Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν απο δυο μηνες ξαφνικα παρατηρισα μια κουκιδα στην οθονη (ισως κ πιο μικρη απο το - στην αριθμομηχανη του N82) με τον καιρο αρχισε να επεκτείνεται σε σημειο που πριν ενα μηνα περιπου ηταν μια γραμμη απο ακρη σε ακρη στην οθονη. Σε λιγες μερες αρχισε να μειωνετε και πριν 1 βδομαδα καλυπτε κατι περισσοτερο απο τη μιση οθονη. Αλλα η υπομονη μ ειχε εξαντληθει και πηγα στο κοντινοτερο nokia service και ζητησα αντικατασταση της οθονης. ολα οκ το κρατησαν λιγες ωρες κ μετα απο λιγο το παρέλαβα ειμαι 100% σιγουρος πως ειναι μουφα η οθονη δν λεω εχει κ αυτη πολυ καλη αναλυση ομως σαν την εργοστασιακη δν ειναι. Κ ιδου το ερωτημα : υπαρχει περιπτωση να στρωσει η παλια οθονη αμα την ξαναβάλω στο κινητο? εχω ελπιδες? αυτη η μαυρες γραμμη ειναι ισως κολλημένα πιξελ κ οχι καμμενα γι αυτο σιγα σιγα αρχιζουν να εξαφανίζονται η δυσκολα θα φυγουν τελειως? αργοτερα ισως να ανεβάσω κ φωτο να το δειτε αμα ξερει κανεις ας μ απαντησει...

 

Στο δικό μου που είχε πάθει το ίδιο άνοιξα το πλαστικό της οθόνης πίεσα κατά μήκος της γραμμής μέχρι που την εξαφάνισα. Στο Nokia Care που πήγα για καινούριο πλαστικό οθόνης μου είπαν ότι μάλλον δεν λειτουργούσε σωστά κάποια επαφη και με την πίεση έφτιαξε. Από τότε έχουν περάσει 8 μήνες και δεν εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια μια και επεσε ενα τετοι κινητο στα χερια μου και θελω να το 'πειραξω' αλλα δεν εχω καταλαβει και πολυ καλα τι πρπει να κανω.

Εχω δωσει το ΙΜΕΙ και ελαβα δυο αρχεια...το πιστοποιητικο CER και το KEY.Τι κανω απο εδω και περα?

Μια βοηθεια η ενα how to?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα πρώτα 4 μηνύματα από το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed για να δεις πως θα υπογράψεις τις εφαρμογές που θες.

 

Για ότι άλλο θες και έχει σχέση με το πιστοποιητικό το ρωτάς στο παραπάνω θέμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το πισω κομματι που περιβάλει το φλας την κάμερα και εχει το κουμπι που ανηγεις το καλυμμα απο την καμερα μπορει να βγει χωρις να ανοιξω ολο το κινητο γτ σε ενα σημειο εχει αρχσει να ξεβαφει κ εχω βρει αυτο το ανταλλακτικο

 

http://cgi.ebay.de/Camera-Shutter-Cover-for-Nokia-N82-Silver-New-K56-/220513560558?pt=PDA_Accessories&hash=item3357a1e7ee#ht_1991wt_1139

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το πισω κομματι που περιβάλει το φλας την κάμερα και εχει το κουμπι που ανηγεις το καλυμμα απο την καμερα μπορει να βγει χωρις να ανοιξω ολο το κινητο γτ σε ενα σημειο εχει αρχσει να ξεβαφει κ εχω βρει αυτο το ανταλλακτικο

 

http://cgi.ebay.de/Camera-Shutter-Cover-for-Nokia-N82-Silver-New-K56-/220513560558?pt=PDA_Accessories&hash=item3357a1e7ee#ht_1991wt_1139

Δεν ξερω αλλα θα σου πω οτι αν δεν εχει γινει μην το αλλαξεις, εκτος κ αν ειναι το αυθεντικο..

Αλλαξα προσφατα ολη την προσωψη μπρος~πισω, αλλα δυστυχως επειδη δεν ηταν αυθεντικη, μεσα στις πρωτες 10 μερες εμπασε σκονη το κινητο.. και με το παραμικρο γρατζουνιοταν..

με λιγα λογια.. μεσα σε ενα μηνα με την ημιτασιον εγινε οπως εγινε με την original σε 4 χρονια...

 

Send from Galaxy sII :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα θα σου πω οτι αν δεν εχει γινει μην το αλλαξεις, εκτος κ αν ειναι το αυθεντικο..

Αλλαξα προσφατα ολη την προσωψη μπρος~πισω, αλλα δυστυχως επειδη δεν ηταν αυθεντικη, μεσα στις πρωτες 10 μερες εμπασε σκονη το κινητο.. και με το παραμικρο γρατζουνιοταν..

με λιγα λογια.. μεσα σε ενα μηνα με την ημιτασιον εγινε οπως εγινε με την original σε 4 χρονια...

 

Send from Galaxy sII :)

 

για αυθεντικο παντα μιλαω τουλαχιστον μου το πουλσαν για αυθεντικο :D

αλλαζει κανονικα προσοχη πως θα το βγαλεις δν χρειαζετε να ανοιξεις το κινητο απλα βαζεις εναι αιχμηρο αντικειμενο κ το τραβας προς τα εξω. Δεν εχει κατι να φοβηθεις να το βγαλεις.

 

Ρε παιδια απο οτι ειδα το skyfire δεν υπαρχει πια. Μηπως ξερετε κανενα αλλο web browser που να παιζει παιχνιδια απο το facebook?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να κανω μια σημαντικη ερωτηση??Το gps γιατι δε μου δουλευει??μου βρισκει τους δορυφορους(4), οι μπαρες τους ομως ειναι αδειες και δε μπορει να βρει ποτε την θεση μου..Καμια ιδεα??Παιζει να εχει προβλημα το gps μου?Στις ρυθμισεις εβαλα μονο το ενσωματωμενο gps για να μην υπαρξουν χρεωσεις..Καμια ιδεα???
Freya
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωσου κατ'αρχας πως εχεις κατεβασει τους τελευταιους χαρτες τις συσκευης (νομιζω ειναι οι 3.01) μεσω του Ovi Suite η απο το site του Ovi Maps.

 

Oταν ψαχνεις για σημα GPS, φροντισε να μην εχεις εμποδια απο πανω σου (πατωματα, τεντες, περβαζια κλπ)

επισης οσο πιο καθαρος ο ουρανος τοσο ευκολοτερα βρισκεις δορυφορους.

Επισης σημαντικο , να εισαι καπου σταθερη, να μη κινεισαι δηλαδη.

 

τα S60 3rd FP1 Νοκια παντως (οπως το Ν82) δεν εχουν και πολυ καλης ποιοτητας δεκτη. Πολλες φορες χρειαζεται αρκετα λεπτα για να βρει κατι.

Αν θελεις να επισπευσεις την διαδικασια , ενεργοποιησε το A-GPS (μεθοδοι εντοπισμου). Με απειροελαχιστη χρεωση θα δεις αρκετη διαφορα στην ταχυτητα.

 

Αλλιως ...υπομονη. Μπορει να κλειδωσει δορυφορο σε 1μιση λεπτο, μπορει και σε 7'...

 

*πολυ καλο προγραμμα για GPS περα του Ovi , ειναι το Garmin.

τσεκαρε το

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

@thePRODIGY επέτρεψε μου μια διόρθωση,όσον αφορά τουλάχιστον το N82.Έχει πάρα πολύ καλό δέκτη gps,ειδικά αν αναλογιστούμε και πόσα χρόνια παρουσίας έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@thePRODIGY επέτρεψε μου μια διόρθωση,όσον αφορά τουλάχιστον το N82.Έχει πάρα πολύ καλό δέκτη gps,ειδικά αν αναλογιστούμε και πόσα χρόνια παρουσίας έχει.

 

χμμ αληθεια?

οκ impreza, κατι θα ξερεις παραπανω.

 

νομιζα πως ειχε εκεινον του Ν95. ο οποιος αλλωτε ειναι μια χαρα και αλλωτε σε πεθαινει μεχρι να βρει σημα

:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο ovi maps συνδεθηκα επιτελους αφου ανεβηκα στη ταρατσα :P

Για διαδρομες ειναι καλο? Η να προτιμησω το προγραμμα που μου ειπατε???

Freya
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δυστυχως το Ν82 δεν συμπεριλαμβανεται στις συσκευες της Νοκια με δωρεαν καθοδηγηση. πρεπει να πληρωσεις ετήσια συνδρομη.

το μονο που μπορεις να κανεις δωρεαν ειναι απλα να σου δειχνει που εισαι , να δουλευει κανονικα αλλα δεν θα εχει καθοδηγηση και ομιλια.

 

το GARMIN θα το βρεις στα "γνωστα μερη" , θα το περασεις στο κινητο σου..και βουαλα! θα κανει τα παντα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου ενεργοποιηθηκε σημερα 3μηνη χρηση δωρεαν,γιαυτο ρωταω ποιο ειναι καλυτερο στη πλοηγηση.
Freya
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ειναι μια χαρα.

και αφου εχεις 3μηνη χρηση δωρεαν, πορευσου με OVI.

 

το Garmin ειναι επισης καλο αλλα θελει διαδικασια για να μπει.

εσενα μπορει να σου φανει ευκολο βεβαια, δεν ξερω ποσο το "κατεχεις" το θεμα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν το χω δουλεψει το garmin αλλα το ovi ειναι πολυ καλο :) στο Ν97 ειχα βαλει την φωνη μου για καθοδηγηση :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα τη φωνη σου?Οχι τιποτα περιεργο να φανταστω!Οσο για το Garmin, θα το ψαξω μωρε ποσο δυσκολο μπορει να ειναι!?Και λογικα θα εγκατασταθει μετα απο τη δοκιμη του Ovi!
Freya
Link to comment
Share on other sites

[s60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile™ XT

 

[s60 3rd Edition] Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

 

evi37, σχετικα με τους χαρτες, καλυτερα να απευθυνθεις εκει

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!Κατι τελευταιο εκτος απο το Mobile XT ειχα διαβασει και για κατι αλλες εκδοσεις του Garmin ισχυει κατι τετοιο???
Freya
Link to comment
Share on other sites

Στα Symbian S60 3rd edition κινητα οπως το Ν82 , νομιζω αυτο ειναι, δεν υπαρχει αλλο.

 

και εγω στο Ν95-1 μου αυτο εχω. Μobile XT

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι και λιγο αργα για μια τετοια ερωτηση..Στη σχολη μου υπαρχει ασυρματη καλυψη μεσω VPN με ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης..Εχω κατεβασει κατι σχετικο απο τη νοκια για το N82 μου αλλα οι ρυθμισεις ειναι τοσες πολλες που χανεσαι.Τελικα γινεται τιποτα η αδικος κοπος?Καποιος οδηγος η τιποτα τετοιο?
Freya
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι και λιγο αργα για μια τετοια ερωτηση..Στη σχολη μου υπαρχει ασυρματη καλυψη μεσω VPN με ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης..Εχω κατεβασει κατι σχετικο απο τη νοκια για το N82 μου αλλα οι ρυθμισεις ειναι τοσες πολλες που χανεσαι.Τελικα γινεται τιποτα η αδικος κοπος?Καποιος οδηγος η τιποτα τετοιο?

Δες τις οδηγίες για το ασύρματο δίκτυο του Πολυτεχνείου Κρήτης και προσάρμοσέ τις στο δικό σου ίδρυμα:

http://www.tuc.gr/fileadmin/wifi_docs/TUC_Wireless_WPA_Symbian_S60.pdf

 

Ψάξε και τον ιστότοπο του δικού σου ιδρύματος για τον ανάλογο οδηγό, μπορεί να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το skyfire δουλευει??σε καποια βιντεο ειδα οτι παιζαν farmville στο Ν82 αλλα εμενα δε μου συνδεεται στο δικτυο!!!Επισης το opera mobile 11 εχει flash support για fb κλπ?? Edited by evi37
Freya
Link to comment
Share on other sites

Ο skyfire δυστυχώς δεν λειτουργεί στην Ελλάδα.

Πάντως είναι πολύ καλός browser και όντως μπορείς να παίξεις και παιχνίδια farmville κλπ βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο να παίζεις παιχνίδια γιατί είναι λίγο αργό. Ίσα ίσα 2-3 πράγματα αν θέλεις να κάνεις, είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να προσθεσω flash στο κινητο μου?Στον ενσωματομενο browser η στον opera mobile 11?Η τελος παντων καμια αλλη λυση?
Freya
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να προσθεσω flash στο κινητο μου?Στον ενσωματομενο browser η στον opera mobile 11?Η τελος παντων καμια αλλη λυση?

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση. Η λύση μπορεί να δοθεί είτε από κάποιο καινούργιο browser σε στυλ skyfire είτε από την ίδια την Adobe κυκλοφορώντας έκδοση flash player για συσκευές symbian. Βέβαια ή άλλη λύση είναι να γυρίσουνε όλοι σε HTML5 και να τελειώνει το θέμα με το flash. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...