Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από dimkit1

τελικα για το χαρτη της Αναβασης 3.5.0

 

 

Υπαρχει δυνατοτητα πλοηγησης και για μεγαλες αποστασεις αν επιλέξεις για πλοηγηση την κοντινοτερη διαδρομη και οχι την συντομοτερη

 

Καλημερα , πως το καεις αυτο στο Ε90 ?

Σε μενα βγαζει

ταχυτερος χρονος ,

Συντομη αποσταση ,

εκτος δρομου

 

 

Συγνωμη εκανα λαθος επελεξε συντομη αποσταση , αλλα τελικα παλι βγαζει προβληματα , ο χαρτης ψιλοκολαει και αργει παρα πολυ να επαναυπολογισει διαδρομη αν παρεις αλλο δρομο.

Εχει βρει κανεις καμμια λυση , γιατι πραγματικα αυτος ο χαρτης ειναι πολυ καλος, και αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα...πριν ρωτησω θελω να αναφερω οτι εχω διαβασει και τις 114 ΣΕΛΙΔΕΣ του παροντος post και δεν βρηκα απαντηση.....

ας με λυπηθει καποιος και ας απαντησει γιατι ψαχνωμαι τσαμπα εδω και 20 μερες...............

 

εχω κανει δεκαδες φορες εγκατασταση των poi μεσω του poi loader. εχω περασει οτι εχει βγει εδω μεσα , το εχω σβησει , εβαλα bmp,εβγαλα csv , τα ξαναεβαλα ,εσβησα-εγραψα με card reader---ΤΙΠΟΤΑ.........

Η Ερωτηση μου ειναι η εξης. ολα αυτα τα poi τα βλεπετε στην πλοηγηση.οταν λεω τα βλεπετε εννοω ΤΑ ΛΟΓΟΤΥΠΑ τους.δηλαδη κατα την πλοηγηση σε καποιο δρομο να σου δειχνει δεξια-αριστερα οτι εδω ειναι goodys (με το σημα των goodys ομως-με το λογοτυπο ) , παρακατω βρισκετε το lidl , η το ikea ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΟΤΥΠΑ ΤΟΥΣ και οχι τσαντακια και βαλιτσακια κιτρινα που βγαζει η μαχαιροπηρουνα στα εστιατορια.

 

Αν ζητησεις καποια εταιρεια απο τα προσαρμοσμενα poi μεσα απο το μενου και ζητησεις προβολη στο χαρτη θα σου το δειξει με την φωτο του-οπως ειναι δηλαδη κανονικα το σημα του-το λογοτυπο του. οταν ομως βαζεις μια διευθυνση για να πας καπου και γινετε πλοηγηση οταν περνας απο τα τα ιδια-συγκεκριμενα σημεια δεν θα σου τα δειξει ετσι αλλα σου δειχνει κατι τσαντακια-βαλιτσακια-μαχαιροπηρουνα κτλ

 

ειναι θεμα καποιας ρυθμισης η απλα δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα κατα την πλοηγηση γιατι δεν βλεπει τα προσαρμοσμενα poi αλλα βλεπει τα αρχικα του προγραμματος τα οποια ειναι περασμενα κατα αυτον τον τροπο ( δηλαδη κιτρινα τσαντακια κτλ )

 

αν γνωριζει καποιος φιλος ας απαντησει και επαναλαμβανω οτι πριν ρωτησω εψαξα και στις 114 σελιδες και δεν αναφερετε πουθενα παρολο που εχει γινει κουβεντα για pois απειρες φορες

 

Φίλε και γω την ίδια απορία είχα.. Προφανώς δεν τα δείχνει. Βλέπεις μόνο τα δικά του

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουμε γλωσσα τηλεφωνου στα Αγγλικα μπορουμε να κανουμε αναζητηση στον ελληνικο χαρτη με ελληνικα?

Εμενα μου βγαζει κινεζικους χαρακτηρες

Το Sygic το κανει αυτο για πλακα. Τι ρυθμιση χρειαζεται το Garmin για να γινει αυτο?

Ο Greeκglish χαρτης δυστυχος δεν βολευει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σοβαρό νομικό πρόβλημα με την ανάρτηση και διατήρηση συνδέσμων που οδηγούν στη λήψη εφαρμογών και χαρτών πλοήγησης. Ως εκ τούτου απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής σε όλα τα forums του myphone.gr. Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι θα αφαιρεθούν, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr. Ελπίζουμε σε κατανόηση και ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας... μολις προχτες παραγγειλα το Ν82 και ξεκινησα να διαβαζω εδω στο forum γενικα για το τηλεφωνο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης; Μενω στην κρητη και θα ηθελα να βαλω καποιο προγραμμα που να εχει χαρτη και με τις μικρες πολεις του νησιου. Σε αλλο κινητο που εχω με WM5 εχω το Destinator με το οποιο ημουν πολυ ευχαριστημενος.
Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας... μολις προχτες παραγγειλα το Ν82 και ξεκινησα να διαβαζω εδω στο forum γενικα για το τηλεφωνο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης; Μενω στην κρητη και θα ηθελα να βαλω καποιο προγραμμα που να εχει χαρτη και με τις μικρες πολεις του νησιου. Σε αλλο κινητο που εχω με WM5 εχω το Destinator με το οποιο ημουν πολυ ευχαριστημενος.

 

Κατα την γνωμη μου το καλυτερο ειναι το Garmin.Να ξερεις ομως οτι στο ν82 δημιουργει προβλημα επειδη δεν εχει το μολυβακι και κραταει κολλημενο το πληκτρο της διεσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουμε γλωσσα τηλεφωνου στα Αγγλικα μπορουμε να κανουμε αναζητηση στον ελληνικο χαρτη με ελληνικα?

Εμενα μου βγαζει κινεζικους χαρακτηρες

Το Sygic το κανει αυτο για πλακα. Τι ρυθμιση χρειαζεται το Garmin για να γινει αυτο?

Ο Greeκglish χαρτης δυστυχος δεν βολευει

Απ'οτι ξέρω το πρόγραμμα δουλέυει πλήρως μόνο με ελληνική γλώσσα τηλεφώνου! Έχει αναφερθεί αρκετές φορές!

καλημερα συνφορουμιτες κ καλο μηνα..μια ερωτηση ακομα..πως μπορω να εχω στην απεικονιση του προγραμματος μονιμα σε landscape mode γιατι το εχω σε μια βαση στο αυτοκινητο και μου γυρναει με τις αναταραξεις συνεχεια απο portrait σε landscape μονο του..εχω το Ν82..:(

Υπάρχει μια ρύθμιση στο κινητό όπου απενεργοποιείς την αυτόματη αλλαγή σε landscape! Αφού το κάνεις αυτό μπορείς να βάλεις το rotate me το οποίο μπορείς να βρείς με ένα Search εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726&page=136 και αυτό θα σου διατηρεί την εμφάνιση.

**Μπορούν να μας ενημερώσουν και οι έχοντες N82 που ακριβώς βρίσκεται αυτή η ρύθμιση**

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σοβαρό νομικό πρόβλημα με την ανάρτηση και διατήρηση συνδέσμων που οδηγούν στη λήψη εφαρμογών και χαρτών πλοήγησης. Ως εκ τούτου απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής σε όλα τα forums του myphone.gr. Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι θα αφαιρεθούν, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr. Ελπίζουμε σε κατανόηση και ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

Χαμός... Δηλαδή ένας που θέλει να κατεβάσει πλέον εφαρμογές χαρτών δεν μπορει??:wacko::( Μήπως ξέρουμε γιατί έγινε αυτό?? Και απο ποιόν?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Χαμός... Δηλαδή ένας που θέλει να κατεβάσει πλέον εφαρμογές χαρτών δεν μπορει??:wacko::( Μήπως ξέρουμε γιατί έγινε αυτό?? Και απο ποιόν?

Υπήρξε σχετική ενημέρωση στους mod από τον admin του myPhone MsK.

Όπως επίσης και για το θέμα "[ΕΠΙΣΗΜΟ] Ringtones", το οποίο κλειδώθηκε και θα διαγραφεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χαμός... Δηλαδή ένας που θέλει να κατεβάσει πλέον εφαρμογές χαρτών δεν μπορει??:wacko::( Μήπως ξέρουμε γιατί έγινε αυτό?? Και απο ποιόν?

 

Ποιος ειπε οτι δεν μπορει;Απλα οχι απο εδω μεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ σήμερα μπορεσα και δοκίμασα τον καινούργιο anavasis χάρτη απο την διαδρομή Σέρρες-Βουλγαρία και πάλι μου έκανε λαθος υπολογισμούς στην πλοήγηση αφου με έβαζε μέσα απο όλα τα χωριά. Επίσης παρατήρησα ότι μου έβγαζε λανθασμένη εκτίμιση της ώρας που θα έφτανα στον προορισμό.(μεγάλη απόκλιση). Ενώ στιγμιαία με το που άλλαξα τον χάρτη στον autodrive όλα καλα!!
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Εχθές δοκίμασα σε ταξίδι μια βάση στήριξης για πλοήγηση που είχα αγοράσει από φανάρι. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να συνδέσω τον φορτιστή διαπίστωσα ότι η υποδοχή φόρτισης του τηλεφώνου σχεδόν συνέπιπτε με το πλαϊνό αριστερό στήριγμα της βάσης με αποτέλεσμα την αδυναμία φόρτισης και αυτό γιατί ενώ η βάση αυξομειώνετε κατά πλάτος δεν γίνεται το ίδιο και καθ'ύψος. Βέβαια το πρόβλημα διορθώθηκε κουτσά-στραβά με την περιστροφή του τηλεφώνου κατά 30 μοίρες περίπου ως προς τον κάθετο άξονα προς τα αριστερά χωρίς όμως έτσι να επιτυγχάνεται και η καλύτερη στήριξη για το κινητό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι στις βάσεις που πουλιούνται στα φανάρια αλλά καλό είναι να το προσέχει ο επίδοξος αγοραστής.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχθές δοκίμασα σε ταξίδι μια βάση στήριξης για πλοήγηση που είχα αγοράσει από φανάρι. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να συνδέσω τον φορτιστή διαπίστωσα ότι η υποδοχή φόρτισης του τηλεφώνου σχεδόν συνέπιπτε με το πλαϊνό αριστερό στήριγμα της βάσης με αποτέλεσμα την αδυναμία φόρτισης και αυτό γιατί ενώ η βάση αυξομειώνετε κατά πλάτος δεν γίνεται το ίδιο και καθ'ύψος. Βέβαια το πρόβλημα διορθώθηκε κουτσά-στραβά με την περιστροφή του τηλεφώνου κατά 30 μοίρες περίπου ως προς τον κάθετο άξονα προς τα αριστερά χωρίς όμως έτσι να επιτυγχάνεται και η καλύτερη στήριξη για το κινητό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι στις βάσεις που πουλιούνται στα φανάρια αλλά καλό είναι να το προσέχει ο επίδοξος αγοραστής.

 

 

Υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό για να το κάνουμε θέμα..

Και εγώ εδώ και μήνες από τότε που το πήρα, το πρόσεξα ότι πρέπει να έχεις μια μικρή απόκλιση, αλλά αν συνδέσεις πρώτα το κινητό με το καλώδιο και μετά το βάλεις στη βάση, τότε μπαίνει πολύ εύκολα στη βάση.Και με τα αυτάκια στο πλάι, δεν κινδυνεύει καθόλου το κινητό να φύγει από τη θέση του, με τα τραντάγματα.

 

Τώρα αν θες κάτι καλύτερο από τα 5€ που κάνε αυτή η βάση, κάπου είχα να πουλάνε μια βάση με ενσωματομένο το βύσμα του φορτιστή να περνάει στο κάτω μέρος σε κάποια τιμή κοντά στα 100€ αν θυμάμαι!:lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό για να το κάνουμε θέμα..

Και εγώ εδώ και μήνες από τότε που το πήρα, το πρόσεξα ότι πρέπει να έχεις μια μικρή απόκλιση, αλλά αν συνδέσεις πρώτα το κινητό με το καλώδιο και μετά το βάλεις στη βάση, τότε μπαίνει πολύ εύκολα στη βάση.Και με τα αυτάκια στο πλάι, δεν κινδυνεύει καθόλου το κινητό να φύγει από τη θέση του, με τα τραντάγματα.

 

Τώρα αν θες κάτι καλύτερο από τα 5€ που κάνε αυτή η βάση, κάπου είχα να πουλάνε μια βάση με ενσωματομένο το βύσμα του φορτιστή να περνάει στο κάτω μέρος σε κάποια τιμή κοντά στα 100€ αν θυμάμαι!:lol:

 

Αναφέρομαι για το τηλέφωνο Ν82 (και όχι για το Ν95 που έχεις εσύ και μάλλον θα έχει σε διαφορετική θέση το βύσμα φόρτισης) όπου και πρώτα να συνδέσεις το τηλέφωνο με το φορτιστή και μετά να το τοποθετήσεις επάνω στη βάση πάλι βρίσκει έστω για λίγο (τουλάχιστον σ'αυτό που έχω αγοράσει εγώ). Δεν λέω ότι είναι σημαντικό ή ασήμαντο για να γίνει το πρόβλημα αυτό θέμα αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να καταθέτεις τους προβληματισμούς σου είτε τις επισημάνσεις σου από μια αγορά με κέρδος να γινόμαστε όλοι μας υποψιασμένοι και ενημερωμένοι καταναλωτές.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω στις Σέρρες που είμαι τώρα παντού και δεν μπορώ να βρώ βάση με βεντούζα. Όλοι για παραγγελία μου λένε. Μόνο στην ΝΟΚΙΑ βρήκα στο μαγαζί και μου λέει 40 ευρώ. Χαιρετίσματα!!!:p

Εχω κανει εγκατασταση το προγραμμα σε Ν73 αλλα βρισκει το bleutooth gps, τι φταει?

Δοκάμασες να ενεργοποιήσεις τα bluetooth πρίν ανοίξεις την εφαρμογή? Ψάξτο λίγο γιατί και εγώ είχα κάποια προβλήματα στην αρχή αλλα το βρήκα εν τέλει. ;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

είχε ένα link απο xxxxxxxxxxx για να μπορέσεις να κατεβάσεις του χάρτες και το πρόγραμμα αλλα δεν επιτρέπονται!
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω στις Σέρρες που είμαι τώρα παντού και δεν μπορώ να βρώ βάση με βεντούζα. Όλοι για παραγγελία μου λένε. Μόνο στην ΝΟΚΙΑ βρήκα στο μαγαζί και μου λέει 40 ευρώ. Χαιρετίσματα!!!:p

 

Δοκάμασες να ενεργοποιήσεις τα bluetooth πρίν ανοίξεις την εφαρμογή? Ψάξτο λίγο γιατί και εγώ είχα κάποια προβλήματα στην αρχή αλλα το βρήκα εν τέλει. ;)

Βαση με βεντουζα εχει στον Κωτσοβολο και στα ALexPack.

 

 

Για το gps...ναι το εχω ανοιχτο το bleutooth πριν το προγραμμα αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

οταν το εχω ορισι να με παει σε καποιο σημειο στο χαρτη μου δειχνει κατα την πλοηγηση μονο τον συγκεκριμενο δρομο που πρεπι να ακολυθησω και οχι τα ονοματα των διπλανων οπως προχοραω,δοκιμασα να δω μηπως τους δειχνει στην προβολη χαρτη εν κινησει χωρις να του βαλω πορεια αλλα παλι τιποτα ενω στον χαρτη με zoom τους εχει,τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Βαση με βεντουζα εχει στον Κωτσοβολο και στα ALexPack.

 

 

Για το gps...ναι το εχω ανοιχτο το bleutooth πριν το προγραμμα αλλα τιποτα!

ευχαριστώ φίλε μου!! Είναι 2 απο τα μαγαζιά που ήθελα να πάω και τελικα πήγα σε πόσα και μόνο αυτά άφησα!!

 

Βασικά για το gps λογικά πρέπει να έχεις κάνει αξιόπιστη συσκευή το gps σου με το κινητό.

Έπειτα ότι δοκιμές και ρυθμίσεις θα κάνεις είναι απο το Ρυθμίσεις-->Σύστημα-->Απομακρυσμένο gps. Δοκίμασε και θα τα καταφέρεις!

οταν το εχω ορισι να με παει σε καποιο σημειο στο χαρτη μου δειχνει κατα την πλοηγηση μονο τον συγκεκριμενο δρομο που πρεπι να ακολυθησω και οχι τα ονοματα των διπλανων οπως προχοραω,δοκιμασα να δω μηπως τους δειχνει στην προβολη χαρτη εν κινησει χωρις να του βαλω πορεια αλλα παλι τιποτα ενω στον χαρτη με zoom τους εχει,τι να κανω?

Εγώ πάντος έχω τις εξής ρυθμίσεις δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν.

Ρυθμίσεις-->Χάρτης-->Λεπτομέρεια χάρτη-->Τα περισσότερα και

Ρυθμίσεις-->Χάρτης-->Εμφάνιση τοποθεσίας-->Σε δρόμους

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ποια η χρησημοτητα του Garmin Mapsource (PC)

Επεξεργασία πρωτογενών χαρτών και μετατροπή σε κατάλληλη μορφή για την συσκευή. Μερικοί τέτοιοι χάρτες είναι αυτοί που αναφέρονται από πάνω.και πως γινεται η επεξεργασια και η μετρατοπη τους??????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...