φωτογραφική μηχανή.Το nokia δεν παίζεται στις φωτό και έχω αντίστοιχα υψηλές απαιτήσεις.Δεν γουστάρω όμως τα nokia πλέον...ΘΕΛΩ SE!:p

Είμαι ανάμεσα στα K800-850 C902-510 και βλέπω να κλείνω προς 902 ή G900(!).Αλλά έχω μεγάλα δάκτυλα.

1)Το πληκτρολόγιο του θα με βολέψει?

2)Το flash είναι xenon?

3)Aν κάποιος είχε στο παρελθόν το 6220 και μπορεί να μου πει την άποψη του από θέμα φωτό....

τα κινητα που αναφερεις ειναι πλεον παλια..εκτος το (c902-c510) και δυσκιλα θα τα βρεις στην αγορα.μονο σε ηλεκτρονικα μαγαζια.

τωρα αμα εχεις υψηλες απαιτησεις πηγαινεις στο c905 η satio!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στο mediamarkt 119e.... πιστεύω αξίζει στα 119 ε έστω και για δεύτερο...
myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

στο mediamarkt 119e.... πιστεύω αξίζει στα 119 ε έστω και για δεύτερο...

 

Πολυ το sar φιλε...... Απαγορευτικο ισως.... Oυτε για 5ο δεν θα το επαιρνα....:(. Κοιτωντας πισω πλεον διαπιστωνω οτι το k800 ηταν καταπληκτικο πλεον σε σχεση με αυτα που βγαζει τωρα σαν αντικαταστατες του η SE....

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το C902 μου μετά την τελευταία αναβάθμιση

λογισμικού και προσπαθώ να βρω τρόπο να περάσω παλαιότερη έκδοση.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: το κινητό σβήνει όποτε του καπνίσει και σε άτακτα

χρονικά διαστήματα ακόμα και αν απλώς περιηγούμαι στα μενού.

 

Όταν το παθαίνει αυτό τα παντα στο κινητό είναι νεκρά εκτός από το μπλε

LED του πλαινου πλήκτρου/κλείστρου της κάμερας το οποίο παραμένει αναμένο EDIT: και το φωτισμό των πληκτρων...

 

Αν βγάλω τη μπαταρία το αφήσω για 2-3 λεπτά και την ξαναβάλω μετά μπορώ να το επεναλειτουργήσω κανονικά μέχρι το επόμενο "μπλακαουτ".

 

Όλη αυτή η συμπεριφορά ξεκίνησε από την ώρα που έκανα Update μέσω SEUS σε version:

 

R3EG004

 

Το τηλέφωνο αυτό ήταν Cosmote branded και έχει γίνει debrand με τη μέθοδο που υπάρχει εδώ στο φόρουμ και λειτουργούσε ΑΨΟΓΑ μέχρι το τελευταίο update που αναφέρω πιο πάνω.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω ένα παλαιότερο firmware για να το περάσω

στο τηλέφωνο μπας και στρώσει;

 

Οι τρέχουσες πληροφορίες του τηλεφώνου που μπορεί να βοηθήσουν είναι:

 

Customization

1201-0083 R12A

1204-8246 R3EG004

1E0W

ADRIATIC

Edited by safe1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξανά περάσεις την αναβάθμιση. Ίσως λύσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξανά περάσεις την αναβάθμιση. Ίσως λύσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις.

 

Καλησπέρα ZXR και ευχαριστώ.

 

Δοκίμασα και ξαναπέρασα 2 φορές το software από το SEUS (σβήνει όλα τα contacts κ.λ.π. αλλά έχω backup) και δεν άλλαξε η συμεριφορά του.

 

Μπορώ να το κάνω rebrand ώστε να το πάω για σέρβις; Είναι μέσα στην εγγύηση.

Πριν το κάνω debrand είχα κρατήσει τα εξής στοιχεία (cosmote branded):

 

1211-3264 R3A

1204-8246 R3DA026

ADRIATIC

 

Παρόλο που δοκίμασα να τροποποιήσω το γνωστό .xml με τα παραπάνω στοιχεία για να περάσω πάλι το software του Cosmote και να το πάω στο σερβις...(χρησιμοποίησα το Α2 uploader)

 

δεν το κάνει πάλι cosmote branded...

 

Λίγη βοήθεια σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και ειδικά την τελευταία παράγραφο που λεει ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.

Μήπως εκεί κάνεις κάτι λάθος;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υποβάθμιση λογισμικού δε γινεται από το SEUS, μόνο αν χρησιμοποιήσεις καποιο απ'τα προγράμματα των wotanserver και Davinciteam ή αν κάνεις debranding.
Link to comment
Share on other sites

@zxr

 

τελικά μπόρεσα και ξαναπέρασα το λογισμικό του Cosmote...είχα ξεχάσει πριν όταν το έκανα re-brand να το "ανοίξω" μια φορά για να καταλάβει την αλλαγή του CDA number.

 

Τώρα βέβαια το πρόβλημα παραμένει γιατί και Cosmote ίδιο firmware κατεβάζει στο τηλέφωνο....

 

Τουλάχιστον μπορώ να το πάω σε service cosmote...

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα πριν "μπλέξω" με τους "μάστορες" να το κάνω firware downgrade για δοκιμή.

 

@kotsianis7

 

1) φίλε τι εννοείς όταν λες: "αν το κάνεις debranding".

 

Ήταν ήδη debranded το τηλέφωνο.

 

2) Το ξέρω ότι δεν γίνεται μέσω SEUS downgrade, γι αυτό ζήτησα βοήθεια εδώ.

 

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω "χύμα" firmware files για το 902; θα χρησιμοποιήσω A2 uploader για να τα "περάσω".

 

Ελπίζω ότι είναι κατανοητό αυτό που ρωτάω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ατυχώς δεν πρόλαβα την τιμή των 119 ή 129 Ευρώ.Η χαμηλότερη τιμή τώρα είναι στα 166 Ευρώ περίπου.Αισθητικά μ' αρέσει ΠΑΡΑ πολύ,τα χαρακτηριστικά του λίγο με ενδιαφέρουν.Υπάρχει ελπίδα να ξαναδούμε τις πιο πάνω τιμές κάπου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ατυχώς δεν πρόλαβα την τιμή των 119 ή 129 Ευρώ.Η χαμηλότερη τιμή τώρα είναι στα 166 Ευρώ περίπου.Αισθητικά μ' αρέσει ΠΑΡΑ πολύ,τα χαρακτηριστικά του λίγο με ενδιαφέρουν.Υπάρχει ελπίδα να ξαναδούμε τις πιο πάνω τιμές κάπου;

Ευχαριστώ!

 

Για κοιτα στα Multirama.... Νομιζω παντως οτι το Sar του πρεπει να σε ενδιαφερει.... Ειναι πααααααααααρα πολυ ψηλο!:(

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα στα Multirama.... Νομιζω παντως οτι το Sar του πρεπει να σε ενδιαφερει.... Ειναι πααααααααααρα πολυ ψηλο!:(

 

AΜΑΝ!Είναι πράγματι υψηλότερο και από του <αρχαίου> μου Κ750...Γεγονός είναι όμως ότι δε μιλώ και πολύ.

Στο Μultirama δε φαίνεται ως διαθέσιμο,τουλάχιστον online.Ίσως περάσω από κάποιο κατάστημα...

Πάντως, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο c902 υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για να κάνεις hard reset; Ή γίνετε με κάποιο άλλο τρόπο;
Τα αλεξίπτωτα και τα μυαλά λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά...
Link to comment
Share on other sites

AΜΑΝ!Είναι πράγματι υψηλότερο και από του <αρχαίου> μου Κ750...Γεγονός είναι όμως ότι δε μιλώ και πολύ.

Στο Μultirama δε φαίνεται ως διαθέσιμο,τουλάχιστον online.Ίσως περάσω από κάποιο κατάστημα...

Πάντως, ευχαριστώ.

 

Δεν ξερω αν θα το βρεις πλεον... Το ειχαν και στα Media Markt σε καποια φαση στα 119€. Καλο κινητο δεν λεω... Αλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ SAR!!!!

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν συνιστώ αυτό το τηλέφωνο σε κανέναν. Είναι προβληματικό απ'ότι φαίνεται...

 

Σχετικά με το πρόβλημα που ανέφερα καιρό πριν (το κινητό σβήνει μόνο του και δε ξανανοίγει με τίποτα), το δικό μου c902 είναι για 2η φορά στο service. Το παρέλαβα Τετάρτη 24/2/10 από το service που το είχα στείλει στις 16/2/2010 και ενώ μου είπαν ότι το πρόβλημα λύθηκε (από ότι είδα απλά ξαναπέρασαν το software) μέσα σε 15 ώρες ξαναεμφάνισε το πρόβλημα.

 

Έτσι το ξαναπήγα την Πέμπτη 25/2/10 εκεί που το πήρα για να το ξαναστείλουν στο service.

 

Αυτή τη φορά η επαφή μου με τους υπευθύνους του oteshop (αν και δεν φταίνε αλλά κάποιος πρέπει να φάει τα γκάζια για να γκαζάρει και το service) ήταν σχετικά "θερμή".

 

Aν μου επιστρέψουν πάλι το τηλέφωνο στην ίδια κατάσταση θα έχουμε ακόμα πιο θερμό επεισόδιο.

 

300ευρώ για κινητό δεν είναι λίγα λεφτά, και το να χαλάει μέσα στην εγγύηση και να μην το φτιάχνουν με εξοργίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ατυχώς δεν πρόλαβα την τιμή των 119 ή 129 Ευρώ.Η χαμηλότερη τιμή τώρα είναι στα 166 Ευρώ περίπου.Υπάρχει ελπίδα να ξαναδούμε τις πιο πάνω τιμές κάπου;

Ευχαριστώ!

μονο στο ebay....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδες. Μου φεραν ενα c902 (του κουτιου) και εχει το εξης προβλημα: μολις το αναβεις, δε κανει τιποτα. Μαυρη οθονη. Αναμμενη η οθονη μεν αλλα μαυρη.

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο εδω, δοκιμασα το SEUS αλλα λεει εχει την τελευταια εκδοση λειτουργικου και δε κανει update. Τι αλλα θα μπορουσα να κανω για να κανει update/downgrade ή οτιδηποτε?

Περαν απο το να το στειλω στο service εννοω..

 

Thanx!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα απο την κινα αλλα δεν εχει ελληνικα. μπορω να του βαλω? να του κανω update η θα κλαταρει?
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα απο την κινα αλλα δεν εχει ελληνικα. μπορω να του βαλω? να του κανω update η θα κλαταρει?

και update λογισμικου να κανεις απο την sony ericsson ελληνικη γλωσσα δεν θα περασεις.

εκτος και αν το πας σε σε service point και με καποιο κοστος να σου περασουν αυτοι τα ελληνικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βαλω τα ελληνικα

εκανα την διαδικασια που λεει για συσκευες Α2 αλλα τιποτα

εβαλα τελικα. εκανα την διαδικασια και μετα update

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

είναι το πρώτο μου μύνημα αν και παρακολουθώ που και που το forum :)

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός,δηλαδή δεν έχω ιδέα, με τις διαδικασίες debrand κλπ, και αν και διάβασα ώρες το thread δεν μπορώ να πω ότι καλύφθηκα καθότι άσχετος από πείραγμα κινητών.

Λοιπόν,έχω ένα C902 από vodafone λίγο πάνω από χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα για την χρήση που κάνω.Ποτέ όμως δεν μου άρεσε το λογισμικό που περνάει η vodafone και ειδικά τα live και οι άλλες μα...κίες καθώς δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.Θα ήθελα αν δεν είναι κόπος να με κατευθύνει κάποιος σε μια εύκολη στην εφαρμογή λύση χωρίς μπελάδες και δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω και κάτι.

Επίσης επειδή έχω και ένα Satio , θα ήθελα και σε αυτό να κάνω το ίδιο γιατί εκεί είναι που γίνετε χαμός με τη vodafone.Τι μειονεκτήματα έχει το debrand ;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μειονεκτήματα έχει το debrand ;

χανεις την εγγυηση της συσκευης. εκτος και οταν το πας για servise ξαναβαλεις το αρχικο που ειχε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C902

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...