Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα κι εγω την TouchX Light....

Απο αποψη ταχυτητας δεν μπορω να πω....

Πυραυλοοοοοοοοοοος!!:p:p:p

 

Αλλα.... :confused:

Εχω ενα προβληματακι που μου σπαει τα νευρα...

Σε μερικα μενου που παταω και ανοιγουν, δεν μπορω να πατησω με το δακτυλο καποια απο τις επιλογες... Παταω δλδ καποια και κανει scrolling πανω κατω.... :blink:

Σε μερικα μενου μου το κανει αυτο... Σε αλλα παταει μια χαρα...

Επισης, ειπα να κανω align screen με το δακτυλο, μηπως εφταιγε αυτο, αλλα δεν μου κανει... Ξεκιναει συνεχεια τη διαδικασια απο την αρχη....

 

Το εχει και αλλος αυτο το προβλημα?? :worry:

 

Κατα τ' αλλα μια χαρα φαινεται...:happy:

Αλλα αν δεν μπορω να χρησιμοποιω ανετα τα μενου, τι να το κανω...:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την περναω και εγω τωρα ελπιζοντας να καταληξω επιτελους σε μια καθε δυο μερες αλλαζω rom :wacko:

τωρα align screen κανω παντα με τη γραφιδα γιατι οσο και προσπαθω με το δακτυλο ξεκιναει παντα απο την αρχη αλλα και ετσι ακουει μια χαρα με το δακτυλο.

Link to comment
Share on other sites

για να βάλουμε την official rom κάνουμε την διαδικασία που περιγράφει ο soom?ξέρει κανένας??

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Πού είναι η Touch X Lite? Εφαγα τους xda και δε βλεπω τιποτα...:worry:

 

ftp://minftp.myftp.org/XperiaX1i/ROMs/Touch_X/

 

εδω εισαι.. ;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

για να βάλουμε την official rom κάνουμε την διαδικασία που περιγράφει ο soom?ξέρει κανένας??

 

οχι δε θα κανεις hard spl.:protest:

 

η θα κανεις αναβαθμηση με το προγραμα της se το seus ή

 

θα βρεις τη ρομ απο τους xda και θα κανεις τη διαδικασια φλασαρισματος με την sd καρτα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

οχι δε θα κανεις hard spl.:protest:

 

η θα κανεις αναβαθμηση με το προγραμα της se το seus ή

 

θα βρεις τη ρομ απο τους xda και θα κανεις τη διαδικασια φλασαρισματος με την sd καρτα.

 

την έχω βρει από τους xda μετονομάζω το αρχείο και όταν πατάω το κουμπί μείωσης του είχου και το power μου βγάζει τις 4 χρωματιστές γραμμές αλλά δεν κάνει τίποτα όπως έκανε για να βάλω την custom..

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

 

Πού τη βρηκατε ρε παιδια?!!! και πού λεει περιεχομενα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την έχω βρει από τους xda μετονομάζω το αρχείο και όταν πατάω το κουμπί μείωσης του είχου και το power μου βγάζει τις 4 χρωματιστές γραμμές αλλά δεν κάνει τίποτα όπως έκανε για να βάλω την custom..

 

αν εχεις μετονομασει το σωστο αρχειο και το εχεις μετονομασει σωστα, θα επρεπε να το κανει.

 

Πού τη βρηκατε ρε παιδια?!!! και πού λεει περιεχομενα?

 

το link που σου εδωσα ειναι στη πρωτη σελιδα της touch x 10.1.

δηλαδη ο τιτλος δεν αλλαξε.

 

περιεχομενα δεν υπαρχουν,

το μονο που υπαρχει ειναι 1-2 μηνυματα του smamerg στις τελευταιες σελιδες.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πού τη βρηκατε ρε παιδια?!!! και πού λεει περιεχομενα?

 

ftp://minftp.myftp.org/XperiaX1i/ROMs/Touch_X/Touch_X_BLUE_LIGHT_NEW_VERSION_22_06_09.zip

 

απο εδω κατεβαζεις την light εκδοση...

 

Αλλιως απο εκει που λεει ο djivo.

 

@Plavi

 

Για να βαλεις παλι official ρομ με το SEUS πρεπει να επαναφερεις το stock spl. Δεν εχω γραψει σχετικο οδηγο. θα το κανω καποια στιγμη οταν βρω χρονο.

 

Αλλιως κανονικα σαν οποια αλλη ρομ. Αλλα για να μην σου γινεται εχεις γραψει λαθος το ονομα...

Link to comment
Share on other sites

το link που σου εδωσα ειναι στη πρωτη σελιδα της touch x 10.1.

δηλαδη ο τιτλος δεν αλλαξε.

 

περιεχομενα δεν υπαρχουν,

το μονο που υπαρχει ειναι 1-2 μηνυματα του smamerg στις τελευταιες σελιδες.

 

:blink: Μπηκα στη σελιδα της Touch X πριν και δεν ειχε τιποτα...ή μαλλον δε θα το ειδα. Ευχαριστω anywayz :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:blink: Μπηκα στη σελιδα της Touch X πριν και δεν ειχε τιποτα...ή μαλλον δε θα το ειδα. Ευχαριστω anywayz :)

 

Γυναικες....:rolleyes::lol::whistle::what:

 

Παντως, δεν ξερω γιατι, αλλα δυσκολα παταω κατι.. Οπως ειχε αναφερθει πριν, ολο κουνιεται και δεν πατιεται. Ιδιαιτερα με το δαχτυλο...

 

Και επισης για καποιο λογο, οταν παω να μπω στις φωτογραφιες στο tf3d να του αλλαξα αλμπουμ και παταω Storage Card κλεινει το μενουδακι που ανοιγει και δεν κατι τιποτα.....

 

Σα να του εχει ξεφυγει κατι μαλλον....

 

Παντως, δεν ξερω κατα ποσο ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα ή οχι, αλλα η Vlakyrie ανοιγε πολυ πιο γρηγορα τον φακελο των Windows....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως soom...;)

 

Δεν ειναι πολυ σπαστικο να μην μπορεις να πατησεις το μενου?? :mad:

Και αυτο που λες για τον φακελο των windows εχεις δικιο...:happy:

 

Σκεφτομαι ηδη να ξαναγυρισω στην valkyrie.... Ισως να δοκιμασω την καινουρια εκδοση 1.95...:shifty:

 

Το μονο καλο που ειδα σαν αλλαγη απο την Valkyrie στην TouchX Lite ειναι οτι το TF3D δουλευει τελεια πλεον... Ουτε κολληματα, γρηγορο, κτλ...

 

Αλλα....:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σπαστικο ειναι...

 

Δεν γυρναω εγω. Θα μεινω εδω μεχρι να βγαλει αλλη ο smaberg στα 6.5... Τουλαχιστον προς το παρον. Για 3 μερες δεν θα εχω ιντερνετ οποτε υποχρεωτικα εδω θα μεινω!!!

 

Αν εξαιρεσεις αυτο με το πατημα, ειναι αισθητα πιο γρηγορη απο την Valkyrie. Αυτο που μου την εσπαγε ΠΑΡΑ πολυ στην Vlakyrie ειναι οτι αν επαιζεις λιγο με το κινητο, μετα πατουσες start και δεν σου εβγαλε το μενου. Παρολαυτα ανοιγε, και αν πατουσες καπου στην οθονη ανοιγε την αντιστοιχη εφαρμογη. Ευτυχως ειχα μαθει που ειανι το soft reset και το πατουσα.

Αυτο και μονο αρκει για να μην ξαναγυρισω.... Αλλα ξαναλεω, για 3-4 μερες μονο!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα!!!!!!!!

 

Oσοι εχετε την TouchΧ Lite και εχετε προβλημα με το μενου, κατεβαστε αυτο και θα το λυσετε... :D

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=198548&d=1245787718

 

Παντως διαβασα καπου ενα ποστ που ελεγε οτι η full version της TouchX ειναι η καλυτερη απο τις 3...

Αλλα τωρα που ελυσα αυτο το προβλημα, δεν με νοιαζει τοσο να την δοκιμασω...:happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις παλι official ρομ με το SEUS πρεπει να επαναφερεις το stock spl. Δεν εχω γραψει σχετικο οδηγο. θα το κανω καποια στιγμη οταν βρω χρονο.

 

Αλλιως κανονικα σαν οποια αλλη ρομ. Αλλα για να μην σου γινεται εχεις γραψει λαθος το ονομα...

 

Για να βαλεις παλι official ROM με το SEUS πρεπει να επαναφερεις το stock spl

η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια με αυτην που περιγραφη ο φιλος ο soom το μονο που εχεις να αντικαταστισις ειναι το ruusigned_072stockspl στο φακελο του Hard Spl αφου τρέξεις το προγραμα.

το ruusigned_072stockspl το κατεβαζεις απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις παλι official ROM με το SEUS πρεπει να επαναφερεις το stock spl

η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια με αυτην που περιγραφη ο φιλος ο soom το μονο που εχεις να αντικαταστισις ειναι το ruusigned_072stockspl στο φακελο του Hard Spl αφου τρέξεις το προγραμα.

το ruusigned_072stockspl το κατεβαζεις απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

 

φιλε μου,

καλα την περιγραφεις την διαδικασια αλλα αφου μπηκες σε αυτη την διαδικασια καλο ειναι να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για να μην κανει κανεις καμια πατατα και κλαιει καμια 600αρια ευρωπουλα.

 

καπου ο φιλος που ζητησε να μαθει το πως γινετε εγραψε οτι εχει περασμενη custom rom.

 

και εφοσον εχει custom rom δε μπορει να κανει επαναφορα σε stock spl πρωτα.

 

ετσι το seus, του ειναι εντελος αχρηστο..

 

αρα πρωτα πρεπει να περασει την official rom και μετα το stock spl.

 

βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο να κανει stock spl.. μπορει να παραμεινει με το hard spl και να εχει official rom.

 

sorry που παρεμβαινω στην απαντηση σου αλλα..... ;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

καλα την περιγραφεις την διαδικασια αλλα αφου μπηκες σε αυτη την διαδικασια καλο ειναι να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για να μην κανει κανεις καμια πατατα και κλαιει καμια 600αρια ευρωπουλα.

 

καπου ο φιλος που ζητησε να μαθει το πως γινετε εγραψε οτι εχει περασμενη custom rom.

 

και εφοσον εχει custom rom δε μπορει να κανει επαναφορα σε stock spl πρωτα.

 

ετσι το seus, του ειναι εντελος αχρηστο..

 

αρα πρωτα πρεπει να περασει την official rom και μετα το stock spl.

 

βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο να κανει stock spl.. μπορει να παραμεινει με το hard spl και να εχει official rom.

 

sorry που παρεμβαινω στην απαντηση σου αλλα..... ;)

 

εγω παντος εκανα stock spl χωρις να περασο την Official

Link to comment
Share on other sites

ισως το εγραψα λαθος. εκανα stock spl πρωτα και μετα περασα Official

 

τι να σου πω πρωτη φορα το βλεπω αυτο, ισως να εχεις και δικιο αλλα οπου διαβασα ελεγε το αντιθετο.

 

τοτε πιο το νοημα του hard spl,

γιατι να μη μπορουμε να περασουμε μια custom rοm χωρις να μπαινουμε σε τετοια διαδικασια?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω πρωτη φορα το βλεπω αυτο, ισως να εχεις και δικιο αλλα οπου διαβασα ελεγε το αντιθετο.

 

τοτε πιο το νοημα του hard spl,

γιατι να μη μπορουμε να περασουμε μια custom rοm χωρις να μπαινουμε σε τετοια διαδικασια?

ειχα κανει hard spl για να βαλω custom rοm για να πειραματιστο και μετα stock spl για να βαλω παλι official .

αυτο πυ γραφω παραπανο ειναι οτι για να κανεις stock spl ειναι η ιδια διαδικασια με το

hard spl απλα οταν τρεχεις το hard spl σου αποσιμπιεζει καπια αρχεια το οπιο ενα απο αυτα κανεις αντικαταστασι πρωτα και μετα σινεχιζεις

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν ξερω κατα ποσο ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα ή οχι, αλλα η Vlakyrie ανοιγε πολυ πιο γρηγορα τον φακελο των Windows....:worry:

 

:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει hard spl για να βαλω custom rοm για να πειραματιστο και μετα stock spl για να βαλω παλι official .

αυτο πυ γραφω παραπανο ειναι οτι για να κανεις stock spl ειναι η ιδια διαδικασια με το

hard spl απλα οταν τρεχεις το hard spl σου αποσιμπιεζει καπια αρχεια το οπιο ενα απο αυτα κανεις αντικαταστασι πρωτα και μετα σινεχιζεις

 

την ξερω φιλε μου την διαδικασια,

αυτο που με προβληματιζει ειναι η σειρα που εκανες την διαδικασια.

 

extra how to: how to restore Stock SPL for warranty reasons.

 

step by step:

- this is ONLY for warranty reasons. i.e. the device needs repair and you have to send it to htc to get it serviced. if you plan to restore hardspl then don't even bother flashing this stock package, unless you are some kind of hacker/dev

- IMPORTANT: be sure to first restore stock OS, and stock radio. stock SPL is always to be done last!!

- now the steps

1. download the stock spl package from this post.

2. download X1_HardSPL_v1 too, from this post.

3. run the hardspl package, but do not press Next button i.e do not go ahead with flash yet.

4. at this point, take the extracted stock SPL, a RUU_Signed.NBH file, and overwrite the other RUU_Signed.NBH in hardspl package.

5. go on with the RUU (or if needed, run SSPL-Manual.exe manually, then run RUU when it goes to tricolour screen with 0.52.OliNex version), it goes to 100%, reboots, done.

+1. to verify, enter bootloader (see description above in this post), and check version number on tricolour screen. it should say 0.72.0000.

 

πηγη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

σκέφτομαι κι εγώ να πάρω το xperia, και βλέπω ότι η τιμή του είναι ακόμα πολύ μεγάλη (~600 ευρώ στο Πλαίσιο).

 

το είδα στο e-click.gr κάπου στα 400 ευρώ.

Έχει αγοράσει κανείς από εκεί; Είναι αξιόπιστο το κατάστημα;

Φαντάζομαι ότι εγγύηση θα έχω κατευθείαν από την ΣΕ, έτσι;

 

 

γενικά (επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να διαβάσω όλο το thread, διάβαζα αραιά και πού) είναι καλή αγορά το xperia ή παίζει να κλαίω τα λεφτά μετά;

 

ευχαριστώ!

 

Φιλε μου κ εγω απο εκει το πηρα πριν κανα 4 μηνο, πολυ καλη εξυπηρετηση οντως μεγαλη διαφορα στην τιμη απο τα "γνωστα" μαγαζια και το καλο ειναι που εχει και αυτο αντικαταβολη. Οσο για την εγγυηση απο την στιγμη που θα θα υπαρχει αποδειξη νομιζω οτι εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...