Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω μια κάρτα(cosmote) παλιά, 10ετίας περίπου, την έχω κόψει και την έχω κάνει micro sim. Τώρα πήρα τηλέφωνο που δέχεται nano sim. Προφανώς πρέπει να την κόψω πάλι την κάρτα. Την προηγούμενη φορά την είχα πάει σε Γερμανό και μου την έκοψαν δωρεάν. Πλέον όμως φοβάμαι μήπως με νέο κόψιμο έχει θέμα με 4G κτλ. Πρέπει να την κόψω λέτε ή να πάρω καινούρια; Αν είμαι για καινούρια μήπως θα έχω θέμα επειδή το νούμερο είναι εταιρικό; Αν δηλαδή θέλουν υπογραφές διευθύνοντος συμβούλου και τέτοια πάμε από εβδομάδα..Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρώτα την κόβεις .

Αν δεν δουλέυει τότε και μόνο τότε πληρώνεις 5 ευρώ για να την αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε οποιο άτομο δώσουν αυτή την κάρτα σε αντικατάσταση θα πρέπει να ξέρει ότι η κάρτα είναι 4g. και 64k το 64k δεν το λέει επάνω το "τσεκαρα" με το 1231 της wind ο κωδικός της κάρτα θα πρέπει να είναι 893010100xxxxxxxxx

 

http://i62.tinypic.com/2zjkwfm.jpg

 

λεει πάνω στην κάρτα το 893010.........;;;;;;γιατι εμένα δεν έχω δεί να το γράφει.Είχα κανει αντικατάσταση σε multisim και μου δώσαν σκέτη κάρτα χωρίς συσκευασία.Πάντως στο myf2g που ρώτησα μου παν οτι η κάρτα που έκανα αντικατασταση η multisim δηλαδή είναι 4g.Μου παν αλήθεια η μου το πε έτσι για να με ξεφορτωθεί;;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα πριν είχα κάνει αντικατάσταση σε multisim.Πριν είχα μια microsim.Έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής;;;;;γιατί τωρα με τη multisim μου φαίνεται οτι η ποιότητα των κλήσεων ειναι πιό χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των κλήσεων δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κάρτα sim.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των κλήσεων δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κάρτα sim.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! :cool:

Link to comment
Share on other sites

λεει πάνω στην κάρτα το 893010.........;;;;;;γιατι εμένα δεν έχω δεί να το γράφει.Είχα κανει αντικατάσταση σε multisim και μου δώσαν σκέτη κάρτα χωρίς συσκευασία.Πάντως στο myf2g που ρώτησα μου παν οτι η κάρτα που έκανα αντικατασταση η multisim δηλαδή είναι 4g.Μου παν αλήθεια η μου το πε έτσι για να με ξεφορτωθεί;;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα πριν είχα κάνει αντικατάσταση σε multisim.Πριν είχα μια microsim.Έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής;;;;;γιατί τωρα με τη multisim μου φαίνεται οτι η ποιότητα των κλήσεων ειναι πιό χαμηλή.

 

Ο κωδικός της κάρτας είναι κάτω από το barcode στο πίσω μέρος της μεγάλης κάρτας, μπορεί να έχει και τα ψηφία πάνω η κάρτα SIM.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν περίπου 3 μήνες αγόρασα κάρτα wind. Είναι 4g ή δεν τις δίνουν κατευθείαν αν δεν το ζητήσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
λεει πάνω στην κάρτα το 893010.........;;;;;;γιατι εμένα δεν έχω δεί να το γράφει.Είχα κανει αντικατάσταση σε multisim και μου δώσαν σκέτη κάρτα χωρίς συσκευασία.Πάντως στο myf2g που ρώτησα μου παν οτι η κάρτα που έκανα αντικατασταση η multisim δηλαδή είναι 4g.Μου παν αλήθεια η μου το πε έτσι για να με ξεφορτωθεί;;;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα πριν είχα κάνει αντικατάσταση σε multisim.Πριν είχα μια microsim.Έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής;;;;;γιατί τωρα με τη multisim μου φαίνεται οτι η ποιότητα των κλήσεων ειναι πιό χαμηλή.

 

Nαι γραφει κατω ! Κατω ! στην πισω μερια!!! Οσο για την ποιοτητα κλησεων το ιδιο νομιζω ειναι!!!:what:

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sim τις wind τριετίας υποστηρίζει 4g;

 

Όχι δεν υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τρελιτσα πούλησαν ότι υποστηρίζει.

Επίσης. Το ότι έχει την ίδια μορφολογια με κάρτα οτε που υποστηρίζει 4g δεν λέει κάτι ε;

Από την άλλη όμως δεν έχει καμία σχέση με κάρτα wind που έχω πριν από εξάμηνο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδια sos έχω φρικάρει.

 

Γυρισα τις τρεις συνδέσεις σε wind. Μιυ έδωσαν καινούριες καρτες. Μόλις σταμάτησε το σήμα αλλάζω τις κάρτες. Στο iphone 6 όλα καλά. Σε note 4 και lg l90 απλά δεν την αναγνωρίζει! Επίσης μετά δεν αναγνωρίζει ούτε αλλες κάρτες π.χ. Cosmote. Τι φάση;;

 

 

 

Όλα καλά τελικά, ανεξήγητα μετά από πολλές προσπάθειες και δάκρυα δούλεψε.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζω πως άκουσα στο ραδιόφωνο διαφήμιση της wind η οποία προτρέπει ν'αλλάξουμε την κάρτα sim σε 4g δωρεάν, και δώρο 1gb κι ένα battery bank! Φαίνεται λόγω pokemon go :p

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν άκουσες καλά; Δίνει power bank, αλλά με την αγορά κάποιων συγκεκριμένων 4G συσκευών. Ίσως διαφήμιζε κάτι τέτοιο και στο καπάκι έλεγε έλα να αλλάξεις την κάρτα σου δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, πιο λογικό μου ακούγεται :O

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα. Πηγα σημερα σε ενα καταστημα wind για ελεγχο καταστασης καρτας sim.Μου ειπαν οτι η καρτα εχει απομαγνητιστει.Η καρτα λειτουργει παρ ολα αυτα.Τι ειναι απομαγνητιση καρτας σιμ;Δηλαδη εχεις χαμηλοτερο σημα κ κακη ποιοτητσ ιντερνετ; Edited by gogos2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πηγα σημερα σε ενα καταστημα wind για ελεγχο καταστασης καρτας sim.Μου ειπαν οτι η καρτα εχει απομαγνητιστει.Η καρτα λειτουργει παρ ολα αυτα.Τι ειναι απομαγνητιση καρτας σιμ;Δηλαδη εχεις χαμηλοτερο σημα κ κακη ποιοτητσ ιντερνετ;

 

Εσύ γιατί την πήγες για έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ γιατί την πήγες για έλεγχο;

 

Επειδη παρατηρησα χαμηλες ταχυτητες και επειδη την εβαζα κ την εβγαζα απο το κινητο στο ταμπλετ κ αντιστροφα κ ελεγα μην εχει παθει βλαβη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είπαν έτσι μπας και κάνεις αντικατάσταση;

 

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, αλλά εδώ λέει το εξής :

 

Ο τρόπος αποθήκευσης δεδομένων σε USB Στικ & Κάρτες Μνήμης, Κάρτες Sim των Κινητών και Πιστωτικές Κάρτες γίνεται σε ηλεκτρονική μορφή και όχι με μαγνητικό τρόπο όπως για παράδειγμα στους Σκληρούς Δίσκους ή στις Δισκέτες. Έτσι, ο απομαγνητισμός τους δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

 

Μήπως είναι κάτι άλλο αυτό που παθαίνει και η χρήση της λέξης απομαγνητισμός είναι λίγο αδόκιμη;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είπαν έτσι μπας και κάνεις αντικατάσταση;

 

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, αλλά εδώ λέει το εξής :

 

 

 

Μήπως είναι κάτι άλλο αυτό που παθαίνει και η χρήση της λέξης απομαγνητισμός είναι λίγο αδόκιμη;

Αυτο σκεφτηκα και γω οτι το πε για να κανω αντικατασταση.Παντως την τελευταια φορα που ειχα δεδομενα και κοιταζα φειςμπουκ με 3g συσκευη για μια στιγμη οπως κοιταζα φωτογραφιες δεν εκανε εναλλαγη απο h σε Η+ αλλα ειχε μεινει κολλημενο στο h.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα.Εκανα αντικατασταση καρτας σιμ.Πριν κανω την αντικατασταση περασα τις επαφες απο τη σιμ στη συσκευη.για να μην τις χασω.Μετα που εβαλα την καινουργια καρτα περασα τις επαφες στην καρτα σιμ την καινουργια.Επηρρεαζεται το σημα με αυτες τις ενεργειες γιατι βλεπω οτι εχω λιγοτερο σημα καποιες φορες.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν επηρεάζεται το σήμα επειδή αντέγραψες τις επαφές στη sim.

Αφού όμως είδες διαφορά μόλις άλλαξες κάρτα πήγαινε συνδεσιμότητα - δίκτυα και δες μήπως με την αλλαγή της κάρτας σου άλλαξε αυτόματα το προφίλ πχ από 2g/3g σε μόνο 3g.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω μια καρτα παλια με το μεγαλο τσιπακι...θελω να την κανω nanosim...αν γινει nanosim αναγκαστικα θα κοπει και μερος των επαφων....θα λειτουργησει?
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Και με το μικρότερο τσιπάκι να ήταν, πάλι ένα κομμάτι θα κοπεί. Αν είναι ανάγκη να το κάνεις, αν δεν πετύχει μπορείς να κάνεις αντικατάσταση.

 

Αφού είναι πολύ παλιά η κάρτα, ενδεχομένως να είναι εφικτό να την αντιγράψεις αγοράζοντας κάποιο kit από ebay που δεν κοστίζει και πολύ. Αν δεν θες να επέμβεις στην ίδια, έτσι και την αντιγράψεις θα μπορείς να πειραματιστείς στο αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο το κιτ εχω και ειναι αντεγραμμενη....ομως ειναι το μεγαλο τσιπακι...τι προτεινεις να κανω?
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...