Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καλύτερος τρόπος είναι να μπεις στο xda και να δεις μόνος σου για κάποια rom τι feedback έχει bugs κλπ. Είναι ζόρι αλλά έτσι μόνο θα δεις ποιά σου ταιράζει καλύτερα. Υπάρχουν roms χωρίς τα panels, με panels και TFL3D και χίλιες 2 άλλες.

 

Σε παλιότερη συσκευή άλλαζα καθε βδομάδα rom και πειραματιζόμουν. Και τα screenshots δεν λένε τπτ. Πρέπει να την "φορέσεις" για να δεις αν σου "κάθεται" καλά.

 

Ευχαριστώ αλλά επειδή είναι τόσες πολλές θα μου πάρει καιρό να τις φλασάρω να τις σετάρω και να δώ αν μου ταιριάζει. Anyway ευχαριστώ.

Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετατρέπω ταινίες απο AVI σε mp4 αλλά οι υπότιτλοι μου εμφανίζονται αλλαμπουρνέζικα. Σημειωτέων ότι στον ίδιο φάκελο έχω και το AVI με τους ενσωματωμένους υπότιτλους καθώς και το αρχείο srt. Το αρχείο που χρησιμοποιώ για την μετατροπή είναι το HTC touch video converter v1.21. Αναπαραγωγή κάνω με το wmp και με την τελευταια έκδοση του core player. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να τα καταφέρει ή εγώ κάνω κάτι λάθος?
Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καμμιά καλή εφαρμογή για διαχείρηση επαφών; Να παίρνει τις επαφές από Sim να τις βάζει στο τηλέφωνο αλλά να μην τις βλέπουμε διπλές (Sim + τηλέφωνο). Ευχαριστώωωω...

Κανε μια αναζήτηση στο συγκεκριμένο τοπικ κ θα βρεις ένα λινκ που εχω βάλει με μια εφαρμογή που πρέπει να την έχουμε όλοι αφού κάνει δουλειά κ νομίζω κ στο θέμα των επαφών σιμ να μη φαίνονται.η εφαρμογή λέγεται xperia tweak.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά επειδή είναι τόσες πολλές θα μου πάρει καιρό να τις φλασάρω να τις σετάρω και να δώ αν μου ταιριάζει. Anyway ευχαριστώ.

 

Μα δεν χρειάζεται να τις φλασάρεις όλες. Δες τι θες και τι δεν θες από τα διαθέσιμα προγράμματα και extras που έχει η κάθε rom και διαλέγεις ποιές θα δοκιμάσεις, όπως επίσης διάβασε τουλάχιστον τις πρώτες και τις τελυτεαίες σελίδες σε κάθε thread για να δεις τι λένε οι άλλοι.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μια και πρόσφατα απέκτησα το Xperia, έχει κάποιος να προτείνει μια καλή θήκη για το κινητό; Ψάχνω και εδώ στο thread αλλά ομολογουμένως "χάθηκα" και δεν βρίσκω άκρη. Όποιος μπορεί να υποδείξει κάποια, θα του είμαι υπόχρεος :)
Link to comment
Share on other sites

Μια και πρόσφατα απέκτησα το Xperia, έχει κάποιος να προτείνει μια καλή θήκη για το κινητό; Ψάχνω και εδώ στο thread αλλά ομολογουμένως "χάθηκα" και δεν βρίσκω άκρη. Όποιος μπορεί να υποδείξει κάποια, θα του είμαι υπόχρεος :)

 

 

Εγώ έχω πάρει αυτήν : http://www.krusell.se/product/3571 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα για πλήρη λίστα όλων των θηκών που υπάρχουν για XPERIA κοίτα εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=443476. Σκέφτομαι να αγοράσω και την μεταλλική θήκη ---> http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_1800000_11000335&products_id=13742. Έχει κανείς γνώμη για την συγκεκριμένη θήκη; Είναι εύχρηστη; :)

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3 και τώρα  Motorola Razr 40 Ultra   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτήν : http://www.krusell.se/product/3571 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα για πλήρη λίστα όλων των θηκών που υπάρχουν για XPERIA κοίτα εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=443476. Σκέφτομαι να αγοράσω και την μεταλλική θήκη ---> http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_1800000_11000335&products_id=13742. Έχει κανείς γνώμη για την συγκεκριμένη θήκη; Είναι εύχρηστη; :)

 

Ευχαριστώ για τα πολύ χρήσιμα links, θα κοιτάξω τι με βολεύει και θα ενημερώσω και όποιον άλλον ενδιαφέρεται για την ποιότητα όποιας θήκης φτάσει στα χέρια μου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ στις παρακάτω ερωτήσεις.

1) Το ραδιόφωνο έχει περισσότερες από 6 μνήμες και πως εμφανίζονται;

2) Πως μπορώ να προσθέσω ελληνικό πληκτρολόγιο και από που;

3) Πως γίνεται η αναβάθμιση στο τηλέφωνο για να περάσουμε (όταν βγει) καινούρια έκδοση λογισμικού; Από το τηλ. ή από τον υπολογιστή και πως;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ στις παρακάτω ερωτήσεις.

1) Το ραδιόφωνο έχει περισσότερες από 6 μνήμες και πως εμφανίζονται;

2) Πως μπορώ να προσθέσω ελληνικό πληκτρολόγιο και από που;

3) Πως γίνεται η αναβάθμιση στο τηλέφωνο για να περάσουμε (όταν βγει) καινούρια έκδοση λογισμικού; Από το τηλ. ή από τον υπολογιστή και πως;

Ευχαριστώ!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=198571&page=100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλαβα απάντηση από την se σε email σχετικά με την ελληνική ρομ.(επίσημη)Λοιπόν οι συσκευές που θα είναι από το πρώτο 10ήμερο του μαρτίου και μετά θα έχουν μόνο την ελληνική επίσημη ρομ.Αυτά....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλαβα απάντηση από την se σε email σχετικά με την ελληνική ρομ.(επίσημη)Λοιπόν οι συσκευές που θα είναι από το πρώτο 10ήμερο του μαρτίου και μετά θα έχουν μόνο την ελληνική επίσημη ρομ.Αυτά....

 

Με προβληματισες! Το παρηγγειλα την Τριτη...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το αγόρασα προχθές την Τετάρτη, επειδή το touch HD θα έρχοταν στο δίκτυο του Γερμανού του Αγίου....... Τέλος πάντων επειδή βρήκα άμεσα διαθέσιμο HD δίνω το Xperia μου.

 

Επίσης αν έχετε βρεί κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να μετατρέψει ταινίες με υπότιτλους είτε για Xperia είτε για HD πείτε μου. Ευχαριστώ

Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλαβα απάντηση από την se σε email σχετικά με την ελληνική ρομ.(επίσημη)Λοιπόν οι συσκευές που θα είναι από το πρώτο 10ήμερο του μαρτίου και μετά θα έχουν μόνο την ελληνική επίσημη ρομ.Αυτά....

 

αντε να δουμε σιγα σιγα......

προλαβαινω να μαζεψω αλλα 200 ευρωπουλα μεχρι τοτε που μου λειπουν ακομη? :p

εκτος και αν ανεβει και αλλο η τιμη του...:worry:

βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εμείς να μπορούμε να την περάσουμε νομίμως την Ελληνική rom...

Δεν προβλέπεται?

υποθέτω ότι θα προβλέπεται, αλλά πώς?

Θα πάμε στο σιτε της S-E και θα κατεβάσουμε την κατάλληλη ROM? Γίνεται (εννοώ νομίμως και με τα εργαλεία που δίνει η S-E όχι τι βρίσκουμε στο web...)?

 

B.

 

και ένα θεόκουφο...

 

Εχω ένα γενικότερο πρόβλημα με την ώρα (συνήθως τα πάνελς δείχνου κάμια ώρα λάθος) Τεσπα μάλλον το έλυσα με το να μήν έχω πουθενά τσεκαρισμένο daylight saving και να έχω παντού (δλδ κινητό και προγράμματα GPS τη σωστή +2:00 τιμή)

 

Λοιπόν, έχω δύο ξυπνητήρια για τις ημέρες της εβδομάδας 6:45 & 6:48.

Το βράδυ κατά τις 4:00 πάω για ύπνο και κοιτάω ότι η ώρα που έδειχνε (taskbar & panel) ήταν σωστή.

Όντως τη σωστή ώρα χτύπησαν, ξύπνησα, βλέπω το τηλ μετά απο 10 λεπτά η ώρα 4:05!

Το παρακολουθώ, συνέχιζε εκεί, ελέγχω timezone, σωστά +2:00 ελλάδα...

ΒΤ & wi-fi κλειστό απο το βράδυ, το τηλ. εκτός φορτιστή μόνο του.

Όντως κατά τις 10 παρά ξαναχτυπάνε τα ξυπνητήρια (νόμιζε ότι χάραξε...) Τα κλείνω το τηλ το χαβά του.

Πρίν μία ώρα το βλέπω και η ώρα είχε προχωρήσει κατά 2:30 και ήταν μόνο μισή ώρα πίσω!

Το βλέπω πριν 10 λεπτά η ώρα είναι η σωστή.

 

I know, it's a kind of magic αλλά δεν μου αρέσει...

Κοίταξα στα αγγλικά φόρουμ δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον (αλλά βρήκα λύση για τις συνεχείς αποσυνδέσεις του ΒΤ handsfree μου!

 

Καμμιά ιδέα?

Σκέφτομαι να φορτώσω τη νέα επίσημη Αγγλική ROM να δώ (σίγουρα λύνει τα ΒΤ)

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει πως οταν ακουμε ραδιοφωνο μεσα απο τα ακουστικα ακουγεται μια χαρα ενω οταν το βαλουμε σε speaker mode δεν ακουγονται τα λογια του τραγουδιστη και ακουγεται μονο η μουσικη? κατι σαν karaoke .....

 

τι ειναι αυτο παλι? Το νεο walkman karaoke phone της SE???

__________________kostas ntinos______________
Link to comment
Share on other sites

.... και για να με αποτρελλάνει, μόλις τελείωσα το γράψιμο του μηνύματος, δέχτηκα μία κλήση διάρκειας 20 λεπτών. Κλείνοντας βλέπω ότι η ώρα είχε μείνει 40λεπτά πίσω. Αλλάζω πάνελ, κοιτάω και το μενού που έχει επίσης την ώρα τίποτε, λάθος. Το κλειδώνω το ξεκλειδώνω, τπτ. Το αφήνω 2-3λεπτά μόνο του (να ανασυγκροτηθεί και να βάλει τα δυνατά του) το ξεκλειδώνω, σωστή η ώρα!

 

Θα μας τρελλάνει τελείως (όλα αυτά με κλειδωμένο wi-fi και εννίοτε με 3G, εδώ που είμαι συνήθως είναι απλή γραμμή) χωρίς να το συνδέσω πουθενά και με GPRS κλειδωμένο με το πολύ χρήσιμο NODATA prog.

 

B.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν έχετε βρεί κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να μετατρέψει ταινίες με υπότιτλους είτε για Xperia είτε για HD πείτε μου. Ευχαριστώ

Ούτε γω δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά μπορείς να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στην ταινία (με το AVI_ReComp_1.4.5) και να εχεις ενα .AVI που εχει γίνει ένα με τους υπότιτλους!Δλδ μετά απλά δες το!

Βέβαια υπάρχει κι αλλη λύση:να βλεπεις μόνο cartoon μεταγλωτισμένα! :lol: :D

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

προλαβαινω να μαζεψω αλλα 200 ευρωπουλα μεχρι τοτε που μου λειπουν ακομη? :p

εκτος και αν ανεβει και αλλο η τιμη του...:worry:

βλέποντας και κάνοντας...

Ε όχι και να ανέβει!!!Να πέσει παίζει!!!

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε σιγα σιγα......

προλαβαινω να μαζεψω αλλα 200 ευρωπουλα μεχρι τοτε που μου λειπουν ακομη? :p

εκτος και αν ανεβει και αλλο η τιμη του...:worry:

βλέποντας και κάνοντας...

 

Να ανεβει??? :blink:

Λιγο απιθανο μου φαινεται...

Αλλά τωρα που το καλοσκεφτομαι, ισως βρουν ευκαιρια να το χτυπησουν λιγο λογω ελληνικης ρομ! (καφριλα, αλλά σιγουρα θα το κανουν αν τους παιρνει)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε να μην αργησει να βγει η Ελληνικη ROM.

 

Απ οτι βλεπω ανα 2 μερες η Ericsson βγαζει και καινουρια ROM για καθε χωρα.

Ελπιζω να μην μας αφησουν παλι τελευταιους.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

αυτα που κυκλοφορουν δηλαδη δεν εχουν ελληνικη rom?wind εννοω

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...