Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η εμπειρία που είχα με το destinator ήταν απογοητευτική...

Αντίθετα το iGO8.3 είναι πολύ καλό, θεωρώ ότι έχει παρόμοιας ποιότητας χάρτες, καλό interface.

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω Garmin ακόμη (όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε αυτό το cabaκι threded sms δεν μου το τρέχει το xperia. Τί πρέπει να κάνω?

 

Ξεζιπαρε το και τρεξε το cabακι.

Μετα κανε soft reset

Εμενα σε ολα τα 6.1 που ειχα(HD,Diamond,TC)μου δουλεψε κανονικα!

Αν δεν τα καταφερεις υπαρχει και πειραγμα στη registry αλλα στο PC μου γινετε ενας χαμος,οποτε οποιος το εχει ευκαιρο ας το δωσει!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία που είχα με το destinator ήταν απογοητευτική...

Αντίθετα το iGO8.3 είναι πολύ καλό, θεωρώ ότι έχει παρόμοιας ποιότητας χάρτες, καλό interface.

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω Garmin ακόμη (όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό)

 

το garmin το θεωρω το πιο εξυπνο δεν μου εκανε ασκοπους κυκλους με καλους χαρτες ,ειναι το μονο που περασα στο χ1 αλλα παραμενει το προβλημα με το στιγμα,ειναι λιγο... 3 are singing and 2 are dancing,και δεν εχω ασχοληθει με 3d απεικονηση..Το τομ τομ πιστευω οτι ειναι ειναι το ταχυτερο&καλυτερο προγραμμα gps με τους χειροτερους ελληνικους χαρτες...

Α επι την ευκαιρια ποιο layout εχετε στο αεκμαπ γιατι emena apo το link που εχετε μερικες σελιδες πιο πισω το greek layout μου βγαζει ρωσικα στο πληκτρολογιο..:shifty:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία που είχα με το destinator ήταν απογοητευτική...

Αντίθετα το iGO8.3 είναι πολύ καλό, θεωρώ ότι έχει παρόμοιας ποιότητας χάρτες, καλό interface.

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω Garmin ακόμη (όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό)

 

το garmin το θεωρω το πιο εξυπνο δεν μου εκανε ασκοπους κυκλους με καλους χαρτες ,ειναι το μονο που περασα στο χ1 αλλα παραμενει το προβλημα με το στιγμα,ειναι λιγο... 3 are singing and 2 are dancing,και δεν εχω ασχοληθει με 3d απεικονηση..Το τομ τομ πιστευω οτι ειναι ειναι το ταχυτερο&καλυτερο προγραμμα gps με τους χειροτερους ελληνικους χαρτες...

Α επι την ευκαιρια ποιο layout εχετε στο αεκμαπ γιατι emena apo το link που εχετε μερικες σελιδες πιο πισω το greek layout μου βγαζει ρωσικα στο πληκτρολογιο..:shifty:

 

στο destinator υπαρχει μια επιλογη που αν την εχεις τσεκαρει..απλα θα χασεις την μπαλλα αλλα και την ηρεμια σου...

στο μενου της μεταβασης υπαρχει η ""γρηγορη"" και η συντομη"" επιλογη για το τι διαδρομη θα επιλεξει το προγραμμα για να σας παει εκει που θελετε...

 

αν εχετε επιλεξει την ""γρηγορη"" επιλογη ολα θα πανε καλα και θα φτασετε στον προορισμο σας χωρις παρατραγουδα..

 

αν ομως επιλεξετε την ""συντομη"" τοτε οι αντιδρασεις θα ειναι κοντα στα ορια της τρελλας :lol:

 

σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης στον κοσμο :p

 

αλλα τουλαχιστον θα σας παει εκει που θελετε...

 

το καλυτερο θεωρειται το igo και απλα δεν παιζεται!! απλα δεν υπαρχει (ακομη) καλη καλυψη χαρτων... και ενα προγραμμα πλοηγησης που δεν εχει καλυψη χαρτων,απλα θεωρειται αχρηστο...

οσο για το garmin,εκει οι αποψεις διυστανται :lol::D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Για κάποιον λόγο η συσκευή έκανε reset από μόνη της (ή έκανα εγώ χωρίς να το καταλάβω) και άρχισα την εγκατάσταση των προγραμμάτων που είχα από πριν. Κάνοντας όμως εγκατάσταση των panels "TouchFlow 3D και Spb Mobile Shell " (τα οποία πριν το reset δούλευαν άψογα) τώρα δεν μου τα εμφανίζει καν επιλέγοντας το κουμπί των panels και πρέπει εγώ να τα "τρέξω" από τον Explorer. Καμμιά ιδέα;;;
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θεωρειται το igo και απλα δεν παιζεται!! απλα δεν υπαρχει (ακομη) καλη καλυψη χαρτων... και ενα προγραμμα πλοηγησης που δεν εχει καλυψη χαρτων,απλα θεωρειται αχρηστο...

οσο για το garmin,εκει οι αποψεις διυστανται :lol::D

 

Συγνώμη είναι σίγουρο αυτό?

Εδώ και 10 μέρες που πήρα το Χ1 δεν έχω κατέβει Αθήνα, αλλά τουλάχιστον στο Βόλο η συμπεριφορά του iGO είναι υποδειγματική (με χάρτες του 2008). Έχει δρόμους παραδρομάκια, κοκ και φυσικά αξιοπρεπείς/βλέπε σωστές μονοδρομήσεις.

Σε τί ακριβώς χάνει?

[ναι έχω δοκιμάσει TomTom στο P990i και ξέρω τι σημαίνει άχρηστοι χάρτες, αν και το ίδιο πρόγραμμα με έχει σώσει στο Johanesburg και στις Βρυξέλλες με πραγματικά ΑΨΟΓΟΥΣ χάρτες]

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλαδα ακομα και σημερα το Destinator με χαρτες GI ειναι μονοδρομος. Στα αστικα κεντρα το garmin ειναι κι αυτο υπερπληρες, αλλα προσωπικα εχω επαληθευσει πολλες φορες οτι οι πλεον ρεαλιστικες διαδρομες χαρασσονται απο το Destinator (κι αυτο δε μπορει να συσχετιστει σε καμια περιπτωση με το κακο refresh rate και τις αργες περιστροφες του χαρτη, του ιδιου του προγραμματος).

Ακομα και με το MioMap με χαρτες GI κοντεψε να με βγαλει απο τα ρουχα μου σε ουκ ολιγες περιπτωσεις με τις προτεινομενες διαδρομες του.

To iGo υποδειγματικο λογισμικο, αλλα οχι για Ελλαδα. Για εξωτερικο μπορει να πλαισιωθει αψογα απο Tom Tom η Navigon...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η απορία μου δεν απαντήθηκε.

 

Όταν έχεις ανοικτό destinator, το τηλέφωνο δεν δουλεύει? Αν σε πάρουν τηλέφωνο ενώ χρησιμοποιείς destinator 7 δεν ακούς την κλήση? Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

To iGo υποδειγματικο λογισμικο, αλλα οχι για Ελλαδα. Για εξωτερικο μπορει να πλαισιωθει αψογα απο Tom Tom η Navigon...

Θα περιμένω να κατέβω Αθήνα να το δοκιμάσω αλλά πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Σίγουρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα? Εδώ (Βόλο) όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει διαφορά iGO vs Destinator σε επίπεδο χαρτών.

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να κατέβω Αθήνα να το δοκιμάσω αλλά πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Σίγουρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα? Εδώ (Βόλο) όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει διαφορά iGO vs Destinator σε επίπεδο χαρτών.

 

Β.

 

Σε μονοδρομησεις, νεους δρομους κ.λπ. η διαφορα ειναι τεραστια. Πολλες δοκιμες σε διαφορετικες συσκευες οδηγουν σε αυτο το αποτελεσμα (γενικα η ιστορια iGo εχει πολυ παρασκηνιο - ο φιλος Zaharakis κι οι παλιοτεροι στο φορουμ ξερουν σε τι αναφερομαι).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η απορία μου δεν απαντήθηκε.

 

Όταν έχεις ανοικτό destinator, το τηλέφωνο δεν δουλεύει? Αν σε πάρουν τηλέφωνο ενώ χρησιμοποιείς destinator 7 δεν ακούς την κλήση? Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό?

 

Οπως λεει κι ο φιλος athanaso77 δουλευει κανονικα το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια απο τα τοσα ppc πυ ειχα κατα καιρους με το Xperia εχω παθει την πλακα μου

1.- ταχυτατο

2.- δεν κολησε ουτε μια φορα το ατιμο , και του εχω περασει απειρα

3.- καμερα δεν το συζητω καν μαρκα καλυτερη για ppc

4.- μπαταρια , τελεια

5.- συνδεση ΒΤ με αλλες συσκευες ταχυτατη

6.- Ακουστικοτητα αψογη , τοσο στο τηλεφωνο οσο και με το vito audio notes καταγραφει και τις δυο φωνες !!!!!!!!!!

7.- gps τελειο , τοσο με destinator οσο και με τα αλλα igo08, miomap08

8.- panels , ναι τελικα ειναι πολυ χρησιμα !!!!!

9.- οθονη , τελικα το μεγεθος της με την αναλυση της κανουν την μεγαλη διαφορα !!!!!! υπεραψογα γραφικα

10.- αισθηση toutch , τελεια για ppc οπως και στο HD αλλωστε (αν και το phone ειναι μπροστα)

Μη μου πειτε οτι εκθειαζω αυτο που εχω , ολοι ειμαστε καταναλωτες και τα χρηματα μας πρεπει να πιανουν τοπο

Μη βαζετε αλλες ρομ περιμενετε την ελληνικη απο την sony , εγω ειμαι ακομα με την παλια και μια χαρα ταχυτατο ειναι , και ναι δεν με ενδιαφερει το tf3d καθολου

1.- διαβασμα στα post :D:lol:

2.- τα καλα sites :D:ninja:

ορεξη να εχετε

δειτε

Sony Ericsson Xperia X1 Wiki Page

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=443946

xperia tweks panels klp

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=441439

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=482479

Turbo Speed X1 -Tweaks, benchmarks

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=459328

και φυσικα το καλο μαγαζακι ipmart

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Στο πόσο τις εκατο ειναι η RAM όταν δουλέυει το δικος σας Χ1?Εμένα αρχικά 22% και μετά ανεβαίνει ιλιγγιοδώς περίπου στο 29%!Καλά είναι?
Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοδρομησεις, νεους δρομους κ.λπ. η διαφορα ειναι τεραστια. Πολλες δοκιμες σε διαφορετικες συσκευες οδηγουν σε αυτο το αποτελεσμα (γενικα η ιστορια iGo εχει πολυ παρασκηνιο - ο φιλος Zaharakis κι οι παλιοτεροι στο φορουμ ξερουν σε τι αναφερομαι).

Πάσο, ούτε αλλαγές κατευθύνσεων πολλές έχουμε ούτε νέους δρόμους έχουμε...

Αν υπάρχει κάποιο thread για το παρασκήνιο αυτό στείλτε το για μας τους νέους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια απο τα τοσα ppc πυ ειχα κατα καιρους με το Xperia εχω παθει την πλακα μου

1.- ταχυτατο

2.- δεν κολησε ουτε μια φορα το ατιμο , και του εχω περασει απειρα

3.- καμερα δεν το συζητω καν μαρκα καλυτερη για ppc

4.- μπαταρια , τελεια

5.- συνδεση ΒΤ με αλλες συσκευες ταχυτατη

6.- Ακουστικοτητα αψογη , τοσο στο τηλεφωνο οσο και με το vito audio notes καταγραφει και τις δυο φωνες !!!!!!!!!!

7.- gps τελειο , τοσο με destinator οσο και με τα αλλα igo08, miomap08

8.- panels , ναι τελικα ειναι πολυ χρησιμα !!!!!

9.- οθονη , τελικα το μεγεθος της με την αναλυση της κανουν την μεγαλη διαφορα !!!!!! υπεραψογα γραφικα

10.- αισθηση toutch , τελεια για ppc οπως και στο HD αλλωστε (αν και το phone ειναι μπροστα)

Μη μου πειτε οτι εκθειαζω αυτο που εχω , ολοι ειμαστε καταναλωτες και τα χρηματα μας πρεπει να πιανουν τοπο

Μη βαζετε αλλες ρομ περιμενετε την ελληνικη απο την sony , εγω ειμαι ακομα με την παλια και μια χαρα ταχυτατο ειναι , και ναι δεν με ενδιαφερει το tf3d καθολου

 

Μαριε θα σε μαλωσω:rolleyes:

 

αυτα μας ελεγες και για το καιζερ....και για το diamond....και για το ομνια....και για το HD :lol:

 

εγω που το ειχα το χ1 ......δεν θα σε πιστεψω :X

 

Πάσο, ούτε αλλαγές κατευθύνσεων πολλές έχουμε ούτε νέους δρόμους έχουμε...

Αν υπάρχει κάποιο thread για το παρασκήνιο αυτό στείλτε το για μας τους νέους.

 

εσεις οι νεοι :D να εισαστε λιγοτερο περιεργοι :) μην σκαλιζεις παλιες πληγες :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπ'όψη σας κανένα καλό πρόγραμμα calculator?Αν κάνει και γραφικές παραστάσεις ακόμα καλύτερα!!!
Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για μένα το καλύτερο... PPCLink HiCalc v2.6.2

 

Αν θες όμως γραφικές παραστάσεις και όχι μόνο... SMath Studio v0.75.Build.3297 που είναι και free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις και το battery status που τώρα λέγεται Homme Screen το οποίο κάνει και διάφορα άλλα πράγματα μαζί. Αν θες μα το δοκιμάσεις κατέβασε από εδώ

http://www.chi-tai.info/cs_batterystatus_xda_neo_wm5_im_cs.htm#Download

 

το δοκίμασα και είναι πολύ καλό!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι παρακαλω την γνωμη σας !!! Λοιπον ηρθε η ωρα για Hard Reset (και πολυ αργησε) !!! Εχω τα παρακατω προγραματα που θελω να βαλω !!!

FingerKeyboard - Black edition v1.4

sdkcerts + SEX1cons v1.50

Spb Imageer

Spb Weather 2.1.0 Build 1492

Spb Wireless Monitor 3

Conduits Pocket Player v4.0

DivX Player PPC

Eortologio

Eset Av Sp.arm

G-Alarm v1.4.6

Pocketrar 380

VGA Music ID 1.3.16

AEK Map

X1i-Youtube-v0.1a

(Resco Contact Manager (BETA) 0.95 γιαυτο εχω μεγαλες επιφιλακσεις, εχθες στα ξαφνικα αρχισε να μου κανει απιστευτα νουμερα, το μονο που ανοιγε ηταν τα μειλ και δεν εκανε τιποτα αλλο !!!)

Και καποια πανελς που θελω να βαλω !!!

Τωρα το ερωτημα μου ειναι τι να εγκαταστισω στην μνημη της συσκευης και τι στην καρτα μνημης !!!

Και αν καποιος εχει να αντιπρωτινει καποιο αλλο προγραμα στη θεση καποιου απο αυτα που αναφερω θα ηθελα και την αιτια !!!

Ευχαριστω και περιμενω !!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε είμαι σε λάθος 8ρεντ :P

 

Για μένα το καλύτερο... PPCLink HiCalc v2.6.2

 

Αν θες όμως γραφικές παραστάσεις και όχι μόνο... SMath Studio v0.75.Build.3297 που είναι και free.

 

και εγω αυτα προτείνω..

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε είμαι σε λάθος 8ρεντ :P

 

 

 

το χουμε ριξει στις βολτες ολοι μας...:rolleyes::D:lol::p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μάθατε το νέο ότι η ευρωπαική ένωση επέβαλε στις εταιρίες να συμφωνήσουν σε ενα κοινό φορτιστή? Οπότε δεν θα χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζεις φορτιστή? Τουλάχιστον δηλαδή για ένα ευλογο χρονικό διάστημα..

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...