Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όλα τα pois από το σάιτ της poi plaza, τα έχω μετατρέψει από gdx σε gdi. Τοποθετήστε τα στο φάκελο E:\Garmin\Poi

 

http://rapidshare.com/files/81812487/poi_plaza_06-01-2008.rar.html

 

και εδώ όλα μαζί σαν gdx όπως τα έχει το σάιτ:

 

http://rapidshare.com/files/81814050/poi_plaza_06-01-2008_gpx.rar.html

 

Το κατεβασα τα εβαλα-τρομερη δουλια-αλλα δεν φαινονται ετσι.Στον χαρτη φαινονται διαφορετικα.Δεν πειραζει.Επισης στην εκθεση γινοταν ενας πανικος απο bmp φωτο των poi.Ετσι με το xplore πηγα στην καθεμια και πατωντας 6(Attributes) εβαλα την επιλογη system.To ιδιο και για τα εικονιδια που ειναι E/garmin/help/en.Mε αυτο τον τροπο απαλλασομαι απο την ενοχλητικη εμφανιση των εικονων του προγραμματος στην εκθεση.Δεν ξερω αν θα εχει τιποτε επιπλοκες αλλα δουλευει προς το παρον καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο χαρτης των 54 mb ποιον χαρτη ακριβως αντικαθιστα? αυτον των 35 mb της aytodrive hellas? ειναι καλυτερος?

 

αυτο απευθυνεται και σε σενα και στον φιλο πριν που το ζητησε.ο autodrive ειναι ο πλεον καλυτερος χαρτης .δε χρειαζεστε ουτε τον 54 ουτε τον 34 .βαλτε τον autodrive.αν παλι θελετε τον 54 mb οπωσδηποτε εχει ξαναανεβει λιγα post πιο πριν

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

xaxa μια απο τα ιδια!!!Ελα ντε γιατι σε βγαζει στην Αγγλια?

 

 

Έφτιαξε, πρέπει να γυρίσεις την γλώσσα τηλεφώνου στα ελληνικά.:mad::wacko: έβαλα καπως σαν αρχικη τοποθεσία την πόλη μου, και πλέον με πάει κατευθείαν εκεί

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε πως μπορω να διαγραψω απο τη registry των vista ενα registry που εχω προσθεσει εγω?μιλαω για το greek font.reg που ειχε μεσα στο destinator για το pc..?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα όλα, 11602 pois από μένα, με όλα τα updates μέχρι και σήμερα για το garmin. Τοποθετήστε τα στο γνωστό φάκελο ή εγκαταστήστε τα μέσω poi loader. :)

 

http://rapidshare.com/files/82223452/11602_pois_by_Cypherth.rar.html

 

(περιττό να σας περιγράψω για τη δουλειά μιλάμε να κατέβουν όλα να χωριστούν και να μετατραπούν για να είναι συμβατά με το garmin...αλλά πιστέψτε με άξιζε τον κόπο)

 

Θα παρατηρήσετε ότι το πρόγραμμα κάνει λίγο παραπάνω να ανοίξει από το συνηθισμένο, κάποιες φορές ίσως σας πετάξει έξω, απλά ξαναδοκιμάστε να μπείτε και όλα οκ.

 

(όποιος θέλει και κάποιο άλλο αρχείο συγκεκριμένο όπως πχ για το google earth ασ μου στείλει pm)

cypherth
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!

1--οταν λεει οτι χρειαζεται να συνδεθει ον λαιν μπαινει μεσω ποιου access point του κινητου?το wap η το internet?γιατι εγω εχω τιμ και και εχω δωρεαν απεριοριστο wap ενω το προφιλ ιντερνετ ειναι πανακριβο!

2--ο ναυτικος χαρτης μπορει να χρησιμοποιηθει πχ να θελω να παω με φουσκωτο στην τζια να βαλω συντεταγμενες κλπ και να με μου δειχνει πως να παω? 2α--ο ναυτικος χαρτης ειναι ενεργοποιημενος ταυτοχρονα με τον auto drive απλα παω πανω απο θαλασσα και τι μου δειχνει?

3--o χαρτης της αναβασης τι χρησιμευει?για χωρια δεν φτανει της autodrive?

4--δοκιμασα να μου βρει το garmin το χωριο του πατερα μου που ειναι 3 χλμ πριν το ξυλοκαστρο κορινθιας ,συκια λεγεται.εβαλα συκια και δεν την εχει ,εχει το ξυλοκαστρο.αυτο σημαινει οτι ειναι ελλιπης ο χαρτης η ολοι τα χωρια δεν τα εχουν στην αναζητηση?γιατι φανταζομαι στον χαρτη θα το δειχνει το χωριο.στην αναζητηση ομως?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα όλα, 11602 pois από μένα, με όλα τα updates μέχρι και σήμερα για το garmin. Τοποθετήστε τα στο γνωστό φάκελο ή εγκαταστήστε τα μέσω poi loader. :)

 

http://rapidshare.com/files/82223452/11602_pois_by_Cypherth.rar.html

 

(περιττό να σας περιγράψω για τη δουλειά μιλάμε να κατέβουν όλα να χωριστούν και να μετατραπούν για να είναι συμβατά με το garmin...αλλά πιστέψτε με άξιζε τον κόπο)

 

Θα παρατηρήσετε ότι το πρόγραμμα κάνει λίγο παραπάνω να ανοίξει από το συνηθισμένο, κάποιες φορές ίσως σας πετάξει έξω, απλά ξαναδοκιμάστε να μπείτε και όλα οκ.

 

(όποιος θέλει και κάποιο άλλο αρχείο συγκεκριμένο όπως πχ για το google earth ασ μου στείλει pm)

 

Θα το κατεβάσω και θα το δοκιμάσω,πάντως είσαι αξιέπαινος για όλη την προσπάθεια και την πολύτιμη συμβολή σου στο θέμα αυτό.

Κάποια .csv(5-6) έλεγε το POIloader δεν ήταν έγκυρα,τα παρέκαμψε και τελικά έβγαλε ότι εγκατέστησε 23201 σημεία ενδιαφέροντως.

Πολύ καλή δουλειά,μπράβο σου..!

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!

3--o χαρτης της αναβασης τι χρησιμευει?για χωρια δεν φτανει της autodrive?

4--δοκιμασα να μου βρει το garmin το χωριο του πατερα μου που ειναι 3 χλμ πριν το ξυλοκαστρο κορινθιας ,συκια λεγεται.εβαλα συκια και δεν την εχει ,εχει το ξυλοκαστρο.αυτο σημαινει οτι ειναι ελλιπης ο χαρτης η ολοι τα χωρια δεν τα εχουν στην αναζητηση?γιατι φανταζομαι στον χαρτη θα το δειχνει το χωριο.στην αναζητηση ομως?

 

όσα αναφορά το ψάξιμο απο δική μου εμπειρία ο anavasi περιέχει πιο πολλά χωριά αλλα δεν είναι τόσο καλός για πόλεις και για πλοήγηση..

 

όπως έχω αναφέρει πιο πάνω στην πλοήγηση με έστλνε απο τρελά μέρη!

 

Επίσης και στην αναζήτηση μου δουλεύει απλά όταν ψάχνεις για χωριό ή πόλη πρέπει να πάς ΓΙΑ ΠΟΥ----->ΠΟΛΕΙΣ και ΟΧΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

 

Έτοιμα όλα, 11602 pois από μένα, με όλα τα updates μέχρι και σήμερα για το garmin. Τοποθετήστε τα στο γνωστό φάκελο ή εγκαταστήστε τα μέσω poi loader. :)

 

http://rapidshare.com/files/82223452/11602_pois_by_Cypherth.rar.html

 

(περιττό να σας περιγράψω για τη δουλειά μιλάμε να κατέβουν όλα να χωριστούν και να μετατραπούν για να είναι συμβατά με το garmin...αλλά πιστέψτε με άξιζε τον κόπο)

 

Θα παρατηρήσετε ότι το πρόγραμμα κάνει λίγο παραπάνω να ανοίξει από το συνηθισμένο, κάποιες φορές ίσως σας πετάξει έξω, απλά ξαναδοκιμάστε να μπείτε και όλα οκ.

 

(όποιος θέλει και κάποιο άλλο αρχείο συγκεκριμένο όπως πχ για το google earth ασ μου στείλει pm)

 

Αυτά είναι σαν τα παλιά που υπήρχαν δλδ έχουν και πληροφορίες για τις κάμερες και μπλόκα??

 

ΝΑ σβήσουμε τα παλιά και να βάλουμε όλα αυτα??

 

thanks

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

rostropol, ναι το είδα μετά ότι κάνουν πρόβλημα για κάποιο λόγο επειδή είναι με ελληνικά σε 3-4 περιπτώσεις και σε ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο και το παράτησα έτσι, όσο για το 23201, είναι δια 2 γιατί τα περνάει διπλά, χωρίς να υπάρχει όμως πρόβλημα.

 

dnik69, 2 τινά: αν τα περάσεις με το poi loader και του δειξεις το δικό μου φάκελο νομίζω ότι θα τα σβήσει τα παλιά, αν το κάνεις χειροκίνητα δε θα πειραχτεί τίποτα. Τώρα όσο αναφορά για τα μπλόκα και γενικά αν πρέπει κάποιος να σβήσει κάτι αυτό είναι στο χέρι του, εγώ τα έσβησα όλα, εξάλλου αυτά που έχω μέσα έχουν ανανεώσεις σε κάμερες πχ και με το νέο έτος! ενώ πολλά σημεία ενδιαφέροντος έχουν update μέχρι και προχτές.

 

Αυτά όπως είπα και στην προηγούμενη σελίδα το πρωί σε άλλο πόστ είναι συγκεντρωμένα για το garmin και το μόνο που θα έχει κάποιος από δω και πέρα είναι να μπαίνει στο σάιτ που έχει δώσει ο Aisopos 4 σελίδες πιο πίσω και να παρακολουθεί τι έχει γίνει update και να το κάνει μόνος του. Κάντε μια αναζήτηση στις πόλεις σας να δείτε για τι λεπτομέρεια πλέον μιλάμε σε καταστήματα, για να μην πω για τις 5 πρώτες μεγαλύτερες που γίνεται ο πανικός!

cypherth
Link to comment
Share on other sites

rostropol, ναι το είδα μετά ότι κάνουν πρόβλημα για κάποιο λόγο επειδή είναι με ελληνικά σε 3-4 περιπτώσεις και σε ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο και το παράτησα έτσι, όσο για το 23201, είναι δια 2 γιατί τα περνάει διπλά, χωρίς να υπάρχει όμως πρόβλημα.

 

dnik69, 2 τινά: αν τα περάσεις με το poi loader και του δειξεις το δικό μου φάκελο νομίζω ότι θα τα σβήσει τα παλιά, αν το κάνεις χειροκίνητα δε θα πειραχτεί τίποτα. Τώρα όσο αναφορά για τα μπλόκα και γενικά αν πρέπει κάποιος να σβήσει κάτι αυτό είναι στο χέρι του, εγώ τα έσβησα όλα, εξάλλου αυτά που έχω μέσα έχουν ανανεώσεις σε κάμερες πχ και με το νέο έτος! ενώ πολλά σημεία ενδιαφέροντος έχουν update μέχρι και προχτές.

 

Αυτά όπως είπα και στην προηγούμενη σελίδα το πρωί σε άλλο πόστ είναι συγκεντρωμένα για το garmin και το μόνο που θα έχει κάποιος από δω και πέρα είναι να μπαίνει στο σάιτ που έχει δώσει ο Aisopos 4 σελίδες πιο πίσω και να παρακολουθεί τι έχει γίνει update και να το κάνει μόνος του. Κάντε μια αναζήτηση στις πόλεις σας να δείτε για τι λεπτομέρεια πλέον μιλάμε σε καταστήματα, για να μην πω για τις 5 πρώτες μεγαλύτερες που γίνεται ο πανικός!

 

Χειροκίνητα σε πιο φάκελο τα βάζουμε;

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

 

Τα προηγούμενα που είχαμε να τα προσθέσουμε; Τα ονόματά τους είχαν μπροστά GR-

Να το μετονομάσουμε;

 

:!:

:!:ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ:!:

:!:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

βάλτα στον ίδιο φάκελο όπως είναι, δε χρειάζονται μετονομασίες, ότι είναι να καταλάβει το πρόγραμμα θα το καταλάβει μόνο του, απλά πχ θεωρώ πως αυτά που έδωσα εγώ είναι τα πιο ανανεωμένα, τι κιαν υπάρχουν πχ 2 αρχεία για τα καταστήματα πλαίσιο, όταν αυτό που δίνω εγώ έχει και τηλέφωνα και επωνυμίες και τα πάντα (και αυτά χάρη στα παιδιά που τα έχουν φτιάξει στο σαιτ με τα σημεία)
cypherth
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλες η bmp εικονες για να τις κανω να μην φαινονται στην εκθεση απο τον φακελο poi.Συνγχαρητηρια στον cypherth για την επιπονη δουλεια και συναμα εξαιρετικη που εκανε.Αλλα υοαρχει τροπος να μην φαινονται στην εκθεση εκτος απο αυτον που βρηκα με τον xplore?
Link to comment
Share on other sites

βάλτα στον ίδιο φάκελο όπως είναι, δε χρειάζονται μετονομασίες, ότι είναι να καταλάβει το πρόγραμμα θα το καταλάβει μόνο του, απλά πχ θεωρώ πως αυτά που έδωσα εγώ είναι τα πιο ανανεωμένα, τι κιαν υπάρχουν πχ 2 αρχεία για τα καταστήματα πλαίσιο, όταν αυτό που δίνω εγώ έχει και τηλέφωνα και επωνυμίες και τα πάντα (και αυτά χάρη στα παιδιά που τα έχουν φτιάξει στο σαιτ με τα σημεία)

Επειδή το έχω δοκιμάσει ουκ ολίγες φορές, απ' ότι έχω καταλάβει στον φάκελο E:\Garmin\POI το πρόγραμμα αναγνωρίζει μόνο αρχεία gpi (αυθεντικά και όχι μετονομασμένα) και όχι gpx ή csv.

Από κει και πέρα, χρονικά η διαδικασία με POI Loader διαρκεί όσο ένα copy-paste με τον Explorer.

Επιπλέον, το πρόγραμμα δεν είναι τόσο έξυπνο ώστε να αναγνωρίζει τις εικόνες που έχουν διαφορετικό όνομα από το gpx και το csv. Για κάποιον λόγο έχουν και τα 3 αρχεία το ίδιο όνομα ;)

 

 

 

Ειναι πολλες η bmp εικονες για να τις κανω να μην φαινονται στην εκθεση απο τον φακελο poi.Συνγχαρητηρια στον cypherth για την επιπονη δουλεια και συναμα εξαιρετικη που εκανε.Αλλα υοαρχει τροπος να μην φαινονται στην εκθεση εκτος απο αυτον που βρηκα με τον xplore?

Βάλτα με POI Loader. Έτσι δεν φαίνονται στην Έκθεση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Βάλτα με POI Loader. Έτσι δεν φαίνονται στην Έκθεση.

 

 

Με το POI Loader δεν διαγράφονται τα παλιά;

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το POI Loader δεν διαγράφονται τα παλιά;

Ναι. Βάλε χύμα σε έναν φάκελο τα καινούργια και τα παλιά που έχεις πριν χρησιμοποιήσεις τον POI Loader.

Να γίνει μια διευκρίνηση. Ο POI Loader δεν πειράζει τα ενσωματωμένα POI που έχει το Garmin, αλλά μόνο τα Προσαρμοσμένα POI.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τα καινούργια POIs βαραίνει υπερβολικά και δεν ανταποκρίνεται τόσο σβέλτα όσο πριν το πρόγραμμα,έβαλα πάλι τα παλιά μέσω POIloader που σου δίνει τη δυνατότητα να διαγράψεις τα υπάρχοντα και να βάλεις νεα πάλι,πλήρης διαχείρηση και πολύ γρήγορη η φόρτωση των POIs και όσων θέλεις,πολύ καλό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

osoi to exete dokimasei arketo kairo stin Athina toulaxiston , ti pistevete? ine apsogo h oxi ?

ligo pou epeksa simera ekso mazi tou , mou dini stigma pote 20metra pio makria pote oxi ....

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα POI και το πρόβλημα της διπλής εμφάνισης, αλλά και την καλύτερη κατηγοροποίηση υπάρχει λύση.

 

Σε έναν φάκελο (ας τον πούμε POIs), βάλτε μέσα το κάθε POI με τον φάκελό του (και όχι χύμα όλα τα POI σε έναν φάκελο). Διαγράψτε τα csv αρχεία του κάθε POI (θα μείνουν δηλαδή μόνο το gpx και το bmp αν υπάρχει).

 

Με τον POI Loader επιλέγουμε τον φάκελο POIs και είμαστε έτοιμοι.

 

Προσοχή. Όχι πάνω από ένας υποφάκελος κάτω από τον φάκελο POIs. Ο POI Loader δεν θα δει τους φακέλους των POI.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα ΡΟΙs ειναι χιλιαδες!

Πως θα το κανουμε αυτο?

Καλυτερα να χωρισουμε τη δουλεια ωστε να ανεβει ενα ολοκληρωμενος φακελος στο rapid για ολους..

Link to comment
Share on other sites

περασα και τον χαρτη της ευρωπης τον 1.3 γιγα και τωρα εχω το αναβασις τον ναυτικο και τον auto drive αλλα οταν παω σε μια χωρα απο πανω στην ευρωπη δεν δειχνει τιποτα παρα μονον τον base map!στον Mapsource εχει τον base map ,τον αναβασις,τον auto drive και τον ναυτικο.δεν βλεπω πουθενα της ευρωπης τον μεγαλο!που να ειναι?πως ενεργοποιειται?στην καρτα μνημης παντως φαινεται οτι μου εχει "φαει" 1.3 γιγα ο ευρωπαικος χαρτης αλλα που ειναι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενταξει μη το παρακανετε με τους χαρτες.αμα ηταν αν σηκωνει και δεκα μαζι καλα θα ηταν αλλα δεν γινεται..βαλτε τους τρεις για ελλαδα και εχετε τους και τους τρεις τσεκαρισμενους οταν ειστε Ελλαδα και αν πατε εξωτερικο τσεκαρετε μονο τον europe.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

περασα και τον χαρτη της ευρωπης τον 1.3 γιγα και τωρα εχω το αναβασις τον ναυτικο και τον auto drive αλλα οταν παω σε μια χωρα απο πανω στην ευρωπη δεν δειχνει τιποτα παρα μονον τον base map!στον Mapsource εχει τον base map ,τον αναβασις,τον auto drive και τον ναυτικο.δεν βλεπω πουθενα της ευρωπης τον μεγαλο!που να ειναι?πως ενεργοποιειται?στην καρτα μνημης παντως φαινεται οτι μου εχει "φαει" 1.3 γιγα ο ευρωπαικος χαρτης αλλα που ειναι?

Συγνώμη, πόσους χάρτες έχεις τώρα συνολικά; 5;

Το πρόγραμμα δέχεται μόνο μέχρι 4 και με συγκεκριμένες ονομασίες!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...